Wielopoziomowy problem:)

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Oleńka....
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Oleńka.... » 13 paź 2005, 07:17

Ja również w tym temacie mam trochę doświadczenia.
W mojej dużynie działy te dwa piony , a rozpiętość wiekowa wynosiła 10-16l. Było to arcytrudne. Prowadzeniem zastępu starszego zajęła się moja przyboczna. W ciągu roku było jeszcze ok, bo dziewczyny po prostu brały udział tylko wniektórych zbiórkach drużyny (mają własny program) ale obóz:??| pokazał jak bardzo potrzeby tych dwóch pionów się różnią.

Pod koniec obozu wyłoniła się z nas drużyna starszoharcerka pod wodzą tej mojej przybocznej i to była nasza najlepsza decyzja. Uważam, że nie da się prowadzić zajęć atrakcyjnych dla wszystkich w 30-to osobowej grupie w tak dużym przedziale wiekowym i to przez tyle dni pod rząd. Już w ciągu roku jest trudno, nie wiem jak czesto macie zbiórki...Dlatego to, co ja mogę poradzić, to maxymalnie oddzielić program tych dwóch pionów. Nie wiem, czy Ty lub twoja kadra macie tyle czasu, ale to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie.
pwd Ola Depczyńska
drużynowa 54 ŁDH
Hufiec Łódź-Polesie

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 paź 2005, 07:31

Polecam przeczytanie "Pod totemem słońca" (autor: Antoni Wasilewski).
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Ewcia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Ewcia » 11 sie 2007, 13:35

Odgrzebuję stary temat, bo chcę się zabezpieczyć przed takimi problemami :)
dominik jan domin pisze:Nic dziwnego - bo takich zbiórek nie prowadzi sie w druzynie. To powinna byc zbiórka zastepu.
Czyli jak Twoim zdaniem powinna wyglądać zbiórka drużyny? Nie mówię o zbiórkach obrzędowych, gdyż wiadomo jak taka zbiórka powinna wyglądać, a poza tym każda drużyna ma inne obrzędy :) Chodzi mi o normalną zbiórkę drużyny. Ta opisana przez Stasia moim zdaniem nie była najgorsza, raczej nie pozwalała dzieciakom (starszym i młodszym) się nudzić, była przemienność form: gra, gawęda, zabawa itd. Wiem też, że trudno powiedzieć jak wyglądałaby idealna zbiórka druzyny, której nigdy się nie widziało, ale spróbuj opisać taką "idealną zbiórkę" w Twojej drużynie.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 sie 2007, 09:42

"Pytanie pomocnicze" Czym, wg Ciebie Ewciu, powinna różnić się zbiórka drużyny harcerskiej od zbiórki gromady zuchowej ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”