Wędrowne Ptaki

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
jaskolka1923

Post autor: jaskolka1923 » 19 kwie 2005, 16:46

Czuwaj!

W tym roku w maju mija 60-ta rocznica powstania drużyny harcerskiej Wędrownych Ptaków w Doverstorp w Szwecji.
Pod koniec kwietnia 1945r. do obozu koncentracyjnego Ravensbrück przyjechał Szwedzki Czerwony Krzyż, który pewną ilość więźniarek zabrał do Szwecji. Ja byłam w ostatniej piątce kobiet. Było to zasługą hrabiego Folke Bernadotte, a kierownikami tego transportu Czerwonego Krzyża byli: John Kiejlander i Karin Berglin.
Będąc już na wolności grupa młodych dziewcząt założyła drużynę harcerską. Drużynową została koleżanka Władysława Matuszewska, działaczka ZHP od wielu lat, która stworzyła drużynę wraz z koleżanką Teresą Bromowicz.
W umundurowaniu pomogli nam Szwedzi. Ofiarowali nam robocze chabrowe fartuchy, a my z papieru karbowanego plotłyśmy pasy, sznury i chusty. Po prostu papierowe harcerki.
I tak powstała drużyna Wędrownych Ptaków w Doverstorp.
Drużyna składała się z czterech zastępów: Bocianów, Dzikich Gęsi, Jaskółek i Pisklaków.
Muszę nadmienić, że nazwę Wędrownych Ptaków z Doverstorp przyjęła istniejąca w Limanowej 19 Drużyna Harcerska, a w tym roku mija 30 rocznica przyjęcia tej nazwy.
W roku 1985 spotkał mnie zaszczyt i zostałam poproszona o to aby być żywa patronką tej drużyny.
Z okazji tej rocznicy, życzę drużynie Wędrownych Ptaków z Limanowej, zadowolenia z działalności na niwie ZHP i wszystkiego, wszystkiego najlepszego.

Wędrowny Ptak zastępu Jaskółka
Krystyna Kądziela z domu Obrzydowska
91-327 Łódź
ul. Rajska 4 m. 23

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 22 kwie 2005, 07:44

Dziękuję za to świadectwo

oskar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: oskar » 29 kwie 2005, 17:29

Druhno Krystyno. W Ravensbruck była moja babcia. Czy spotkała druhna może Felicję Praczyk? Należałoby ją kojarzyć z Sztabinem koło Augustowa lub Krotoszynem koło Ostrowa Wielkopolskiego.
hm Krzysztof Oskar Maciejewski HR
Szczep Drużyn ZHP "Nieprzemakalni" Ostrów Wielkopolski
http://www.zhp.zapis.net.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”