Pokażmy, że harcerstwo nie umarło!!!

miesięcznik czuwaj.pl
naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 21 maja 2007, 10:02

Niektórzy myślą...
...że harcerstwo umarło.

POKAŻMY, ŻE TO NIEPRAWDA!

22 maja, w rocznicę powołania pierwszych drużyn harcerskich na ziemiach polskich, ustaw na GG opis "jestem harcerzem" lub "jestem harcerką". Oczywiście o ile się tego nie wstydzisz ;P

A jeśli chcesz wygrać nagrodę, wyślij na adres gg@czuwaj.pl swój numer GG.

Zobacz też: www.lilijka.com
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Asiula
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Asiula » 21 maja 2007, 14:19

właczam sie do akcji :D
"Czuwaj- kiedy światło na górach daje znak- wstań i idź"

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 21 maja 2007, 17:51

A mi się ta akcja nie podoba... To jest harcerski spam... W dodatku w randze akcji centralnej...

Dziś już ze sto razy dostałem informację bezmyślnie przesyłaną dalej... Taki harcerski łańcuszek...

A komu niby pokazujemy, że harcerstwo nie umarło? Ludziom, których mamy na liście?

Oni najczęściej wiedzą, że jesteśmy harcerzami.

Co z tego, że napiszemy komuś, że jesteśmy harcerzami, skoro ten ktoś nawet nie wie czym się obecnie harcerstwo zajmuje?

Może warto pomyśleć o prawdziwej promocji codziennych działań harcerskich, a nie o umieszczanie odmian słowa "harcerz" w opisach.

Zróbmy coś, aby nie kojarzono nas z Młodzieżą Wszechpolską, z komunizmem, ze z pakowaniem zakupów w TESCO, ze sprzedawaniem zniczy pod cmentarzem i z grupą dziwnej, zinfantylizowanej młodzieży w śmiesznych mundurkach... Akcją lilijka.com tego nie zrobimy. Za to tylko zachęcimy harcerzy, aby po zakończeniu akcji jakąkolwiek informację wysyłać spamując innym mejle, albo gadu-gadu.

W ramach jednego ze stopni harcerskich jest wymaganie przestrzegania NETYKIETY... Jaki dajemy dziś przykład naszym harcerzom? Bo moim zdaniem taki, że jeśli coś uważamy za ważne, to żadne zasady się nie liczą i można wysłać to każdemu po sto razy...

Samo przygotowanie akcji świadczy tylko o tym, że sobie zdajemy sprawę ze słabości przepływu informacji w naszej organizacji, ale jakoś nie próbujemy tego naprawić. Można to było ogłosić miesiąc przed i puścić informację drogą służbową, zamieścić informacje na stronach harcerskich, także tych "niezależnych portalach". Ale my tak nie zrobiliśmy...

Dzisiaj dostałem kilka mejli o akcji od instruktorów GK. Widać, że odbywa się to w sposób niezorganizowany, bo nawet między sobą się nie porozumieli kto wysyła do kogo... Dalej informacja przekazywana jest już bez żadnej koordynacji... na zasadzie łańcuszka - spamu...

A przecież mamy Zespół Przepływu Informacji. Przecież można było tę akcję odpowiednio nagłośnić już dawno temu. Może też było połączyć z akcjami w miastach... z festynami harcerskimi, z codziennym harcerskim działaniem... Czemu ograniczać się tylko do Internetu? Bo łatwiej wysłać mejla dalej i czuć, że się coś zrobiło? Tak ma wyglądać promocja harcerstwa?
Ostatnio zmieniony 21 maja 2007, 17:53 przez mariuszm, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Mariusz Milka
Harcerski Klub Krótkofalowców Podróżników "ZORZA"
http://www.zorza.eu
od stycznia 2007 do września 2008 - Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP
http://lacznosc.harcerz.com (dawniej http://lacznosc.zhp.pl)

michalglo
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: michalglo » 21 maja 2007, 18:14

Oczywiscie ze ustawie taki opis
Niema lepszego od gniazda MAZOWIECKIEGO
Ja chcę na Zlot! Mój numer gg5751536 zagadaj
Zastępowy Michał Matuśkiewicz

KubaM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 21 maja 2007, 18:26

Akcja na poziomie szkoły podstawowej... Myślałem, że czegoś więcej można się spodziewać po akcji ogólnopolskiej! Opisy na GG? Bez sensu... Co to zmieni, że ktoś da sobie taki opis? Organizacja będzie bardziej rozpoznawalna? Czy może idea będzie zaszczepiona w kręgu nowych osób? Nic takiego sie nie stanie! Może coś konkretnego pokażemy Polakom w ramach tego, że nadal istniejemy, i że mamy coś ciekawego do zaoferowania...
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 maja 2007, 18:27

@Mariusz: czemu uważasz ze to wina organizatorów?

