Wielopoziomowy problem:)

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 14 paź 2004, 16:41

Mam ostatnio całkiem sporawy problem z moją drużyną wielopoziomową (10-15). Otóż po ostatniej rekrutacji drużyna stała się kwintesencją wszystkich chyba możliwych grup wiekowych- mam jedną zuchnę, która niechcący trafiła na zbiórkę i już została, 14 harcerzy, 8 harcerzy starszych. I samo to jakby nie wpływa na jakość pracy drużyny. Problem polega na tym, że harcerze starsi, z wieloletnim stażem, zaczynają po prostu nudzić się na zbiórkach drużyny. I rozwiązanie w sumie gotowe, bo powinni pracować we własnych zastępach. Ale w tej chwili rodzi się pytanie: czy harcerze ci powinni mieć, np. raz w miesiącu, zbiórkę z młodszymi, w ogóle nie przychodzić na zbiórki, a mieć swoje organizowane przez drużynowego czy też proponujecie inne rozwiązania?

Pomóżcie mi proszę, bo sypnie mi się kadra;)
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 paź 2004, 17:46

stasiu napisał:
Mam ostatnio całkiem sporawy problem z moją drużyną wielopoziomową (10-15). (.....) Problem polega na tym, że harcerze starsi, z wieloletnim stażem, zaczynają po prostu nudzić się na zbiórkach drużyny. I rozwiązanie w sumie gotowe, bo powinni pracować we własnych zastępach.

1) Co oznacza w Waszym przypadku to: "...powinni pracować we własnych zastępach.."
2) Jak zazwyczaj wyglądają zbiórki Waszej drużyny ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 14 paź 2004, 17:52

19kldh napisał:
1) Co oznacza w Waszym przypadku to: "...powinni pracować we własnych zastępach.."
Zastępy mają własne zbiórki, plany pracy. Dot. to zastępów starszoharcerskich (zbiórki) i harcerskich (tylko wycieczki etc.)
19kldh napisał:
A widzi Druh, na to pytanie nie sposób odpowiedzieć w kilku słowach. Są to zbiórki tematyczne, przeprowadzone zgodnie z zasadami dobrej zbiórki. Problem polega na tym, by ich poziom przystosować i dla "wyjadaczy", i dla nowych, młodych osób.
hm. Stanisław Nowak HR

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 paź 2004, 18:59

stasiu napisał:
19kldh napisał:
A widzi Druh, na to pytanie nie sposób odpowiedzieć w kilku słowach. Są to zbiórki tematyczne, przeprowadzone zgodnie z zasadami dobrej zbiórki. Problem polega na tym, by ich poziom przystosować i dla "wyjadaczy", i dla nowych, młodych osób.
Opisz jedną, dowolną zbiórkę przeprowadzoną "zgodnie z zasadami dobrej zbiórki".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 14 paź 2004, 20:12

19kldh napisał:
Opisz jedną, dowolną zbiórkę przeprowadzoną "zgodnie z zasadami dobrej zbiórki".
Niech będzie zbiórka dzisiejsza:D
Na początek była chwila musztry, bo drużyna z tym nienajlepiej stoi. Następnie, korzystając z tego, że byliśmy na dworze, zabawa w Trolle. Schodzimy do harcówki. Tam czeka już druh drużynowy (musztrę prowadził jeden z zastępowych, zabawę ja), gdzie zastępy dostają szary papier i mają za zadanie wypisać swoje skojarzenia na temat tego, kim jest dla nich harcerz (niedawno była rekrutacja, jak wspomniałem w pierwszym poście), jakie ma cechy itp. Chcieliśmy porównać wizję "nowych", z "doświadczonymi" (wyniki okazały się zresztą ciekawe - jedno ze skojarzeń "wyjadaczy" to SanEpid:D). Po prezentacji tego była piosenka, a następnie gawęda o harcerstwie. Potem zabawa- sałatka owocowa. Następnie kilka wiadomości dot. biwaku, OZZ i to na tyle.

