Obszary strategiczne

ODPOWIEDZ
rafal bednarczyk
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rafal bednarczyk » 18 gru 2010, 00:01

W aktualnej Strategii ZHP koncentrujemy się na 6 obszarach: program, praca z kadrą, zarządzanie, finanse, wizerunek, rozwój liczebny. Który z tych obszarów jest Twoim zdaniem najważniejszy, a który jest zbędny?

Zapraszamy też na stronę http://www.strategia.zhp.pl
--------------------------------------------
hm. Rafal Bednarczyk
czlonek GK ZHP, komisarz zagraniczny ZHP

MarcinSkocz
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: MarcinSkocz » 30 gru 2010, 01:18

Wizerunek powinien być częścią obszaru "zarządzanie" podobnie jak być może "rozwój liczebny". Zwłaszcza w przypadku tego ostatniego wyłączanie go w osobny obszar wydaje mi się dość sztuczne - tak naprawdę jest chyba odbiciem życzeń, zamiast właściwej analizy.
Jeśli jest nas coraz mniej, to są ku temu powody. Jeśli powodem tym jest złe zarządzanie, w tym polityka komunikacyjna, to pora zmieniać to w ramach zarządzania. Jeśli program - to w ramach programu. A prawdopodobnie w ramach obu tych form i jeszcze pracy z kadrą (w tym zwłaszcza - pozyskiwania).
Dlatego uważam, że rozwój liczebny jest jednym z kluczowych celów, ale w żadnym wypadku nie tworzy osobnego obszaru. Co więcej, im więcej obszarów, pól i celów, tym bardziej strategia pokrętna i trudniejsza do realizacji ;-)

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 30 gru 2010, 09:55

POZYSKIWANIE ŚRODKÓW, REALIZACJA PROJEKTÓW I INNYCH PRZEDSIęWZIęć FINANSOWANYCH PRZEZ RÓŻNE PODMIOTY.
Realizacja programów opracowanych przez GK związanych z powyższym. Szkolenie kadr do realizacji w/w projektów.
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 30 gru 2010, 10:22

Marcinie:
Zarządzanie jest bardziej domeną bardziej związaną z logistyką i organizacją pracy niż z wizerunkiem i rozwojem liczebnym.
Wizerunek to jak nas widzą, jak my ich widzimy i jak my się nawzajem widzimy.
Zawiera się w tym promocja jak i rozwój liczebny. Jeżeli nie będziemy potrafili się dobrze "sprzedać" to nici z rozwoju liczebnego.
Rafale, każdy z podanych obszarów jest istotny i na zasadzie naczyń połączonych bez siebie nie może istnieć.
Dla przykładu mając np kiepski program do zaoferowania promocja go nie wypromuje i nie ma szans na rozwój liczebny.
Ale też, mając dobry program a nie mając finansów na jego zrealizowanie też się nic nie osiągnie.
Posiadając dobry program i finanse ale nieudolne zarządzanie też nic nie osiągniemy.
Praca z kadrą jest powiązana z rozwojem liczebnym, kreując nowe i nowoczesne kadry zapewniające rozwój liczebny a także kreuje nowe kadry w finansach i innych obszarach.

Podążając do puenty.
Obszary:
1.Zarządzanie
2.Program
3.Praca z kadrą
4.Wizerunek
5.Finanse

I jeszcze jedna konkluzja, tak naprawdę nie jest ważne czy tych obszarów będzie 5 czy 4 czy 6, ważne jest aby na ich czele stały osoby kompetentne, asertywne, dbające o własny obszar i nie wtrącające się w inne obszary. Wtedy będzie naprawdę ludziom pracującym w tych obszarach lżej.
phm. Michał Michalski HR
Zespół Biura GK ZHP ds. spójności dokumentów
Inspektorat Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 30 gru 2010, 16:35

Trzeci pisze:Posiadając dobry program i finanse ale nieudolne zarządzanie też nic nie osiągniemy.
Co to znaczy nieudolne zarządzanie? Bo właśnie chciałem zwrócić uwagę na PROGRAM, dobry program wystarczy i jest już samym w sobie sukcesem - na który często trzeba mieć kasę, więc juz ciągnie to za sobą następny obszar o czym pisał już Trzeci.

Myślę, że ten obszar - PROGRAM - może być nawet celem samym w sobie strategii. Żeby wypromować nas, trzeba mieć co pokazać. Często się mówi o tym jak promować, co robić, jak pisać, jak dotrzeć do mediów, a ja myślę że wystarczy się najpierw skupić na programie, a na prawdę same media zauważą, że warto przyjść i pstryknąć parę fotek do gazety.

