Systematyczny spadek liczebności ZHP

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
qrak

Post autor: qrak » 10 maja 2004, 08:59

Jak wynika z danych działu badań i analiz w ZHP systematycznie ubywa członków. Zjawisko jest trwałe i ma spore rozmiary. Ciekaw jestem waszych waszego zdania na temat przyczyn owego spadku i możliwości powstrzymania tej tendencji.
[/quote]
"...wszak uścisk do którego wyciągam dłoń ogrzeje również i chłód twoich rąk..."

qrak

Post autor: qrak » 10 maja 2004, 09:33

Spodziewałem się przesunięcia tego wątku z dział "harcerskie ideały" do wątku ";Badania i analizy";, ale nie uważam tego za słuszne. Temat jego dotyczy bowiem nie tyle "technicznej strony"; badania i analizowania naszej liczebności, ale wniosków z wyników takiej działalności i wkracza w ten sposób jak najbardziej w zakres naszych idei, zasad i praktyki harcerskiej.

Szary_wilk
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Szary_wilk » 17 maja 2004, 11:24

Patrząc na własne otoczenie stwierdzam, że podstawowym problemem jest fakt, iż szczytne ideały harcerskie się zdewaluowały. Harcerze pragną odejść teraz, gdy powiedzmy jeszcze w nie wieżą, niż rozstać się z ZHP, gdy ten przestanie istnieć ( wg badań rok 2012). :(
pwd. Błażej Meller
96 PDW "Wataha" im gen. W. Andersa
Hufiec Poznań Nowe-miasto
im. Bolsława Chrobrego

mgr_scout
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mgr_scout » 17 maja 2004, 12:12

Uważam, że przesunięcie tego wątku na forum WBiA jest jak najbardziej słuszne. W dziale Harcerskie Ideały posty dotyczyły by głównie sfery idei a nie faktycznych przyczyn spadku. Osoby pracujące w WBiA dysponują warsztatem, który pozwala obiektywnie weryfikować hipotezy, co chronie przed częstokroć pustym gdybaniem.
Osobiście uważam, iż na spadek w ZHP wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim niż demograficzny. Ogólny spadek aktywności polskiego społeczeństwa spowodowany transformacją ustrojową - w badanich prowadzonych przez CBOS w 2003 r. przyrost odnotowano jedynie w organizacjach ratowniczych aż o 1% ;) Choć wg badań Klon-jawor jest wzrost ilości organizacji w trzecim sektorze. Może i racja, ale są one bardzo małe liczebnie. Jak dla mnie zbyt duże rozdrobnienie. Brak więzi i jednolitych wartości w społeczeństwie.
Te czynniki mają bardzo duży wpływ na sytuację w ZHP. Jednym z ważniejszych jest brak więzi z ZHP. Osłabienie kadry, wprowadzanie zmian metodycznych, łączenie hufców.
Spodziewam się zaraz głosów, iż wprowadzone ostatnie zmiany mają poprawić sytuację ZHP. Owszem, lecz wpierw trzeba przejść przez etap burzenia starych sterotypów i świadomości. O efektach będzie można mówić dopiero za kilka lat. Z tego względu okres zmiany jest najtrudniejszym okresem, w którym dochodzi do wielu konfliktów, starć, klaryfikacji wartości. Sam proces budwania nowej świadomości, a co za tym idzie nowej tożsamości, jest procesem bardzo długotrwałym i skomplikowanym. Najłatwiej tworzyć (nową) tożsamość przez socjalizację, w okresie kiedy jednostka nie ma jeszcze tożsamości - arbitralnie wyznaczając granicę na ok. 14 rok życia. Tam moim zdaniem powinno byc skierowanych najwięcej działań, no i na kadrę rzecz jasna. Problemem pozostaje jeszcze program proponowany w ZHP. Pytaniem jest na ile on pokrywa się z wartościami współczesnej polskiej młodzieży?? Czy faktycznie jesteśmy w stanie zaspokoić ich potrzeby??
Powyższą wypowiedź należy traktować jako hipotezy, które domagają się weryfikacji :)
A i mam jeszcze jedną hipotezę. Uważam, iż harcerstwo jest doskonałym odbiciem aktualnego społeczeństwa. Także większość problemów musi być rozpatrywana bardzo szeroko, uwzględniając procesy zachodzące w społeczeństwie, a nie w oderwaniu od nich.
Wydział Badań i Analiz GK ZHP .. a niedługo będą zmiany ;)

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 04 cze 2004, 16:03

Aż mi sie przykro zrobilo, jak przeczytalem ze bedziemy istniec wg badan tylko do 2012r :~(

