Dh Hm. Ryszard Kaczorowski - Harcmistrzem RP?

forum poświęcone historii harcerstwa
ODPOWIEDZ
skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 02 lut 2012, 23:14

Witam! W wielu miejscach natknąłem się na tytułowanie śp. Ryszarda Kaczorowskiego harcmistrzem RP. Nie mam żadnych wątpliwości co do jego zasług dla naszej ukochanej Ojczyzny i ruchu harcerskiego. Myślę, że gdyby ów stopień miałby być kiedykolwiek przywrócony, hm. Kaczorowski byłby pierwszy w szeregu najpewniejszych kandydatów.

Ale... stopień ten już nie jest nadawany ze względów wiadomych, a przepis zabraniający nowych nadań nie był nigdy podważany/zmieniany. Znane są dwa przypadki jego złamania (słuszność takiego postępowania pozostawiam do innej dyskusji), ale o hm. Kaczorowskim jeszcze nie słyszałem. Pikanterii dodaje fakt, że stopnie/tytułem posługiwał się jeszcze przed tragiczną śmiercią: http://zhppgk.org/Main/wladze_naczelne.htm

Interesują mnie dwie kwestie:
1) Na jakiej podstawie dh. Kaczorowski został obwołany hm RP?
2) I w jakich okolicznościach to się wydarzyło?

Będę wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź :)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 03 lut 2012, 09:15

O to musisz zapytać władze ZHR lub ZHPpgk. ZHP nie ma z tym nic wspólnego, w ZHP takiego stopnia ani tytułu honorowego nie ma, a raczej w ZHR formalnie też nie :) Czy w ZHPpgk - nie wiem (zwróć tylko uwagę, że ta organizacja nie ma nic wspólnego z ZHP).

Jest co prawda podawany Broniewski z 1986 - ale nie wiem, na ile to była jakaś formalna decyzja władz, sądząc po roku, raczej to nie było formalne; drugim jest Strzembosz, który ma nadany ten stopień pośmiertnie w ZHR, mimo że takowego stopnia nie ma. Czy oznacza to brak podstawy prawnej (a zatem działanie pozorne), czy też należy przyjąć, że wraz z nadaniem pojawiła się podstawa prawna w ZHR do nadawania tytułów pośmiertnie - nie wiem.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 09:28 przez dominik jan domin, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 lut 2012, 12:10

Dominiku, "podstawa prawna" nadawania tego stopnia nie mogła i nie może zaistnieć w żadnym Związku harcerskim, który mieni się częścią polskiego ruchu harcerskiego. Uchwała dotycząca nienadawania nigdy tego stopnia była zbyt jednoznaczna. Nadano 11 tych stopni i KONIEC. Obwołanie ś.p. Druha Orszy tą godnością było spontaniczne, zaś nadanie jej ś.p. Druhowi Strzemboszowi przez Przewodniczącego ZHR, było działaniem pięknym, ale wbrew przedwojennej decyzji i w przyszłości nie powinno mieć miejsca ani formalnie ani symbolicznie. Wobec ś.p. Druha hm. Kaczorowskiego nie podejmowano takich nieformalnych obwołań. Pojawiające się w necie skróty są wyłącznie "upiększaniem rzeczywistości" przez redagujacych portale i nie powinno mieć miejsca.
Na ten temat, tu na forum nie raz już dyskutowano, podając stosowne fakty.
Zgodzisz się chyba ze mną, że nie powinno być inaczej.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 12:15 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

skradacz
Użytkownik
imię i nazwisko: Krzysztof Franek
Hufiec: ---
Chorągiew: ------
organizacja: ZHP (były)

Post autor: skradacz » 03 lut 2012, 18:29

@up 100% zgody, czytałem te wątki już jakiś czas temu (i od tego czasu bronię notki na Wiki o dwóch wymienionych osobach, by nikt im nie dopisywał "RP" do stopnia instruktorskiego). Czyli to tylko radosna twórczość naszych przyjaciół z WB? Jeszcze się upewnię i wyślę do nich maila :) Sprawa jest dość interesująca, bo - jak podałem - takie tytułowanie stosowano wobec dh. Kaczorowskiego jeszcze PRZED tragedią z 2010 na oficjalnej stronie ZHPpgK, zatem to coś więcej niż radosna twórczość współczesnych internetowych martyrologów ;)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”