Michał Grażyński - 39 lat temu zginął największy z prz

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 10 gru 2004, 11:11

Dziś (10 XII 2004) przypada 39 rocznica śmierci Michała Grażyńskiego. W przyszłym roku zbiega się okragła 40 rocznica jego śmierci i półokrągła 115 rocznica urodzin.. Mam nadzieję, że cały Związek przypomni sobie wtedy o największym z ludzi jacy stali na jego czele.
Nikt chyba też nie kwestionuje faktu, że lata 30-te, kiedy on był przewodniczącym, były jednym z najlepszych, może najlepszym okresem w dziejach harcerstwa, wtedy harcerstwo osiągnęło swą pełna formę, wtedy najbardziej było widoczne w życiu Polski, wtedy wzrosło jakościowo i ilościowo. Grażyński powinien stanąć w pierwszym szeregu największych postaci ruchu harcerskiego, obok Kamińskiego i Małkowskiego. Choć sam nie był ani instruktorem, ani harcerzem w ścisłym sensie tego słowa.

Przez długie lata postać Grażyńskiego była skazana na całkowite zapomnienie, więcej przetrwało oszczerstw rzucanych przez jego licznych wrogów, niż prawdziwych przekazów o nim. Już przed wojną nazywano go "hersztem mafii", "kandydatem na polskiego fuehrera", "Machiavellim obmyślającym sataniczne metody dławienia swobód obywatelskich", "chorobliwie ambitnym osobnikiem o psychice wybitnie mafijnej". Po wojnie można było długo o nim wspominać co najwyzej jako o "dygnitarzu byłego reżimu sanacyjnego". Jeszcze dziś na stronach internetowych (przeważnie z literkami de w adresie) można znaleźć takie piękne określenia Grażyńskiego jak "terrorysta, szpion i dyktator". Nawet teraz pewien znany reżyser filmowy i senator traci czas na porównywanie Grażyńskiego z Bismarckiem w felietonach w "Przekroju">:(.

Przyznam, że zacząłem nawet kolekcjonować wszystkie te epitety i wyzwiska, gdyż więcej mówią o ich autorach niż o samym Grażyńskim. Jeżeli ktoś zna jakieś inne, to bardzo proszę mi przesłać na priva (z dokładnym podaniem publikacji lub linkiem). ;)

Ale tak naprawdę, to liczę że odezwą się ludzie którzy coś o postaci Grażyńskiego wiedzą, albo się interesują nim samym czy szerzej harcerstwem lat 30-tych. Jestem np. ciekawy ile dokładnie osób było przed wojną promowanych na stopień Honorowego Harcerza Rzeczypospolitej? Czy Grażynski nie był ostatni? Może jest jakaś drużyna im. Grażyńskiego gdzieś w Polsce albo w ZHPpgK. A może jakaś zdobywa to imię, albo szuka dopiero kandydata na bohatera? Polecam Grażyńskiego, to ciekawy bohater, przede wszystkim dlatego, że nie jest związany tylko z czasami wojennymi, ale w pierwszym rzędzie z rozwojem harcerstwa w warunkach pokoju.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”