Żeby był dobry program, trzeba wiedzieć jak go konstruować, realizować. Dlatego praca z kadrą, o której bardzo często i dosyć wyczerpująco już na forum pisał Sikor.

Ja nie rozumiem chyba tego zarządzania, nie wiem czy to wg jest potrzebne? No i ten rozwój liczebny wynika tak na prawdę z efektów naszych. Dobrego programu...
Zimowa Akcja Szkoleniowa KOSMOS 2013 - www.kursykosmos.pl

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 30 gru 2010, 16:47

słonko pisze:Co to znaczy nieudolne zarządzanie?
Możesz mieć pomysły i finanse a szef będzie na NIE to i tak nic nie wskórasz.
Zarządzanie oznacza koordynację.
Dlatego też:
Dobra Koordynacja + Praca z Kadrą + Finanse + Program + Wizerunek = Rozwój Liczebny. SUKCES
ale
Praca z Kadrą + Finanse + Program + Wizerunek +złe zarządzanie =( Niedo)Rozwój Liczebny. PORAŻKA

Niestety tylko jedna jest droga do sukcesu a do porażki wiele.
phm. Michał Michalski HR

magda93
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: magda93 » 30 gru 2010, 19:29

uważam, że nie mozna do konca wszystkiego oddzielac. Dobra kadra i wizerunek lacza sie- bo to jednak najczesciej kadra jest widoczna, czasem zostajemy w druzynie ze wzgledu na wspanialego Druha czy Druhne. To z kolei wplywa na rozwoj liczebny, i to bardzo. Z kolei finanse to chyba rzecz drugorzedna i wazna raczej dla organizacji niz dla samych harcerzy. jezeli chodzi o zarzadzanie to niestety chyba zbyt zachowujemy sie jak duza firma ktora ma tysiac menadżerów, ale nie wiadowmo do końca co kto robi. Duzo za dużo a efektów nie widac porażających. DOceniam pracę, nie atpię w wysilek ale może się nad tym zastanowic.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 30 gru 2010, 21:25

Trzeci pisze:
słonko pisze:Co to znaczy nieudolne zarządzanie?
Możesz mieć pomysły i finanse a szef będzie na NIE to i tak nic nie wskórasz.
Zarządzanie oznacza koordynację.
No ale nie do końca rozumiem szczegółowo o co Tobie chodzi, bo ja to na razie rozumiem i w głowie przypinam Twoje zarządzanie do "pracy z kadrą".

Dobry program powstaje... dzięki dobrej kadrze, która również potrafi znaleźć finanse, bo jest... dobrą kadrą. Kto w tej strukturze ma być na NIE?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2010, 21:26 przez słonko, łącznie zmieniany 1 raz.

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 30 gru 2010, 21:59

Mnie najbardziej "cieszy" Rozwój liczebny" Przecież to naprawdę jest .... Chyba że tam zatrudnimy Szamana. Odprawi jakieś czary czy coś...

Nasza liczebność jest pokłosiem pozostałych obszarów. Mamy nędzny przestarzały program. W stopniach i sprawnościach, które powinny być aktualizowane na bieżąco, już dawno większych zmian nie było. Program przez większość instruktorów jest mylony z propozycjami programowymi które winny być jedynie uzupełnieniem bieżących programów drużyn. Wynika to z takiej a nie innej pracy z kadrą której efekty będą się nam czkały przez wiele lat a może nawet pogrążą naszą organizację. Do tego dochodzi zarządzanie i finanse.Stan finansów wiemy jaki jest. I nie wiemy czy będzie lepszy bo na dziś to obserwujemy raczej "gaszenie pożarów" a nie strategiczne inwestowanie.

I który obszar najważniejszy ?
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 30 gru 2010, 23:25

słonko pisze:No ale nie do końca rozumiem szczegółowo o co Tobie chodzi, bo ja to na razie rozumiem i w głowie przypinam Twoje zarządzanie do "pracy z kadrą".

Dobry program powstaje... dzięki dobrej kadrze, która również potrafi znaleźć finanse, bo jest... dobrą kadrą. Kto w tej strukturze ma być na NIE?
To w prostszy sposób.

Jesteś w firmie brygadzistą . Firma ledwo dopina budżet.
Masz pomysł,masz sponsora,masz doświadczone kadry jesteś w stanie zmienić coś na lepsze. Idziesz do Prezesa(zarządzanie) i dostajesz prosto w twarz: O CO PANU CHODZI PRZECIEŻ JEST DOBRZE JAK JEST, NA PENSJE WYSTARCZA( dyrekcji).

Masz rację że zarządzanie jest związane też z PRACĄ Z KADRĄ, obszary się przenikają.

