Zadaj pytanie - odpowiemy w CZUWAJ!

miesięcznik czuwaj.pl
naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 01 wrz 2003, 16:42

Nie, mniejszość nie wybierze komendanta, ponieważ na to nie pozwala Statut ZHP!

§ 38
(...)
2. Za wybranych do władz uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów i więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
3. W razie braku rozstrzygnięcia wyboru z powodu uzyskania przez kilku kandydatów takiej samej liczby głosów, więcej jednak niż połowy ważnie oddanych głosów, przeprowadza się głosowanie uzupełniające na tych kandydatów, w którym o wyborze decyduje zwykła większość głosów.
4. Jeżeli liczba osób wybranych na zasadach określonych w ust. 2 jest mniejsza niż liczba osób wybieranych w skład danej władzy lub liczba wybieranych delegatów, na wakujące miejsca przeprowadza się wybory dodatkowe. Kandydaci, którzy w wyniku wcześniejszych wyborów nie uzyskali więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, mogą kandydować ponownie.
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 01 wrz 2003, 19:50

naczelny napisał:
Nie, mniejszość nie wybierze komendanta, ponieważ na to nie pozwala Statut ZHP!

§ 38
(...)
2. Za wybranych do władz uważa się tych kandydatów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów i więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Nie wiem, może błądze, ale dla mnie sytuacja przedstawiona przez Maćka jest właśnie taką sytuacją. Przecież przy podwójnym skreśleniu głos liczy się faktycznie jako nieważny :-/

I co wtedy? Hmm... faktycznie bardzo intrygujące..

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 02 wrz 2003, 06:50

Jeszcze co do sprawności: są one nie na stronie programu, ale na stronie z dokumentami. Oto bezpośredni link: http://www.dokumenty.zhp.org.pl/index_s ... podst.html
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 02 wrz 2003, 09:44

Czuwaj,
Dziekuje za link do sprawnosci.

Wracajac do wyborow: Przedstawione przez dh. Naczelnego fragmenty Statutu nie stwierdzaja waznosci glosow o ktorych pisze, zatem problem faktycznie istnieje. Zgadzam sie, ze niepowazne jest niewystawianie kandydata, rozumiem wszystkie rozsadne i harcerskie argumenty. Pytam jednak (co rzadko mi sie zdarza) ze wzgledow formalnych. Wiem, ze istnieje takie rozwiazanie, ze jesli zjazd nie wybierze komendanta, zostaje on przydzielony z choragwi. Nazywa sie on chyba komendantem komisarycznym. Tak przynajmniej bylo kiedys. Mysle, ze przepisy powinny byc tak skonstruowane, zeby uwzglednic taka mozliwosc. W swietle obecnych instrukcji nigdy do tego nie dojdzie. Rozumiem, ze dla wiekszosci z nas jest to sytuacja szczegolna i wyjatkowa, ale takie sytuacje sie zdarzaja. Naprawde moze sie tak stac, ze spolecznosc hufca bedzie chciala zdac sie na pomoc choragwi, chocby dlatego, ze w tym momencie nikt nie jest w stanie pelnic funkcji komendanta. Byla by to mozliwosc otwartego powiedzenia "NIE" poprzedniej ekipie, bo przeciez absolutorium musi dotyczyc spraw formalnych - a te moga byc w porzadku.
Zalozmy wiec hipotetycznie, ze kontrkandydata nie ma a zjazd glosuje na "nie". Glosy te sa niewazne, wiec nic sie nie zmienia. Czy powiemy - "trudno, mogliscie wychowac sobie przyszlego komendanta, nie zrobiliscie tego wiec teraz siedzcie cicho"? Na pewno nienajlepsze jest rozwiazanie przekazania wladzy komisji rewizyjnej a potem komendantowi komisarycznemu, jednak jest jakims rozwiazaniem i powinno byc dostepne w naszej demokracji.
[Nie chcialbym wprowadzac zamieszania w tym watku, jesli odpowiedz wymaga dyskusji, moze przeniesiemy ja w inne miejsce?]
hm. Maciek spod Gaików HR
Chorągiew Śląska, Hufiec Beskidzki

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 02 wrz 2003, 12:59

Drodzy Druhowie!
Nie macie niestety racji, ponieważ:

1) Jeśli nawet na 40 osób 30 skreśli dwóch kandydatów, to wcale nie wygra ten, kto zgromadził 10 głosów. Bo i tak musi mieć - zgodnie ze Statutem - większość, czyli 21 głosów. A więc ZAWSZE komendant wybrany MUSI MIEć WIęKSZOŚć.

2) Przypadek, kiedy są wybory dodatkowe, w których decyduje zwykła większość głosów NIE DOTYCZY wyborów komendanta, lecz ciał kolegialnych. Dlaczego? Ponieważ ten przypadek wchodzi w grę, gdy dwie osoby uzyskają taką samą liczbę głosów, ale WIęCEJ niż połowę, a to jest przecież niemożliwe (51% + 51% daje ponad 100%).

Tak więc powtarzam: Statut nie pozwala na wybór komendanta przez mniej niż połowę uczestników zjazdu hufca!!!

