"Nigdy więcej (...) wojny i zabijania"

forum poświęcone historii harcerstwa
jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 26 mar 2003, 17:50

> Trwa właśnie wojna w Iraku. Czy tego chcemy czy nie, dotyczy ona nas wszystkich. Chciałem się Was zapytać o zdanie. Czy nasz Związek powinien się jakoś ustosunkować do tej sytuacji? A jeśli tak to w jaki sposób? A jak powinien tą całą sytuacje pojmować zwykły drużynowy? Wydaje mi się że to dobry temat w wątku "historia". O tej wojnie nasze dzieci będą się uczyć na lekcjach.

> Tylko błagam nie cytujcie mi teraz statutu ZHP (mort). Chciałbym poznać Wasze osobiste zdanie. Bardzo mnie to interesuje.

[Edytowany przez jogurt dnia 26.03.2003 o 14:08 GMT]
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 26 mar 2003, 21:05

CO mort czy ja tylko cos cytuje ciagle?? Nie powiem kto miał książkę znane cytaty czy coś!!
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 27 mar 2003, 21:37

> To była "Księga cytatów". Ale ja nie mówię że ty ciągle cytujesz, tylko po prostu Cię znam. Nawet śmiało mogę przypuszczać który punkcik statutu byś zacytował :D.
> A swoją drogą to myślałem że ten temat zaabsorbuje więcej osób!

[Edytowany przez jogurt dnia 27.03.2003 o 17:38 GMT]
Szczep "GNIAZDO"

silana
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: silana » 30 mar 2003, 23:47

hmmm...
szczerze mówiąc, to temat jest trudny i... niebezpieczny, bo może przerodzić się w kolejną już dyskusję na temat wojny w Iraku i tego, czy jest dobra czy zła...
Co do ZHP. Ja jednak powołam się na Statut i powiem, że ZHP jest organizacją niepolityczną. A wojna w Iraku i udział w niej Polski to właśnie sprawa polityki. Związek w tę wojnę nie powinien się mieszać.
Ktoś może powiedziec teraz, ze obie wojny światowe to też polityka, a jednak harcerze brali w nich udział. Różnica polega na tym, że wtedy walczyli w obronie swojego państwa, w obronie swoich bliskich... To była służba Polsce i innym ludziom.
Wracając do Iraku, jedynym przekonywującym mnie do wojny argumentem jest lansowane przez USA hasło wyzwolenia ludności od reżimu husajnowskiego. Niby pomoc i służba innym. Ale ludzie giną... A pomagają nie żołnierze z karabinami, a instytucje charytatywne. I nie można nie zauważyć faktu, ze złoża ropy w tej wojnie też odgrywają dużą rolę...
Wracając jednak do ZHP. Chcąc wychowywać młodych ludzi powinniśmy im pomóc zrozumieć, ze każda wojna jest zła, bo każda niesie za sobą ofiary. Dlatego nie powinniśmy, np w rozmowach z "naszymi" harcerzami całkowicie pomijać temat wojny, który na pewno się pojawia.
Pozwolę sobie jednak podsumować cytatem. Tyle, ze ze znanego programu TV: jeśli chodzi o przyjęcie jakiegoś oficjalnego stanowiska przez ZHP w sprawie wojny w Iraku to "jestem na nie".
Eli

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 mar 2003, 10:32

Robert Baden Powell, postać nam raczej znana i znacząca, mimo swej generalskiej
przeszłości był wrogiem wojen i ...militaryzmu w skautingu. Ten niezwykły
człowiek znał wojnę i zło jakie niesie od podszewki. Wojna w Iraku, to dobra okazja do przybliżenia naszym harcerkom i harcerzom
postaci Twórcy Skautingu.
BiPi, lansując Braterstwo Skautowe, miał piękną wizję świata zjednoczonego przez dorosłych już skautów. " Nie będzie różnic wśród narodów, granice zbudujemy z serc.."
Gorzko się rozczarował, niestety.