Wiem, że nie jest to zbiórka na poziomie gimnazjalistów, przy czym harcerzom i harcerkom bardzo się podobała. I tu właśnie tkwi problem- co zrobić, by podobała się jednym i drugim??

P.S.
Na zbiórce była jeszcze zabawa w gazeciarza.
hm. Stanisław Nowak HR

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 14 paź 2004, 22:41

stasiu napisał:

Wiem, że nie jest to zbiórka na poziomie gimnazjalistów, przy czym harcerzom i harcerkom bardzo się podobała. I tu właśnie tkwi problem- co zrobić, by podobała się jednym i drugim??

e tam, mi by się podobało :D zwłaszcza, że nie znam tych zabaw ;) uwielbiam się bawić.

U nas też jest ...goromny przeskok wiekowy. od..12-22. Mamy trzy zastępy: młodszoharcerski, starszoharcerski i wędowniczy. Z zbiórkami drużyny nie mamy problemu nawet jak mamy nowych ludzi to wraz z nimi wspaniale się bawimy i pokazujey im zaraz jak to jest itd. Natomiast jeszcze ponad to każdy z zastępów ma własne zbiórki. Młodszoharcerski zastęp teraz poprowadzi drużynowy, lecz oni sami sobie wybieraja zastępowego ale drużynowy chce tylko na zbiórkach tych na początku troche ich naczyć i opkazać pare rzeczy co i jak razem oczywiście z jakąś pomocą. U nad nie było takiego problemu, lecz jedyny problem to jak dotrzeć do nich, ale narazie jest spokojnie, daliśmy rade ;)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 15 paź 2004, 09:51

Nic dziwnego - bo takich zbiórek nie prowadzi sie w druzynie. To powinna byc zbiórka zastepu.

Co to są: Trolle i gazeciarz?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 15 paź 2004, 12:39

dominik jan domin napisał:

No właśnie... mnie też to ciekawi :D
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 15 paź 2004, 20:28

Nic dziwnego - bo takich zbiórek nie prowadzi sie w druzynie. To powinna byc zbiórka zastepu.
Stąd ten wątek- chcę się dowiedzieć, co zrobić, by zbiórki były ciekawe DLA WSZYSTKICH. Zaznaczam jeszcze raz, że zbiórka ta była zbiórką po rekrutacji, więc porządek trochę się zmienił, bo trudno na drugiej zbiórce wpajać harcerzom samarytankę czy też inne techniki...
Trolle to bardziej rozbudowana i ruchowa forma zabawy w Marynarza (kamień, papier, nożyczki).
Gazeciarz to wspaniały sposób na zapamiętanie imion, praktykowany w naszej drużynie w sumie od pierwszej zbiórki.

hm. Stanisław Nowak HR

hajder

Post autor: hajder » 31 paź 2004, 20:29

podam przykład co przwda nie zbiórki ale gry i nie H i HS, ale HS i W.
Gra 11 XI:
harcerze są podzieleni na dwie grupy. jedna broni określonego terenu (wzgorza) a druga atakuje. Celem 2 jest zdobycie wzgórza. Zgodnie z ustalonymi zasadami ktoś może odpaść i wtedy idzie do punktu medycznego.
Punkt medyczny to broszka wędrowników. Gdy ktoś z uczestników gry przychodzi, instruktor będący zarazem sędzią w grze, opisuje zdarzenie (wypadek), uczestnik gry symuluje, a wędrownicy mają pomóc. Jeśli źle udzielą pomocy to pech uczestnika...

moim zdaniem jako przykład wspólnej zbiórki rewelacyjne
(załóżmy, że pominę wymienianie wartości wychowawczych itd.)

