orzeczenie w sprawie Krzyża hercerskiego

miesięcznik czuwaj.pl
ju87
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: ju87 » 14 cze 2010, 08:37

Poziomka pisze:Rzeczywiście zdarzało się, że instruktorzy ZHR traktowali ZHP z wyższością, co zapewne wkurzało bardzo wielu z Was. To nie było ani dobre ani braterskie ale wszyscy popełniamy błędy.
Wielu instruktorów ZHP również traktuje ZHR z wyższością.
Czuwajcie!
hm. Jarosław Urbański
Hufiec ZHP Łowicz

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 14 cze 2010, 08:58

leon01 pisze:Też twierdzę, że krzyż jest nasz wspólny. Wszyscy musimy go chronić. Opatentowanie go jest najskuteczniejszą formą ochrony.
Myślę że ochrona ustawą jest lepszym sposobem.
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

gangrena
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: gangrena » 14 cze 2010, 14:10

Rafal pisze:
Poziomka pisze:Od wczoraj znów harcerze z ZHP noszą na mundurach Krzyż harcerski a nie znak towarowy. To chyba dobrze.
Nie wiem jak Ty, ale ja od chwili złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego nosiłem Krzyż Harcerski.

Rafał
zgadzam sie z Druhem, ja tez :) Tylko harcerski....
"Wychowanie jest sprawą serca" św. Jan Bosco

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 14 cze 2010, 19:41

no to chyba powoli można kończyć ten wątek :) mam przynajmniej taką nadzieję... Poprzedni rok harcerski był dla nas rokiem braterstwa - skorzystajmy z tego i nie kłóćmy się więcej, bo wydaje mi się, że chodzi nam o to samo i bynajmniej nie jest to wojna :)
do zobaczenia na harcerskim szlaku!
pwd Anna Lewczuk

.:iść, ciągle iść w stronę Słońca!!:.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 15 cze 2010, 00:19

Jak to kończyć, jak jest tyle pytań bez odpowiedzi. Ja np. bardzo chciałbym wiedzieć jak to jest tak naprawdę z tym znakiem towarowym.
1. Czy zastrzeżenie znaku tow. z wizerunkiem krzyża harcerskiego ogranicza w jakikolwiek sposób używanie go jako odznaki przez inne organizacje?
2. Czemu wiele ludzi uważa, że zastrzeżenie takiego znaku niejako uwłacza krzyżowi, jeśli znaki tow. mogą zawierać symbole narodowe, ordery i odznaczenia państwowe i inne?
3. Czy ZHR oficjalnie jest przeciwny ogólnie rejestracji takiego znaku, czy też jedynie rejestracji samodzielnie przez ZHP; dopuszcza natomiast wspólną rejestrację?
4. Dlaczego ZHR uważa, że jedynym słusznym spadkobiercą przedwojennego ZHP jest ZHPpgK, kiedy ta organizacja sama siebie określa jako organizację polonijną, działającą poza Krajem, która po 89 roku nie podjęła próby wznowienia działalności w Polsce ani próby przekazania "pałeczki" którejś z organizacji krajowych?
5. Czy przyznanie prawa ochronnego na jakiś znak tow. dla pewnej grupy towarów, wyklucza użycie takiego (lub podobnego) znaku przez inny podmiot dla zupełnie innej grupy towarów? Czyli o co chodzi z wyszczególnianiem dla jakich towarów dany znak jest zarejestrowany?
6. Czy teraz będę mógł w końcu wydawać moje płyty z muzyką biesiadną i krzyżem harcerskim na okładce?
7. Czy GK ZHP podejmowała jakieś kroki w stosunku do firm które używały znaku tow. CZUWAJ w sposób nieadekwatny do rangi i znaczenia krzyża harcerskiego?
Tomasz Rojek

księżniczka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: księżniczka » 15 cze 2010, 00:27

ok, cofam wniosek :)
pwd Anna Lewczuk

.:iść, ciągle iść w stronę Słońca!!:.

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 24 lip 2010, 23:48

Czy przypadkiem niedawno nie upłynął termin pisemnego uzasadnienia decyzji? Wiadomo coś?

PS
proponowałbym przenieść ten wątek do regulacji prawnych.
Ostatnio zmieniony 24 lip 2010, 23:55 przez royas, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Rojek

Poziomka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Poziomka » 14 kwie 2011, 20:04

Dzisiaj zapadł wyrok w WSA oddalający skargę ZHP. Wyrok oznacza, że prawo do Krzyża posiadają wszystkie organizacje harcerskie. Osobiście bardzo się z tego cieszę i nie jest to żadna radość zwycięstwa. W tej sprawie nie ma zwyciężonych i pokonanych. W mojej ocenie to zwycięstwo nas wszystkich, tj. harcerek i harcerzy wszelakich organizacji.
Pozdrawiam

royas
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: royas » 14 kwie 2011, 20:40

Konkretniej to nie "wszystkie organizacje harcerskie" tylko wszyscy.
Tomasz Rojek

Poziomka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Poziomka » 14 kwie 2011, 20:51

