Drużyny próbne

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
Dorota z 48
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Dorota z 48 » 13 sty 2005, 09:27

Mam pytanie związane ze spisem - a dotyczy drużyn próbnych. Czy należy ujmować je w spisie?
Moja KCH pytała o to i otrzymała odpowiedź twierdzącą.

Natomiast ja mam pewne wątpliwości. Co stanie się, jeżeli drużyna nie przejdzie pomyślnie okresu próbnego? Nieczęsto, ale jednak zdarzają się takie sytuacje. A na podstawie spisu naliczane są składki ;)

I tu też kolejna wątpliwosć (jednakże nie wiem czy to właściwe miejsce na to pytanie): czy drużyny próbne płacą składki? Szukam w Uchwale RN, w Instr. drużyny i nie znajduję odpowiedzi.
Mam kilkoro drużynowych po LAS'ie 2004 i tam dowiedzieli, co uważają za pewnik, że drużyny, gromady próbne nie zbierają składek.
Będę bardzo wdzięczna za rozwianie wątpliwości.
Pozdrawiam

poranek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: poranek » 13 sty 2005, 09:39

Wg. instrukcji działania drużyny drużyny próbne normalnie płacą składki.
Pytanie co ze spisem... Mam w drużynie osiem osób i tyle ma zgłosić?? Trochę bez sensu bo za miesiąc będzie ich 11 i zamkniemy okres próbny (mam nadzieję). A jeśli mimo wszystko się nie uda to co ze składkami?? Instruktor z Komendy Hufca powiedział że mam od razu zgłosić 10 osób ale mnie nie usmiecha się płacenie z własnej kieszeni składek za "martwe dusze".
Piotr Kopystyński
formalnie były
sercem przynależący

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 sty 2005, 09:47

Dorota z 48 napisał:
czy drużyny próbne płacą składki? Szukam w Uchwale RN, w Instr. drużyny i nie znajduję odpowiedzi.
A gdzie "znalazłaś" że DRUŻYNY "nie-próbne" je płacą ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 13 sty 2005, 09:48

Może zacznę od końca. W instrukcji drużyny jest:
23.Drużyna, również w okresie próbnym, zbiera składki członkowskie i przekazuje odpowiednią ich część do właściwej komendy.
A składki zbiera i przekazuje do hufca na podstawie spisu, więc chyba powinna być w spisie.
A co się stanie jak nie przejdzie okresu próbnego? to samo co z zatwierdzoną drużyną, która sie rozpadła. Wydaje mi się, że jej zobowiązania bedzie musiał pokryć hufiec.
OT: W obecnej formie składka nie powinna nazywać się członkowską, tylko organizacyjną, bo nie są zbierane od członków, tylko od od jednostek organizacyjnych na podstawie pewnych styczniowych deklaracji. :)
Tomasz Rojek

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 sty 2005, 10:23

royas napisał:
W obecnej formie składka nie powinna nazywać się członkowską, tylko organizacyjną, bo nie są zbierane od członków, tylko od od jednostek organizacyjnych na podstawie pewnych styczniowych deklaracji. :)
Mylisz się. Wg spisu płacą nie j.o. a hufce:
uchwała RN:
3. Podstawą do określenia wysokości składek zbieranych przez hufce są dane ze spisu harcerskiego uzyskane z roku bieżącego
royas napisał:
W instrukcji drużyny jest:
23.Drużyna, również w okresie próbnym, zbiera składki członkowskie i przekazuje odpowiednią ich część do właściwej komendy.
A składki zbiera i przekazuje do hufca na podstawie spisu,
Problem w tym że teraz instrukcja drużyny jest niezgodna z przepisem wyższej rangi czyli OBECNĄ uchwałą RN.
Obecnie drużyna jedynie PRZEKAZUJE "wyżej" 80% WPŁACONYCH do niej składek.

Z tym że częściowo masz rację. Powstała "de facto" składka organizacyjna, ale od hufców a nie od drużyn.

hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 sty 2005, 10:37

Nie wiem jak to jest ze skladkami... ale spis jest informacja o stanie ZHP na dzień 1 stycznia 2005.

