Sensowność spisów harcerskich

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 wrz 2007, 11:23

sikor pisze:
Maciek P pisze:...2. na wykazie są drużyny, z którymi od trzech lat nie ma kontaktu, co było zgłaszane do ich hufców,...
Nooo tak jest. Jak sądzisz, dotyczy to tylko drużyn HSG czy też wszystkich ?
Zdaję sobie z tego sprawę.
A jeśli wszystkich to jak sądzisz, ilo obecnie członków ma ZHP ?
Stan wykazywany minus 10-20%
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 07 wrz 2007, 11:35

Maciek P pisze:Stan wykazywany minus 10-20%
Optymista :)
Ja sądzę, że około 60% :/
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 wrz 2007, 11:39

10-20% to IMHO te, które nie istnieją wcale, a są wykazywane.
Jeśli do tego doliczysz te, które reaktywują się na obozy lub pozorujące działanie, to mogę się z tobą zgodzić.

szaryrys
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: szaryrys » 07 wrz 2007, 21:50

dlatego uważam, że czas najwyższy na indywidualną ewidencję członków ZHP - szczegóły w: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=5055
hm. Mariusz Bartczak
w ZHP pewnie już niedługo, chyba, że na zjeździe zdarzy się cud

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 18 wrz 2007, 11:39

Przejrzałem ten internetowy spis i mam kilka uwag z optyki użytkownika zarówno harcerskiego, jak i poza harcerskiego.

Zacznę od tego, że dobrze, iż taki wykaz jest, bo to wygodne narzędzie.
Teraz minusy:
Czy to jest analiza statystyczna, czy baza danych? Jeśli baza danych, to zarówno mnie, jak i człowiekowi, który poprzez tę bazę chciałby znaleźć interesującą go drużynę w jego okolicy ta baza daje sporo, ale nie wszystko. Przede wszystkim brak w niej danych kontaktowych. Co mi bowiem daje informacja, że 125 WDW HSG SDRI GROM działa w Warszawie, Chorągwi Stołecznej (614 drużyn), w hufcu Żoliborz (63 drużyny) w sytuacji, gdy w bazie nie ma kontaktów do żadnej z tych jednostek (nawet emaila). Tymczasem każda chorągiew, chyba każdy hufiec i wiele (większość?) drużyn ma swoje adresy internetowe, które nie są objęte ochroną danych osobowych i spokojnie można je podać. Podobnie powinien być ujawniony adres korespondencyjny drużyn, którym najczęściej jest adres placówki oświatowej, przy której drużyna działa.

Warto też rozważyć kwestię, czy jeśli drużynowy podaje telefon kontaktowy w spisie, to czy to jeszcze jest dana chroniona przez GIODO, szczególnie, że drużynowy jest już osobą publiczną i nie podlega pełnej ochronie w zakresie danych osobowych.

A poza tym baza bardzo mi się przydaje, gdyby nie to, że do HSG dopisano 6 drużyn żeglarskich :P

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 18 wrz 2007, 12:18

To zestawienie statystyczne.

Ja chcesz np. znaleźć drużyny których bohaterem jest Janek Kowalski to do tego nie służy. Jak chcesz się dowiedzieć ile takich drużyn jest to wtedy sięgasz.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

GBPO
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: GBPO » 18 wrz 2007, 14:42

Dotyczy informacji Druha Kiubik a Morasko czy Radojewo to może miasto? a Piatkowo przecież Poznaniem dopiero od 1979 r.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 18 wrz 2007, 23:48

orcus pisze:To zestawienie statystyczne.

