Wychowanie przez gadanie

miesięcznik czuwaj.pl
Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 07 lut 2004, 00:07

Czy według was ma sens tylko gadać i pisać artykuły, a tak naprawde nic nie robić, żeby zmienić to, co jest?

Jesteśmy organizacją wychowawczą. Jednym z elementów naszego wychowania jest działanie. Ja oczekiwałbym gazety z propozycjami programowymi, a nie gazety z kontrowersyjnymi artykułami o których mozna sobie na forum pogadać.

To nic nie da, że ktoś w artkule obsmaruje GK, lub też będzie wychwalał. To nic nie da, że napiszemy o problemie nałogów w ZHP. To niczego nie zmieni czy ktoś się pod tym podpisze, czy też nie.

Dopóki poza chwalebnymi tekstami nie będzie o tym jak radzić sobie z codizennymi harcerskimi problemami. Dopóki poza artykułem wskazującym problem nie będzie gotowych propozycji programowych na jego rozwiązanie. Tak długo bedzie to tylko gadanie i gadanie, a niczego nie zmienimy.

Prez wiele lat ludzie gadali o tym co jest za oceanem. GAdali, gadali, snuli teorie i kłócili się...

W końcu pojawił się jeden KOLUMB i po prostu popłynął sprawdzić(a w zasadzie udowodnić) co tam jest. Był pewny, że Indie, ale sie mylił. Za to udało mu się odkryć coś nowego i coś na tym świecie dzięki temu zmienić.

Dlatego proponuję zabrać się do roboty i wcielić w życie różne pomysły zamiast o nich tylko pisać i gadać :-) Przy okazji może uda nam się zrobić znacznie więcej niż zakładamy teraz.

Dajmy drużynowym i instruktorom propozycje programowe, to zaczną zmieniać swoje podwórka. Na początek może to być jakaś mała wkładka do CZUWAJA, ewentualnie kilka stron. ALe niech to będzie profesjonalnie przygotowane, a da lepszy efekt niż jakakolwiek paplanina :-)

[Edytowany przez Analog_Br dnia 07.02.2004 o 00:08 ]

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 lut 2004, 09:30

Analog_Br napisał:
Czy według was ma sens tylko gadać i pisać artykuły, a tak naprawde nic nie robić, żeby zmienić to, co jest?
Czyli załozyłeś że "gadacze"
"naprawdę nic nie" robią ?
A mogę wiedzieć na jakiej podstawie
;-)

A jak już "cóś" zrobię to pozwolisz mi "pogadać" ?
Pozwolisz ?
Pozwól. Bardzo proszę.
;-)
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

MartaN

Post autor: MartaN » 07 lut 2004, 13:10

Czemuś taki smutny po przeczytaniu uchwały? Czegoś nie rozumiesz???
Nie rozumiesz, że promocja kosztuje?
Nie rozumiesz, że musi być centralna, spójna kreacja Związku?

Wiesz, jest masę książek nt. marketingu i reklamy, więc poczytaj, a zrozumiesz na pewno. :) A jak nie zrozumiesz, to trudno - nie trzeba się przecież znać na wszystkim, prawda? :D

--
Marta :)

jarrak

Post autor: jarrak » 07 lut 2004, 17:32

W końcu nikt od początku nie jest asem i uczymy się całe życie...
No ale cóż, nie zmienia to faktu, że instruktorzy typowo niedokształceni istnieją i co gorsza, nie są tego świadomi i nie robią nic w tym kierunku.[/quote]
I to jest sedno sprawy. Nie sztuką jest tylko coś wiedzieć, nieprównanie większą sztuką jest uświadomić sobie , jak wiele jeszcze trzeba się nauczyć, by być dobrym instruktorem.

--
Jarrak

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 09 lut 2004, 20:16

Moim zdaniem poruszanie tematów kontrowersyjnych niczego nie zmieni. Od dawna w sieci porusza się tematy dotyczące 10 punktu Prawa Harcerskiego i nic z tego nie wynika. Poruszanie tego tematu w CZUWAJU też nic nie zmieni, o ile nie będzie oprócz artukułu jakiegoś gotowego przepisu na poprawienie sytuacji. Dopóki jest to tylko teoretyzowanie, to za mało.

