Analiza spisu 2006

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 31 maja 2006, 11:42

mam krótkie pytanko

kiedy będzie opublikowana na stronach WBiA analiza spisu 2006, wakacje tuż tuż, informacja z 11 maja głosi, że trwa analiza ale nie ma jakiejś konkretnej daty kiedy się zakończy...

pytanie brzmi: kiedy będą podane wyniki spisu;
(mogą być nawet bez analizy - żeby się dowiedzieć kogo i ile jest w ZHP)
Ostatnio zmieniony 31 maja 2006, 11:44 przez hubcio, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 07 cze 2006, 01:20

Hubercie,

jest wstępna analiza i to datowana już na 31 maja, jakoś nikt nie chce się pochwalić swoją pracą na forum

moje spostrzeżenia merytoryczne:
- błąd metodologiczny na samym początku, proszę zapytać matematyka lub statystyka; zdanie o treści:
"... Tegoroczny spadek wyniósł więc 5,89% w stosunku do 2005roku i był większy o 2,5% niż w roku ubiegłym..." jest fałszywe
można napisać; "... i był większy o 2,5 punktu procentowego ..." bo to nie to samo co 'o 2,5%', gdyż w procentach spadek ten był większy o 70% ( 8421/4951)

- w 1 tabeli 5 kolumna jest zupełnie błędna, a jaką wartość wpisze się gdy nastąpi wzrost liczby członków i z jakim znakiem '+ czy -', tytuł kolumny może brzmieć: 'dynamika zmian w stosunku do roku poprzedniego' nie chcąc używać określeń fachowych niekoniecznie zrozumiałych dla zwykłych ludzi, o czym bardzo ładnie napisano w pierwszym zdaniu pod tabelą

- co to jest wielomianowy wykres linii trendu, z jakich elementów składa się ta wielomianowość?

ogólnie podoba mi się analiza, tylko te błędy w opisach tabel ( 1, 6 ) i wykresów (np. 1 brak osi Y), w wykresach poszczególnych chorągwi aż prosi się o wyliczenie i narysowanie średniej arytmetycznej dla wszystkich chorągwi, no i pomylenie zmiany procentowej ( dynamiki zmian ) z różnicą nominalną procentów :/ mało przejrzysta tabela 5 i 7 :(

na koniec co mi się podoba :)
- wykresy, które zawsze lepiej przemawiają do wyobraźni
- połączenie zmiany liczebności w danych grupach wiekowych ze zmianą demograficzną - brawo!
- ogólna przejrzystość całej analizy
Ostatnio zmieniony 07 cze 2006, 01:23 przez dalkow, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 cze 2006, 08:45

Polecam wykres 7
Tam najlepiej widać gdzie "chudneliśmy" w poprzednich latach.

Chociaż warto zauważyć że ubiegłoroczny spadek o 8421 osób, jest nietypowy,
bo składa się z ok. 4600 członków drużyn
( ubyło 225 j.o. czyli 21 os/jo, co oznacza że skończyło się "tracenie tłuszczyku", czyli tracimy "mięśnie")
oraz prawie 3800 osób dorosłych
(instruktorów (1192 !!), seniorów, starszyzny i działaczy).
Intryguje mnie "profil straty" wsród instruktorów, dlatego czekam niecierpliwie na analizę dotyczącą instruktorów i drużynowych.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2006, 09:11 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 07 cze 2006, 09:58

a ja na wykresie 7 zauważyłem bardzo ładnie zjawisko, o którym już wcześniej pisałem, a mianowicie brak pomysłu ZHP na bardzo duży odpływ harcerzy przy zmianach przez nich szkół

o takiej tendencji przy przejściu z gimnazjum do szkół ponadgimnazjalnych wiedziałem od dawna, jednak tak duży spadek przy zmianie szkoły podstawowej na gimnazjum, powiem szczerze, bardzo mnie zaskoczyła

czyżby okres buntu młodzieńczego obniżył się już do tego wieku?
czy my zupełnie nie potrafimy zainteresować już nawet dzieciaka 13, 14letniego?
a może zmiana otoczenia, najczęściej zwiększenie odległości dom - szkoła oraz zwiększenie ilości nauki powoduje utratę członków w tej grupie wiekowej?

gdzie leżą przyczyny? czy są one zewnętrzne, czy wewnetrzne?

kalimu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kalimu » 08 cze 2006, 11:37

dalkow pisze:Hubercie,

jest wstępna analiza i to datowana już na 31 maja, jakoś nikt nie chce się pochwalić swoją pracą na forum
Witam,
Osobiście nie śledzę życia na forum internetowym więc rzeczywiście nawet nie pomyślałem żeby tutaj zamieszczać informacje o nowych materiałach na stronach WBiA. Tam, każdemu nowemu plikowi towarzyszy news na stronie głównej i od niedawna wysyłka informacji poprzez listę subskrypcyjną. Chyba nie ma sensu dublować tego jeszcze raz na forum? Każdy może sprawdzić newsy na stronie wydziałowej i dodać tam swojego maila do listy.

