Dlaczego ZHP nie obchodzi z nalezytą rangą 60 rocznicy Pow

forum poświęcone historii harcerstwa
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 25 lip 2004, 21:36

Zadaję ponownie kilka prostych pytań.
1. Dlaczego ZHP nie włączył się w skali ogólnopolskiej w obchody 60 rocznicy Powstania Warszawskiego. / Zlot Stołecznej to nie ta ranga >:(/
2. Dlaczego do dziś nie wiemy , czemu ZHP nie uczestniczy w Narodowym Zlocie Harcerzy OH ZHR, organizowanym z okazji tej Rocznicy, nie mówiąc o Rocznicowej Akcji O. Harcerek ZHR.
3. Czemu NIC medialnie wokół Rocznicy w ZHP nie działamy, to może nie NASZA historia Batalionów Harcerskich ?!
Proszę o rzeczowe wypowiedzi, sprawa jest więcej niż poważna, a dla mnie rodzinnie osobista i bolesna.
Czuwaj !

koniu

Post autor: koniu » 26 lip 2004, 11:37

Zacznę od końca. Medialnie nie działamy no bo z czym działać mieli byśmy. To wszystko jest żenujące. I na proste pytanie dalaczego ZHP jako organizacja nic w temacie 60 Rocznicy Powstania Warszawskiego nie robi mogę odpowiedzieć po prostu nie wiem. Bo mnie osobiście w głowie się nie mieści że do takiej sytuacji można wogóle doprowadzić. W dzisiejszych czasach kiedy mylą się wartości, kiedy na nowo czasami z narażaniem na śmieszność niezrozumienie odtrącenie (pod płaszczykiem starego zgredztwa) prubóje sie zdefiniować i umiejscowić słowo patriotyzm , organizacja która z patriotyzmu wyrosła daje taką plamę. Kazdy zapewne spotkał się (najczęściej podczas rozmów z kombatantami czy powstańcami właśnie) ze stwierdzeniem , że harcerzom w czasie wojny było łatwo udowodnić że są patriotami ale jak to zrobić dzisiaj w dobie pokoju. Harcerze i młodzi instruktorzy pytają bardzo często o to i dziś. Ale im w takiej organizacji jak ZHP powinno być łatwiej znależć na to pytanie odpowiedź Ba dzięki takim wpadkom coraz częściej takiego pytania sonie nie zadają . A nie jest. A nie jest bo sama organizacja o to nie dba. Pamięć o w należytym podkreślam w odpowiedni sposób jeszczeraz NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE to dzisiejszy sprawdzian patriotyzmu. Miedzy innymi na tym polegać powinien dzisiejszy patriotyzm. Tu nie chodzi o zrobienie zlotu (Chorągiew Stołeczna gdzie są informacje na głównej stronie zwiazku) żeby zapewnić obstawę państwowych uroczystości. Jak władze związku odczytują fakt rocznicy na potrzeby wychowawcze wszystkich jego członków. Ilu zuchów zrobi powstańcza pieczątkę chociażby ze zwykłej gumki. Ilu harcerzy będzie kolportowało w tajemniczy sposób wśród mieszkańców swojego niasta gazetkę o powstaniu ale i odziejach Sz.Sz. własnej miejscowości. Ilu wędrowników taką gazetke napisze i wyda na spirytusowym powielaczu. Z ilu ognisk iskry leciały ze słowami o najmłodszych żołnierzach Warszawy.
Związek jako taki pokazał że mamy za nic nasze wspaniałe deklaracje. Można budować wspaniałe strategie, majstrować przy metodyce, mundurach i innych i wypinać pierś do odznaczeń i mieć poczucie że oto się zmienia na lepsze że tak sie tworzy nowoczesne harcerstwo. Więc ja chciałem powiedzieć krótko to już nie jest harcerstwo. Nie wiem kto personalnie powinien za taki stan rzeczy odpowiadać. Wiem że to jest choroba tożsamości , odkrycia na nowo (może bardziej powrotu) straych prawd (nie haseł). Trzeba zacząc ponownie wychowywać tylko kto nauczy na nowo tych co powinni uczyć nowych.
W poprzednim miejscu (tam gdie ten wątek sie pojawił) napisałem że ZHPpgk obchodzi rokm 2004 jako rok Powstania Warszawskiego i w ramach jego obchodów każdy harcerz, wedrownik powinien zdobyć sprawność z tematem związaną na odpowiednim poziomie a każdy instruktor powinien przeczytać książkę o Pwstaniu Wrszawskim. Wystarczy spojrzeć też na www.zhr.org/powstanie. Wrażenie że nie nadążamy jest niepodważalne.
Czas na naukę.
I na koniec cytat z mojej ulubionej książki której wiedzą, umiejętnością na pamięć, ale przede wszystkim zrozumieniem i umiejetnością wprawadzenia w życie powinien wykazać się każdy z władz tego związku.
"Organizacja jest znacznie łatwiejsza do stworzenia niż ruch, dlatego, gdy ruch słabnie z jakiegokolwiek powodu, odruchowo prawie chcemy go ratować, usprawniając jeszcze bardziej organizację. Odruch ten zupełnie niewłaściwy i tym niebezpieczniejszy, że pozornie sprawe poprawia, życie harcerskie wzmaga. Na przykład z powodu braku zastępowych słabnie życie w zastępach. Drużynowy bierze wszystko w swoje ręce, prowadzi życie cała gromadą , udoskonala agendy drużyny, urządza wycieczki, ćwiczenia tej gromady itp. Włożywszy w tę pracę ogromną ilość sił i czasu, ,oże uzyskać pozory życia harcerskiego, z daleka widziana drużyna wygląda na bardzo ruchliwą, sprawną, zgraną, efektowną. Ale bedą to tylko pozory ruchu, wynik dobrej organizacji, nie będzie to tworem wszystkich - nie będzie ruchem- bo brakło wodzów i systemu."
L. Ungeheuer
Gorąco pozdrawiam.
Jacek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 26 lip 2004, 12:27