Jeśli 1 stycznia w ZHP dzialala drużyna próbna - to powinna znaleźć się w spisie. Jeśli drugiego stycznia zostala rozwiązana - to powinna znaleźć się w spisie.

Podajemy wszystkie jednostki, które istnialy 1 stycznia 2005 roku.

Rafal
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Dorota z 48
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Dorota z 48 » 13 sty 2005, 10:43

Dziękuję za szybkie odpowiedzi, a najbardziej za te bardzo konkretne.:)

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 13 sty 2005, 10:54

19kldh napisał:
Mylisz się. Wg spisu płacą nie j.o. a hufce:
uchwała RN:
3. Podstawą do określenia wysokości składek zbieranych przez hufce są dane ze spisu harcerskiego uzyskane z roku bieżącego
No właśnie o ten sam punkt mi chodzi. 'Zbieranych' jest niejednoznaczne, można to zrozumieć jako 'zbieranych przez hufce od drużyn'. Gdyby było 'odprowadzanych' nie byloby problemu.
poranek napisał:
Mam w drużynie osiem osób i tyle ma zgłosić??
Spis wykonywany jest wg. stanu z 1 stycznia 2005. Ile wtedy było tyle się wpisuje.
<dodane>ale szybkie odpowiedzi, ale jak juz napisalem, to nie bede kasowal</dodane>
Tomasz Rojek

ani_71

Post autor: ani_71 » 22 sty 2005, 18:01

Mi sie wydaje że druzyn próbnych działających poniżej 2 miesięcy nie powinno się wpisywać do spisu. Jeśli sie harcerzom szybko odwidzi bedziesz płacił składki z własnej kieszeni

--
Pozdro,
Ani

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 22 sty 2005, 18:40

W spsie podaje się stan ZHP na dzień 1 stycznia 2005 roku. Jeżeli 1 stycznia 2005 roku byla drużyna próbna, to powinna się znaleźć w spsie. Nawet jeśli miala być rozwiązana 3 stycznia 2005.

Spis to spis, a skladki to skladki. Skladki naliczane sa na podstawie spisu, ale równie dobrze, moglo być tak, że są naliczane od np. deklaracji, albo od wielkości gminy na terenie której dziala hufiec.

Glowna Kwatera ZHP przyjęla, że skladka jest od spisu. I trudna, takie prawo, trzeba się do niego zastosować.

Natomiast nie podawanie w spisie drużyn próbnych to tak, jakby w spisie inwentarza z nattury nie uwględnić namiotu - bo kiedyś i tak się rozleci...

Pozdrawiam

Rafal
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 23 sty 2005, 09:43

Na tym przykładzie widać właśnie całą paranoidalność systemu naliczania składek. Wiem, że nie Wydział Badań i Analiz za to odpowiada.

Jeżeli jest drużyna która ma np. 10 osób - przyjmijmy że poniże normy wymaganej instrukcją - i rozpada się w lutym, a w spisie jest wykazana, to ktoś za nie musi odprowadzać składki przez cały rok. I kto ma to robić, kto ma zapłacić te 10 x 1,60 x 11 = 176,00 zł? Drużynowy za karę że mu się drużyna rozleciała? Chyba kar finansowych jeszcze w ZHP nie wprowadzono. A jak sam drużynowy odszedł z ZHP? To co, pozostałe drużyny hufca mają to pokrywać? A z jakiej racji?