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 01 lis 2004, 11:34

stasiu napisał:
[Trolle to bardziej rozbudowana i ruchowa forma zabawy w Marynarza (kamień, papier, nożyczki).
Gazeciarz to wspaniały sposób na zapamiętanie imion, praktykowany w naszej drużynie w sumie od pierwszej zbiórki.
Hm.. stasiu ale z tego i tak dalej jasno nie wynika o co w tym biega :P moze jakies reguly albo opis bardziej wnikliwy tych zabaw? bo np wiesz "wspanialy sposob na zapamietywanie imion" wiesz.. ja znam kilka takowych ale kazdy inny od drugiego :) wiec podziel sie z nami wlasnymi zabawami :)

złośnica
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: złośnica » 03 lis 2004, 09:45

U nas sprawdzone jest to, że najlepsze zbiórki dla całej drużyny to zbiórki w terenie!
Ewentualny podział na grupy może być właśnie nie zastępowy, ale "integracyjny".
Powodzenia!

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 05 sie 2005, 21:39

Co do tych zabaw.... ja rowniez chetnie dowiem sie czegos wiecej na ich temat :)

annia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: annia » 14 sie 2005, 14:06

Moja drużyna także obejmuje trzy poziomy wiekowe- mamy druhny od 4 klasy SP do pierwszej LO na funkcji szeregowych. Ale pracują zastępami już w swoich grupach wiekowcyh. Na obozie tegorocznym zastęp wędrowniczy miał swój odrębny plan pracy. Najlepiej jeżeli podczas zbiórek drużyny starsi dostaną jakieś zadanie do przygotowania, czy coś. Osobiście uważam, że w takiej sytuacji najlepiej jak najwięcej działać zastępami, które już zbióki będą mieć adekwatne do poziomu. A zbiórki drużyny robić np. w formie gier, gdzie starsi dostaną nieco inne zadania niż młodsi.
phm. Anna Omiecińska
Hufiec Łódź-Polesie

basia_grot

Post autor: basia_grot » 26 sie 2005, 21:51

Jest kilka sposobów... Możesz, owszem, stworzyć osobny zastęp starszych, a podczas zbiórek drużyny pozwolić im po prostu wykazać się. Jak - to zależy od konkretnych osób. I od ich zainteresowań. Mogą pod Twoim okiem lub bardziej samodzielnie przygotować elementy zbiórki, dostać zadanie przedzbiórkowe, które tam młodszym przedstawią, w przypadku gry/biegu itp mogą zostać patrolowymi, jako "Ci bardziej doświadczeni".

Ja w mojej drużynie zastosowałam sposób zupełnie inny... Miałam 6 wówczas harcerek starszych, kiedy dane mi było zostać drużynową tej jednostki :) , które koniecznie chciały już "coś dużego robić". Więc wspólną z nimi decyzją poświęciłam jeden cały rok harcerski na ich kształecenie do funkcji zastępowej, integrację, również wypracowanie mojego systemu pracy z nimi, z przyboczną, a po roku zrobiłyśmy tak wymarzony przez nie nabór, który wypadł nad wyraz dobrze. Stworzyłyśmy 4 zastępy, w tym 2 posiadające podzastępowe, po roku pozostały z nich 3 zastępy, zrobiłyśmy kolejny nabór i w efekcie mamy do teraz 5 zastępów młodszoharcerskich, prowadzonych przez wędrowniczki, których (ku mojej wielkiej radości) marzeniem jest stworzenie z tych zastępów drużyn.
Opinie na temat naszego systemu pracy są sprzeczne, ale młodsze dziewczyny (bo to żeńska drużyna) zawsze mają kogoś, kto wie, kto się zna itp, lubią swoje druhny, zastępowe mają satysfakcję z tego, że mają swoje miejsce, odpowiedzialność, że robią coś ważnego dla kogoś, a ja mam poza wszelkimi zaletami bycia drużynową całkiem dobry system przepływu informacji :) i motywacji :D
Na zbiórkach zastępowe wyróżniają się wyżej opisanymi przeze mnie zadaniami lub dostają w międzyczasie zadania dodatkowe lub po prostu wspierają swoje zastępy i bawią się razem znimi, bo są z młodszymi dziewczynami również zintegrowane.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”