Drużyny wędrownicze

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
Zablokowany
g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 10 wrz 2005, 08:45

Ja mam pomysł na badanie, o którym już mówiłem Rafałowi i paru innym osobom. Jako kompletny lajkonik ;) w tej sprawie napisze tylko o co mi biega.

Obserwuję sobie tak drużyny wędrownicze i nasuwa mi się jedna obserwacja - te na prawdę silne mają po prostu silne osobowości jako drużynowych. Zazwyczaj nie drużynowych wybranych z siebie, z grupy, głosowaniem, tylko po prostu osobowości, często starsze o ponad 10 lat nawet...

Trzebaby określić definicję silnego środowiska (chyba nic az tak trudnego, to jak wymagania na drużynę mistrzowską, czy też zainspirować się kategoryzacją ZHR) i zobaczyć jaki wiek mają drużynowi, ewentualnie opracować inne tego typu pytania (od ilu lat nimi są).

Wyniki mogą być ciekawe. Ze zwykłej obserwacji drużyn wędrowniczych wnioskuję, że właśnie te silne środowiska wędrownicze prowadzone są przez ludzi, dla których wędrownicze wybory to tylko wskaźnik (poparło mnie tym razem 18 ludzi na 20, a nie 20 na 20. Coś jest nie tak). W przypadku gdy tak jest wiele spraw układa się inaczej, fikcja zupełnej równości w takiej drużynie jest faktem (nikt nie zbuntuje się takiemu autorytetowi, trudniej też wypowiadać własne zdanie, itd).

Nie wiem jeszcze co z takimi wynikami zrobić, ale napisałem w tym wątku, bo mnie to zaciekawiło, o. :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: hubcio » 25 wrz 2005, 08:22

Myślę, że w takich środowiskach to kwestia zapisów
1) wodza, który nie wie kiedy przekazać pałeczkę następcy
2) braku odpowiednich zapisów w konstytucji
3) braku inspiracji "co dalej jak on nie będzie wodzem"
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 25 wrz 2005, 11:37

hubcio napisał:
Myślę, że w takich środowiskach to kwestia zapisów
1) wodza, który nie wie kiedy przekazać pałeczkę następcy
2) braku odpowiednich zapisów w konstytucji
3) braku inspiracji "co dalej jak on nie będzie wodzem"
Mam wrażenie że przeoczyłeś istotę tego co napisał Michał:
g00rek napisał:
Obserwuję sobie tak drużyny wędrownicze i nasuwa mi się jedna obserwacja - te na prawdę silne mają po prostu silne osobowości jako drużynowych. Zazwyczaj nie drużynowych wybranych z siebie, z grupy, głosowaniem, tylko po prostu osobowości, często starsze o ponad 10 lat nawet...
Albo że traktujesz silne środowiska wędrownicze jako "patologię" ;) ;)

Ale pewnie nie, bo oczywiście wiesz że filarem Metody Harcerskiej jest autorytet osobowości ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”