Ja chcesz np. znaleźć drużyny których bohaterem jest Janek Kowalski to do tego nie służy. Jak chcesz się dowiedzieć ile takich drużyn jest to wtedy sięgasz.
No i tu się mylisz, bo jak w wyszukiwarkę wpiszę bohater: Janek Kowalski, to wyrzuci mi nie tylko liczbę tych drużyn, ale także ich numery, nazwy, miejscowości, hufce i chorągwie, w których działają, a także czy są koedukacyjne, męskie, czy żeńskie. I w tym momencie przydałby się kontakt do nich. Jeśli tej informacji nie ma, to cały wykaz jest psu na budę i można z niego zrezygnować.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 19 wrz 2007, 05:44

Maćku... zs naszego punktu widzenia... Z punktu widzenia organizacji jest przydatny. I chociaż kulawy to dobrze że jest.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 19 wrz 2007, 07:23

Maciek P pisze:Warto też rozważyć kwestię, czy jeśli drużynowy podaje telefon kontaktowy w spisie, to czy to jeszcze jest dana chroniona przez GIODO, szczególnie, że drużynowy jest już osobą publiczną i nie podlega pełnej ochronie w zakresie danych osobowych.
Drużynowy nie jest osobą publiczną. Jeśli podaje on numer kontaktowy to do tzw. użytku wewnętrznego i nie powinien on wypłynąć na żadnej ogólnodostępnej stronie lub bazie danych. Co innego jeśli ten sam numer możemy uzyskać np. po zalogowaniu do serwisu z bazą danych członków ZHP (ale takim logowaniu, które pozwala na pełną identyfikację użytkownika).

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 19 wrz 2007, 09:17

Maciek P pisze:No i tu się mylisz, bo jak w wyszukiwarkę wpiszę bohater: Janek Kowalski, to wyrzuci mi nie tylko liczbę tych drużyn, ale także ich numery, nazwy, miejscowości, hufce i chorągwie, w których działają, a także czy są koedukacyjne, męskie, czy żeńskie. I w tym momencie przydałby się kontakt do nich. Jeśli tej informacji nie ma, to cały wykaz jest psu na budę i można z niego zrezygnować.
No i? To nie zmienia faktu że to nigdy nie miała być ogólnodostępna BD członków ZHP. To narzędzie statystyczne. To że możesz sobie pooglądać drużyny to tylko dodatek.

Na karcie spisowej widnieje zgoda na przetwarzanie danych osobowych a nie ich publiczne udostępnienie dla wszystkich. Twój hufiec ma do Ciebie telefon? A chciałbyś żeby był wywieszony na ulicy przy wejściu do hufca?
Pozdrawiam
orcus

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 wrz 2007, 09:26

orcus pisze:
Maciek P pisze:No i tu się mylisz, bo jak w wyszukiwarkę wpiszę bohater: Janek Kowalski, to wyrzuci mi nie tylko liczbę tych drużyn, ale także ich numery, nazwy, miejscowości, hufce i chorągwie, w których działają, a także czy są koedukacyjne, męskie, czy żeńskie. I w tym momencie przydałby się kontakt do nich. Jeśli tej informacji nie ma, to cały wykaz jest psu na budę i można z niego zrezygnować.
No i? To nie zmienia faktu że to nigdy nie miała być ogólnodostępna BD członków ZHP. To narzędzie statystyczne. To że możesz sobie pooglądać drużyny to tylko dodatek.

Na karcie spisowej widnieje zgoda na przetwarzanie danych osobowych a nie ich publiczne udostępnienie dla wszystkich. Twój hufiec ma do Ciebie telefon? A chciałbyś żeby był wywieszony na ulicy przy wejściu do hufca?
No dobrze, z telefonem przegiąłem. Ale jakiś namiar mógłby być podawany. Choćby konkretne miejsce działania; numer szkoły, nazwa placówki itp.

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 19 wrz 2007, 11:14

Maciek - masz hufiec. Po co Ci więcej? Tam można IMO bez problemu dotrzeć i na pewno uda się skontaktować z daną drużyną.

Jeśli natomiast chodzi konkretnie o udostępnienie tych danych dla Ciebie to musisz się skontaktować z nowym administratorem danych osobowych w GK. Każdy instruktor GK może to zrobić o ile na prawdę dane te są mu potrzebne i potrafi to umotywować.
Pozdrawiam
orcus

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”