Rozkaz Przewodniczącego ZHR

forum poświęcone historii harcerstwa
komando

Post autor: komando » 27 lis 2004, 01:37

O ile jestem dobrze poinformowany to w statucie ZHR jest napisane że "ZHR jest jedynym spadkobiercą tradycji przedwojennego ZHP". Jeżeli chodzi o przyznanie stopnia hm RP dh.Tomaszowi Strzęboszowi, pamiętajmy że dh. Strzębosz był osobą bardzo zaslużoną dla ZHR, był jednym z założycieli tej organizacji i jej pierwszym przewodniczącym.

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 27 lis 2004, 10:58

Jak czytam coś takiego to mam ochotę zastrzec Krzyż jako własność ZHP. Ileż można kraść cudzą historię?
Przepraszam za emocje :)
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 27 lis 2004, 11:54

komando napisał:
O ile jestem dobrze poinformowany to w statucie ZHR jest napisane że "ZHR jest jedynym spadkobiercą tradycji przedwojennego ZHP".
rumianek napisał:
Jak czytam coś takiego to mam ochotę zastrzec Krzyż jako własność ZHP. Ileż można kraść cudzą historię?
Przepraszam za emocje :)
Nie przepraszaj tylko weź zimny prysznic. A właściwie to należało go wziąźć przed napisaniem. Albo przeczytać Statut ZHR. komando to prawdopodonie troll.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 27 lis 2004, 16:20

komando napisał:
O ile jestem dobrze poinformowany to w statucie ZHR jest napisane że "ZHR jest jedynym spadkobiercą tradycji przedwojennego ZHP". Jeżeli chodzi o przyznanie stopnia hm RP dh.Tomaszowi Strzęboszowi, pamiętajmy że dh. Strzębosz był osobą bardzo zaslużoną dla ZHR, był jednym z założycieli tej organizacji i jej pierwszym przewodniczącym.
To chyba jakieś komando z ABW, co to jest sooopcio poinformowane o kiepskim stolczyku pieska Pani Prezydentowej:D

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 29 lis 2004, 12:04

Z Waszej dyskusji wynika jeden wątek - moim zdaniem, że trudno jest sie dogadać na poziomie władz naczelnych i chorągiwanych ZHP i ZHR, jestem ciekawy jak to wygląda na dole. Ja mam taki kontakt z jedną z drużyn ZHR - fakt, że nie jest on zbyt częsty, ale jest - i nie ma między nami większych tarć, jeśli są to dotyczą one drobnych spraw. W mojej okolicy drużyny ZHR jest w Poznaniu o bliższej nie słyszałem, może stąd nie mam takich problemów.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 29 lis 2004, 13:16

PawełM napisał:
Z Waszej dyskusji wynika jeden wątek - moim zdaniem, że trudno jest sie dogadać na poziomie władz naczelnych i chorągiwanych ZHP i ZHR, jestem ciekawy jak to wygląda na dole. Ja mam taki kontakt z jedną z drużyn ZHR - fakt, że nie jest on zbyt częsty, ale jest - i nie ma między nami większych tarć, jeśli są to dotyczą one drobnych spraw. W mojej okolicy drużyny ZHR jest w Poznaniu o bliższej nie słyszałem, może stąd nie mam takich problemów.
Właśnie m.in. z powodu "problemów na wyższych szczeblach" te kontakty między drużynami są słabe.
Jak ma dany druzynowy wysłuchiwać np. że "...dlaczego zamiast TO robić nie pogłębia druh kontaktów z innym naszymi druzynami....", to woli sobie daś spokój, żeby nie musieć "udowadniać że nie jest wielbłądem". Ale to nie jest tylko specyfika relacji ZHP/ZHR. Pobobne problemy mają często druzynowi także w ramach ZHP, przy "zbyt częstych" kontaktach ze środowiskami spoza własnego hufca.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

komando

Post autor: komando » 29 lis 2004, 19:44

PawełM napisał:
Z Waszej dyskusji wynika jeden wątek - moim zdaniem, że trudno jest sie dogadać na poziomie władz naczelnych i chorągiwanych ZHP i ZHR, jestem ciekawy jak to wygląda na dole.
Swoją harcerską przygodę rozpoczynałem wlaśnie w ZHR i moge powiedzieć że o naszej organizacji mówiono bardzo źle, na jednej ze zbiórek mój zastępowy powiedział "ZHP to już nie są harcerze, wszyscy piją i palą, a każdy drużynowy pełni funkcje tylko dla tego że dostaje za to pieniądze ". i przykre jest to że w ZHR prawie każdy od młodego harcerza po instruktora widzi tylko taki obraz naszej organizacji...

