Ciemne strony ZHP w "Czuwaj"

miesięcznik czuwaj.pl
naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 31 mar 2003, 21:17

W innym wątku forum pojawiło się pytanie, dlaczego w "Czuwaj" piszemy tylko o tym, co w ZHP dobre, a nie piszemy o "aferach". Jednak - z drugiej strony - mam sygnały, że ludzie wcale nie chcą, aby "Czuwaj" był gazetą śledczą i chcą przede wszystkim wsparcia metodycznego i programowego.

Dlatego zadaję pytanie: czy i w jakim zakresie należy informować w "Czuwaj" o "ciemnych stronach ZHP"?

Ponieważ "Czuwaj" jest dla Czytelników, dlatego bardzo ważne jest dla mnie, aby uzyskać jak najszerszą opinię na ten temat, którą zamierzam kierować się układając zawartość następnych numerów.

Serdecznie zachęcam do wypowiedzi! :)

[Edytowany przez naczelny dnia 08.05.2003 o 10:39 ]
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 02 kwie 2003, 15:37

Miesięcznik harcerski, a tradycje mamy wyjątkowe, sam spis tytułów zająłby tu wiele miejsca, to już pewien kanon. Zgadzam się z Dominikiem, żadne sensacje, czy tzw."negatywna satyra". Ale właśnie analiza problemu , którym naprawdę stają się postawy
instruktorskie. Przywrócenie etosu służby instruktorskiej. Może warto sięgnąć do cytatów z ...klasyków ?
Druga sprawa, to po prostu praktyczne wskazówki pedagogiczne, rady psychologa, analiza sytuacji ryzyka wychowawczego.
Pokazywanie PRAKTYKI doświadczonego komendanta obozu , komendanta kręgu instruktorskiego, czy też doświadczonego drużnowego starszoharcerskiego w sytuacjach ryzyka wychowawczego.
Problemem dzisiaj jest "rozmiękczanie" jakby etosu harcerskiego. "Czasy są takie, że na wiele musimy się godzić" Rzecz w tym że nie musimy i to warto uzmysławiać bardzo dobitnie.
Jedno jest pewne, trzeba zacząć od zdefiniowania zagrożeń, czyli "ciemnej strony.... mocy"
Na tę chwilę, tyle ;-)

[Edytowany przez StaryWilk dnia 02.04.2003 o 12:38 GMT]

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 02 kwie 2003, 15:51

Hmmm, czuję sie poniekąd sprawcą tego zamieszania. Ale myslę, że skutki bedą pozytywne.
Często spotykam się z głosami, że o tym co brzydkiego dzieje się z ZHP dowiadujemy się, my - instruktorzy, z prasy popularnej, często tej, o raczej niskich lotach. Uważam, że powinny być teksty w Czuwaj o tym, co złe. Nie, żeby naśladowac, ale żeby wiedzieć, czego uniknąć. Polak żadko uczy się na cudzych błędach, ale może jakiś efekt by to przyniosło.
phm. Agnieszka Pospiszyl HR
Biuro Zagraniczne GK ZHP
Szefowa Zespołu ds. Europy Środkowowschodniej
Komendantka ds. Programu IX Zlotu Skautów Europy Środkowowschodniej "Silesia 2008"

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 03 kwie 2003, 10:32

Na początku chciałbym zgodzić się z przedmówcami to tak aby głosów za było więcej - sam spotykam się z głosami z władz wyższych w stylu: nie mówmy o patologiach, to margines, załatwiajmy to sami (o sposobach załatwiania czyli przemilczania, tuszowania lub tłumaczenia - a bo on, ona taki jest to odrębny wątek by można założyć),lub jesteśmy dorośli itd. Nie chodzi mi o teksty ze Skandali ale czasami o studium problemu (nie przypadku),o to aby ideowi instruktorzy wiedzieli, że gdzieś tam jest oparcie, że jak sąd hufcowy zatuszuje to może chorągwiany albo i naczelny poruszyć.
Nie mówię tutaj o funkcji w GK rzecznik interesów instruktorów ideowych - na marginesie by się bardzo przydał ale wydaje mi się, że to niemożliwe.
No i chciałbym aby kreowano także w ten sposób kulturę wewnątrzorganizacyjną aby wszyscy wiedzieli co wypada a co nie i rozumieli dlaczego.
Przykład takiej kultury- proszę mnie nie wieszać nie namawiam do kulturalnego picia wśród instruktorów.
W iluś tam krajach Włochy, Francja wino czy też Dania piwo podają do posiłków także w pracy - dla chętnych oczywiście. Taka kultura krajowa. Natomiast każdy wie, że upicie się czy nawet podchmielenie to przekreślenie swojego wizerunku wśród wsółpracowników, szefów czy podwładnych.
O ile ktoś tego nie rozumie to zrozumie szybko - znam takie przypadki.

hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 07 maja 2003, 09:33

No i wątek zmarł sobie śmiercią naturalną.... Może zbyt ciężkie problemy ?
Ciekawe, czy Redakcja poruszy choć te propozycje, które zostały zasygnalizowane powyżej.
W wiekszości wątków forum ZHP wyłania się obraz kryzysu kadry instruktorskiej. Z wypowiedzi , np w artykułach, przedstawicieli władz ZHP
pojawia sie sielankowy raczej obraz Związku, same sukcesy.
To jest problem i od tego nie uciekniemy.
Jeden z uczestników Forum pokazał taki obrazek. Grupka naszych harcerzy, mundury w "artystycznym" nieładzie, ich Druh harcmistrz, w rozpiętej bluzie, obsmiewali chyba na pielgrzymce druhów
z ZHR w tip top mundurach. "Macie szczęście że jesteście z ZHP" rzekł był ten Druh.
Faktycznie , "luz blus" i można skoczyć na kielicha.......

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 07 maja 2003, 20:51

Ostatnio sobie przejrzałem kilkadziesiąt egzemplarzy "Czuwaj" z lat 1996-1999.
Owszem, o "ciemnych stronach" ZHP coś niecoś tam pisano, ale była to
krytyka aluzyjna, felietonistyczna, bardzo ogólnikowa: ktoś coś słyszał że jest źle, ale nie wiadomo dokładnie gdzie.
"Byłem w pewnym hufcu i widziałem że komendantowi z kieszeni wystaje paczka papierosów" albo "Pewna Ważna Druhna jest biurokratką", "na jednym ze zlotów widziałem harcerzy źle umundurowanych" itd.. Wychodziło na to, że winni są wszyscy i nikt, nie było też rzeczowej dyskusji na te tematy, nie było piętnowania konkretnych osób, konkretnych środowisk, konkretnych sytuacji.

Przypomnę, że nawet za czasów straszliwej komuny, kiedy srożyła się cenzura. w "Motywach" od czasu do czasu pokazywały się ostre reportaże o konkretnych skandalach na konkretnych obozach, nawet o takich sprawach jak gwałt dokonany przez ratownika na instruktorce.
Tymczasem w "Czuwaj" najwięcej było narzekania ze strony "Wężyka" i "Jossariana"
na liniowych instruktorów: że są nietwórczy (czytaj: nie realizują wspaniałych inicjatyw programowych GK) itd., na hufcowe komisje stopni - że nie pracują na odpowiednim poziomie. A już szczególnie irytujące były ustawiczne narzekania, że ZHP jest źle umundurowany, tzn. że każda drużyna inaczej wygląda - jedni w morro, drudzy w amerykańskich panterkach, trzeci w kangurkach itd. - jakby to w ogóle było istotne (z jednej strony podobno mamy się upodabniać do ucywilnionego, zdemilitaryzowanego skautingu, a z drugiej strony ktoś tęsknił wciąż do uniformizacji od stóp do głów w skali dwustutysięcznego związku)
Natomiast nie trafiały się jakoś akcenty krytyczne o władzach centralnych Związku, o programie, o imprezach ogólnozwiązkowych., a zwłaszcza o finansach ZHP. W sumie była to krytyka antymotywująca, bo najwięcej gromów leciało na liniowych instruktorów, drużynowych zwłaszcza.

Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 08 maja 2003, 07:11

Z pewną taką nieśmiałością chciałbym wyjaśnić, że jestem redaktorem naczelnym "Czuwaj" od niespełna roku i mogę odpowiadać za to, co pojawiło się w "Czuwaj" od września 2002 r. Dlatego bardzo proszę przede wszystkim o oceny tego okresu.

Byłbym wdzięczny także za konkretne pomysły, jak ruszać w "Czuwaj" te "ciemne strony", bo sam mam wiele wątpliwości. Z jednej strony chciałbym z nimi walczyć, ale z drugiej - boję się upowszechniać opinię, że ZHP jest do kitu.

