jak postrzegacie skauting

forum poświęcone historii harcerstwa
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 08 lut 2004, 00:36

jarrak napisał:
Porównywałem kiedyś niemieckie BDP z nami.
Pełny luz, bluzy zamiast mundurów, żadnej musztry, jedna drużyna na miasteczko, doskonałe poparcie rodziców świetnie zorganizowanych. Poważny, problemowy program, ale bardzo na luzie realizowany, żadnych "pionowych i poziomych" problemów ze strukrurą , czy stopniami. Liczy się zespół, jego skuteczność. Narazie tyle.
Ha właśnie, jedna drużyna na miasto......
Jeśli taka ma być przyszłość harcerstwa to naprawdę zapomnijmy o skautingu, jego oddziaływanie na ogół ludzi jest marginalne, natomiast harcerstwo ma szansę stać się czymś więcej.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 09 lut 2004, 09:36

sikor napisał:
jarrak napisał:
Porównywałem kiedyś niemieckie BDP z nami.
Pełny luz, bluzy zamiast mundurów, żadnej musztry, jedna drużyna na miasteczko, doskonałe poparcie rodziców świetnie zorganizowanych. Poważny, problemowy program, ale bardzo na luzie realizowany, żadnych "pionowych i poziomych" problemów ze strukrurą , czy stopniami. Liczy się zespół, jego skuteczność. Narazie tyle.
Ha właśnie, jedna drużyna na miasto......
Jeśli taka ma być przyszłość harcerstwa to naprawdę zapomnijmy o skautingu, jego oddziaływanie na ogół ludzi jest marginalne, natomiast harcerstwo ma szansę stać się czymś więcej.
Proponuję odświeżyć umiejetność UWAŻNEGO czytania ze zrozumieniem, a następnie umiejetność liczenia.
;-) ;-) ;-)

[Edytowany przez 19kldh dnia 09.02.2004 o 09:37 ]
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Jarrak

Post autor: Jarrak » 09 lut 2004, 12:33

W końcu nikt od początku nie jest asem i uczymy się całe życie...
No ale cóż, nie zmienia to faktu, że instruktorzy typowo niedokształceni istnieją i co gorsza, nie są tego świadomi i nie robią nic w tym kierunku.[/quote]
I to jest sedno sprawy. Nie sztuką jest tylko coś wiedzieć, nieprównanie większą sztuką jest uświadomić sobie , jak wiele jeszcze trzeba się nauczyć, by być dobrym instruktorem.

--
Jarrak

hubcio
Starszy użytkownik
imię i nazwisko: Hubert Piotr Mika
Hufiec: Warszawa-Centrum
Chorągiew: Stołeczna
Kontakt:

Post autor: hubcio » 14 lut 2004, 12:38

Skauting postrzegam zawsze jako naszych starszych braci.....

Mają wiele pozytywnych cech, które u nas już zanikają, ale maja też wiele wad, z którymi my sobie już poradziliśmy.

Porównujemy się zawsze ze skautami z ameryk bądź zachodniej europy - zróbmy też porównanie np. z wschodem bądź Azją - do naprawdę ciekawych spostrzeżeń mozna dojść ;-)

pozdrawiam wszystkich
hm. Hubert Mika HR
-----------------------------------
"I am working on my ticket if I can"

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 14 lut 2004, 13:08

hubcio napisał:
Skauting postrzegam zawsze jako naszych starszych braci.....

Mają wiele pozytywnych cech, które u nas już zanikają, ale maja też wiele wad, z którymi my sobie już poradziliśmy.
Z jakimi wadami sobie poradziliśmy ? ;-)

hubcio napisał:
Porównujemy się zawsze ze skautami z ameryk bądź zachodniej europy - zróbmy też porównanie np. z wschodem bądź Azją - do naprawdę ciekawych spostrzeżeń mozna dojść ;-)
To naturalne. Europa i "ameryki" są mam znacznie bliższe kulturowo niż Azja.

A do jakich "ciekawych spostrzeżeń" doszedłeś ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 28 kwie 2004, 13:40

hmm... ja tu dam co innego do myśslenie ... popatrzcie.....skauting wprowadził, że tak powiem Baden Powel....powiedcie mi jedno.....co robił Baden Powel podczas wojen ...bronił ojczyzny ?....co to były za bitwy,...wojny...czy jak to inacej nazwiemy. Jak uchwycicie to co chcę wam powiedzieć ... to proszę o wasze zdanie na ten temat :)

czuwaj :)
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 15 maja 2004, 00:39

No i Słoneczko zabiłeś swoim pytaniem wątek!
A ja je zignoruje (mam nadzieję, że mi wybaczysz - wpadnij do harcówki, to postawię ci za to herbatę) i powiem coś przekornego: dzisiejszy np. niemiecki skauting to przyszłość ZHP. I nie chodzi mi o to, że chcę by to tak wyglądało, tylko o to, że boję się, że nie damy rady, by było inaczej.
Oczywiście za chwilę oburzą się wszyscy konserwatyści... Ale bądźmy realistami. Na przykład podejście do wiary, religi na zachodzie już powoli przekłada się na nowe pokolenie w Polsce. Za chwilę więc - a tym bardziej po otwarciu Europy - coraz więcej będzie skautingu w harcerstwie.
Mamy przewagę nad "przeciwnikiem" - wiemy, co się stanie. Bądźmy więc czujni i wykorzystajmy wszystkie fantastyczne pomysły skautów z całego świata, ale zachowajmy to, co stanowi o naszej harcerskości, zachowajmy nasze korzenie i tradycje.
hm Krzysztof Oskar Maciejewski HR
Szczep Drużyn ZHP "Nieprzemakalni" Ostrów Wielkopolski
http://www.zhp.zapis.net.pl

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 15 maja 2004, 07:12

oskar napisał:
..., ale zachowajmy to, co stanowi o naszej harcerskości, zachowajmy nasze korzenie i tradycje.
alez mi sie ta końcówka spodobała :]
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”