za dlugie proby na krzyz...

Wydział Harcerski harcerze.zhp.pl
Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 09 maja 2007, 21:18

Myśle, żę rok to przeciętnie powinna trwać próba, oczywiście zdarzają się wybitne jednostki, że ich próba może trwać o wiele krucej... Poprostu wystarczy że będziemy bacznie opserwować naszych podopiecznych:)
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

maki
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: maki » 09 maja 2007, 22:01

siarzecki pisze:Heh...
pisałeś, że ochotnik nudzi się i zniechęca po kilku miesiącach czekania na krzyż. Moja była drużynowa w starej drużynie dostała krzyż po 7 latach. Myślę, że bardzo dużo zależy od "władzy zwierzchniej" tak jak i od samego kandydata. Ale to nie zawsze działa w ten sposób. Bynajmniej nie powinno.
Czuwaj.
Druhu ten przykład jest idealny żeby ukazać Głównej Kwaterze ZHP jaka jest patologia i co się robi z krzyża harcerskiego. Powinniśmy zacząć tłumaczyć "Czym jest krzyż harcerski?"od drużynowych a zakończyć na Komendantach Hufca/Chorągwi. W tej walce największy wpływ ma jednak drużynowy. Spotkałem się też z taką sytuacją gdzie próba harcerza była równa z próba na stopień Harcerza Orlego. Według mnie powinien się wykazać jakiś instruktor swoją wiedzą i umiejętnościami. Więc proszę o głos jakiegoś instruktora. CZUWAJ. Co o tym wszystkim myśli.
pwd. Krzysztof Makowski H.R.
drużynowy 2 ŚDW ARKADIA
Hufiec Bystrzyca Kłodzka
http://bystrzycaklodzkazhp.pxd.pl/
http://bystrzycaklodzka.zhp.pl

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 10 maja 2007, 06:36

maki pisze:Druhu ten przykład jest idealny żeby ukazać Głównej Kwaterze ZHP jaka jest patologia i co się robi z krzyża harcerskiego. Powinniśmy zacząć tłumaczyć "Czym jest krzyż harcerski?"
Podobnie jest z naramiennikiem wędrowniczym, który faktycznie jest tylko oznaką przynależności do grupy metodycznej Wędrowników, a nie czymś prawie nie osiągalnym.
Z krzyżem jest tak samo, jeżeli ktoś posiada minimum informacji o ZHP, jego symbolach i obowiązujących zasadach i dobrowolnie wyraża chęć uczestnictwa w tym ruchu to dostaje krzyż - i tu okresem w zupełności wystarczającym do stwierdzenia tego faktu jest 0,5-1 rok.
KRZYZ HARCERSKI NIE JEST MEDALEM ZA ZASLUGI!!!
maki pisze:Spotkałem się też z taką sytuacją gdzie próba harcerza była równa z próba na stopień Harcerza Orlego. Według mnie powinien się wykazać jakiś instruktor swoją wiedzą i umiejętnościami. Więc proszę o głos jakiegoś instruktora. CZUWAJ. Co o tym wszystkim myśli.
Łączenie tych dwóch rzeczy jest niedopuszczalne - najpierw próba harcerza, potem ewentualnie, jeżeli zakładamy, że ten ktoś ma już 16 lat - próba na H.O.
siarzecki pisze:Moja była drużynowa w starej drużynie dostała krzyż po 7 latach.
Zakładając, że w harcerstwie zaczęła być w wieku powiedzmy 9-10 lat, to przez kolejne 7 raczej się nie rozwijała, bo niby jak = straciła szanse na zdobycie co najmniej 4 stopni harcerskich, itd...
phm. Tomasz Dudziński
Komendant Hufca "Biebrzańskiego" im. 9 PSK w Grajewie
www.grajewo.zhp.pl

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 10 maja 2007, 08:07

siarzecki pisze:Moja była drużynowa w starej drużynie dostała krzyż po 7 latach.
Niestety jeśli stał się już ten fakt tego się nie da odwrócić jedyne co możemy zrobić a raczej powinniśmy to nie powielać tego schematu.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 maja 2007, 08:47

