Niewidzialna ręka

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 04 paź 2011, 20:03

Moje zuchy baardzo zainteresowały się inicjatywą Niewidzialnej Ręki. Pomyślałam, że dobrym pomysłem byłoby zdobywanie takiej sprawności, ale niestety od czasów "oryginalnych" niewidzialnych realia trochę się zmieniły.

Jestem ciekawa czy wy podejmowaliście kiedyś ze swoimi zuchami podobne działania, bezinteresowną pomoc na rzecz...? Jeśli tak co to było?

Szukam inspiracji bo zależy mi na fajnym zrobieniu tej sprawności i oczywiście zdaję sobie sprawę, że wiele zależy od naszego środowiska, od potrzeb wypatrzonych przez zuchy itp. ale niech nie przeszkadza wam to w podrzucaniu też uniwersalnych pomysłów ;) DZIęKI Z GÓRY!

beniuch
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: beniuch » 04 paź 2011, 21:13

zacznijmy od tego że to jest jedna z tych "trudniejszych" sprawności : ) jeżeli Twoje zuchy są w wieku 7-8 lat to jest ciężki kawałek chleba, nie mówię, że nieosiągalny, ale będzie Ci trudno zrealizować efektywnie tą sprawność, przynajmniej z mojego punktu widzenia i doświadczenia. ja osobiście nie pracowałam jeszcze z tą sprawnością, na razie unikam sprawności typu "niewidzialna ręka", "wilczek/słoneczko" itd. bo widzę jakie są moje zuchy (mimo tego ze większość jest w 3 klasie) i wiem, że sama nie potrafiłabym poprowadzić dobrze tej sprawności, tak aby zuchy zrozumiały jej przesłanie. co nie znaczy, że nie mam pomysłów na sprawność "niewidzialna ręka" i chętnie się nimi podzielę : ) proponuję, abyście nawiązali kontakt z gromadą NS jeżeli w Waszym hufcu lub okolicy istnieje, jeżeli nie, to jakiś młodszy zastęp z drużyny NS zaangażować i zrobić wspólnie z pomocą instruktorów drużyny i Twojej jakieś ciekawe warsztaty muzyczno-plastyczne, na których wykonacie instrumenty i zagracie na nich. uwierz, że zabawa dla dzieciaków z NSu będzie przednia : ) warto zgłosić się do uprzątnięcia jakieś części szkoły - dobrze zorganizowana praca nie będzie żadnym problemem dla zuchów, bo dla nich nie jest kłopotem pozamiatanie, starcie kurzu czy poukładanie książek, tylko brak konkretnych poleceń, jak wiesz, a na pewno jesteś wspaniałym Wodzem, więc do dzieła! : ) może zorganizujecie zbiórkę zabawek dla domu dziecka na mikołajkowe paczki i przy okazji jakieś grudniowej zbiórki wykonacie ładne paczki, albo pozbieracie środki czystości dla jakiegoś hospicjum, najlepiej robić takie akcje na skalę szkoły, bo to może również przynieść Ci nowe zuchy, bo dzieciaki zobaczą, że "oo, mój kolega zrobił taki duży kolorowy karton i robi dobry uczynek, tak jak kazał ksiądz na religii i jest zbiórka cifów i vaniszów" :p tak umownie po zuchowemu napisane :p może prowadzenie kartonowych tabliczek "W tym tygodniu udało mi się..." i tam wpisują pomoc mamie, uprzątniecie pokoju młodszej siostry itd., mogą zbierać za to cukierki, albo może być ustalona jakaś nagroda za pierwsze miejsce, aby była jakaś zachęta : ) wiadomo, zuchy znowu takie bezinteresowne nie są :p tylko oczywiście nie można przesadzić z tymi nagrodami, bo sprawność ma na celu nauczenia właśnie tego altruizmu. hmm, cóż mogę jeszcze powiedzieć, to tyle co na tę chwilę mi przyszło do głowy ; )
sam. Joanna Janeczko

"Pozostawcie ten świat odrobinę lepszym niż go zastaliście"

buburubu
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: buburubu » 10 paź 2011, 14:23

moje zuchy są w większości "stare", a po za tym przy okazji innych sprawności starałam się wplatać jakieś elementy pracy na rzecz innych, i zawsze im się to podobało, dlatego chciałam ruszyć z NR. tym bardziej, że spodobała im się moja wzmianka o inicjatywie sprzed lat.
Zbiórkę środków czystości czy czegoś zrobimy na bank! Nasza szkoła, w której działamy jest bardzo specyficzna i spodziewam się, ze wyjdzie to bardzo fajnie.
Gromady NS nie znam żadnej, ale przemyślę pomysł.
A co do sprzątania szkoły- też o tym myślałam, ale chciałabym, żeby ta konkretna akcja była na serio NIEWIDZIALNA (albo żeby przynajmniej zuchy myślały, ze Pani sprzątaczki nic nie wiedzą- to byłoby ekstra).
Myślę też, że akcja sprzątania cmentarzy przed 1.11 nas nie ominie :)

Dzięki za pomysły!
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”