Racja, widać trzeba...wyemigrować, by w ZHP realizować program rocznicowy. No i ta "poprawność polityczna", Cały wątek o zlocie Grunwaldzkim, z którego wynikła dyskusja /sam ją wywołałem/ został zablokowany. Ciekawe, czy to zadziałała wzmianka o... zrzeszeniu patriotycznym grunwald, czy o.... betonie partyjnym:D.
Ale internetowym "blokersom" obiecuję, nie popuszczę>:(.

koniu

Post autor: koniu » 26 lip 2004, 14:20

A dosłownie skasowany.
"BLOKERSOM ' zdecydowane nie
Jacek

koniu

Post autor: koniu » 26 lip 2004, 19:55

Jednak nie skasowany ale zablokowany. Ale i tak nie blokersom.
Jacek

koniu

Post autor: koniu » 26 lip 2004, 20:38

Witam ponownie. Dzisiaj jest 26 lipca. 60 lat temu w tym dniu szeptano na ulicach o mającym rozpocząć się powstaniu. Jednak żadnych konkretnych decyzji nie podjęto. Jak sie później okazało było to na 6 dni przed wybuchem powstania. A oficjalna strona ZHP żyje małymi grantami i konkursem Czuwaj z naklejkami. Na sześć dni przed godziną W pełna konspiracja. Przecież Konopnicka leży po lewej stronie Wisły.
Jacek

koniu

Post autor: koniu » 26 lip 2004, 21:57

I tak dla ścisłości.
Informacę o Zlocie Mały Powstaniec na stronach internetowych podały chorągwie dolnośląska i stołeczna i były to jedyne informacje na temat 60 rocznicy Powstania Warszawskiego. Na stronach innych chorągwii nie pojawiło się nawet i to.
Natomiast z pośród hufców warszawskich o zlocie można się dowiedzieć tylko ze strony hufca Żoliborz. Na tej stronie także jest baner do strony "63 dni chwały" Pozostałe hufce nic. Nawet na wskroś Szaro SZeregowy Mokotów co uważam za szczególną porażkę.
Pozdrawiam
Jacek

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 27 lip 2004, 08:55

Długo czekałem na poruszenie w ZHP tematu 60 rocznicy lecz prawdopodobnie sie nie doczekam. Czasami widze, że nasz ruch nigdy nie bedzie taki jaki sam pragnie zostac. Brakuje nam nie tylko zrozumienia historii, konkretow przy znianach, trwalosci tradycji lez takze zdrowego rozsadki. Kiedy jedni z nas zyja ciagle przeszloscia i za wszelka cene staraja sie nauczyc dzieciaki nosic krotkie spodnie to drudzy zapominaja o swych korzeniach pedzac w cos czego sai dobrze nie znaja. Pisze to z zalem bo choc nie jestem warszawakiem, jestem za mlody by co kolwiek miec wspolnego z powstaniem czuje, iz moj mundur harcerski jest loacznikiem z tamtymi dniami z tamtymi wartosciami.
Teraz to juz nie wazne co zrobi GK bo i tak wszystko rozplynie sie przez palc; wiadomosci nie dotra ma czas lub wogle nie znajda odbiorcow. Licze tylko na to ze tak jak to jest w wielu miastach prawdziwi harcerze spotkaja sie w tym dniu przy watrze, na grach lub w koscialoach by w ten sopsob utczcic pamiec tych ktorzy 60 lat temu w Warszawie gineli i narazali zycie za cala Polsek.
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lip 2004, 11:38

