Mam szczerą wolę, całym życiem pełnić służbę .... B

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 gru 2004, 21:37

I jeszcze, w Anglii, skauci buddyści mogą w przyrzeczeniu zwrot "Duty to my God" zamienić na "Duty to my Dharma " . Reasumując, zmieniajaca sie Europa i napływ obcokrajowców do naszego kraju pewnie wymusi na nas takie właśnie zmiany formalne jak w Anglii, czy USA.
Sprawa, zgodnie z zasadami skautowymi polega na Wierze, i wypływających z niej ideałów, którym skaut powinien byc wierny. I ZHP musi stworzyć możliwość rozwoju duchowego nie tylko Chrześcijanom, ale skautom innych religii.

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 12 gru 2004, 22:51

Dokładnie. Moim zdaniem bardzo ważne jest, żebyśmy nie popadali w żadnym miejscu w skrajności.

Powrót do istnienia dwóch różnych rot Przyrzeczenia jest raczej niemożliwy. Związane jest to z tym, iż jako członek WOSM powinniśmy mieć jedną spójną formułę. Tak jest też moim zdaniem. Natomiast dopuszczenie w ramach tej jednej roty zmiany słowa Bóg na słowa Allah, Budda, Jehowa, etc. powinno być moim zdaniem dopuszczalne.

W mojej opini bowiem jesteśmy organizacją otwartą na osoby innego wyznania i wiary. I tak powinno zostać.

I ja tutaj uważam, że aż do momentu pojawienia się nowych przepisów, powinniśmy być na tyle elastyczni na ile trzeba w przyjmowaniu przyrzeczenia. Bo to w nas, instruktorach, leży odpowiedzialność za tych młodych ludzi.

I jeśli w tym wypadku nasze naciągnięcie formuły Przyrzeczenia nie będzie stało w sprzeczności z duchem prawa, a jestem głęboko przekonany, że w tym wypadku tak nie stoi, to myślę, że trzeba to zrobić.

A dopuszczenie stosownych zmian i zapisanie tego w Statucie ZHP powinno odbyć się na najbliższym Zjeździe ZHP.
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 gru 2004, 10:15

cadfael napisał:
A dopuszczenie stosownych zmian i zapisanie tego w Statucie ZHP powinno odbyć się na najbliższym Zjeździe ZHP.
To będą projekty uchwał "poselskie" czy ustepujących władz ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 gru 2004, 10:50

Jak znam życie, to "poselskie", tylko.....
Całkowicie się zgadzam z Sebastianem. Rzeczywiście, jeśli mamy być związkiem skautowym, a nie kolejną efemerydą, to pamiętajmy o wskazaniach BiPi dotyczących wyznania i wiary.
Ponieważ dostałem już 10 maili - co to jest..... Dharma, odsyłam do strony www.aboutdharma.org
Dla mających kłopoty z angielskim, czas to zmienić kochani - harcerz się doskonali :D, dharma to "ochrona " przed własną ignorancją, to buddyjska droga do wiedzy i spokoju wewnętrznego. Uczymy się by poprawić swe życie, by osiągnąć szczęście i spokój wewnętrzny. Dobra materialne są bez znaczenia dla rozwoju życiowego, a bez wewnętrznego pokoju ducha, zewnętrzny pokój jest niemożliwy do osiągnięcia.......Dharma !

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 13 gru 2004, 23:50

19kldh napisał:
cadfael napisał:
To będą projekty uchwał "poselskie" czy ustepujących władz ?
Nie wiem. Najlepiej by było, gdyby był to projekt ustępujących władz moim prywatnym zdaniem, jednakże jeśli taki się nie pojawi, powinien (i pojawi się) projekt "poselski".

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

qrak

Post autor: qrak » 20 gru 2004, 06:16

Sorry, że to będzie kolejna wypowiedź nieco poza temat, ale czegoś nie rozumiem.
Dzieciom niewierzącym w osobowego Boga mam tłumaczyć, że słowo Bóg w Przyrzeczeniu tak naprawdę jest tożsamy z najwyższymi wartościami - dobrem najwyższym ale, że zamiana tych słów jest jednak całkowicie niedopuszczalna. Jednocześnie jednak wiedzieć, że to samo słowo "Bóg" zupełnie spokojnie mogę zastąpić innym określeniem Boga osobowego?
Nie widzicie tu kontrastu?
Sprzeczności?
Braku konsekwencji?
PS. Aby nie było nieporozumień. Myślę, że tak jedno, jak i drugie powinno być możliwe.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 20 gru 2004, 13:14

Qraku, rzeczywiście Twoja wypowiedź nawiązuje do rzeki, która wokół problemu Wiary i dwoistości, lub nie Roty toczyła swe nurty, tu, na tym Forum i na Forum ZHR. Chyba lepiej byłoby "reanimować" któryś z tych wątków w "ideałach". Tutaj wysnuł się ważny problem - wieloreligijności, czy wielowyznaniowości w ZHP. Pewnie Cię rozczaruję, ale zasadniczo nie widzę w ZHP miejsca dla osób w sposób zdecydowany i świadomy niewierzących, a tym samym dla dwoistej Roty. Możemy o tym znowu podyskutować
w stosownym wątku, choć ja już w "tym temacie" nie mam weny.
Przedświatecznie pozdrawiam.

qrak

Post autor: qrak » 20 gru 2004, 14:36

Stary Wilku,
I ja nie mam już "weny" do dalszego wałkowania tego tematu. Co miałem na ten temat do powiedzenia, powiedziałem już jakiś czas temu w kilku dyskusjach jakie toczyłem m.in. z Tobą parę miesięcy temu w innych wątkach forum.
Na problem miejsca w ZHP dla osób niewierzących mamy chyba dość jasno zdefiniowane poglądy i wiemy, że są one odmienne (nawet teraz mam takie osoby w drużynie, i są to cenni i bardzo wartościowi ludzie z których nie mam zamiaru rezygnować).
Chciałem tylko wskazać brak konsekwencji w podejściu do niezmienności roty Przyrzeczenia.
I ja pozdrawiam i życzę aby święta były wesołe i radosne, a nadchodzący nowy rok szczęśliwy dla nas wszystkich.:)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”