Niech będzie. Wobec tego to sukces wszystkich :)

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 kwie 2011, 21:16

Nie byłbym taki radosny. Po pierwsze, przez wszystkie lata, aż do zlikwidowania ustawy o Stowarzyszeniach Wyższej Użyteczności Publicznej (przedwojennej !), w wyniku obrad Okrągłego Stołu, ze względów politycznych, (Wyłączność metody, symboli, munduru itp dawała pozycję uprzywilejowaną ZHP, co nowopowstającym organizacjom zamykało drogę), metoda harcerska i nasza skautowa symbolika są ogólnodostępne dla wszystkich ! To znaczy, że oprócz dość dziwacznego argumentu o kubkach i flaszkach, KAŻDY może sobie swoją firemkę organizujacą jakiś survival, czy wczasy dla dzieci, albo świetlicę nazwać harcerstwem "jakimśtam" opatrzyć symbolami Ruchu i...... zarobkować. Przykład ? Związek Harcerstwa Wiejskiego i parę innych.
Druga sprawa, to uparte używanie ahistorycznych argumentów o braku ciagłości ZHP i lansowanie w prasie różnych określeń o "kontynuatorze postkomunistycznego komsomołu" itp. Co ciekawe, pierwsze dokumenty, wnioski prawne używające tej argumentacji podpisał mec. hm Andrzej Kacperski, były instruktor ZHP, szczepowy Czarnej 13 Krakowskiej ZHP. Drużyny założonej przez druha hm Józefa Grzesiaka "Czarnego", jednego z najwybitniejszych instruktorów ZHP, który BY UTRZYMAć CIAGŁOŚć PRAWNĄ REAKTYWOWANEGO ZHP W 1956 R. AKTUALIZOWAŁ WPISY W REJESTRACH SĄDOWYCH STOWARZYSZEń O WYKAZY NOWYCH KOMEND CHORĄGWI. Widać uczeń odrzucił mistrza.
Dlatego ja nie widzę powodu do radości. Przepychanki Związków, wzajemne podchody - "kto pierwszy zarejestruje symbole" łamiące Braterstwo Harcerskie to nie powód do radości, a do wstydu.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2011, 21:29 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Poziomka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Poziomka » 14 kwie 2011, 21:43

A ja się cieszę i tyle :)
Poruszane przez Ciebie wątki są oczywiście istotne i być może warto się nimi zająć. Tyle, że przerzucanie się winami i odpowiedzialnością nic nie da. Ja osobiście nie kwestionuję ciągłości prawnej i faktycznej ZHP. Świadomie go opuściłem na początku 1990r. i nie byłem wówczas zajęty rozważaniami na temat ciągłości prawnej. Instruktorem zostałem już w ZHR jako 19 - latek i to jest moja organizacja. Masz rację, że można by darować sobie wielu nieporozumień i złośliwości.
Jednakże w sprawie krzyża dla mnie sprawa jest jasna i cieszę się po prostu, że sąd potwierdził brak podstaw prawnych do opatentowania Krzyża dla jednej organizacji. Wiem, wiem ... zaraz ktoś napisze, że wyrok jest nieprawomocny i że zostanie zaskarżony do NSA. Ale i tak dla mnie to dobry dzień i powinien być dobry dla wszystkich harcerek i harcerzy.
Pozdr.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 kwie 2011, 22:16

Naprawdę uważasz, że lepiej "puścić Krzyż", zamiast wykorzystać WSPÓLNIE problem ochrony i RAZEM zastrzec nasze symbole i metodę? Toż to mogła byś okazja do spalenia w Kręgu Ognia swarów. Ale cóż, widać nie można się dogadać :(
Wiesz co Karol ? Ja poczekam aż Ty i Tobie podobni przejmą władzę w kluczowych Związkach. WY SIę DOGADACIE ! :D

Poziomka
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Poziomka » 14 kwie 2011, 22:23

Ja rzeczywiście nie jestem za zastrzeganiem Krzyża. Jakoś funkcjonuję w Harcerstwie parę ładnych lat. Dawaliśmy radę w latach 80 -tych (wtedy byłem mały), 90 - tych i w XXI wieku też damy radę. A z najgorszymi sposobami profanowania Krzyża to akurat spotkałem się w Harcerstwie. Trochę smutne ale prawdziwe. Bardziej boję się profanacji przez harcerzy niż osoby trzecie.
Pozdr.

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 14 kwie 2011, 22:34

Profanacja...Cóż, noszenie na pasku, jakieś dziwactwa mundurowe...Łamanie Prawa w mundurze.... Krzyż to "widoczny znak jakości" harcerskiego wychowania i nie powinien wędrować tam gdzie tego wychowania nie ma. Co do nieharcerskich postaw....Cóż, w ramach harcerstwa zawsze można było z tym walczyć, nawet w najgorszej komunie. A teraz to sobie każdy jakieś "harcerstwo" albo "skautów piwnych" założy dzięki wojnie harcerzy z harcerzami.
Życzę powodzenia!

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”