Czy była próba zmiany mundurów ZHP w 1988 roku?

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 12 sty 2007, 21:29

W materiałach archiwalnych mojego hufca z 1988 roku trafiłem na pismo w którym Komenda Hufca protestuje przeciw projektom zmiany mundurów harcerskich, powołując się na konieczność zachowania tradycji ruchu harcerskiego.
Ówczesna komenda uchodziła za mocno "czerwoną", ale komendant jednak miał korzenie harcerskie w latach 1945-48 i do pewnych elementów klasycznego harcerstwa był mocno przywiązany.
Przypomniałem sobie wtedy sam rok 1988. Wtedy właśnie wstąpiłem do drużyny, drużyna należała do nurtu KIHAM-owskiego. Dużą wagę przykładano do kwestii porządnego umundurowania i poszanowania munduru (niedopuszczalne było mięcie, rzucanie na ziemię itd.) Kiedyś przyboczny wygłosił do nas taki tekst: "Szanujcie te mundury, bo ktoś chce wam je zabrać". Na nasze zapytania kto to taki, odpowiadał wymijająco. Jakoś nikt mundurów nam nie zabrał i potem o tej całej historii na długo zapomniałem.

Mam pytanie: czy ktoś pamięta rok 1988, czy były jakieś próby zmiany wtedy umundurowania - z kontekstu domyślić się można że inspirowali je komuniści? Pytanie kieruję zwłaszcza do StW :-)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2007, 21:29 przez Lucumon, łącznie zmieniany 1 raz.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Rafal
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Rafal » 13 sty 2007, 00:18

A mieliście jakichs wodniaków w hufcu?

Bo w tym mniej więcej okresie (86) w mojej druzynie (wodnej) mówiono nam, ze ma byc wymiana mundurów wodnych na takie granatowe, zapinane z przodu, wpuszczane w spodnie generalnie różniące się od ladowych tylko kolorem i kołnierzem marynarskim z trzema paskami.

Zgodnie zbojkotowalismy tę zmiane, zwłaszcza, że w naszym środowisku na nowe mundury mówiło sie "milicyjne". I dalej nosilismy, "tradycyjne" wodniackie mundury workowate, wkładane przez głowe i wypuszczane na spodnie.

Rafał
Hufiec ZHP Radom - miasto
Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni

panwac
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: panwac » 13 sty 2007, 12:13

Krój, o którym piszecie, był proponowany wcześniej. Pierwszy raz spotkałem się z nim ok. roku 1984 na jakimś rajdzie (w jednej z drużyn harcerze byli już tak umundurowani).
W mojej drużynie pozostaliśmy przy "workach" - kiedy znikły ze składnic harcerskich na kilka lat, harcerze odchodzący z drużyny przekazywali swoje mundury młodszym.
hm. Piotr Nowacki kpt.j.
instruktor Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
instruktor Retmanatu Hufca Łódź-Polesie - HKW "Dal"
WODNIACY | SZANTOWIĄZAŁKA | WENECJA

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 13 sty 2007, 19:07

W 1988 roku? Nie wiem. Raczej już nikt nie dążył do zmian umundurowania, bo sytuacja w kraju nabierała innej dynamiki.
Ale prześledzić sam problem warto. Po reaktywowaniu /1956/ "zarejestrowały" środowiska harcerskie kilka prób zmian, podyktowanych w większości przypadków chęcią przecięcia tradycji.
- po 1956 r. krój mundurów był zgodny z tradycyjnym, choć najpiękniejszy, do dziś niedościgły mundur męski produkowała CSH....na eksport / dla ZHP na obczyźnie/.
- brak było mundurów instruktorskich, w tej materii instruktorki wzorem druhny Zakrzewskiej nosiły kostiumy przedwojennego wzoru, a instruktorzy wzorowane na przedwojennych mundury o bardzo atrakcyjnym kroju "oficerskim".
Gdzieś w latach 60-tych dokonał się dziwny "przekręt". Związek, a raczej CSH rozprowadziła produkowane chyba w Bydgoszczy mundury na eksport do /podobno/ NRD.
Podobno dla..."ichnich" celników :). Te koszmarne, popielate z klapkami zamiast kieszeni mundury, zmieniły w latach 80-tych kolor na ładny, tradycyjny. Niestety pozostał idiotyczny WZÓR KLAPEK.
- mundury harcerskie pozostawały w zasadzie niezmienne, poza likwidacją wszywanych karczków , zniknięciem guzików przy wykładanych kołnierzach i zniknięciem lilijek z guzików, na rzecz ...groszków :) /lata 70-te/. Wtedy też miały miejsce próby zastąpienia rogatywek beretami a lilijki plakietką z literami ZHP w wieńcu / pretekst - drużyny specjalnościowe/.
Wczesny Gierek, to po części udana próba wprowadzenia bluz piaskowych hsps i.....czerwonych krajek. W tym momencie jako szczepowy dostałem naganę za....nieprzemundurowanie szczepu, tak jak wiekszość niepokornych środowisk.
Sądzę że to ta haespeesowska próba odebrania tradycyjnych mundurów, odbijała się czkawką przez wiele lat, gdy mówiło się o zmianie umundurowania.
Wogóle, po pierwszej Solidarności, wszystkie postulaty zmian i ogólna tendencja była taka, by wywalczyć powrót do tradycyjnych mundurów, przywrócić starsze harcerstwo, lilijkę z ONC, bo w okresie lansowania "programu hsps" / a nie drużyn hsps /, wróciła lilijka, ale kanciata, bez hasła FiF - ONC. Wszystko wróciło w okresie Odnowy. Wariant żeglarski też pamietam, była to zupełnie chybiona próba. Do tych mundurów wymyślono zamiast lilijki na kotwicy literki ZHP
którymi kotwicę przewiązano. Te wszystkie próby były nieskuteczne i napędziły kasy :) prywatnym producentom tradycyjnych rogatywek i harcerskich symboli, łącznie z....guzikami.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2007, 19:24 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 16 sty 2007, 15:19

W 1988 nie było w moim hufcu drużyn wodnych. W całych kilkudziesięcioletnich jego dziejach jakieś efemeryczne drużyny wodne działały tylko w latach 1980-1983.

Rzeczywiscie informacje o projektach zmian mundurów w 1988 brzmią dziwnie,
w zestawieniu z ogólną sytuacją w kraju i w ZHP. Może to były spóźnione echa jakiś wcześniejszych pomysłów czy plotek. Przestrogi przybocznego można by tak łatwo wyjaśnić, ale jednak ówczesna komenda hufca była na zupełnie przeciwległym biegunie.
Mam kilka roboczych hipotez na ten temat, ale muszę jeszcze troszkę je przemyśleć. Kojarzy mi się to z tym wątkiem: http://www.forum.zhp.pl/viewtopic.php?id=544
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”