Ale z drugiej strony to chyba troszke prawidlowosci w tym jest. Zawsze uwazalem iz ZHP po 1990r. bylo organizacja dla ludzi ktorzy chcieli byc w ZHP, nie jako dla wybrancow, dla prawdziwych patriotow i ludzi, ktorzy zwiazali sie z idealami...
Te wartosci ktore proponujemy od zawsze nie sa atrakcyjne dla wiekszej czesci wspolczesnej mlodziezy...
Przykro mi to stwierdzic, lae faktem jest iz to co ich pociaga to alkohol i inne uzywki, imprezy, a nie ... HARCERSTWO :(
W tym momencie wg mnie nawet zmiany za duzo nie pomoga- no chyba ze zamiast zbiorek zaczedli bysmy na piwo wychodzic, co byloby absurdem i wyzbyciem sie idealow...
Nie wiem czemu, ale ZHP jako organizacja w wiekszej czesci spoleczenstwa spostrzegane jest negatywnie, moze i to jest swoistego rodzaju hamulcem mlodziezy do wstepowania w szeregi NIEPOPULARNEJ organizacji
Ale spokojnie, wkrotce robie ankiete spoleczna w swoim miesxcie to dowiem sie (mam nadzieje) co "cywile" maja do naszego Zwiazku :D
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

Boodzioo
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Boodzioo » 06 cze 2004, 10:58

Ty już długo tą ankietę robisz. :D:lol

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 06 cze 2004, 13:07

heheh jasne... Lukasz zabawny jestes, aczkolwiek masz racje :D
Jednak z Wroclawia do Szczecina kawalek jest, a na razie czasu troszke brakuje...
Ale ANKIETA NIE ZAJAC NIE UCIEKNIE :D
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

qrak

Post autor: qrak » 08 cze 2004, 04:16

Myślę, że nie ma jednej przyczyny, jest ich wiele, nakładają się na siebie, i dają efekt widoczny w statystykach... , może warto zwrócić uwagę na:
1) nadmierną biurokratyzację - do licznych rozwiązań prawnych regulujących, ale i komplikujących różnego typu działania ZHP z upodobaniem dodaje własne (niektóre potrzebne, ale i wiele zbędnych). Dla przykładu organizacja wypoczynku letniego w ZHP i poza nim to dwie różne bajki - wiem, bo zajmowałem się jednym i drugim, to drugie jest o wiele, wiele prostsze, zaś plus ZHP w postaci zwolnienia z podatku właśnie nam odpadł od przyszłego roku więc należy się spodziewać, iż wiele środowisk zorganizuje swoje obozy dogadując się z firmami prywatnymi,
2) załamanie wielu środowisk po wprowadzeniu reformy szkolnictwa,
3) niewydolny system pozyskiwania i szkolenia kadr,
4) zbyt wolne dostosowywanie oferty programowej do zachodzących wokół nas zmian
5) pojawienie się różnorodnej konkurencji w dziedzinie zagospodarowywania czasu wolnego dzieci i młodzieży
6) kiepski image - ludziom z zewnątrz częściej kojarzymy się z amatorszczyzną i naiwnością niż z efektywną działalnością wychowawczą
7) konstrukcję hierarchiczna związku, w której góra znacznie częściej występuje jako poborca składkowy, nadzorca i kolejna przeszkoda do pokonania przy podejmowaniu działań niż ich efektywny inspirator i moderator (widzę takie zjawisko na wielu poziomach),
8] oczywistą i widoczną z zewnątrz rozbieżność między Prawem Harcerskim i jego przestrzeganiem przez ZDECYDOWANĄ większość członków, a w szczególnosci instruktorów (i nie chodzi tu tylko o pkt. 10, który moim zdaniem winien brzmieć "Harcerz jest wolny od wszelkich nałogów" )
9) itd. itd. itd.

