Czy wszyscy piszą prawde?

forum Wydziału Badań i Analiz GK ZHP badania.zhp.pl
Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 07 sty 2004, 19:16

Zawsze gdy jest spis zastanawiam sie czy wszyscy piszą prawde w kartach spisowych. Jestem pewien ze chociaz maly procent wpisuje liczby z kosmosu.
W takim razie ilu, tak naprawde jest harcerzy w tym zwiazku?
phm. Piotr BOBER Michałowski
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 07 sty 2004, 19:19

najgorsze jest to ze prawda mogla by zwalic z nóg wielu z nas
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 07 sty 2004, 22:00

Bober napisał:
Zawsze gdy jest spis zastanawiam sie czy wszyscy piszą prawde w kartach spisowych. Jestem pewien ze chociaz maly procent wpisuje liczby z kosmosu.
W takim razie ilu, tak naprawde jest harcerzy w tym zwiazku?
Sugerujesz zawyżanie stanu osobowego?

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 07 sty 2004, 22:39

TAK - zawyża się i to nieraz. Znane mi są takie hufce, gdzie chodzi tylko o etacik i wpisuje się liczby z kosmosu... HArcerzy tam nie ma, ale w papierach gra. Do chorągwi lecą sprawozdania i wszyscy się cieszą.

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 07 sty 2004, 23:35

Moim zdaniem dywagacje na temat czy dane są zawyżane, czy zaniżane, może nie są tak do końca pozbawione podstaw w rzeczywistości, gdyż pojedyncze sygnały z konkretnymi przypadkami docierały do WBiA. Ale z drugiej strony zastanawiam się czy ma to sens i do czego to prowadzi.

Analog podaje, że dane są zawyżane, bo chodzi o etacik. Z drugiej strony mogę podać przykład, ze dane są zaniżane, żeby drużyna mniej składek płaciła.

Więc czy jest nas więcej czy mniej niż 160 tys., które wykazał zeszłoroczny Spis Harcerski? Pytanie retoryczne. Jest nas właśnie tyle. Jako członek zespołu w ramach WBiA, który zajmuje się spisem oraz jego analizą, nie mogę zakładać fałszywości danych. W każdym innym przypadku analiza nie miałaby sensu. Poza tym ankiety spisowe wypełniają harcerze, którzy (zakładając typ idealny) powinni kierować się Prawem Harcerskim.

Proponuję, zamiast głosić tezy o fałszywości danych, aby podać konkretne przypadki, gdzie dane są fałszowane. Uogólnianie tez na temat fałszowania danych na całą populację, tylko na podstawie doświadczeń z własnego środowiska jest nieuprawnione. Nie mówiąc już o tym, że jest niepoprawne metodycznie.

No i jeszcze tak na koniec - sami bądźmi uczciwi w wypełnianiu ankiety spisowej, a o innych się nie martwmy. Zamiast narzekać, zacznijmy od siebie, a będzie dobrze.

Pozdrawiam.
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR
http://konieckropka.art.pl

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 07 sty 2004, 23:40

Pojawia sie wtedy nastepny problem.
Problem składek, przecież jesli sie kogoś wykarze w spisie trzeba, przynajmiej teoretycznie :-(, z choragwia sie rozliczyć.
Chorągiew musi rozliczyć sie z GK a GK przecież też musi odprowadzić skladki do organizacji miedzynarodowych. A z czego to robić jesli mamy wykazanych wiecej harcerzy niz jest w rzeczywistosci.
Później sie dziwimy czemu skladki rosną, czemu aż tak mały procent pozostaje w drużynie ( 20% to duża przesada) A czemu ZHP ma problemy finansowe?
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 07 sty 2004, 23:45

hanuka napisał:
Moim zdaniem dywagacje na temat czy dane są zawyżane, czy zaniżane, może nie są tak do końca pozbawione podstaw w rzeczywistości, gdyż pojedyncze sygnały z konkretnymi przypadkami docierały do WBiA. Ale z drugiej strony zastanawiam się czy ma to sens i do czego to prowadzi.

Analog podaje, że dane są zawyżane, bo chodzi o etacik. Z drugiej strony mogę podać przykład, ze dane są zaniżane, żeby drużyna mniej składek płaciła.

Więc czy jest nas więcej czy mniej niż 160 tys., które wykazał zeszłoroczny Spis Harcerski? Pytanie retoryczne. Jest nas właśnie tyle. Jako członek zespołu w ramach WBiA, który zajmuje się spisem oraz jego analizą, nie mogę zakładać fałszywości danych. W każdym innym przypadku analiza nie miałaby sensu. Poza tym ankiety spisowe wypełniają harcerze, którzy (zakładając typ idealny) powinni kierować się Prawem Harcerskim.

