Ostatni numer - wkładka

miesięcznik czuwaj.pl
Zablokowany
koniu

Post autor: koniu » 05 paź 2004, 23:56

Witam. Z pewna satysfakcja i zadowoleniem odnotowuję pojawienie sie w ostatnim numerze Czuwaj z okazji święta 1 listopada wkładki "Znani ale czy pamietani". Z jeszcze wiekszą radością przyjąłem fakt ujęcia w jej treści osoby hm. Józefa Grzesiaka "Czarnego". Jednak zapewne przez pomyłke w biogramie tego wybitnego instruktora pojawił się błąd. Otóż "Czarny" był komendantem Chorągwi Wileńskiej dwukrotnie tj, od 23.09.1926 do 21.06.1933 poraz pierwszy, a drugi od 23.05.1935 do 14.09.1936. I gwoli uporządkowania. Nigdy nie było 13 Wileńskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego. Po objeciu przez Czarnego 3 WDH za zgodą władz harcerskich otrzymała nazwę "Czarna Drużyna" 13 Wileńska Drużyna Hrcerzy im. Zawiszy Czarnego. Od 1925 rozkazem GK drużyna nosiła nazwę "Czarna Trzynastka" Wileńska Drużyna Harcerzy im. Zawiszy CZarnego. Licząc na kolejne trafione inicjatywy i obszerniejsze opracowania gorąco popzdrawiam
Jacek

koniu

Post autor: koniu » 06 paź 2004, 00:11

Witam. To zapewne zwykły drukarski lapsus ale w biogramie "Zoski" wkradła się nieścisłość. "Zośka" zginął w Sieczychach pod Wyszkowem a nie Myszkowem. Akcja "Taśma" dotyczyła wschodniej granicy GG.
Goraco pozdrawiam. Jacek

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 10 paź 2004, 10:54

Jasne - pod Wyszkowem, a nie pod Myszkowem! A co do biogramów - myślę, że tak jak z Grzesiakiem, tak też jest z innymi: podejrzewam, że w wiele miejsc mogły się wkraść błędy. :( Głównie dlatego, że często źrodła są rozbieżne, a z reguły ufaliśmy intuicyjnie tym, które uznaliśmy za najbardziej wiarygodne.

No i nie ukrywam, że same biogramy były robione nieco na wariackich papierach, ponieważ mnóstwo czasu zeszło nam nawet nie na zrobieniu czy ściągnięciu zdjęć grobów, ale przede wszystkim na ustaleniu, gdzie one się znajdują. Ale to dłuższa opowieść... :)
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 11 paź 2004, 10:43

W przypadku S.W.Frelichowskiego. Zdjęcie przedstawia ołtarz boczny - bł. Stefana. Tuz obok, w ścianie, jest grób symboliczny - w którym spoczywaja relikwie męczennika (to jedyny meczennik z obozów koncentracyjnych, po którym zachowały się relikwie) Przy ołtarzu są odprawiane msze harcerskie, ale bardziej - odpowiednim, porównując inne zdjęcia - miejscem byłaby ściana.

Istnieje tez rozbieżność - 2 czy 24 drużyna? Musze dostać sie do książeczki i sprawić osobiście, bo różne źródła róznie podają.

Pozdrawiam
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 12 paź 2004, 11:20

Dzięki, tego nie wiedziałem!
Jak będę kiedyś w Toruniu, to zrobię zdjęcia takie, jak trzeba :)
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 13 paź 2004, 22:19

Ostatnio jeden harcerz zwrócił mi uwagę, że harcerze coraz mniej wiedzą o historii swojej organizacji. Zastanowiłem się i stwierdziłem, że faktycznie historia jest często traktowana jak coś dodatkowego. Wiedza ogranicza się często tylko do daty zaprojektowania krzyża harcerskiego. Nie wiemy za to nic, o harcerskich postaciach, które znać powinniśmy.

W czerwcu mieliśmy żałobę. Niektórzy zdążyli ją zdjąć zanim inni ją założyli. Naprawdę niewielu harcerzy widziałem z żałobą. Ci, którzy ją nosili często nie wiedizeli po kim ona jest.

Zmarły 3 ważne dla nas postacie, a harcerze ich nie znali. Nie znali za życia i nie widzą potrzeby poznania ich teraz. Drużynowi nie mają o nich nawet podstawowych materiałów i też nawet nie szukają.

Dlatego mam propozycję, aby w kolejnych numerach pojawiały się ciekawe materiały o osobach wymienionych we wkładce, oraz o niedawno zmarłych druhnach. Może drużynowi się nimi zainteresuja. Może dzięki temu harcerze będą bardziej świadomi historii swojej organizacji. Może też zaczną wyciągać wnioski z przeszłości.

dominik jan domin
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 20 paź 2004, 09:44

dominik jan domin napisał:
Istnieje tez rozbieżność - 2 czy 24 drużyna? Musze dostać sie do książeczki i sprawić osobiście, bo różne źródła róznie podają.
UWAGA!

Poprawa do wiadomości opublikowanej w "Czuwaj". Internetowe źródła kłamią! Te, które podaja, że S.W.Frelichowski wstapił do 24 DH. Wstapił do II Druzyny - na fotografi w książeczce słuzbowej wyraźnie widać odcisk pieczęci z nr drugim, pisanym cyfrą rzymską.

Inna sprawa, że wówczas książeczki podpisywał osoiście komendant chorągwi. obecnie nawet podpis komendanta hufca nie jest wymagany :( Może "Czuwaj" się tym zajmie? Komu przeszkadzało, aby był w książeczce podpis komendanta hufca?
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 20 paź 2004, 11:42

dominik jan domin napisał: Inna sprawa, że wówczas książeczki podpisywał osoiście komendant chorągwi. obecnie nawet podpis komendanta hufca nie jest wymagany :( Może "Czuwaj" się tym zajmie? Komu przeszkadzało, aby był w książeczce podpis komendanta hufca?
Przedwczoraj zasygnalizowałem ten problem w Biurze GK ZHP.
Co prawda bezposredni powód był inny.
Do chwili obecnej nie został opublikowany dokument
określający wzory ksiażeczek/legitymacji zuch/harc/instr.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”