dudzin pisze:jeżeli ktoś posiada minimum informacji o ZHP, jego symbolach i obowiązujących zasadach i dobrowolnie wyraża chęć uczestnictwa w tym ruchu to dostaje krzyż - i tu okresem w zupełności wystarczającym do stwierdzenia tego faktu jest 0,5-1 rok.
Troszkę upraszczajaca "zbitka".
O ile:
TAK
i o ile:
okresem w zupełności wystarczającym do stwierdzenia tego faktu jest 0,5-1 rok
zazwyczaj TAK
to stwierdzenie:
jeżeli ktoś posiada minimum informacji o ZHP, jego symbolach i obowiązujących zasadach i dobrowolnie wyraża chęć uczestnictwa w tym ruchu to dostaje krzyż
jest trochę "ubogie".
Wiem że na "tradycja" niektórych "rzuca" ale jednak wspomnę że w dobrych tradycyjnych środowiskach, w których Przyrzeczenie składa/ło się zazwyczaj po 6-12 miesiącach,
"definicja" harcerza je składającego była troszkę bogatsza.
Chłopiec, którzy po próbie harcerza rozpoczął poznawać smak Harcerstwa, zdobywając podczas próby Młodzika podstawowe wiadomości i umiejętności potrzebne do służby harcerskiej w zastępie, drużynie, na wycieczce i w życiu codziennym, który stara się postępować zgodnie z Prawem Harcerskim, jest samodzielny i zaradny, w życiu nie potrzebuje "obsługi".
Zauważasz różnicę ?
Ostatnio zmieniony 10 maja 2007, 10:35 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 10 maja 2007, 11:00

19kldh pisze:to stwierdzenie:
jeżeli ktoś posiada minimum informacji o ZHP, jego symbolach i obowiązujących zasadach i dobrowolnie wyraża chęć uczestnictwa w tym ruchu to dostaje krzyż
jest trochę "ubogie".
Wiem że na "tradycja" niektórych "rzuca" ale jednak wspomnę że w dobrych tradycyjnych środowiskach, w których Przyrzeczenie składa/ło się zazwyczaj po 6-12 miesiącach,
"definicja" harcerza je składającego była troszkę bogatsza.
Chłopiec, którzy po próbie harcerza rozpoczął poznawać smak Harcerstwa, zdobywając podczas próby Młodzika podstawowe wiadomości i umiejętności potrzebne do służby harcerskiej w zastępie, drużynie, na wycieczce i w życiu codziennym, który stara się postępować zgodnie z Prawem Harcerskim, jest samodzielny i zaradny, w życiu nie potrzebuje "obsługi".
Zauważasz różnicę ?
Szczerze mówiąc to nie, jeżeli pzreśledzimy całość dyskusji w tym wątku i to co napisałem pare dni wczesniej, a cytuję poniżej.
dudzin pisze:Harcerze w mojej drużynie muszą posiąść następującą wiedzę:

Znam i rozumiem Prawo Harcerskie
Znam i rozumiem Przyrzeczenie Harcerskie
Znam symbolikę krzyża harcerskiego
Znam symbolikę lilijki
Znam symbole WOSM i WAGGS
Znam historię i znaczenie słowa „Czuwaj”
Znam postać twórcy skautingu i podstawowe fakty z historii skautingu
Znam patronów harcerstwa
Znam hymn harcerski
Znam modlitwę harcerską
Znam podstawowe informacje o swojej drużynie (nazwa, symbolika, obrzędowość, dane kontaktowe drużynowego, itp.)
Regularnie uczestniczę w zbiórkach drużyny
Uczestniczyłam/em w zbiórce wyjazdowej drużyny (rajd, biwak, itp.)
Wzięłam/em udział w 2 wspólnych akcjach drużyny
Znam podstawowe informacje o swoim hufcu (nazwa, patron, komendant, itp.)
Skompletowałam/em i dbam o swoje umundurowanie
Moja postawa i zachowanie nie wzbudza zastrzeżeń

czyli podstawy wiedzy harcerskiej i aktywna działalność w drużynie, więcej do przyrzeczenia nie potrzeba.
Aha i chciałbym zauważyć, że zgodnie z obecnie obowiązująca metodyką próba harcerza/harcerki to nie to samo co próba na młodzika.
phm. Tomasz Dudziński
www.grajewo.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 10 maja 2007, 11:47

dudzin pisze:
19kldh pisze:który stara się postępować zgodnie z Prawem Harcerskim, jest samodzielny i zaradny, w życiu nie potrzebuje "obsługi".
dudzin pisze:Moja postawa i zachowanie nie wzbudza zastrzeżeń
Na pewno nie widzisz różnicy ?
dudzin pisze:Aha i chciałbym zauważyć, że zgodnie z obecnie obowiązująca metodyką próba harcerza/harcerki to nie to samo co próba na młodzika.
Wiem :)
Ale Ty pewnie też wiesz w jaki sposób "urodziła" się ta "obecnie obowiązująca metodyka" ? ;)

Nie jest tajemnicą że jako http://kragplaskiegowezla.harc.pl niezwłocznie po zarejestrowaniu wystąpimy do RN ZHP o zgodę na tzw. eksperyment metodyczny by móc "legalnie" udowodnić przewagę "tradycyjnej" metodyki.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Magheru
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Magheru » 10 maja 2007, 12:12

