Michał Grażyński

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 26 mar 2003, 01:03

Czy ktoś interesuje się postacią Michała Grażyńskiego, przewodniczącego ZHP 1931-1939? Czy są jakiekolwiek drużyny noszące jego imię? Moim zdaniem jest to najwybitniejsza postać w dziejach harcerstwa, całkiem niesłusznie zapomniana.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 26 mar 2003, 13:38

Nie ujmując DH Michałowi,ale z tą najwybitniejszą troche przesadziłeś...
Nie zapominaj chociażby o dh. Marciniaku czy dh. Kamińskim
phm. Michał "misiek" Markucki H.R.
szczepowy Szczepu "Gniazdo" im. Kedywu
drużynowy 101.ŁDW "Sad" im. hm.kpt.A.Romockiego "Morro"
"carpe diem quam minimum credula pastero"

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 26 mar 2003, 13:38

że o dh.Małkowskim nie wspomne :)

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 26 mar 2003, 16:59

> Faktycznie lekka przesada. Jedyne kogo mogę dodać do wypowiedzi Morta to dh. Oleńka, czy nawet hm. Stefan Mirowski.
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 28 mar 2003, 00:43

Może odrobinę przesadziłem, ale było to zamierzone.
Niewątpliwie Kamiński, Marciniak, Małkowski jako instruktorzy byli większymi postaciami w obrębie ruchu harcerskiego, więcej wnieśli do metodyki i do rozwoju organizacji.
Grażyński był w pewnym sensie człowiekiem z zewnątrz, objął przewodnictwo ZHP nie będąc przedtem instruktorem. Ale też był postacią wyrastającą ponad harcerstwo.
Był przywódcą ZET-u i Związku Naprawy Rzeczypospolitej - jedynego ugrupowania politycznego II RP, które rozumiało w pełni wyzwania XX w., dążyło do budowy silnego, demokratycznego i sprawiedliwego państwa, nie służącego interesowi jednej klasy społecznej. Po śmierci Piłsudskiego istniała szansa, że Grażyński obejmie urząd premiera - szkoda wielka dla Polski, że tak się nie stało.
Grażyński stał na czele Związku w okresie jego największego rozkwitu. To pod jego kierownictwem ZHP pozbierał się z kryzysu lat 20 i to pod jego przewodnictwem wyrosło pokolenie które stworzyło Szare Szeregi.

Grażyński został skazany na zapomnienie przez komunę, a dzisiaj jest "niepoprawny politycznie" bo zwalczał wpływy niemieckie i realizował keynesowski model modernizacji gospodarki.

phm. Grzegorz Skrukwa
Hufiec Poznan-Nowe Miasto
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

mort
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mort » 28 mar 2003, 01:35

Ależ ja wcale nie miałem zamiaru niczego mu ująć. I także uważam go za wybitnego harcerza.

kamila23
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kamila23 » 03 cze 2003, 17:26

To ciekawe - z postacią Michała Grażyńskiego zetknęłam się na studiach - jako dobrze wspominanego wojewody śląskiego (w kontekście polityki narodowościowej) i potem działacza emigracyjnego. Więc myślę, że to naprawdę interesująca postać.

Pozdrawiam,
Kamila

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 14:09

Hmm... Postaci w przedwojennym harcerstwie wybitnych, ale zapomnianych jest wiele.

Zresztą tak jak i w harcerstwie okresu wojny - powodów jest wiele.

Jeden z nich - to właśnie bycie tych postani nieco na uboczu. Nie udzielanie się na wielkich forach i gremiach.

Innym jest polityka wewnątrzorganizacyjna. Nie jest nowością, że w obrębie ZHP ludzie mają różne poglądy i przekonania. Kto jest u Władzy i ma wpływ na to co się promuje, promuje ludzi ze swego kręgu, podobnie myślących. Konkurecja, ludzie o innych poglądach itp. idzie w odstawkę.

Po trzecie - wielkie zasługi dla ówczesnego harcerstwa, ale małe ich wpływy i efekty dziś. Jakże wielu instruktorów było prawdziwymi mistrzami na swoim odcinku ścieżki instruktorskiej w tamtych czasach, ale ich wpływ na harcerstwo dziś był niewielki?