Ciekawostka: jakieś 4 lata temu napisałem artykuł do "Czuwaj" pt. "W ZHP piją i palą". Opisałem zjawisko oraz przedstawiłem, co powinno się z nim zrobić.
Pewnego razu spotykam naczelnika, który mówi, że przeze mnie nie dostaniemy dotacji z MEN-u. Konsternacja!!!
Na szczęście było to z przymrużeniem oka i okazało się, że jakaś pani napisała pismo do MEN, w którym - powołując się na mój tekst - napisała o sodomie w ZHP i zawnioskowała o to, by nie przyznawać pieniędzy takiej zdemoralizowanej organizacji.
Ot, ciekawostka :)
Pozdrawiam majowo!
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 08 maja 2003, 11:20

Kiedyś, w tzw. "minionym okresie", gdy sposobem na uspakajanie opozycji były "koncesje" na dostęp do np. prasy harcerskiej, redaktorem naczelnym Propozycji został hm Wojtek Śliwerski
z ruchu Harcerskie Poradnictwo. Pamiętam Jego świetne reportarze z różnych środowisk harcerskich. Pokazywał instruktorów w normalnej, codziennej pracy wychowawczej. Jak tworzą rzeczy wspaniałe i jak...błądzą. Powstawał jasny obraz tego , co od instruktora harcerskiego należy wymagać. Chyba nic się nie zmieniło i jest o czym pisać. Problem w tym, czy Redakcja ma takich reportarzystów. A Wojciech jest, żyje i we własnym wydawnictwie Impuls wydaje nawet czasem harcerskie książki.
A inni niepokorni z tamtych lat też jeszcze ....trwają i czasem w reaktywowanym, ale internetowym Haerze
coś napiszą. "Starsi Panowie" , jak ci z kabaretu są nieco staromodni i sami z siebie pewnie się nie odezwą, ale wywołani do tablicy ? Kto wie.....

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 10 maja 2003, 16:17

Hm, ostatni numer pokazał, jak jest wygładzany obraz sytuacji ZHP. I nie zgadzam sie z druhem skarbnikiem - nie jest tak miło jak on to przedstawia. Przynajmniej nie w Opolu.

[Edytowany przez Perła dnia 10.05.2003 o 17:17 ]
Biuro Zagraniczne GK ZHP
Komendantka ds. Programu IX Zlotu Skautów Europy Środkowowschodniej "Silesia 2008"

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 12 maja 2003, 14:16

Co do opinii Skarbnika - napisz Perło tekst o tym, jak jest w Opolu! :D
Co do wygładzania - konkrety proszę, bo tak, to nawet nie wiem, o czym dyskutować!???
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 12 maja 2003, 16:22

Co do sytuacji w Opolu - wystarczy poczytać inne posty na tym forum. A poza tym moje wypowiedzi na nim skońcvzyły się jak na razie utrudnieniami w organizacji obozu i próba cofnięcia stopnia (patrz -> wątek na forum). Mam chyba dość mówienia prawdy. Na jakiś czas.
Biuro Zagraniczne GK ZHP

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 12 maja 2003, 17:01

Jeśli jest tak, jak piszesz, to tym bardziej potrzebuję teksty na ten temat!
Bo to nic innego jak tytułowe "ciemne strony ZHP"!!!
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Perła
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Perła » 13 maja 2003, 10:03

Jasne, a ja mam sie wtedy chyba w ogóle z choragwią pożegnać...
Biuro Zagraniczne GK ZHP

Art_B
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Art_B » 13 maja 2003, 12:35

Perła napisał:
Jasne, a ja mam sie wtedy chyba w ogóle z choragwią pożegnać...
----------------------------------------
Za mówienie prawdy udokumentowanej nikt Cię nie wyrzuci z ZHP. Ale fakt, są ludzie, którzy skutecznie potrafią wtedy obrzydzić życie.
To następna ciemna strona.
hm. Artur Brzyski H.R.
WŚKI "Niezbędnik"
Płock

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 13 maja 2003, 17:57

Art_B napisał:
Za mówienie prawdy udokumentowanej nikt Cię nie wyrzuci z ZHP. Ale fakt, są ludzie, którzy skutecznie potrafią wtedy obrzydzić życie.
To następna ciemna strona.
Zgadzam się z tą wypowiedzią w pełni i dlatego jeszcze raz zachęcam Cię Perło do napisania, w czym rzecz!
I - dla jasności - zapewniam: w "Czuwaj" NIE MA CENZURY!!!
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”