Poza tym CZUWAJ reprezentuje często tylko jedną stronę problemu wynikającą z przekonań autora danego artykułu. Lepszym według mnie rozwiązaniem jest zgromadzenie kilku artykułów dotyczących tego samego zagadnienia, gdzie autorzy przedstawiają różne poglądy na tę samą sprawę, a także wskazują konkretne sposoby rozwiązania problemowej sytuacji.

Nikomu nie zakazuję pisania. Ale samo pisanie i narzekanie, lub też chwalenie czegoś to za mało. Nie chodzi mi o to, aby CZUWAJ był jedynym źródłem pomysłów dla drużynowych, ale żeby był jednym ze źródeł.

To zrozumiałe, że ktoś może się nie zgadzać z moim zdaniem, ale to wcale nie zmieni mojego zdania. Uważam, że właśnie dyskusja na temat ogólnozwiązkowego pisma może poprawić jego jakość.

A co do Kolumba i jego pecha, to nie jestem przekonany. Facet dostał tego, czego chciał i wiele zmienił w "uporządkowanym świecie", a na dodatek został sławny. To jak później potoczyły się jego losy to już inna historia.

Czekam na zdanie NACZELNEGO. (W sprawie gazety oczywiście, a nie w sprawie KOLUMBA :-)

Na koniec proponuję nie obrażać użytkowników tego forum słowami w stylu:
"albo masz 15 lat, albo nie uważałeś w szkole ".

Z logicznego punktu wiedzenia jeśli powodem napisania reszty wypowiedzi były dwa początkowe założenia (wiek 15 lat oraz nieuważanie w szkole) połączone spójnikiem "albo", to nie powinienem się nawet wczytywać w to, bo oba założenia są w moim przypadku chybione.

Forum jest po to, żeby wyrażać swoje zdanie, ale nie obrażać. Im więcej różnorodnych zdań, tym lepiej. Obrażanie użytkowników reprezentujących odmienne poglądy od ogólenie przyjetych może spowodować to, że tacy uźytkonicy prestaną się wypowiadać. Zostaną tylko ci, którzy się we wszystkim zgadzają, a wtedy nie ma sensu jakakolwiek dyskusja, bo nie jest twórcza, a dyskutujący moga zmienić się w kółko wzajemnej adoracji. To cozywiście moje prywatne zdanie.

[Edytowany przez Analog_Br dnia 09.02.2004 o 20:19 ]

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 10 lut 2004, 11:17

Nonono, coś mi się widzi, że nie dostrzeagym tego co mamy pod nosem. "Czuwaj" znacznie się zmienił i to w bardzo dobrym kierunku. NIe zgodzę się z Tobą, że brak w nim "gotowych" pomysłów przykładem niech będzie pomysł na... imieniny zucha:)(nie wspominając już o wkładkach). Jeśli zaś interesują Cię takie pomysły w szerszym zakresie to myślę, że w sieci jest tego całkiem sporo. Wymienie tu jedynie opracowania "NaTropie" i "Zuchowe Wieści". Zastanawiające jest, iż tu atakowany jest "Czuwaj" za "brak" materiałów do wykorzytstania - tak zwanych gotówców lub jak kto woli "instrukcji prowadzenia zajęć czy zbiórek", a w innych miejscach znajduje się krytyka "Zuchowych Wieści" za to że właśnie takie materiały zawierają. - to podobno źle wpływa na instruktorów powodując "lenistwo własnych pomysłów"
Jeśli poszperasz, to napewno znajdziesz wkońcu to co byś chciał czytać, albo napisz coś samemu, własne pomysły - jeśli to będzie na odpowiednim poziomie to chyba redakcja weźmie to po uwagę. Gdybyś miał pomysły takie o tematyce zuchowej to ja chętnie je zobaczę i ...

nie zgadzam się także z opinią o jednym punkcie widzenia (czy jakoś tak), zwróć uwagę na materiał jednej druhny (w numerze grudniowym lub styczniowym - nie pamiętam) o sześciolatkach. Zawarta tam była ostra krytyka broszury metodycznej wydanej przez GK. Więc gdzie tu ten "jeden punkt widzenia"??????

olo
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

Adaś
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Adaś » 10 lut 2004, 14:09