Dlatego ze sformułowaniami typu "najwybitniejszy" bardzo bym uważał :)

A wracając do pytania - nie spotkałem się jeszcze z drużyną im. Grażyńskiego...

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 wrz 2003, 21:10

Jerzy Grodyński, Kazimierz Lutosławski,Jadwiga Zienkiewiczówna, Zygmunt Wyrobek,Tadeusz Strumiłło,Puciata, Józef Grzesiak, Juliusz Dąbrowski,Olga Małkowska , Jaga Falkowska,Ewa Grodecka Jan Mauersberger.....Proszę o dalsze nazwiska !
Bez twórczych myśli tych osób nie byłoby dziś wielu elementów naszego rodzimego skautingu. A "O metodzie harcerskiej i jej stosowaniu" , a "Rzeka" ?
A PIERWSZE zuchy Zienkiewiczówny, a starszoharcerskie/wędrownicze eksperymenty Puciaty tworzone z ...Kamińskim !!!!!!?
Gdy na fali pierwszej odnowy i Kihamów "robiliśmy " Ofensywę starszoharcerską WSZYSTKIE te dokonania i wiele, wiele innych zostały dokładnie przeanalizowane i wykorzystane do przywrócenia harcerstwu własnych osiągnięć. Polecam Na Tropie i Harcerza Rzeczypospolitej z tamtych lat

[Edytowany przez StaryWilk dnia 03.09.2003 o 22:21 ]

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 21:47

Starywilk napisał:
Jerzy Grodyński, Kazimierz Lutosławski,Jadwiga Zienkiewiczówna, Zygmunt Wyrobek,Tadeusz Strumiłło,Puciata, Józef Grzesiak, Juliusz Dąbrowski,Olga Małkowska , Jaga Falkowska,Ewa Grodecka Jan Mauersberger.....Proszę o dalsze nazwiska !
Bez twórczych myśli tych osób nie byłoby dziś wielu elementów naszego rodzimego skautingu. A "O metodzie harcerskiej i jej stosowaniu" , a "Rzeka" ?
A PIERWSZE zuchy Zienkiewiczówny, a starszoharcerskie/wędrownicze eksperymenty Puciaty tworzone z ...Kamińskim !!!!!!?
Gdy na fali pierwszej odnowy i Kihamów "robiliśmy " Ofensywę starszoharcerską WSZYSTKIE te dokonania i wiele, wiele innych zostały dokładnie przeanalizowane i wykorzystane do przywrócenia harcerstwu własnych osiągnięć. Polecam Na Tropie i Harcerza Rzeczypospolitej z tamtych lat
Czy to była jakaś riposta na moją odpowiedź? ;)

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 wrz 2003, 21:55

Nie, choć może trochę bo napisałeś że Ci Wielcy Przedwojenni już w niewielkim stopniu oddziaływują na nas dzisiaj.
Dobrze jest od czasu do czasu sięgnąc po klasykę. Ale właściwie chodzi mi o przypomnienie tych postaci. Może mniej by było różnych kłopotów z metodyką i programem?

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 03 wrz 2003, 22:03

Starywilk napisał:
Nie, choć może trochę bo napisałeś że Ci Wielcy Przedwojenni już w niewielkim stopniu oddziaływują na nas dzisiaj.
Dobrze jest od czasu do czasu sięgnąc po klasykę. Ale właściwie chodzi mi o przypomnienie tych postaci. Może mniej by było różnych kłopotów z metodyką i programem?
Nie, nie nie ;)
Napisałem, że część z przedwojennych instruktorów jest zapomniana, bo oddziaływała bardziej na harcerstwo wówczas, niż dziś.

A co do klasyki - zgadzam się w pełni i rzucę jeszcze jednym nazwiskiem - Stefan Łoś. Właśnie jestem w trakcie czytania jego relacji z Jamboree pt. "Czendż" - super książka!

Pozdrawiam!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”