Może by tak jakaś dyskusja?

forum poświęcone historii harcerstwa
jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 18 wrz 2003, 16:05

Już od dawna brakuje mi jakiejś porządnej dyskusji na tym wątku. A ponieważ właśnie wszyscy wróciliśmy z HAL – u, to może by tak jakiś kontrowersyjny temacik? Z tym że ja nie mam koncepcji... więc poczekam na mądrzejszych od siebie. Liczę na Was.

[Edytowany przez jogurt dnia 18.09.2003 o 17:06 ]
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 18 wrz 2003, 19:45

Czy w Waszych hufcach, ludzie w próbie na przewodnika mają jakieś zadanie z historii? Np. opracować historię jakiejś przedwojennej drużyny lub życiorys jakiejś harcerki lub harcerza z Szarych Szeregów.
Czy waszym zdaniem zadania z historii powinny być w próbach na stopnie instruktorskie?
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 19 wrz 2003, 08:09

Proszę bardzo. 1. Subiektywne i nierzetelne opracowania dotyczące historii ZHP po 1956 r. Postawienie tezy , że jedynie KIHAM był prawdziwą harcerską opozycją i jedynie instruktorzy byłego ZHP "18" i ZHR mają monopol na prawdę i odnowę Ruchu Harcerskiego w Polsce.
2. Niejednoznaczne nawiązywanie w ZHP
do historycznych tradycji Związku, tworzenie wrażenia że nie do końca i nie całkiem tą tradycję wznowiliśmy.
Problem z rozliczeniem działań części kadry w okresie władzy PZPR. Tej kadry, która działała nie w interesie ideałów harcerskich, ale w interesie wychowania socjalistycznego w/g wskazań
partyjnych i pedagogiki prof. Heliodora Muszyńskiego i jego współpracowników. Narazie wystarczy.

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 19 wrz 2003, 17:37

Czy to znaczy, że powinny być, a to są przykładowe tematy? Czy tylko niektórzy mają takie zadania, a to rezultaty ich pracy?
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 21 wrz 2003, 12:22

saper napisał:
Czy to znaczy, że powinny być, a to są przykładowe tematy? Czy tylko niektórzy mają takie zadania, a to rezultaty ich pracy?
To znaczy,że nigdy na te i parę innych tematów otwarcie i rzetelnie nie dyskutowano w skali ZHP. Odpowiedziałem Jogurtowi, natomiast nie są to z pewnością przykładowe tematy. Potrzebujesz takowych Saper?

[Edytowany przez StaryWilk dnia 21.09.2003 o 13:26 ]

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 21 wrz 2003, 17:46

Nie, na razie opracowuję biografie kilku przedwojennych harcerzy z Grudziądza (jeden z nich był bezpośrednim przełozonym K.K. Baczyńskiego w batalionie "Zośka"), i odtwarzam historię jednej z przedwojennych drużyn grudziądzkich. Spotykam wielu ciekawych ludzi i udało mi się nawet odkryć i wyjaśnić kilka niejasności. :D

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 25 wrz 2003, 15:42

OK. Podejmę pióro i mogę podyskutować. Mówisz o sprawie rozliczenia instruktorów za działalność w okresie PRL. Wydaje mi się że rozpatrywanie tego problemu w kierunku "rozliczenia" jest z założenia nie harcerskie. Jeśli w jakikolwiek sposób chcemy to zrobić – kłuci się to z naszymi ideałami. I nie mówię tak dlatego że kogoś chce usprawiedliwić. Z domu wyniosłem wartości i tradycje Chadeckie i bym był pierwszym, który postawił by pod pręgierzem wszystkich odpowiedzialnych za PRL.
Szczep "GNIAZDO"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 wrz 2003, 08:56