Jaestem na tak i na nie. W "Czuwaju" zaszło wiele pozytywnych zmian. Z jednej strony rozumiem Analoga. W "Czuwaju" brakuje atrakcyjnych i ciekawych propozycji dla drużynowych. Nie zapomnijmy jednek - że poza niezmiernie ważną i najliczniejszą grupą pracującą z młodzieżą, jaką są drużynowi - "Czuwaj" adresowany jest także do hufcowych, szczepowych, tych od promocji i od ekonomii. Trudno jest zadowolić wszystkich. Może rozwiązaniem byłoby więcej artrykułów - propozycji dla drużynowych- na stronie "Czuwaja" (jednak powinno się o nich informować również na łamach gazety).
phm. Adam Piwek
Zespół promocji i informacji Chorągwi Dolnośląskiej ZHP

Bądź bliżej harcerskiego Dolnego Śląska: www.dolnoslaska.zhp.pl

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 10 lut 2004, 14:54

Odpowiadając na pytania Analoga, skieruję go jednak do wypowiedzi użytkownika MartaN.
Pomijając wstępny przytyk, jest ona (odpowiedź, a nie MartaN) trafiona: narzędziem gazety jest słowo. Bardziej wykonawcze narzędzia mają zaś odpowiednie władze naszego Związku.

Co do wkładek itd., to wydaje mi się, że jest ich sporo. W ogóle dajemy dość dużo repertuaru, choć - przyznam szczerze - jestem zwolennikiem inspirowania, zmuszania do myślenia, a nie podawania gotowców.

No i jeszcze jedna kwestia - od początku nowego "Czuwaj" było wiadomo, że problemem będzie robienie jednej gazety dla wszystkich, ponieważ mamy zbyt dużo różnych odbiorców o zbyt różnych oczekiwaniach. Dlatego wiele materiałów (choćby temat z okładki) staramy się robić tak, aby pasował szerszemu gronu, a jego odbiór zależał mniej od funkcji, a bardziej od poziomu rozwoju instruktorskiego czytelnika.

[Edytowany przez naczelny dnia 10.02.2004 o 14:55 ]
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

Analog_Br

Post autor: Analog_Br » 10 lut 2004, 21:19

Okej... W takim razie poczekam i zobaczę co się z tego wszystkiego urodzi. Wiem, że trudno jest pogodzić oczekiwania wszystkich, ale można się sugerować głosami z forum. Według mnie najmniej potrzebne są kontrowersyjne artykuły, które są krytykowane w innych wątkach. Ci, którzy zgadzają się z ich treścią przyjmą to do wiadomości. Ci, którzy sie nie zgadzają, to nawrzucają na forum. ALe niczego to nie zmieni.

Molcia

Post autor: Molcia » 16 kwie 2004, 16:40

Mysle, ze taki problem moze byc spowodowany mowieniem na "ty" do kadry. Poprostu czasami mlodsi harcerze nie znaja granicy, tego co im wolno, a czego nie. Prowadzi to do wielu nieporozumien,moze tez byc powodem malego zachwiania autorytetow.A mysle, ze starsi dla mlodszych autorytetami jednak byc powinni!

--
Życie jest piękne:)

sasol
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sasol » 23 kwie 2004, 15:53

Istotą każdej dyskusji jest dochodzenie do wniosków mniej lub bardziej zmieniających pierwotną postawę dyskutantów. Dyskusja sama w sobie jest jedną z podstaw kształtowania społeczeństwa demokratycznego. Dlatego uważam, że należy wyrażać swoje opinie, spierać się ale także proponować jeśli nie ostateczne rozwiązania problemów to chociaż wskazówki ułatwiające ich znalezienie.

Każda forma prasowa spełnia rolę opiniotwórczą i należy to szanować i cieszyć się, że w przypadku ZHP mamy swoją, środowiskową gazetę. Powiem szczerze, że zawartość merytoryczną miesięcznika Czuwaj oceniam bardzo wysoko, grymasiłbym raczej nad poziomem edycyjnym ale świadomy jestem, że jest to wypadkowa możliwości finansowych, technicznych i umiejętności. Nie mogę się więc zgodzić, iż z materiałów zamieszczanych w tym periodyku nic nie wynika. Moim zdaniem wprost przeciwnie.
phm. Maciej Sas
rzecznik prasowy
Kujawsko-Pomorskiej
Chorągwi ZHP
052 322 20 68
0607 770 730
0661 511 566
m.sas@zhp.bydg.org
www.zhp.bydg.org
adres korespondencyjny:
Maciej Sas
Komenda Kujawsko-Pomorskiej Chorągwi ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz

Lucumon
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Lucumon » 30 kwie 2004, 10:55