A co jeśli zjazd nie jest w stanie wybrać komendanta?
Moim zdaniem zasadne jest wtedy pytanie, czy ta grupa instruktorów dojrzała, aby tworzyć hufiec. :(
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

cadfael
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: cadfael » 02 wrz 2003, 13:40

djdomin napisał:
Wg jakiego zapisu mówisz, że się liczy jako nieważnby. Czytam Ordynacje wyborczą i tam stanowi:
38. Głosowanie odbywa się przez skreślenie. Wyboru dokonuje się przez pozostawienie na karcie wyborczej nie skreślonych nazwisk tych kandydatów, których się wybiera, ale nie więcej niż liczba mandatów. Niespełnienie tego wymogu powoduje nieważność głosu.

A o Twoim przypadku ani słowa. A zatem głos ten jest ważny
Szczerze - nie zajrzałem do Ordynacji, więc nie wiedziałem jak to się konkretnie odbywa (mea culpa)

Ale jeśli jest tak, to powinniśmy rozważyć dwie opcje (zakładając, że na karcie są nazwiska dwóch kandydatów na Komendanta)

- czy za ważny będzie uznany głos, w którym skreślimy oba nazwiska nie pozostawiając żadnego (głos oddany na nikogo?)?

- czy za ważny będzie uznany głos, w którym nie skreślimy żadnego nazwiska (niespełnienie wymogu z cytowanego Art. Ordynacji)?

Pozdrawiam!
"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. (...) dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy." Stefan Starzyński, 23 września 1939 r.

Maciaf
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciaf » 02 wrz 2003, 15:54

Czuwaj!

Przepraszam za wyrazenie, ale jest mi glupio. Przeczytalem kilkukrotnie ordynacje i faktycznie, nigdzie nie ma slowa o niewaznosci glosu ze skreslonymi wszystkimi nazwiskami. Zadajac pytanie polegalem bardziej na zdaniu autorytetu niz wlasnej lekturze.
Przepraszam, ze zabralem druhom czas. Popelnilem blad, powinienem byl wczesniej przestudiowac ordynacje pod katem niewaznosci glosow. Dziekuje za powazne potraktowanie mojego pytania i dyskusje. Nauczyla mnie, ze oprocz ufania autorytetom nalezy je rowniez weryfikowac.
hm. Maciek spod Gaików HR
Chorągiew Śląska, Hufiec Beskidzki

emma

Post autor: emma » 04 wrz 2003, 11:20

Mam pytanie dotyczącze konkursu "Pod namiotem praw", kiedy będą jego wyniki?? i czy coś więcej o konkursie bedzie można poczytać?

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 04 wrz 2003, 12:51

Z uzyskanych przez mnie informacji wynika, że:
1) Jutro odbędzie się spotkanie jury konsursowego.
2) Najdalej we wtorek na stronie internetowej zostanie umieszczona informacja o wynikach konkursu.

Życzę wygranej! :)
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 08 wrz 2003, 05:31

Żargon harcerski w "Czuwaj"
Mam takie małe pytanie:

Czy w "Czuwaj" ukazał się kiedyś artykuł o żargonie harcerskim albo kulturze języka harcerzy? Jeśli tak, to w jaki sposób mogę doń dotrzeć?

Wybaczcie, że tak męczę z tym językoznawstwem, ale porządnie zaangażowałem się w badania i dopóty nie dam za wygraną, dopóki nie odiągnę zadowalającego rezultatu

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Powyższe pytanie niepotrzebnie zupełnie zapoczątkowało nowy wątek, więc zostało przeniesione tutaj.
Na przyszłość: tego typu pytaniami lepiej nie obciążać forum - skuteczniejsze jest wysłanie maila z pytaniem do redakcji :D
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 19 lis 2003, 11:16

Czy mógłby ktoś mnie oświecić i podać podstawę prawną tego, że składki naliczane są według spisu harcerskiego a nie według rzeczywistej liczby osób. - Taki wątek wrzuciłem na ... Regulacje Prawne... ale jakoś brak tam dyskutantów, więc może otrzymam jakąś odpowiedź tutaj.
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

Alex
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Alex » 28 lis 2003, 08:31

Sądząc z tego, że nie ma odpowiedzi na Forum, to będzie w Czuwajce - TAK?
phm. Wojciech Cabaj
Komendant Hufca ZHP Chełmża
Drużynowy 49 Drużyny Harcerskiej im. K. Wielkiego z Chełmna,

JAMES
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: JAMES » 28 lis 2003, 13:21

No nie wiem czy bedzie to pytanie do rubryki, ale mala prosba, aby znalazla sie jakas wkladka, albo chocia info o bazach w bieszczadach, a moze i o wszystkich bazach...
POZDROWIONKA dla calej Redakcji :D
pwd. Tomasz Gutowski HR
Drużynowy 17 TGDH "BEZKRESKI" im. BRONKA LOTA Stargard Szczecinski
Szef Harcerskiej Służby Informacyjnej Hufca Stargard Szczec.

hrcz

Post autor: hrcz » 04 gru 2003, 20:53

Kim jest dziewczynka z okładki grudniowego Czuwaja? To chyba najbardziej znane zdjęcie harcerskie w internecie!

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 05 gru 2003, 07:44

Dot. dziewczyny z okładki:
Z tego co wiem, jest to harcerka z Hufca Lublin, a zdjęcie (a właściwie serię zdjęć) wykonał Jerzy Łukaszewicz na festiwalu hufcowym pod nazwą HARFA.
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Czuwaj”