IMHO jak rozdasz ludziom młotki to niektórzy zabiorą sie do wbijania gwoździ a niektórzy do rozbijania ludziom czaszek. To nie jest wina organizatorów akcji. Widzisz gdzieś choć wspomnienie o tym żeby "wysłać do do wszystkich znajomych"? To raczej wina tego że nie mamy (jeszcze) systemu szkoleń z zakresu nowych technologii.

Zwróć uwagę że organizatorem akcji nie jest GK, tylko "Czuwaj". Dlaczego więc ma to iść drogą służbową? Poza tym nie życzę sobie wysyłania na mój służbowy e-mail tego typu informacji, które podobnie jak Ty potraktowałbym jak SPAM.

A co do kwestii naszego PR to zgadzam się z Tobą ale to nie to miejsce.
Pozdrawiam
orcus

.: Linux is like a wigwam - no gates, no windows and Apache inside :.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 21 maja 2007, 20:23

Nie chodzi o żadną promocję harcerstwa. Skoro nikt nic nie robi a ktoś z "Czuwaj" postanowił coś zrobić to dobrze. Poza tym w tych całych mądrościach, strategiach, planach dawno co poniektórzy zgubili instynkt wychowawcy i ni w ząb nie trybią co przynosi korzyść wychowawczą a co nie. Jedną sprawą są akcje promocyjne a zupełnie inna dawanie poczucia wspólnoty harcerzom. Zresztą kto ma zatrybić to na pewno zatrybił. A że niezorganizowane ? I dobrze, czasem trzeba zrobic coś ot tak bez planu...
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

kosmaty
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kosmaty » 21 maja 2007, 20:57

A ja tam podpisuję się rękami i nogami pod słowami sikora... :)
phm. Rafał Talar HR
Chorągiew Krakowska

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 21 maja 2007, 21:11

Sikor:

Skoro nikt nic nie robi, to już coś jest nie tak. Ale to nie lata dwudzieste, że liczyło się to, że ktokolwiek chciał cokolwiek... Jeśli jesteśmy organizacją, to bądźmy zorganizowani...

Skoro nie chodzi o promocję to o co chodzi? Bo ja właśnie nie mogę tego ZATRYBIć :-)

ORCUS:

Nie wiem czy CZUWAJ jest organizatorem, bo tego nigdzie nikt nie napisał. Zresztą w tym przypadku wolę mówić o dezorganizatorze, bo akcja jest niezorganizowana...

W spamie, który dostałem był właśnie nacisk na przekazanie dalej...

Jasne, że sprzedawca młotków nie odpowiada za ich wykorzystanie. Ale pod warunkiem, że nie wie komu je sprzedaje...

Tutaj dobrze wiemy do kogo jest adresowana akcja... Można się domyślić, że taka informacja spowoduje SPAM. Ten sprzedawca młotków zdaje sobie sprawę, że duża część klientów nawet nie pomyśli o gwoździach, bo kupują młotki w innym celu... Nie udawajmy, że ogłaszając coś takiego nie wiemy jak to się skończy...

Pisząc tego posta dostałem kilka wiadomości na GG - "www.lilijka.com - ustaw opis i prześlij dalej...". To daje do myślenia.

Jeśli zaś chodzi o szkolenie z zakresu nowych technologii, to nie uważam e-maila za nową technologię. Używam poczty internetowej od 11 lat. Podobnie jeśli chodzi o komunikatory internetowe. Poza tym jeśli widzimy potrzebę szkoleń z zakresu nowych i starych technologii, to czemu ich nie prowadzimy?

Jeśli planujemy jakieś działanie, to ważna jest ewaluacja. Chodzi o mierzalność efektu po to, abyśmy wiedzieli czy osiągnęliśmy to, co chcieliśmy.

Jak zmierzyć efekt tego działania? Policzyć ilość użytkowników z opisami "jestem harcerzem"? Co to zmieni?
phm. Mariusz Milka

Czytacz
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Czytacz » 21 maja 2007, 21:31

Przepraszam, że odbiegnę nieco od dyskusji, ale zauważyłem pewne zjawisko i zastanawiam się czy jestem w tym osamotniony.

Fakt, że otrzymałem kilkanaście wiadomości z linkami na lilijka.com od znajomych z listy to rozumiem. Nie rozumiem natomiast jak to się stało, że kila osób spoza mojej lisy [ba, nigdy ich na liście nie miałem] ten link dostało od mnie?

Czy ktoś z forumowiczów zaobserwował coś podobnego?
pwd. Piotr Kołodziejski
Hufiec Łódź-Śródmieście

Zespół ds. Wsparcia Technicznego
Wydział Nowych Technologii GK

mariuszm
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mariuszm » 21 maja 2007, 22:11

Może ktoś używał jakiegoś programu do spamowania gg i użył Twojego numeru... Tylko to mi przychodzi na myśl. Ale ja się nie znam na gg, bo używam innego komunikatora.
phm. Mariusz Milka

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 maja 2007, 22:23

Mariusz ale to chyba taki był plan żeby nie było planu.