Proponuję, zamiast głosić tezy o fałszywości danych, aby podać konkretne przypadki, gdzie dane są fałszowane. Uogólnianie tez na temat fałszowania danych na całą populację, tylko na podstawie doświadczeń z własnego środowiska jest nieuprawnione. Nie mówiąc już o tym, że jest niepoprawne metodycznie.

No i jeszcze tak na koniec - sami bądźmi uczciwi w wypełnianiu ankiety spisowej, a o innych się nie martwmy. Zamiast narzekać, zacznijmy od siebie, a będzie dobrze.

Pozdrawiam.
Jasne ze czesto liczby wpisywane przez druzynowych sa zanizane a raczej robia to druzynowi dużych drużyn np. 30 osób
A orzeciez istnieja druzyny np. 5 osobowe. i jestem pewien ze druzynowi takich drużyn czesto zawyżaja
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 07 sty 2004, 23:55

No jasne. Ale jaki wniosek z tego wyciągasz? Chciałbym abyś mi pokazał sens dyskusji na ten temat.

Żebym był dobrze zrozumiany. Mógłbym podać przykład drużynowego, który ma mniej ludzi w drużynie niż wymaga tego instrukcja i nie zawyża tej liczby w spisie. Mógłbym również podać przykład, gdzie komendant hufca zabrania podawać zawyżonych danych, żeby potemnie mieć problemów z wywiązywaniem się ze składek. A na bazie tych przypadków powiedzieć, że jestem pewien, ze drużynowi czy komendanci zaniżają dane w spisie. Ale powiedz mi proszę na jakiej podstawie uogólniasz swoje tezy. Ja takiej podstawy nie widzę. Aby je uogólniać musiałbyś przeprowadzić badania na ten temat. Jeśli ma być dyskusja w tym temacie, to niech będzie rzeczowa, poparta konkretami.

Pozdrawiam.

[Edytowany przez hanuka dnia 08.01.2004 o 00:00 ]
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 08 sty 2004, 00:19

Jasne ze badania ( najlepiej są potwierdzone itp. ) sa podstawa w przypadku powstawania tez.
Ja tez nie stawiam, poprostu wymieniam opinie na temat problemu aby go lepiej zrozumiec.
Ale i tak raczej nie moge sie z Toba zgodzic ze spis jest zanizany, takie przynajmiej mam odczucia ( nie potwierdzone badaniami )
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 08 sty 2004, 20:29

Bober napisał:
[A orzeciez istnieja druzyny np. 5 osobowe. i jestem pewien ze druzynowi takich drużyn czesto zawyżaja
Gdzie istnieją drużyny pięcio osobowe? Zgodnie z regulaminem taki twór nie ma prawa bytu, chyba że jako zatęp.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 09 sty 2004, 11:18

grabek napisał:
Gdzie istnieją drużyny pięcio osobowe? Zgodnie z regulaminem taki twór nie ma prawa bytu, chyba że jako zatęp.
1. I właśnie dlatego zawyżają spis.
2. Czy zgodnie z przepisami mozna manipulować danymi w spisie? Przepisy, a to co jest to często dwie różne rzeczy.
3. Zastep nie moźe istniec jako samodzielna jednostka.

[Edytowany przez royas dnia 09.01.2004 o 13:12 ]
Tomasz Rojek

p.m.p.

Post autor: p.m.p. » 09 sty 2004, 14:49

jak to sie mowi... madry człowiek, madre słowa... :)

--
It's Like 10000 spoons. when all you need is a knife

hanuka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: hanuka » 09 sty 2004, 21:12

p.m.p. - a za ile osób płacicie składki do hufca? za 6 czy za 10?

drugie pytanie, wynikające z twojej wypowiedzi, czy komendant hufca nie wie ile jest u was osób w rzeczywistości?
Wiesiek Romanowski phm.
Instruktor HSR

Bober
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Bober » 09 sty 2004, 23:19

grabek napisał:

Uwież mi znam regulaminy, a ty chyba nie dokońca znasz realia
HUFIEC ZHP LEGIONOWO

grabek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: grabek » 10 sty 2004, 15:13

bober napisał:

Uwież mi znam regulaminy, a ty chyba nie dokońca znasz realia
Druhu, spieszę donieść, że też znam regulaminy. Realia również znam. A skąd? Stąd, że walcze z czymś takim. Jestem zwolennikiem uczciwości i przeciwnikiem druży mniejszych niż 9 osób.
Proponuję, żeby Druh następnym razem nie wypowidał się, nie znając stanu mojej wiedzy.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Badania i analizy”