Analog_Br napisał:
Jesteśmy organizacją wychowawczą. Jednym z elementów naszego wychowania jest działanie. Ja oczekiwałbym gazety z propozycjami programowymi, a nie gazety z kontrowersyjnymi artykułami o których mozna sobie na forum pogadać.
Wypowiedź dh. Analoga pchnie trochę znanym hasłem "Studenci do nauki, literaci do piór!" z 1968 roku.
Jeżeli mamy działać, to musimy o tym dyskutować, żeby ustalać co i jak robić, i w jakim celu.
Za dużo w tej chwili w ZHP jest spraw nierozstrzygniętych i kontrowersyjnych, żebyśmy sobie mogli jednoznacznie powiedzieć: "wszystko jasne , do roboty".
Czy jesteśmy FAKTYCZNIE organizacją wychowawczą, czy tylko stowarzyszeniem spędzania czasu wolnego i wypoczynku letniego? Czy wychowujemy w duchu tradycyjnego polskiego patriotyzmu, czy patriotyzmu UE, czy to można pogodzić, czy nie? Jak mamy się odnosić do przemian obyczajowości wśród młodzieży, jak rozumieć 10 punkt PH? Czy mamy być paramilitarni, czy cywilni? Czy jesteśmy faktycznei apolityczni i neutralni światopoglądowo? Czy nowy podział metodyczny na grupy wiekowe faktycznie zdaje egzamin? To są poważne problemy stojące przed naszym ruchem, i będzie się ich pojawiać coraz więcej. bo zmienia się świat, Polska i polskie społeczeństwo, a więc warunki w których działa ZHP.
Nie każdy zagląda na forum, natomiast jeden numer "Czuwaj" w drużynie czy szczepie obiegnie wśród kilku czy kilkunastu instruktorów, przybocznych i zastępowych.

Analog_Br napisał:
Dlatego proponuję zabrać się do roboty i wcielić w życie różne pomysły zamiast o nich tylko pisać i gadać :-) Przy okazji może uda nam się zrobić znacznie więcej niż zakładamy teraz.
KTÓRE pomysły? W którym kierunku idące?
Analog_Br napisał:
Na początek może to być jakaś mała wkładka do CZUWAJA, ewentualnie kilka stron. ALe niech to będzie profesjonalnie przygotowane, a da lepszy efekt niż jakakolwiek paplanina :-)
No chyba właśnie "Czuwaj" w tym kierunku zmierza. Zapewne byłoby najlepiej, gdybyśmy mieli nie jedno, ale kilka czasopism: "Czuwaj" dyskusyjno-informacyjne, "Propozycje" stricte metodyczne itp. Ale póki co "Czuwaj" musi spełniac te dwie funkcje.
Szczep "Leśni" Poznań / 11 PDH "Tajga" www.lesni.fla.pl
"Harcerz Rzeczypospolitej" www.hr.bci.pl
Historia harcerstwa P-ń NM www.historiahpnm.jdm.pl
RPM 21 http://rpm21.socjum.pl

naczelny
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: naczelny » 03 maja 2004, 09:48

Dziękuję Grzegorzowi i Maciejowi za wypowiedzi. Właśnie o to chodzi! :)

Zresztą odpowiedzią na pytanie, czy gadanie, czy publikowanie różnych tekstów w "Czuwaj" coś zmienia, są fakty. Otóż "Czuwaj" kilka razy już wpłynął na rzeczywistość - przy okazji stopni harcerskich, w kwestii banku dla ZHP, uchwały 45...

Pozdrawiam i zachęcam do czytania "Czuwaj"! 8)
Czuwaj!
hm. Grzegorz Całek
komendant Hufca Warszawa-Żoliborz (grzes@zhp.waw.pl)
redaktor naczelny "Czuwaj" (naczelny@czuwaj.pl)

g00rek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: g00rek » 23 cze 2004, 06:57

Ja zgadzam się z Lucumonem. A na pytania które postawiłeś postarałem się częsciowo odpowiedzieć w najnowszym numerze :)
hm. Michał "g00rek" Górecki
I love BP

barnrot
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: barnrot » 09 sie 2004, 14:19

Analog, masz racje, lepiej juz nic nie pisz :lol
M i c h a ł B o r u n http://eksphm.borun.pl http://orwellness.com/zhp

"Aby zdobyć flagę, trzeba myśleć tak jak flaga" - H a r c e r z L a z l o

Zablokowany