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 31 mar 2003, 11:35

silana napisał:
Ja jednak powołam się na Statut i powiem, że ZHP jest organizacją niepolityczną. A wojna w Iraku i udział w niej Polski to właśnie sprawa polityki. Związek w tę wojnę nie powinien się mieszać.
Hmmmm...
Nad tym to bym się trochę zastanowiła.
Tzn. ja kwestię apolitycznosci ZHP odczytuje jako brak poparcia czy też wrogości dla określonych partii, czy ugrupowan politycznych. Myślę równoczesnie, że jako organizacja WYCHOWAWCZA nie możemy pozwalac sobie (jak sam zreszta zauważyłeś) na brak zdania na tak istotny temat.
Ta wojna dzieje się "tu i teraz", jest częścią rzeczywistości, w jakiej żyją nasze dzieciaki, i w jakiej my mamy im pomagać się odnajdywać i wybierać drogę.
Ja uwazam, że ta wojna jest jakąś straszną paranoją nie przez jakieś moje szczególne zapatrywania polityczne, tylko dlatego,że giną tam niczemu niewinni ludzie.
I szokuje mnie, że tak mało osób to dostrzega.
Uważam zresztą, że pomoc tym ludziom, to jest właśnie pole służby = pole dla naszego działania.
(A tak na marginesie, ostatnio moja mama stwierdziła, że najpierw powinniśmy zajac sie pomaganiem ludziom w Polsce, bo u nas jest dosyć nędzy, zanim weźmiemy się, za innych - co wy na to?)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

stokrotka

Post autor: stokrotka » 02 kwie 2003, 22:47

Moim skromnym zdaniem...
nie nalezy izolowac tego tematu, w koncu nikt z nas nie jest w stanie powiedziec, jak wojna potoczy sie dalej (tutaj czarnowidztwo). zgadzam sie z przemowczynia : (A tak na marginesie, ostatnio moja mama stwierdziła, że najpierw powinniśmy zajac sie pomaganiem ludziom w Polsce, bo u nas jest dosyć nędzy, zanim weźmiemy się, za innych - co wy na to?) ale jesli konfikt dosiegnie naszych sasiadow, to wydaje mi sie, ze ZHP powinno wlaczyc sie w pomoc im. a jak na razie, to mozna zastosowac taktyke Szarych Szeregow (troche zmieniona) i, jak wiekszosc organizacji w kraju, przygotowac sie jednak na mozliwe nadejscie konfliktu do Europy. Nie mozemy udawac, ze nas to nie dotyczy. Troche chaotyczna ta wypowiedz, ale prosto z serca... pozdrawiam

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 06 kwie 2003, 16:59

stokrotka napisał:
a jak na razie, to mozna zastosowac taktyke Szarych Szeregow (troche zmieniona) i, jak wiekszosc organizacji w kraju, przygotowac sie jednak na mozliwe nadejscie konfliktu do Europy.
Jak to rozumiesz - w jaki sposób przygotować?
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 07 kwie 2003, 17:25

stokrotka napisała:
mozna zastosowac taktyke Szarych Szeregow (troche zmieniona) i, jak wiekszosc organizacji w kraju, przygotowac sie jednak na mozliwe nadejscie konfliktu do Europy. Nie mozemy udawac,
>chyba żartujesz... ta wojna nas dotyczy, ale przypuszczenia że konflikt przeniesie się do Europy są lekko mówiąc fantastyczne.

>Nawet nie wiecie jaką mam ochotę wykrzyczeć co ja myślę na temat tej wojny, ale obiecałem że będę tylko słuchać. Poza tym gdybym to zrobił Mort zjechał by mnie po całości ponieważ rozmijamy się w poglądach, a on tak łatwo nie odpuszcza.
Szczep "GNIAZDO"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 09 kwie 2003, 14:43

>cisza... Pewnie jak bym wyraził swoje zdanie zrobiło by się głośno...
Szczep "GNIAZDO"

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 09 kwie 2003, 15:24

A ty sztucznie nawołujesz do pisania. Jak nikt nie chce to nie bedzie pisał. A co do mojego zdania na temat wojny gdybyś przypadkiem mnie odwiedził to pokaże Ci fakt na temat wojny.

P.S.
Zmień w końcu ten podpis bo mnie obraża.
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 09 kwie 2003, 15:35

Co Cię znowu obraża druhu przeszczepowy?
> A jak nie chcesz pisać to nie pisz, jak nie chcesz czytać to nie czytaj, ale odmortuj się ode mnie.
Szczep "GNIAZDO"

gmen

Post autor: gmen » 02 maja 2003, 08:56

Czuwaj.

Przedwczoraj w Brukseli sie spotkalo czterch panow. Jeden Niemiec, Jeden Francuz, Belg, i Luxemburg. Usiedli naobkolo stolu i wzieli przedsiewziecie stworzenia tak zwanej sily Europejskiej. Czyli kommendy glownej Europy ktura bedzie bardzo podobna do NATO ale tylko kraje EU beda do tego nalezaly.

