Historia Umundurowania

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
lechu

Post autor: lechu » 28 sty 2005, 01:29

Mam wielki problem, poniewaz musze znalezc informacje na temat historii umundurowania ( tj. skad sie wzial np kolor munduru, skad sie wzial mundur wodniacki itp.) Kompletnie nie wiem gdzie zaczac szukac, a na stronach ZHP nic nie znalazlem. Mam nadzieje ze znajdzie sie ktos mili i mi pomoze ;)) Wystarczy mi tylko sam link do strony gdzie to moge znalezc. W razie czego podaje moj numer gadugadu: 1694903 i mail: lechu.soasc@wp.pl ! Z gory dzieki !

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 28 sty 2005, 13:23

Kontaktuj się z druhem Pawłem Rożdżestwieńskim. On jest miłośnikiem i znawcą tegoz tematu. jest też gdzieś na tym forum.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 28 sty 2005, 13:38

To już lepszy będzie Wilk Samotnik.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

wroobel
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wroobel » 29 sty 2005, 01:04

lechu napisał:
Mam wielki problem, poniewaz musze znalezc informacje na temat historii umundurowania ( tj. skad sie wzial np kolor munduru, skad sie wzial mundur wodniacki itp.) Kompletnie nie wiem gdzie zaczac szukac, a na stronach ZHP nic nie znalazlem.
Czy, aby WSZYSTKIE strony w domenie ZHP druh owiedził? Jestem gotów się założyć nie :lol

Aby zmotywować druha do dalszych poszukiwań - wstawiam na zachętę historię koloru i wzoru mundurów instruktorskich wodniackich. Nie chcę odbierać druhowi radości wędrowniczego wyczynu, więc bedzie to w języku jego twórców :D

History records that in 1745 a group of British naval officers meeting at their favorite rendezvous at Will's Coffee House, Scotland Yard, decided to petition the Admiralty for an official uniform, as was being worn by other navies. This was done, and the Admiralty directed certain officers to appear in what they considered to be a good design. The final decision was to be left to King George II.

One day whilst riding in Hyde Park, the King caught sight of the Duchess of Bedford, wife of the First Lord; who made a lovely picture dressed in a brand new riding habit. The colour of the dress was a dark navy blue, with rows of gold buttons down the front, a white collar, and gold lace on the cuffs. The King was so taken up with this colour scheme that he immediately ordered its adoption for his Navy's uniform. There is some speculation that the colours the Duchess was wearing had been selected by her husband. Be that as it may, this was perhaps why the Navy's winter ceremonial uniform became a dark navy blue with a double row of buttons in front, gold stripes depicting rank on the cuffs, a white shirt with stiff collar, and a black tie.

Three buttons were also provided on each cuff and are still seen on a lounge suit or blazer, not so much to prevent its use for blowing one's nose on the sleeve as commonly believed, but so that the long coat sleeve could be buttoned back out of the way when there was manual work to be done. With the passage of time, these buttons have been dropped from the naval officer's attire.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 31 sty 2005, 14:05

19kldh napisał:
To już lepszy będzie Wilk Samotnik.
Akcja W Czesiu ?:D
To jest nieopracowany temat, przynajmniej to ja nic o jakiejś monografii nie wiem !
Andrzej Małkowski opisując Brytyjczyków w "Jak Skauci Pracują" wprowadzał propozycje różnych rozwiazań dla nas. Opisy umundurowania znajdują się w różnych archiwalnych dokumentach, ale najpełniej , z rysunkami opisuje umundurowanie Stanisław Sedlaczek w "Roczniku Harcerskim" , Warszawa 1928, str 154 - 174. Później oczywiście pojawiają się dalsze regulaminy. Po 1956 r. pierwszy jest Zbiór Regulaminów ZHP, Warszawa 1960 r. Rgulamin mundurowy znajduje się na str. 298 - 313.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 01 lut 2005, 12:25

Doszły mnie słuchy jesienią 2004, że dh Paweł robi takową monografie, stąd podałem namiar na niego. Ale czy te słuchy były i są prawdziwe??? Nie wiem :(
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 01 lut 2005, 13:37

To by było COŚ:). Jest ogromna monografia "Boys Uniforms" w necie, obejmuje Skauting, Brygady Chłopców, i nawet różne...... pionierskie i faszystowskie ruchy. Poza ciekawymi zdjęciami jest fatalna , pełno błędów i przeinaczeń. Jest też "Girl Guides Museum" ale mundury dotyczą tylko
Brytyjek, Kanadyjek i Amerykanek:
www.histclo.hispeed.com/youth/youth/org/sco/scout.htm
http://pages.ivillage.com/ferox2

lechu

Post autor: lechu » 02 lut 2005, 23:00

Dziekuje za informacje ;) Przydala sie bardzo. A tak przy okazji to nieodwiedzilem wszystkich stron na pewno ale pare zwiedzilem ;) Jeszcze raz dziekuje

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”