Miło na głównej stronie ZHP zobaczyć specjalny Rozkaz Druha Naczelnika dotyczący PW i nie tylko z....miesięcznym opóźnieniem:(

koniu

Post autor: koniu » 27 lip 2004, 11:58

Proponuję aby administrator przeniósł w całości ten rozkaz na forum bo moim zdaniem jest to jedna z odpowiedzi na zadane przez Ciebie Stary Wilku pytanie dlaczego ZHP w nalezyty sposób nie obchodzi rocznicy Powstania Warszawskiego. Może z 65-tą będzie lepiej.
Przy okazji można by założyć wątek z propozycjami jak ten rozkaz dystrybuować do tych co na obozach lub po prostu poza zasiegiem internetu.
Cztery dni jakie dzielą do godziny w są napewno gwarantem jakości tych wszystkich zdarzeń które odbędą się na polecenie Naczelnika.
W rozkazie brakuje mi jeszcze jednej rocznicy. Też 65-tej.
I na koniec jedno pytanie czy może ktoś wie czy na posiedzeniach Rady Naczelnej stanął kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób temat uczczenia przez ZHP Powstania.?
Odpowiedż mogłaby być ciekawa.

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 27 lip 2004, 15:30

:Oo:??|???:lol:lol:lol

nie no to jest przesada to co co zostało dzis zamieszczone na stronie ZHP to poprostu kpina a nie rozkaz. I rzeczeywiscie lepiej by bylo gdyby druh naczelnik zamiescil go na forum a nie na stronie z data 18 czerwca bo poprostu no co tu kryc to jest cios ponizej pasa.
"jeśli zobaczysz iskrę w oczach zucha, dokonaj wszelkich starań by nie zagasła lecz stała się wędrownicza watrą" /Michał Gławdel/

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lip 2004, 19:48

Miło znowu zobaczyć na głównej stronie ZHP program państwowych obchodów Rocznicy PW.
A gdzie w nim słowa o udziale harcerzy ?!. Materiał sygnowany przez Druha Dyrektora Muzeum Harcerstwa na 4 dni przed rocznicą . Rozumiem dobrą wolę, ale....właśnie już nie będę komentował. Słów brak.

koniu

Post autor: koniu » 27 lip 2004, 20:13

Witam. Jeżeli to tempo się utrzyma to kto wie może nadrobimy braki. Będzie jak znalazł na przyszłość.
Ja jednak ponawiam prośbę. Czy znana jest komukolwek sytuacja że RN zrobiła cokolwiek żeby ZHP w sposób należyty uczcił 60 Rocznicę Powstania Warszawskiego.
A tak na marginesie orzy całym szacunku do Muzeum Harcerstwa dzisiejszy tekst to delikatnie rzecz ujmując...
Pozdrawiam Jacek

skaut5
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: skaut5 » 28 lip 2004, 10:09

:eyes:eyes:eyes

Chyba nie trzeba byc harcerzem by zapoznac sie z programem oficjalnych obchodow. I znowu Wilku masz racje grzaie tam sa slowa o harcerzach?????????

kl. phm skaut5

www.puszcza.net
www.drezdenko.zhp.pl

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 28 lip 2004, 12:50

Zaglądnijcie na http://www.harcerstwopolskie.pl
Podobno w tym zlocie ZHP pgk miała wziąć udział nasza reprezentacja. Podobno jest to PIERWSZY światowy zlot i to z okazji Rocznicy PW.
Piszę podobno, bo dopiero dziś w Onecie przeczytałem obszerny tekst na ten temat.
Czy Ruch Harcerski w Polsce i na świecie juz nic porządnie razem zrobić nie może, a jak nie może to chociaż porządnie z osobna ?! /Mówię o nas - ZHP/
ZHR chociaż linka zamieścił na swojej stronie.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”