Polska ktura jest blisko USA i popiera je, jest czlonkiem Nato, i chce wejsc do Uni - mamy problem. Duzy problem co was wszystkich bedzie meczyl, wybrac Europa i Unie, czy USA? A to wszystko przez Iraq.

Wiec jak czytam fantastyczna opowiesc niekturych z was o szarych szeregach to sie zastanawiam? czy sie Historia przez Iraq moze powturzyc?

Zaczyna byc dosyc interesujaco. System Bi Polarny swiata.

No i co Harcerstwo ma na to powiedziec? Tak naprawde to myszle ze narazie nic, ale doradzam nauczyc sie uzywac moze masek gazowych (to sie zawsze przyda) i wlaczyc w program moze troche militaristiky, chociaz ze BP byl przeciwko temu....pierwszi skauci to byli mlode chlopaki uzywane przez niego do tropiena Boers w South Africa...1908..jezeli data mi sie nie pomilila....i tez ciekawy jestem czy uzywajac chlopakow mlodych jako "Scout" czyli "recce" (Zwiad) mial na sumieniu jak by im cos sie stalo? Czy ktos wie?

kyta
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kyta » 02 maja 2003, 20:57

Moze moja odp. nie jest juz zbytnio na czasie.... ale jednak sie wypowiem :) dzis wszedzie wtracam swoje 3 grosiki :D Ale tak na serio to ja jestem zdecydowanie przeciwko wszelkim wojnom, ale tutaj duza role odgrywaja moje ideologie i to co wyznaje. Jednak co do ZHP to zbytnio nie wiem co powiedziec, poniewaz jest to trudne. W tej sprafe kady z nas ma swoje zdanie ( badz go nie ma wogole ), jednak co zrobic? Manifestacje? Plakaty? Owszem, ale to zalezy od ludzi. Ciezkie pytanie zadałes, ale ciesze sie ze ktos to wreszcie tutaj poruszyl.

czuwaj i oby naszym dzieciom nie przybywalo tego typu wydarzen na lekcji historii.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 06 maja 2003, 07:52

Wojna, to największe zło jakie człowiek może sobie zafundować. Najgorsze jest to, że zgodny z pozoru chór przeciwników wojny w Iraku dał popisowy koncert hipokryzji i obłudy.
Niemcy i Francuzi budowali Husajnowi schrony w/g technologii Nato, jak też i reaktor atomowy /czuł się biedak źle bez własnego plutonu na Bombę/, zniszczony nalotem izraelskim /kto to pamięta/. Jak Husajn
mordował ludność delty Tygrysu i Eufratu niszcząc jeden z cudów świata -pływające ogrody, jak truł całe miasteczka Kurdów, Świat oślepł i ogłuchł. Jak Amerykanie zrobili z tym
megapotworem porządek Chiracy tego Świata robią wrzask niebotyczny, bo przecież tracą .....pieniądze. Polacy w/g niemieckiej prasy są "osłem trojańskim" Europy. Pewnie dlatego, że nauczeni lekcją jałtańską stanęli przeciw kolejnemu "stalinowi" , a Niemcy swego "husaina" długo , długo
popierali w tym co robił np. w Oświęcimiu.
Tak naprawdę, jedynym głosem godnym szacunku przeciw tej wojnie, był głos
Ojca Świętego. Jednak, gdy dziś telewizje pokazują odkrywane co chwila zbiorowe mogiły irakijczyków, całe wsie mordowane przez "husajnmanów" w ramach prewencji politycznej, to jednak ta wojna miała sens. Gdyby Świat
nie słuchał sprzeciwów, to kilkanaście lat temu czerwoni khmerowie nie wymordowaliby MILIONÓW kambodżańczyków
w socjalistycznym ...eksperymencie.
Polityka, to trudna sprawa, trudna i niekiedy brudna. Harcerstwo jest Organizacją wychowawczą, mamy Prawo i Przyrzeczenie po to by w tym Duchu wychowywać harcerzy. Ideały harcerskie
mówią jasno, jaki mamy mieć stosunek do Człowieka, z pewnością nie jest to
wylot lufy karabinu, choć jak dowodzi nasza, Zethapowska historia , trzeba dokonywać czasem trudnych wyborów, jak choćby pod Arsenałem.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”