Nie w tym rzecz. Wielu, bardzo wielu instruktorów pracowało w "3 milionowym Związku" nie z tytułu akceptacji harcerskich ideałów, ale dlatego że była to droga kariery politycznej i pracy etatowej, możliwość trafienia na ścieżkę partyjnej nomenklatury, lub po prostu dlatego że zostali oddelegowani , np z ZMS. Dla tych ludzi istniały uproszczone ścieżki awansu instruktorskiego, pomijano stopnie przy mianowaniach itp.
Dodatkowo ci ludzie wprowadzili zasadę nieprzestrzegania Prawa Harcerskiego przez kadrę - słynny "komentarz GK ZHP do 10 pkt Prawa".
Stąd wziął się protest KIHAM-u i 10-tka na lilijkach instruktorskich /my przestrzegamy !/ zdezawuowana przez zawodowych dziennikarzy w prasie harcerskiej zręcznym chwytem : " to wy chcecie przestrzegać tylko 10 pkt ?!"
Druga sprawa to etatyzacja ZHP . Skierowano do Związku kilka tysięcy tzw. etatów szkolnych, które otrzymali nauczyciele "instruktorzy harcerscy".
Miała to być pomoc dla ZHP w dziele socjalistycznego wychowania. W praktyce oznaczało to w wielu wypadkach przechwycenie szczepów, często niepokornych, przez "osoby z zewnątrz"
bo nie każde środowisko mogło na taki etat skierować instruktora z kierunkowym wykształceniem. Owszem powstało wiele drużyn i szczepów w szkołach , ale czy to były szczepy harcerskie ? Liczył się "procent zorganizowania" a nie harcerskość.
Dlatego nie jest obojętnym, skąd się wywodzi droga instruktorska. To trochę tak, jak z marcowymi docentami /1968 r/
na wyższych uczelniach. Mieli zastąpić
prawdziwą , ale nieposłuszną profesurę.
I ostatnia sprawa. Rozłam w dużym stopniu podskórnie miał swe źródło w tej właśnie sprawie. W dużej mierze na drodze porozumienia z jednej strony stanęli Ci obawiający się "weryfikacji" a z drugiej Ci ,którzy ją postulowali.
Co do rozliczenia, jako sprzecznego z naszymi ideałami. Ja wolę określenie "weryfikacja". Masz rację to co piszesz o "rozliczeniu" jest piękne i szlachetne. Ale czyż ta przypisana nam partyjnym działaniem kadra nie wniosła do Związku zatrważających obyczajów? Czy to się nam do dziś czkawką nie odbija ?
Część naszej, podkreślam naszej bardzo wartościowej kadry stworzyła ZHR.
To historycznie bardzo wielki błąd, bo osłabiła ogólnonarodową organizację wychowawczą, jedną z najcenniejszych w dorobku polskiej pedagogiki spolecznej,
nie tworząc nowej jakości a jedynie wydzielając "enklawę wychowawczego dobrobytu na krótką metę" . W ten sposób proces samooczyszczenia ZHP bardzo się odwlókł, choć jest zauważalny i w miarę skuteczny. Można tego było uniknąć, choć trzeba było działać drastycznie i szybko. Teraz ZHR twierdzi że zweryfikował cały Ruch, tworząc swój jedynie słuszny, niestety coraz słabszy Związek. A nam też nietęgo, choć doganiamy powoli rzeczywistość dzisiejszego świata.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 26.09.2003 o 11:35 ]

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 30 wrz 2003, 12:02

>Tak, więc co proponujesz?
> Wiesz słowa typu "samooczyszczanie" i "weryfikacja" kojarzą mi się trochę z partyjnymi przemowami towarzyszy.
> Czy masz może dostęp do "komentarza GK ZHP do 10 punktu prawa" i czy mógłbyś mi go wysłać? Chciałbym go przeczytać. Byłbym wdzięczny.
Szczep "GNIAZDO"

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 wrz 2003, 12:45

Heh, masz rację ale te słówka ostatnio zawłaszczył SLD :-). Zresztą ja ich nie wymyśliłem. Były używane w rozmowach i dyskusjach jeszcze przed rozłamem. Ale można inaczej tylko że brak pomysłów a problem jeszcze....nie umarł śmiercią naturalną. Ten komentarz jest dziś trudny do odnalezienia. Tekst jest napewno w archiwach Gieki i pewnie niektórych, tzw. Starych Chorągwiach. Ja niestety go nie mam, bo przekazałem z resztą szpargałów do dz. harc MHK.

[Edytowany przez StaryWilk dnia 30.09.2003 o 13:48 ]

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 12 paź 2003, 18:19

A może jest ktoś na forum kto dysponuje tym czego szukacie?
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 16 paź 2003, 19:28

To znaczy konkretnie czym? Misiu, Jasiu proszę Ciebie! Bo nie wiem do końca czego szukamy.

[Edytowany przez jogurt dnia 16.10.2003 o 20:29 ]
Szczep "GNIAZDO"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 19 kwie 2004, 16:56

??? I znowu nastąpił jakiś dziwny i nieoczekiwany zastój! Czy nikt nie ma ochoty na poważną historyczną dyskusje? Zapewniam, że włączę się do każdej. Tylko kliknijcie.
Szczep "GNIAZDO"

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 23 kwie 2004, 09:25

Jogurt, wybierz temat!!! Jak będę miał coś do powiedzenia to na 100% się włączę!:D

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 23 kwie 2004, 14:34

"Oceniaj tak jak było..." Jan Długosz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”