Marcowe "Czuwaj" - parę uwag na gorąco.

miesięcznik czuwaj.pl
ODPOWIEDZ
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 kwie 2010, 13:13

Nie ukrywam, że historia harcerstwa mnie interesuje. Dlatego ze zdziwieniem przeczytałem artykuł druha Jerzego Ruszkowskiego z Malborka "100 lat: od kiedy ?".
Druh Jurek podważa w nim datowanie powstania naszego ruchu w 1910 r., podając szereg faktów dotyczących roku 1911 i działań Andrzeja Małkowskiego w tymże.
Niestety argumenty przytoczone, oparte na pomnikowej pracy Wacława Błażejewskiego cofają nas w wiedzy historycznej o lata wstecz. Po prostu druh Wacław nie dysponował pełnią wiedzy o dokumentach i faktach dotyczących zaborów , pisząc swą książkę, choć opierał się na relacjach żyjących uczestników zdarzeń. Szkoda, że ten artykuł nie został skonfrontowany choćby z "Materiałami do chronologii historii i tradycji ZHP " Michała Haykowskiego. Mimo upływu paru lat, to największa kopalnia zweryfikowanych faktów o Ruchu. To wystarczyłoby, by inaczej zobaczyć podane w artykule fakty, zrozumieć równoległość - jednoczesność działań różnych środowisk, oraz trwałość podjętych działań, jak choćby słynne już Kruki, zalążek 1 KDH i działania Zygmunta Wyrobka oraz Krakowskiej Komendy Skautowej. Kruki były pierwsze, ZANIM nastąpiła lutowa (1911) uchwała w Sokole. Tak jak kilkanaście podobnych inicjatyw, od 1909 r, a nawet wcześniej. Rzecz w tym, że Kruki i 1 KDH mają ciągłość nieprzerwaną (konspira w okr. OH ZMP) do dzisiaj. Na marginesie, niektóre pierwsze informacje o skautingu wcale nie pochodziły z Anglii, a z Niemiec, To nie Sokół, a Zarzewie na swym II Zjeździe podjęło uchwałę 2 Lutego 1910 r. o przyjęciu metody skautowej jako podstawy pracy swych drużyn ćwiczebnych. To w Zarzewiu w marcu 1910 r Małkowski jako karę dostaje "Skauting" do tłumaczenia, zwleka i ociąga się bardzo z tym zadaniem ( Było to drugie polecenie, pierwszego , od K.N. Polskiego Zw. Wojskowego....nie wykonał ). Itp. itd
Drużyny pracujące metodą skautową lwowskiego "Sokoła Macierzy" powstają na podst. decyzji z 19 Marca 1910 , pod naciskiem NK PZW we Lwowie, Bochni, Buczaczu, Brodach Krakowie, i wielu innych miejscowościach.
Wzorowane na skautowym Prawo Bartoszowe, nazewnictwo drużyna, naczelnik, drużynnik
powstało ZANIM Sokół zabrał się za skauting. A Małkowski "wymyślił" nazwę harcerz w 1008/9 r w "dodatku nieperyodycznym Harcerz do Haseł Filomackich i Filareckich".
Reasumując 1911 rok, to nie pierwsza cezura historyczna a nurt krzepnięcia (a nie powstawania) szerokiego nurtu polskiego skautingu. Zaś Rok 1910 to największe nagromadzenie powstających inicjatyw, nie tylko w zaborze austriackim. Stąd rok 1910 jako data w pewnej mierze umowna bo zbiorcza, jest ze wszech miar słuszny.
Na marginesie, w tym samym Czuwaj druhna Emilia Kulczyk - Prus w tekście Program 2010 podaje dwie informacje historyczne nie w pełni prawdziwe. Jak napisałem wyżej, Małkowski wcale z poczatku nie był "zachwycony" metoda skautową. To mit, piękna legenda. Właściwie w pełni Małkowski zrozumiał wartości metody skautowej dla wychowania a nie szkolenia militarnego dopiero po pobycie w Anglii, pisząc swe autentyczne arcydzieło " Jak Skauci Pracują". I drugi błąd. Mafeking nie był twierdzą, a skauci może i stosowali "podchody" ale z pewnością nie było to Ich główne zadanie jako łączników ;)

michalsadowski
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalsadowski » 08 kwie 2010, 17:22

A ja niestety do tej pory nie dostałem zaległych egzemplarzy Czuwaj... i prawdę mówiąc nie będę po raz wtóry domagał się przysłania ich. Nigdy więcej nie wykupię prenumeraty.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”