Kamyk na szańcu

forum poświęcone historii harcerstwa
Zablokowany
wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 10 gru 2003, 04:21

"Kamyk na szańcu" Barbary Wachowicz. Właśnie przecztałam! Cudowne! Przeryczałam połowę (co tam połowę - 70%). Uwielbiam.
Mnóstwo faktów, nazwisk, miejsc znanych powszechnie i wogóle zapomnianych, a calość w przystępnej świetnie "przyswajalnej" formie (szkoda tylko, że takie drogie;) ).
Polecam każdemu.

Napiszcie czy znacie inne tego typu "perełki".

Ja o reszcie "Wiernej rzeki" napiszę jak przeczytam, czyli raczej nieprędko.
Polecać chyba nie musze (ale może jednak) książkę pt.: "Impessa - czyli wilk, który nigdy nie śpi" o B-P - genialne źródło gawęd i przemyśleń.

Kto da więcej?
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

princessa

Post autor: princessa » 10 gru 2003, 16:22

Z Wiernej Rzeki to czytałam (a właściwie jeszcze czytam) tylko Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Świetne, nie potrafię wyrazić słowami tej książki. A co dopiero całej serii... Fakt, te książki są drogie, egzemplarz, który cztam pożyczyłam z biblioteczki drużyny. Szkoda, że to jedyna pozycja z tej serii w biblioteczce, następną będę musiała już kupić...

--
Życie jest piękne, nie?

Joanna Lewczuk, Olsztyn

Margaret

Post autor: Margaret » 11 gru 2003, 22:28

"Mury" drużyna konspiracyjna w Ravensbruck nie jest to książka Barbary Wachowicz ale również warta przeczytania

saper
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: saper » 21 gru 2003, 02:13

Jeśli chodzi o Kamyka na szańcu, to faktycznie pozycja warta polecenia. Jest tam mowa o Grudziądzu. W 1936r. był w Szkole Podchorążych. Autorka cytując jego pamiętnik popełniła błąd: pisząc, że ćwiczyli w grupie (z małej litery) ma na myśli zespół oddział. Tymczasem chodzi o wielki, przedwojenny poligon pod Grudziądzem w miejscowości Grupa. Tu przed wojną m.in. testowano wiele rodzajów sprzętu np. miotacze płomieni!
Druga sprawa dotyczy zawodów wykonywanych przez żołnierzy bat. Zośka. Wg autorki nikt nie był żołnierzem zawodowym po wojnie. Ja słyszałem conajmniej o trzech osobach-jedna jeszcze żyje! Pisałem w tej sprawie do kilku żyjących jeszcze zośkowców.
W każdym razie nie są to istotne rzeczy i książkę naprawdę polecam wszystkim! Ja bardzo interesuję się historią i czasem lubię bawić się w szczegóły!

[Edytowany przez saper dnia 21.12.2003 o 02:13 ]
pwd. Jakub Miechowiecki HO
2 Grudziądzka Drużyna Harcerska TWIERDZA im. Tadeusza Maślonkowskiego ps."Sosna"

stasiu
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stasiu » 10 mar 2004, 19:00

Oczywiście "Kamienie na szaniec" druha A. Kamińskiego oraz Zośka i Parasol (ale co tu ukrywać, to już "cegła") tegoż samego druha
hm. Stanisław Nowak HR
http://www.6szczep.pl

agace
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: agace » 21 mar 2004, 20:17

"Akcja pod Arsenałem" druha Stanisława "Orszy" Broniewskiego. Genialna drobna pozycja, z mnostwem faktów. Tym bardziej cenna, że pisana z punktu widzenia dowódcy akcji. Polecam. Dostałam tę książkę od mojej pierwszej drużynowej, kiedy musiałąm odejść z drużyny, ze słowami, żebym do niej sięgała, kiedy tylko zapomnę po co to wszystko...
"zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną" (k.wierzyński)

pwd. Agnieszka Ciesiołkiewicz
48 LDH "Araukanie"

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 31 mar 2004, 10:35

"Wilczęta" autorstwa B - P. Niesamowicie cenna i godna polecenia książka, ale bardzo trudno dostępna. Ja dorwałem egzemplarz w bibliotece pedagogicznej w Zgierzu. Polecam każdemu zuchmistrzowi, który dłużej prowadzi drużynę.
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Historia”