W mojej byłej drużynie ścierały się dwa stanowiska w tej sprawie. Pierwsze to to, bu Krzyż dawać po minimum roku bycia w drużynie. Drugie, aby zaraz po tym jak harcerka/ harcerz poznają podstawy< symbolika i jeden biwaczek z drużyna>. Ja jestem zdania, iż próba harcerza nie powinna trwać dłużej niż 10m-cy. To proste: harcerz z wrześniowego naboru powinien dostać Krzyż na obozie lub biwaku, który jest podsumowaniem pracy w danym roku harcerskim. W tym czesie poznaje drużynę, sposób pracy i ma okazję złapać "harcerskiego bakcyla". I analogicznie czas próby nie powinien moim zdaniem trwać krócej niż 3 miesiące. Uważam, że tworzenie wyjatków jest złe, bowiem byłam świadkiem Złożenia Przyżeczenia przez druhnę, która od tygodnia była w ZHP. Po pierwsze jest to wielce niesprawiedliwe wobec osób, które pracują prz4ez cały rok i tlumaczenie, że dh jest w pełni świadoma wszystkich obowiązków etc. jest dużą pomyłką.
Jeśli chodzi o warunek "mundurowy" to w moim srodowisku tylko nieliczni harcerze są w stanie mu sprostac...co tu duzo pisac: kiedy ma sie zapłacić 60zł za mundur<w rzeczywistości wychodzi troche więcej> albo kupić żywność dla rodziny to wybór wydaje się jasny...I nie powinniśmy odtrącać dzieci, których na podobną ekstrawagancję nie stać. Może właśnie dlatego moja drużyna nosiła tylko chusty przyznawane po około 4 zbiórkach, które miały być wyrazem wspólnoty i znakiem rozpoznawczym.Ale to chyba temat do innego wątku...
"Jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła, gdy ujrzysz dogasający żar w spojrzeniu wędrownika pozwól mu zapłonąć na nowo"

------------------------------------------------------------------
Harcerski Krąg Akademicki "Czogori" w Olsztynie

dudzin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dudzin » 10 maja 2007, 14:52

W mojej drużynie jest zapis o umundurowaniu, ale tylko dlatego, że w naszym hufcu posiadamy pewną pulę mundurów, które są wypożyczane osobom, których faktycznie na nie nie stać. Faktycznie więc zapis ten w przypadku członków mojej drużyny dotyczy tzw. dodatków mundurowych.

A tak na marginesie to jest to kolejny paradoks w ZHP, gdyż 10,00 zł/rocznie za wypożyczenie munduru nie mogę wpisać na KP jako "za wypożyczenie munduru" /bo to niby nie jest działalność statutowa/, ale muszę wpisać jako "darowizna na cele statutowa"???
phm. Tomasz Dudziński
www.grajewo.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 11 maja 2007, 08:17

Właśnie :), nic dodać, nic ująć.

osa12
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: osa12 » 23 lip 2007, 11:14

może powiem zbyt prosto...im dłuższy czas czekania, tym większa satysfakcja i duma z otrzymania Krzyża. Z tym, że, bynajmniej wg. mnie, nie chodzi o Krzyż, a o Przyrzeczenie...
4 Puławska Drużyna Harcerska "Wilki"

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 23 lip 2007, 11:29

piposz pisze:Ja czekałem na Przyrzeczenie 1,5 roku. T Wyobraźcie sobie, co musiałem czuć po roku czekania... ;(
tylko tyle? Ja czekam około 5 lat i do teraz nie mam -.-
HO Marcin Walkowicz
33HDT Włóczykije im. Jerzego Kukuczki, ZPiI
Hufiec Ziemi Mikołowskiej

kiubik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kiubik » 23 lip 2007, 13:41

Caleb pisze:tylko tyle? Ja czekam około 5 lat i do teraz nie mam -.-
Caleb, od 2007-04-26 21:12:34, po tym wsyzstkim, co tutaj przeczytałeś - jeszcze nic z tym tematem nie zrobiłeś? hmm...
phm. Jakub Król
Polski Kontyngent na Roverway 2009
były drużynowy 144 PDH "SZANIEC" im. Alka Dawidowskiego

skAlpel.harce - szukamy tłumaczy!

Caleb
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Caleb » 23 lip 2007, 18:47

kiubik pisze:jeszcze nic z tym tematem nie zrobiłeś? hmm...
eee...a co ja moge ucznić? do drużynowej nie pojde bo głupio tak -,-
HO Marcin Walkowicz
33HDT Włóczykije im. Jerzego Kukuczki, ZPiI
Hufiec Ziemi Mikołowskiej

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Harcerze”