Czy Obietnicę może złożyć zuch, który nie ma mundurka?

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 16 paź 2009, 20:20

Ceny mundurków są jakie są.... co zrobić, gdy zuchy są gotowe do złożenia Obietnicy ale nie mają swojego mundurka ?
Chodzi o nową gromadę, po zbiórkach pierwszgo miesiąca i po cyklu zbiórek o Prawie Zucha.
Później na pewno będzie łatwiej wspomóc rodziców w zakupie mundurków (w przypadku pojawienia się kilku nowych zuchów) ale umundurowanie nowej, 26-zuchowej gromady to nie lada wyzwanie....
hm. Jolanta Wysocka
drużynowa - 100 GZ "Leśne zwierzęta"
Szef HZKK
Hufiec Ziemi Tarnogórskiej

metty
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: metty » 16 paź 2009, 22:39

napisz mi na maila admin@harcerze.pl jakich mundurków potrzebujesz, chętnie ci prześle, niech zuchy skorzystają :D

wyślemy mega pake dla zuchów do naszej drużynki.

BTW
gdybyś nadal ich nie miała, to wyrażę swoje subiektywne zdanie, iż ja robił bym obietnice zucha i przypinał albo do szarfy jakiejś albo do bluzy wybranego koloru, przecież tu chodzi wychowywanie a nie o mundury.

daj znać coś może wspólnie zadziałamy :D
phm Maciej Pawłowski
drużynowy 27 ADHD
http://adhd.harcerze.pl

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 17 paź 2009, 10:51

U nas zuchy na razie na zbiórki będą chodzić w koszulkach zuchowych (przynoszą mi koszulki z krótkim rękawem a jak piszę nazwę gromady oraz rysuję znaczek zucha) do tego chusta i pierścień zuchowy.
Obietnicę planuję podczas Wigilijki więc wątpię czy do tego czasu przynajmneij połowa będzie mieć mundurek. Więc się zastanawiam, czy będą nosić znaczki na tych koszulkach.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

!myszcia!
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: !myszcia! » 17 paź 2009, 20:33

Mundurki dla zuchów można brać z tz "odzysku" od byłych zuchenek innych gromad, bo po co harcerce zuchowy mundurek :) ? Wdg mnie zuszki bez mundurków mogą złożyć obietnice jeśli na prawdę zasłużyły na znaczek. Dziecko nie może być poszkodowane, bo sytuacja materialna rodziców nie pozwala na zakup wyposażenia, ale drużynowa powinna dołożyć wszelkich starań by jakoś temu zaradzić! Myślę, że mogłyby sobie przyczepić znaczki "na sercu" i bd OK!

Życzę Ci powodzenia w prowadzeniu, a przede wszystkim umundurowaniu gromady ;)
Zastępowy jest przyjacielem
Kadrowy - starszym bratem
Instruktor - opiekunem

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 18 paź 2009, 12:01

Harcerce może się przydać zuchowy mundurek bo teraz to przeciez jest ta sama "Koszula mundurowa żeńska (szara) wg wzorów ZHP". Coraz trudniej o "odzysk" ;-)
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

KasiaC
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KasiaC » 18 paź 2009, 21:20

Mundurki mają ziemniaki. Zuchy mają mundury. :)

A wracając do tematu ;) Kto powiedział, że zuch bez munduru nie może złożyć obietnicy? :) Ja u siebie takim zuchom przypinam znaczek do chusty. Nie wyobrażam sobie, żeby nie robić obietnicy tylko dlatego, że zuch nie ma munduru... Innym pomysłem jest zrobienie "zuchowych woreczków" (zuch bez munduru trzyma w nim sprawności, plakietki, znaczek, itp.) :)
pwd. Katarzyna Chmielecka
drużynowa 6GZ "Pogromcy Smutków"

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 18 paź 2009, 22:59

Właśnie nie wiem, czy ktoś powiedział, że nie można więc zapytałam :-)

Pomysł z woreczkiem mi się bardzo podoba.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 paź 2009, 09:44

Ciekawe pomysły. Tylko powiedzcie, po co zuchom mundury? Jaki jest wychowawczy sens munduru zuchowego, czy szerzej, skautowego?

Osobiście uważam, że:
1. nie ma możliwości, by złożył obietnicę zuch bez munduru,
2. nie ma możliwości, żeby zuch nie miał munduru.