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 08 lip 2004, 22:55

qrak napisał:
Myślę, że nie ma jednej przyczyny, jest ich wiele, nakładają się na siebie, i dają efekt widoczny w statystykach... , może warto zwrócić uwagę na:
1) nadmierną biurokratyzację - do licznych rozwiązań prawnych regulujących, ale i komplikujących różnego typu działania ZHP z upodobaniem dodaje własne (niektóre potrzebne, ale i wiele zbędnych). Dla przykładu organizacja wypoczynku letniego w ZHP i poza nim to dwie różne bajki - wiem, bo zajmowałem się jednym i drugim, to drugie jest o wiele, wiele prostsze, zaś plus ZHP w postaci zwolnienia z podatku właśnie nam odpadł od przyszłego roku więc należy się spodziewać, iż wiele środowisk zorganizuje swoje obozy dogadując się z firmami prywatnymi,
2) załamanie wielu środowisk po wprowadzeniu reformy szkolnictwa,
3) niewydolny system pozyskiwania i szkolenia kadr,
4) zbyt wolne dostosowywanie oferty programowej do zachodzących wokół nas zmian
5) pojawienie się różnorodnej konkurencji w dziedzinie zagospodarowywania czasu wolnego dzieci i młodzieży
6) kiepski image - ludziom z zewnątrz częściej kojarzymy się z amatorszczyzną i naiwnością niż z efektywną działalnością wychowawczą
7) konstrukcję hierarchiczna związku, w której góra znacznie częściej występuje jako poborca składkowy, nadzorca i kolejna przeszkoda do pokonania przy podejmowaniu działań niż ich efektywny inspirator i moderator (widzę takie zjawisko na wielu poziomach),
8] oczywistą i widoczną z zewnątrz rozbieżność między Prawem Harcerskim i jego przestrzeganiem przez ZDECYDOWANĄ większość członków, a w szczególnosci instruktorów (i nie chodzi tu tylko o pkt. 10, który moim zdaniem winien brzmieć "Harcerz jest wolny od wszelkich nałogów" )
9) itd. itd. itd.
tak mysle identycznie:D ale po za tym harcertwu brak pozadnej reklamy.
druzyny chodza w starych workach:??| majacych przypominac mundury. kto by chcial w czyms takim wybrac sie do miasta???
oraz to ze co druzyna to nowe logo nowe to nowe tamto. boze ukrucmy taka rozbierznaosc. wystarczy zobaczyc na 1 lepszym rajdzie ze co druzyna to sie od siebie rozni i trudno by taki szereg byl jednolity jak trza lecz czesciej bywa wielka zgraja ludzi w workach z kolorowymi chustami.:(
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 16 mar 2005, 11:45

qrak napisał:
Jak wynika z danych działu badań i analiz w ZHP systematycznie ubywa członków. Zjawisko jest trwałe i ma spore rozmiary.
Wg najnowszych danych: http://www.zhp.pl/index.php?do=news&nav ... 011&id=572
obecnie (01.01.2005) w ZHP jest nas 142.621
Dla przypomnienia:
2004 - 148.027
2003 - 160.483
2002 - 193.588
2001 - 240.241
2000 - 269.257
1999 - 318.343
1998 - 387.161
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 mar 2005, 12:59

Po wrzuceniu tych danych na wykres widać, iz mimo spadku, stopień spadku maleje. Może zbliżamy sie do jakiejś stałej pojemnosci?

Z analiz matematycznych:
- trend liniowy (R2=0,9397) daje nam 0 członków w roku 2008

Ale, jak wspomnialem, widac, że trend liniowy nie bardzo zgadza się z charakterem danych.

- trend wykładniczy (R2 = 0.9773) daje nam 50 000 członków w 2011 oraz 10 000 w 2023 r.

Jak będzie?? W jasnowidza nie zamierzam sie bawić.

Ale zmiany - realne - w ZHP przydałoby się wprowadzić.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 16 mar 2005, 13:48

Czyżbyś grał na giełdzie :D8)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 16 mar 2005, 15:26

Nie. To tylko zabawa EXCELem. :) Choć wolę pracować w Statistice.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

jasiek_ndm

Post autor: jasiek_ndm » 12 kwie 2005, 20:18

Ja jej życze jak najlepiej a czy będe głosował powiem tak ale bez obrazy syfu robić na rynku nie chce ale słyszałem ją i reprezentuje sobą już coś zobaczymy w finale jak będzie dawała NARAZIE POZOSTAJE NAM W NIA WIERZYć

--
Jan Cezary Marcinkowski
Stopień :ćwik
Funkcja :Przyboczny
Hufiec :Nowy Dwór Maz.

michalina32
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalina32 » 21 kwie 2005, 15:21

jasiek_ndm napisał:
Ja wam coś napisze jak to jest:
(...)
i to też jest APEL do drużynowych wy macie najważniejszą funkcje w całym ZHP od was od NAS zależy czy spadek będzie isę powiększał czy nie
pisał 17 lat druh z pozdrowieniem CZUWAJ
heh, dawno mnie tu nei było.
Zalogowałam się po raz pierwszy od bardzo dawna
tylko po to, aby napisać druhowilat17
że się z nim zgadzam w tym cytowanym zdaniu:)
hm. Anna Michalina Nowakowska HR

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”