Odpowiedź "takie jest prawo" nie może być satysfakcjonująca. To prawo trzeba jak najszybciej zmienić. Składki powinny być płacone od stanu faktycznego na każdy miesiąc albo na każdy kwartał. I nie przyjmuję do wiadomości argumentów, że "tego się nie da zrobić". Musi się dać i koniec. Jeżeli drużynowy dostake składki wg stanu faktycznego, to wyższe władze też tak powinny dostawać.
Obecny system naliczania składek jest głęboko demoralizujący, kształtuje nieufność do wyższych władz, wywołuje u druzynowych poczucie że są niesprawiedliwie traktowani, zachęca do kombinowania z zaniżaniem stanu. I żadne apele do moralności tego nie zmienią, bo to system jest niemoralny.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 23 sty 2005, 14:41

Chyba niepotrzebnie aż tak sie denerwujesz ;)
OBECNA uchwała RN wprowadziła PRAKTYCZNIE dwie składki.
Składka członkowska = 2 zł/m-c = którą płacą REALNI CZŁONKOWIE
Następnie drużyna jedynie PRZEKAZUJE "wyżej" 80% WPŁACONYCH do niej składek.
Powtórze jeszcze raz.
Wszystko co drużynowy musi zrobić to PRZEKAZAć "wyżej" 80% WPŁACONYCH do drużyny składek.
Oczywiście musi też "dochować należytej staranności"
w "monitowaniu" członków swojej drużyny aby ci wpłacali obowiązujące ich składki.

OBECNA uchwała RN wprowadziła w praktyce także drugą składkę:
"składkę organizacyjną" - "OD HUFCA"
Płacona jest ona przez hufiec, jako WSPÓLNOTA,
a naliczana wg "deklaracji hufca" którą jest "spis harcerski hufca" na dzień 01stycznia każdego roku.

Można ją nazwać: "składka od prawa do posiadania własnego hufca".
I wynosi ona 14,40 zł/rok od każdej zadeklarowanej przez hufiec "głowy" w dniu 01 stycznia.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Pietrucha
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pietrucha » 01 paź 2007, 21:23

Generalnie w penym momencie zaczyna to wygladać dziwnie bo ja bedąc uciwym druzynowym zakładając druzynę w kwietniu podałem stan faktyczny w momencie kiedy opłacałem składki harcerskie na 50 osób co dało 1.6x 50x 3= 240, teraz kiedy cześć dzieci odeszło i pozostało mi 25 jestem 120 zł w plecy za kwartał czyli 240 zł za pół roku bo za tyle musze jeszcze zapłacić.
Teraz zastanawiam się jak powiem to dzieciom i ich rodzicom na co poszło 240 zł z kasy drżuyny ( przecież to jest nie gospodarność drużynowego).
Dlaczego jestesmy zmuszeni płacic za martwe dusze. A z tego wem to jest składka Członkowska wiec moim zdaniem nie powiniśmy placic za osoby które formalnie nie sa członkami Związku ( osoby które dopiero wtąpiły i nie mają przyrzeczenia) za długo gdybania płacz i płać tylko tyle powiem
Ostatnio zmieniony 01 paź 2007, 21:25 przez Pietrucha, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 01 paź 2007, 21:57

Chyba żartujesz. Co to za bzdury. Jakie składki. Zacznij proszę myśleć. PO PIERWSZE SKŁADKI PŁACĄ CZŁONKOWIE A NIE DRUŻYNA. Ty jako drużynowy przekazujesz tylko składki te które pobrałeś. Drużyna nie śmi płacić żadnych składek. Odprowadzasz tyle ile zebrałeś czyli tyle ilu masz członków. To że hufiec musi płacić według spisu to problem komendy hufca a nie Twój.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 02 paź 2007, 07:33

sikor pisze:Chyba żartujesz. Co to za bzdury. Jakie składki. Zacznij proszę myśleć. PO PIERWSZE SKŁADKI PŁACĄ CZŁONKOWIE A NIE DRUŻYNA. Ty jako drużynowy przekazujesz tylko składki te które pobrałeś. Drużyna nie śmi płacić żadnych składek. Odprowadzasz tyle ile zebrałeś czyli tyle ilu masz członków. To że hufiec musi płacić według spisu to problem komendy hufca a nie Twój.
Bezposrednio, nie jest, ale pośrednio jako członka władzy hufca, jaką jest zjazd hufca, to też jest jego problem.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2007, 07:34 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”