Kwadratura koła? Tak, ale do rozwiązania. Zamiast iść na uproszczenia, poszukajcie rozwiązań, które pogodzą te dwie sprzeczności.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 19 paź 2009, 12:00

A po co Baden-Powell wymyślił mundury ?? Sens miało to (i nawet ma nadal) dość głęboki.

Nie debatujemy tu o sensowności istnienia mudurów wogóle tylko o problemie nowych zuchów, które mundurów jeszcze nie mają.

A poza tym zuchy czują się w mundurach od razu "ważniejsze", zauważone, itp... Zuchy lubia swoje mundury.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 paź 2009, 12:16

Jolu, w całym poście masz rację. Ale właśnie dlatego nie powinna być zucha bez munduru. Powodów jest wiele, ale podstawowy jest jeden:
uczymy dzieci oceniać siebie i innych nie po metkach od ubrania, a po tym, co naprawdę sobą stanowią i co osiągnęli, a osiągnięcia, to stopnie i sprawności, które nosi się na mundurze
W mundurze nie widać, czy zuch ma na nowy komputer, czy nie ma na obiad. Widać za to, co umie i ile zdziałał.

A rozwiązanie? Cóż. Niewygodne dla niektórych, ale dla mnie oczywiste. Są dwie opcje:
1. dofinansowujemy zuchom mundury z funduszy środowiska (wystarczy wziąć fakturę nie na "mundur", ale na elementy umundurowania i jest rozliczana),
2. gromada nosi takie mundury, na jakie zuchy stać - tyle że uzasadniamy to zuchom obrzędowo - nawet jeśli nie są one zgodne z obowiązującym regulaminem.
To przepisy są dla nas, a nie my dla przepisów.

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 19 paź 2009, 13:10

Póki co mam plan taki, że zbiórki odbywają się w koszulkach drużyny, do póki znaczna większość zuchów nie będzie miała swojego munduru.
Na chwilą obecną mam 26 zuchów więc nawet małe dofinasowanie w sumie daje dużą kwotę.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 19 paź 2009, 13:26

No i dobrze. Byleby nie doszło do sytuacji, że jedni mają, a inni nie. Bo to byłaby wychowawczo masakra.

Zucholek^^
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Zucholek^^ » 27 lis 2010, 20:22

Ja tam nie wiem, ale ja swoim zuchom robiłam obietnice nawet gdy nie posiadały mundurków. Posiadamy za to koszulki gromady, do których przyczepiałam znaczki Zucha. Nie ważne jest to, gdzie go przypnę, tylko ważne są odczucia Zucha i efekt wychowawczy tego wydarzenia.
HO Dorota Klusaczyk
Drużynowa 1 Gromady Zuchowej "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Nie tylko Zuchowym patrzę okiem!
===> 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Spartakus"
===> Hufiec ZHP im. Józefa Kreta w Jastrzębiu Zdroju
'Jeśli zobaczysz iskrę w oczach Zucha dokonaj wszelkich starań by nie zgasła i stała się wędrowniczą watrą!'

Pyralina
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Pyralina » 23 cze 2011, 15:34

Właśnie przygotowuję bieg na gwiazdkę dla gromady i zaczęłam się zastanawiać jak rozwiązać problem nadania gwiazdki, kiedy dzieciaki nie mają mundurów (mają podkoszulki gromady i chusty, znaczek zucha i sprawności trzymają w specjalnych woreczkach). napiszcie, proszę, jak to wygląda u was?

beniuch
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: beniuch » 23 cze 2011, 19:35

ja byłam uczona na kursie metodycznym, że zuch, aby złożyć Obietnicę nie musi mieć munduru. dla takiego dziecka liczy się gest: dostanie do raczki kolorowy znaczek, lub zostanie przypięty mu ten znaczek do koszulki gromady i również cel wychowawczy zostaje wypełniony. nie spierajmy się czy w takim razie ma sens to, ze mamy mundury - oczywiście ze ma! zuchy to najmłodsi członkowie, rozpoczynający CIĄG WYCHOWAWCZY w ZHP. zuchy przekazane dalej będą miały czas żeby kupić sobie mundurek, jeżeli w czasie przygody z gromadą nie miały takiej możliwości. rodzice często nie chcą kupować mundurka dzieciom, bo drogie, bo nie wiedzą czy dziecku się nie odwidzi za tydzień, bo dziecko rośnie.
sam. Joanna Janeczko

"Pozostawcie ten świat odrobinę lepszym niż go zastaliście"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”