Najlepiej zapoznać się z całym dokumentem http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_ ... ozwoju.doc i wtedy będzie wiadomo co każdy obszar obejmuje w założeniach
phm. Michał Michalski HR

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 31 gru 2010, 00:07

Trzeci pisze:Jesteś w firmie brygadzistą . Firma ledwo dopina budżet.
Masz pomysł,masz sponsora,masz doświadczone kadry jesteś w stanie zmienić coś na lepsze. Idziesz do Prezesa(zarządzanie) i dostajesz prosto w twarz: O CO PANU CHODZI PRZECIEŻ JEST DOBRZE JAK JEST, NA PENSJE WYSTARCZA( dyrekcji).
Ale czy... ta nasza dyrekcja, prezes i co ino, to nie jest również KADRA?
Trzeci pisze:Najlepiej zapoznać się z całym dokumentem http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_ ... ozwoju.doc i wtedy będzie wiadomo co każdy obszar obejmuje w założeniach
Ok, przeczytałem wszystkie cztery cele. Każdy mógłbym śmiało dopisać do obszary PRACA Z KADRĄ.

Trzeci
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Trzeci » 31 gru 2010, 00:09

oki uparłeś się
phm. Michał Michalski HR

leon01
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: leon01 » 31 gru 2010, 00:31

słonko pisze:Ale czy... ta nasza dyrekcja, prezes i co ino, to nie jest również KADRA?
Odnoszę wrażenie, ze nie. Niektórzy z nich działają zgodnie ze słowami byłego premiera "rząd się i tak wyżywi"
10 HDŻ Katowice
Zło dobrem zwyciężaj.

słonko
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: słonko » 31 gru 2010, 10:21

leon01 pisze:
słonko pisze:Ale czy... ta nasza dyrekcja, prezes i co ino, to nie jest również KADRA?
Odnoszę wrażenie, ze nie. Niektórzy z nich działają zgodnie ze słowami byłego premiera "rząd się i tak wyżywi"
OK, to prawda. Ale to niestety prawda. Pytanie czy tak powinno być? A już samo oddzielanie tego charaktery kadry między KADRĄ a ZARZĄDZANIEM stwarza jakiś... podział... na kadrę i... kadrę?

Nie uparłem się, padło pytanie które m.in. moim zdaniem (bo pytanie chyba było skierowane do wszystkich zainteresowanych tematem) obszary są najważniejsze, czy też zbędne. Tylko tyle ;)

Spójrzmy na opis 'zarządzania'.
Organizacja w większym stopniu koncentruje się na wspieraniu ruchu harcerskiego – z tego wynika konieczność oddzielenia prowadzonej działalności gospodarczej/zarobkowej od wychowawczej . Zarządzanie jest efektywne dzięki kompetentnej kadrze, jasnym procedurom oraz egzekwowaniu wykonywania zadań. Kadra ma świadomość, że struktury wyższego szczebla wspierają struktury niższego szczebla zgodnie z zasadą pomocniczości. Kluczowe decyzje podejmowane są przez ciała społeczne. Zwiększenie udziału młodych ludzi w zarządzaniu zapewnia organizacji dynamiczny rozwój.
Poza pierwszy zdaniem, którego najlepiej nie powinno być, może być skopiowana do obszaru 'praca z kadrą'. A cała reszta? O kompetentnej kadrze czytamy już wyżej w obszarze... 'praca z kadrą'. A nawet w opisie 'pracy z kadrą' mamy:
System pracy z kadrą działa na każdym szczeblu organizacji.
Zresztą ludzi.. Trzeci.. jak może być tak, że w kadrze instruktorów o tym samym celu mój pomysł z gotowym dobrym projektem, z gotowymi pieniędzmi pozyskanymi z różnych funduszy może nie zaakceptować jakiś boss? Te bossy to ma być kadra i tyle. I na następnym zjeździe chorągwi wielkopolskiej mam nadzieję, że zmieni się komendant.

mr.X
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: mr.X » 03 mar 2011, 15:05

W przygotowaniu lista nazwisk z opisami dlaczego nie warto mieć z nimi styczności itp. CZEKAM NA WASZE PROPOZYCJE!!!! mr.x326@interia.pl - Niby warto wypowiadać swoje zdanie oficjalnie... Ja oczywiście też się z tym zgadzałem ale praca w tej organizacji pokazała mi że nie do końca jest tak kolorowo - zostałem usunięty po cichu. Jeśli ten post zostanie usunięty z oficjalnego forum pojawi się na niezależnym serwerze. pozdrawiam wiecej w indeksie harcerskie ideały

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Strategia ZHP”