Za uwagi merytoryczne dziękuję, część z nich jest na pewno do uwzględnienia w przyszłych raportach i analizach.

Od siebie dodam jeszcze tylko tyle, że WBiA nie ma żadnego wpływu na to jak szybko spłyną dane spisowe z poszczególnych chorągwi, czasem musimy czekać wiele tygodni zanim jakaś zaległa chorągiew czy hufce zdecyduje się wywiązać z zadań spisowych. Zwykle zależy nam na tym żeby czekać na kompletne dane bo zdarza się tak że, dane np. z jednej chorągwi mogą znacząco wpływać na wyniki analizy. Jednak kiedy przychodzi do scalenia i obróbki danych współpracownicy wydziału musza to robić bardzo szybko i to często w trudnym okresie np. sesji na studiach - stąd zapewne ciężko jest określić deadline z dużą dokładnością.

Zwykle wszystko zajmuje to parę tygodni; scalenie danych, analiza kwerend baz danych, opracowanie pierwszych wersji poszczególnych rozdziałów, konsultacje autorów z recenzentami, przygotowanie wersji ostatecznych i publikacja w sieci.
Ekstremalnie ekspresowo jest w ostatnich latach opracowywany pierwszy rozdział (w tym roku również udało się go zrobić dość szybko - w dwa tygodnie), aby podać możliwie niezwłocznie ogólne informacje o wynikach spisu i przekazać je członkom i władzom organizacji.
Natomiast kolejne rozdziały siegają dużo głębiej w szczegóły, stąd mono zachęcam do ich lektury (i podobnie jak Czesław z niecierpliwością i z zainteresowaniem czekam na rozdział dot. kady).

Pozdrawiam
Kamil Wais

PS. Przy okazji serdecznie zachęcam osoby czujące że mają "zmysł analityczny" do kontatku z kierowniczką Wydziału Anną Nowakowską i do współpracy (w róznej formie) z całym Wydziałem - jest w nim dużo okazji w których można się wykazać i zrealizować swoje pomysły analityczno-badawcze. A z kolei zwiększająca się liczba współpracowników i większe moce przerobowe wbia pozwalają też opracowywać analizy spisu szybciej i bardziej wnikliwie.
phm. Kamil Wais

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 13 cze 2006, 22:06

Czyli wg obecnej tendencji spadku, za trzy lata (w 2009) z ZHP odejdą wszyscy... To ja zgaszę światło!

Ja zwróciłbym jednak na wykresy dotyczące proporcji wiekowych członków ZHP i informacji na temat odpływu kadry.
Ja osobiście dochodzę do wniosku, że mimo wszystko ZHP jest atrakcyjne dla młodych ludzi, ale atrakcyjną nie jest służba instruktorska. Stąd spadek. Ale oczywiście nie jestem żadnym ekspertem. To moje całkowicie subiektywne i humanistyczne spojrzenie.

Pozdrawiam.
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 13 cze 2006, 22:57

wszystko Druhu Macieju odbija się o efekt wyjazdu instruktorów na studia do dużych miast, a z drugiej strony niezauważalna wręcz działalność kręgów akademickich
po 3 lub 5 latach studiów i oderwaniu się od codziennego życia harcerskiego, mało kto wraca do pracy instruktorskiej
a po drugie, przy tak dużym bezrobociu wielu instruktorów po założeniu rodziny musi ganiać za chlebem i zajmować się swoim domem - tak w wielkim skrócie :)

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 13 cze 2006, 23:48

dotarłem do prezentacji

bardzo mi się podoba, brak niestety opisów w niektórych :(

slajdy: 3, 10,

i średniej arytmetycznej w 12

ale poza tym rewelacja - BRAWO !!! :)
Ostatnio zmieniony 13 cze 2006, 23:50 przez dalkow, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 cze 2006, 09:31

http://www.badania.zhp.pl/index.php?opt ... &Itemid=33
[strona 5]
W Choragwi Stołecznej 15% szczepów nie posiada co najmniej trzech jednostek, co
sprzeczne jest z instrukcja działania szczepu.
Chodzi o 3 "podstawowe jednostki organizacyjne" czy o 3 drużyny ?
Tabela 11.6 nie daje na to odpowiedzi.

