Rozkaz Przewodniczącego ZHR

forum poświęcone historii harcerstwa
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 22 lis 2005, 12:44

Uzupełnienie listy Harcmistrzy Rzeczypospolitej:
x Jan Mauersberger
Piotr Olewiński
Eugeniusz Piasecki
Adolf/Zbigniew/ Heidrich
Czyli że ostatecznie stopień ten nadano 12 osobom. Kłopot w rekonstrukcji listy sprawiało zawsze imię druha Heidricha /Adolf, Zbigniew/ i trzykrotna zmiana nazwiska Heleny Gepnerówny I-mo voto Śliwowskiej, 2-ndo voto Grażyńskiej.

konikhdj
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: konikhdj » 07 gru 2005, 12:48

Własnie słucham sobie wypowiedzi dh. Wiatra ze zjazdu ZHP i nie bardzo wiem co powiedzieć.
hm Paweł Rozdżestwieński HR
były instruktor ZHP

NecrohronoS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 30 gru 2005, 20:42

Oczywiście wiem że byli w ZHP. Chodzi mi o np. poradnik harcerski PH Szczecin II gdzie jest napisane że jest hm. W publikacjach ZHR jest napisany właściwy stopień
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 sty 2006, 11:10

No to Pocztę Harcerską Szczecin trzeba "reedukować" a wydawnictwo opatrzyć erratą. Druhna Oleńka była najwybitniejszą postacią żeńskiego Ruchu harcerskiego, była też czołową postacią światowego żeńskiego Ruchu skautowego, trudno nie wiedzieć, że była harcmistrzynią Rzeczypospolitej. Ci, co mieli szczęście Ją znać, wiedzą też jaki to był świetlisty Człowiek, aż do śmierci.
/ miałem to niewątpliwe szczęście.... /

grzesiek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: grzesiek » 02 sty 2006, 18:41

Rany! Przepraszam,że odbiegam od tematu,ale nie mogąc pohamować swojego wścibstwa spytam - co to jest: "zapasowy przyboczny ćw. Bogdan..."? - jak podpisał się ciut wyżej jeden z wypowiadaczy tutaj. Czy jest to coś na kształt tego,co leży w bagażniku mojego autka?
Pozdrawiam.

adrian
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: adrian » 03 sty 2006, 00:29

NecrohronoS napisał:
Chodzi mi o np. poradnik harcerski PH Szczecin II gdzie jest napisane że jest hm.
StaryWilk napisał:
No to Pocztę Harcerską Szczecin trzeba "reedukować" a wydawnictwo opatrzyć erratą.
W we wspomnianym Poradniku Harcerskim w ogóle nie jest wspomniane jaki stopień posiadała Olga Małkowska. Nie jest też wspomniane jaki stopień nosił np. Kazimierz Lutosławski. Wiele rzeczy w Poradniku nie jest wspomnianych. Głównie z uwagi na ograniczone miejsce.

Stąd errata potrzebna nie jest, bo nie ma co prostować. Z tego samego powodu nie jest też potrzebna "reedukacja".

Pierwsze wydanie poradnika opracowali w 1987 roku harcerze prowadzonej przeze mnie 41 DH im. Janka Bytnara (jeszcze wtedy w Hufcu Szczecin-Nadodrze). Od tamtej pory poradnik ewoluował, aczkolwiek zasadnicze teksty, zawartość i jego przeznaczenie niewiele się zmieniły.
Pierwszy skład komputerowy zrobiłem komputerem ZX Spectrum. :-) To były czasy!

Poradnik ma 32 strony, jest to jeden arkusz drukarski, co czyni najbardziej optymalnym stosunek objętości do ceny. Z uwagi na podstawową rolę edukacyjną Poradnika ta cena jest świadomie utrzymywana na niskim, bardzo przystępnym dla harcerzy poziomie - 2 zł.

Jeśli jednak uważacie, że informacja o stopniu druhny Olgi Małkowskiej jest na tyle ważną informacją, że należy o niej informować młodych harcerzy, to sądzę, że na pewno znajdzie się jeszcze miejsce na te pół zdania.

Jeśli znajdziecie w Poradniku jakieś błędy merytoryczne lub macie jakiekolwiek sugestie i pomysły co do jego treści - wystarczy napisać na adres poczta@zhp.inet.pl.
hm. Adrian Łaskarzewski
Poczta Harcerska Szczecin II
KSI Hufca Szczecin Pogodno

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 03 sty 2006, 14:54

Spectrum, wow:D. No to rzeczywiście godne szacunku . Ja nie miałem Twojego informatora. Powoływal się na niego jeden z przedpiśców. Z edytorskiego punktu widzenia, jeśli wogóle pominięto stopnie, to ok. Gorzej, gdyby jednym je przydano, a innym nie. Dlatego uzupełnienie stopnia tylko jednej osobie naruszyłoby zasadę jednolitości. Sama sprawa hm RP jest odrębnie istotna z punktu widzenia naszej tożsamości i zakusów na nią. Ale nie w tak podstwowym materiale.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”