Ja też dostaje trochę tych wiadomości i daje mi to tylko do myślenia co robić żeby tak nie było. I na najbliższym spotkaniu WNT na pewno poruszę ten temat.

A co do maili jako nowych technologii - dla Ciebie to może już codzienność ale nadal mamy wielu ludzi którzy nie wiedzą jak się nimi posługiwać. A to że odzewem na taką akcje jest fala SPAMu uświadamia mi że mamy wielu użytkowników którzy zwyczajnie nie znają obowiązujących zasad...

Choć może to zasady się zmieniły i to my jesteśmy z epoki średniowiecza... Mimo wszystko chciałbym aby robili to świadomie i dlatego potrzebujemy rozwiązania systemowego które pomoże to osiągnąć.

Ja nie widzę tu winy organizatorów. Widzę natomiast brak dojrzałego korzystania z internetu wśród harcerzy. I nad tym trzeba się zastanowić. IMO temat ten dotyczy też Ciebie, jako człowieka zajmującego się drużynami informatycznymi.
Pozdrawiam
orcus

mania
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: mania » 21 maja 2007, 22:23

Hmm nie zastanawiałam się nad "głębią " tej akcji..

Natomiast wydaje mi się, że niby ten "łańcuszek" jest akurat rodzajem terazniejszzej formy docierania do dziueciarni-taka prawda.
Skoro mogą w opisach wrzucać "I love Tokio Hotel" czy tez wyznawać sobie miłość to i fakt, że jestem harcerką mogę okazać. Czasem warto wrzucić trochę na luz.
Tymbardziej, że nie jest to ni9c wstydliwego, wulgarnego czy też chamskiego a poprostu POKAZAC DUME, ze jestem harcerką !

pozdrawiam ;)
~mania~
pwd.Marta Szwarocka HO
szczepowa II Tyskiego Szczepu Harcerskiego "Horyzonty"

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 21 maja 2007, 22:30

mariuszm pisze:A przecież mamy Zespół Przepływu Informacji. Przecież można było tę akcję odpowiednio nagłośnić już dawno temu. Może też było połączyć z akcjami w miastach... z festynami harcerskimi, z codziennym harcerskim działaniem... Czemu ograniczać się tylko do Internetu? Bo łatwiej wysłać mejla dalej i czuć, że się coś zrobiło? Tak ma wyglądać promocja harcerstwa?
Kolego. Nie będe odnosił się do twojego gustu, bo może ci sie nie podobac.

Chciałbym tylko odnieść się do "profesjonalizmu" tej akcji i Zespołów Promocji. Nie wiem czy masz coś wspólnego z promocją, ale radzę ci poczytac trochę o marketingu szeptanym, vel wirusowym :)

Idźmy z duchem czasu.

I nie wszystko co przesyłane jest drogą elektroniczną jest spamem.

I jeszcze jedno. Przypomniały mi się stare dobre czasy, kiedy postawiłem "Łatwopalnych". Mnóstwo moralizatorskich głosów, że to bez głębi. Narzekanie, zrzędzenie. I z drugiej strony setki młodych ludzi wypytujących o wędrownictwo i szukających informacji o nim. Zapalonych do działania. Podobno w jakimś klasztorze racia zakonni ustawili sobie Łatwopalnych jako stronę startową.

Kochani, nie musicie brac w tym udziału. I nie szukajcie wszędzie duchowej głębi na siłę :)
Ostatnio zmieniony 21 maja 2007, 22:33 przez g00rek, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

orcus
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: orcus » 21 maja 2007, 22:53

g00 IMO marketing wirusowy w tym wydaniu kwalifikuje sie jako SPAM.

Jakbym dostawał po jednym mailu co kilka dni to byłoby ok. Ale kilkanaście w jeden dzień, nie mówiąc o GG to lekka przesada.

Co będzie dalej? Posuniemy się do wyskakujących reklam przysłaniających zhp.pl? Pozycjonowanie? Czy może od razu do klasycznego SPAMu?

Dla mnie zjawisko jest bardzo niepokojące. Chciałbym jednak aby nasz harcerski internet nie podążał dokładnie jak reszta sieci w stronę jednego wielkiego śmietnika z kupą irytujących bajerów i nadal pozostał użyteczny. IMHO są pewne zasady których powinniśmy się trzymać, tak żeby prezentować trochę wyższy poziom.

Ale jak już pisałem nie widzę winy organizatorów tylko masy która poddała się tej manipulacji i wyprodukowała trochę SPAMu a właściwie systemu(matrixa MSPANC) który nie potrafił ukształtować odpowiednich zachowań.
Pozdrawiam
orcus

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”