Bo całkowicie zgodny z instrukcją jest szczep składający się z 2 wielopoziomowych drużyn i 1 kręgu.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2006, 09:33 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 cze 2006, 09:51

dalkow pisze:wszystko Druhu Macieju odbija się o efekt wyjazdu instruktorów na studia do dużych miast, a z drugiej strony niezauważalna wręcz działalność kręgów akademickich
Może raczej "niezauważana" niż niezauważalna.

Widuję niechęć do wstępowania do kręgów. "Nie będę działał w nowym środowisku", "zachowuje wierność barwom" i tak dalej.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 cze 2006, 10:04

dominik jan domin pisze:
dalkow pisze:wszystko Druhu Macieju odbija się o efekt wyjazdu instruktorów na studia do dużych miast, a z drugiej strony niezauważalna wręcz działalność kręgów akademickich

Widuję niechęć do wstępowania do kręgów. "Nie będę działał w nowym środowisku", "zachowuje wierność barwom" i tak dalej.
A to ciekawe. Bo ja takie postawy zauważam właśnie u członków KA.
Wolą przynależność do KA niż działalność w konkretnym nowym środowisku (np. szczepie).
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 14 cze 2006, 10:11

dotarłem do rozdziału: komendy

parę uwag moich na początek i to nie ze względu na moje czepianie się wszystkiego, tylko aby się uczyć wzajemnie

i ja nie siedzę nad tym godzinami i szukam błędów tylko raz czytam i to co zauważę, tym dzielę się z Wami

- stopień feminizacji określa stosunek ilości kobiet do mężczyzn i wynosi w hufcach 75% ( 164/217 ), a nie jak błędnie obliczono stosunek kobiet do ogólnej ilości komendantów
- wymogi formalne istnienia hufca: w 397!!! komendach są drużyny harcerskie na 381 oddanych ankiet, chyba jakiś czeski błąd ;) chyba, że nagle włączono dane z hufców, które nie oddały spisów

a tak ogólnie to ciekawa analiza, można jedynie na przyszłość włączyć w to prostą analizę finansową komend :)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 14 cze 2006, 10:26

Ha, moim zdaniem łatwiej wejść do KA niz do konkretnego środowiska, gdzie wszyscy się znają jak łyse konie, a nowy... ma problemy nieraz, aby się odnaleźć. Ale to pewnie w duzym aspekcie kwestia środowisk.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

dalkow
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dalkow » 14 cze 2006, 11:09

dominik jan domin pisze:

a ja widuję zupełny brak informacji o kręgach akademickich, moja styczność była zupełnie przypadkowa i krótka, a przypuszczam, że bardzo wielu instruktorów maturzystów nie wie o czymś takim jak KA

w Polsce mamy prawie 900 tys. studentów dziennych, czyli młodych ludzi prowadzących tryb studencki, a ilu mamy akademików? dlaczego nie znalazłem niczego w spisie ( tego mogłem niezauważyć ) ? ile jest kręgów, 3 jak w 2001roku czy 11 jak w 2002roku? dlaczego na stronach GK-i nie ma o akademikach?

nawet w GK-ce nie znalezłem śladu choćby instruktora, który zajmowałby się akademikami ( choć wszystkiego nie przeglądałem, ale w miejscach gdzie powinno być )

nie ma linków, nie ma informacji, że takie coś istnieje, nie ma swojego miejsca na forum, bardzo potrzebnego, na którym akademicy mogliby się skrzyknąć

najlepszym odzwierciedleniem jest Google:
- przy wpisaniu: kręg akademicki - wyskakuje analiza spisu z 2002roku
- przy wpisaniu: harcerski krąg akademicki - wyskakuje strona HAK-u

i ta oto stona jest obrazem samym w sobie kręgów akademickich :)
a można z niej wyczytać i zobaczyć, że:
- nie wiadomo gdzie działają - żadnej informacji
- jest to niesamowita forma pracy - typowo studencka, jednak różniąca się w stosunku do innych kręgów
- jest nieaktualna, bo z roku harcerskiego 2004/2005

a tak poza tym, świetne pole działania

michalina32
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalina32 » 14 cze 2006, 11:13

Komendy
Jest kilka hufców, które nie wypełniły karty HUFIEC,
ale ich drużyny się spisały. Stąd nie ma danych dotyczących komend
ale są dane dotyczące drużyn.