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 29 lis 2004, 20:19

komando napisał:
PawełM napisał:
Z Waszej dyskusji wynika jeden wątek - moim zdaniem, że trudno jest sie dogadać na poziomie władz naczelnych i chorągiwanych ZHP i ZHR, jestem ciekawy jak to wygląda na dole.
Swoją harcerską przygodę rozpoczynałem wlaśnie w ZHR i moge powiedzieć że o naszej organizacji mówiono bardzo źle, na jednej ze zbiórek mój zastępowy powiedział "ZHP to już nie są harcerze, wszyscy piją i palą, a każdy drużynowy pełni funkcje tylko dla tego że dostaje za to pieniądze ". i przykre jest to że w ZHR prawie każdy od młodego harcerza po instruktora widzi tylko taki obraz naszej organizacji...
Będę wredny, ale się zapytam: Twój zastepowy był idiotą i sam to wymyślił, czy tylko powtarzał po jakims idiocie? Warto uważać ze zdaniami, które zawierają słowa "wszyscy", "każdy" i temu podobne. jestem w ZHP od zawsze i smiem twierdzić, że palący to mniejszość zdecydowana, a wypłaty dla druzynowych - po roku 1989, kiedy na szcżęscie pozbylismy sie nauczycilei prowadzacych ZHP jako kółko szkolne zainbteresowań - to rzecz nieistniejąca.

Ale cóz, w ZHR do tej pory publikuje sie tresci niechetne ZHP, czesto historyczne sprzed 1989 roku i powstania ZHR, mało kulturalnie przemilczając fakt, że to, co pisza, jest historią i się wiele zmieniło. Jestem taki zdegustowany, bo indoktrynacje anty-ZHPowską spotkałem nawet w podręczniku form pracy.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 29 lis 2004, 21:34

Chyba Czesław ma rację. Kommando to troll:D
Ale, Dominiku wszyscy popadamy w stereotypy. Etaty tzw. "nauczycielskie - harcerskie" polegały na tym, że można było w pewnej liczbie szkół , bodaj w 2/3 placówek w Polsce zatrudnić instruktora harcerskiego posiadającego wykształcenie kierunkowe wyższe /nauczyciel przedmiotu/ na takim etacie. Będąc społecznym komendantem szczepu miałem do dyspozycji dwa takie etaty. Jeden w szkole podstawowej, drugi w Technikum. Była to dla nas genialna sprawa. Dwaj instruktorzyb pelnili funkcje moich zastępców - d/s harcerskich i starszoharcerskich.
Oczywiście, taki typowo "krakowski" układ nie był ogólnopolskim modelem, ale nigdy nie było tak, że drużynowi brali "kasę" przed 1989 r. Najczęściej taki etat w Polsce oznaczal komendanturę szczepu. Zdarzało sie też że etat taki dostawał mlody nauczyciel z poleceniem "uharcerzenia się".
Wtedy bywało gorzej. Dydaktycznych godzin na tym etacie było 4 tygodniowo, reszta "na harcerstwo".

komando

Post autor: komando » 29 lis 2004, 21:44

Kiedy spotkałem znajomego z ZHR i powiedzialem mu że zostałem drużynowym, zadał mi pytanie, ile zarabiam?

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 30 lis 2004, 08:56

A świstak wyjechał do pracy w Anglii......

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 30 lis 2004, 09:06

komando napisał:
Kiedy spotkałem znajomego z ZHR i powiedzialem mu że zostałem drużynowym, zadał mi pytanie, ile zarabiam?
Na Marsie ?
Nooo.. tam drużynowi dobrze zarabiają :lol
A dawno z Marsa wróciłeś ? :lol
P.S.
Uwielbiam trolle >:(
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

NecrohronoS
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: NecrohronoS » 13 lis 2005, 12:13

Czsami uprzedzenia idą z tego "że oni są ci drudzy". Problemem są też stereotypy.
Co do stopnia hm. RP to widzę że się go neguje. Niezauważyłem by w poradnikach, czy czymś było napisane że dh. Olga jest harcmistrzynią rzeczpospolitej (w ZHP).
Internetowy Kronikarz Szczepu
HO Bogdan Ciechomski
Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 lis 2005, 21:07

No to czas najwyższy byś....zauważył. I to ,że wszystkich 11 harcmistrzy/harcmistrzyń RP należało do...ZHP. I poza TĄ organizacją ten stopień jest tylko.....piękną, nieformalną laurką .

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 18 lis 2005, 14:18

Nominacja z 1927 r.
Jadwiga Falkowska
OLGA MAŁKOWSKA
Helena Śliwowska
Maria Wocalewska
Henryk Glass
Tadeusz Maresz
Stanisław Sedlaczek
Tadeusz Strumiłło
Pośmiertnie postanowiono stopnia NIE PRZYZNAWAć .
Brakuje trzech nazwisk, jak wyszperam, dopiszę.
Stopnia tego, zamienionego na honorowy postanowiono NIGDY WIęCEJ NIE PRZYZNAWAć>

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”