Czy w gromadzie zuchowej jest teczka z rozkazami ???

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 14 wrz 2009, 11:53

Po kilku latach przerwy wracam do zuchowania i mam jeden problem - nie pamietam jak to było w gromadzie z rozkazami. Chodzi dokładnie o to, jak powołać przybocznych - rozkazem drużynowego Gromady ??
W instrukcji gromady w części "dokumentacja" znalazłam dwie sprzeczen wersje (w dwóch źródłach orzywiście): w jednym jest teczka z rozkazami, w drugiej jej nie ma...
Możecie napisać jak to właściwie jest ??
hm. Jolanta Wysocka
drużynowa - 100 GZ "Leśne zwierzęta"
Szef HZKK
Hufiec Ziemi Tarnogórskiej

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 wrz 2009, 11:56

Według standardowej metodyki zuchowej w gromadzie zuchów nie wydaje się rozkazów.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 14 wrz 2009, 11:58

W takim razie przyboczni są powoływani rozkazem.... Komendanta Hufca ??
Czy tak jak z np. przyznaniem sprawności - zawierdzić na Kręgu rady i wpisać do Kroniki ?? Ale co wpisać im do książeczek harcerskich w miejscu: data rozkazu ??
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 14 wrz 2009, 12:48

Przyboczny powinien być mianowany rozkazem komendanta szczepu lub delegowany rozkazem macierzystego drużynowego.
:)
No chyba, że koniecznie chcesz wydawać rozkazy na użytek was dwojga-trojga.

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 14 wrz 2009, 14:08

Dziękuję za odpowiedź - nie zależy mi na teczce rozkazów ;-) więc będzie rozkaz drużynowego.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 14 wrz 2009, 15:55

Ale ja czegoś nie rozumiem w takim rozumowaniu. Czyżby Gromada Zuchowa nie była integralną jednostką organizacyjną? Bo jeżeli przybocznych miałby delegowac drużynowy innej jednostki organizacyjnej to de facto oznaczałoby zależnośc jednej podstawowej jednostki organizacyjnej od drugiej. Poza tym "nadzór nad działalnością gromady sprawuje właściwa komenda". Instrukcja gromady nie mówi nic o książce rozkazów, ale nakłada na drużynowego obowiązek powołania przybocznego. A niby w jaki inny harcerski sposób miałby drużynowy mianowa swojego przybocznego?
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

agulka04
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: agulka04 » 14 wrz 2009, 16:28

Łoś pisze:A niby w jaki inny harcerski sposób miałby drużynowy mianowa swojego przybocznego?
Tego właśnie próbuję się dowiedzieć....

Prowadzicie teczkę rozkazów w Gromadzie ??

A wogóle to w Książce pracy drużynowego gromady zuchowej wydawnictwa Horyzont w Instrukcji w części Dokumentacja Zuchowa jest wymieniona Teczka rozkazów drużynowego. W Instrukcji na sronie ZHO tego nie ma.
hm. Jolanta Wysocka
Szef HZKK

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 14 wrz 2009, 17:17

W kwestii obowiązujących przepisów decydujące jest to, co figuruje na dokumenty.zhp.pl. A jak przybocznego mianuje Ci komendant hufca, to się ciesz - ma "bonus" w postaci czynnego prawa wyborczego. Przynajmniej do zjazdu grudniowego :P
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 14 wrz 2009, 21:29

cebul pisze:A jak przybocznego mianuje Ci komendant hufca, to się ciesz - ma "bonus" w postaci czynnego prawa wyborczego. Przynajmniej do zjazdu grudniowego :P
Pierwszy raz o czyms takim slysze;)
U mnie w hufcu komendant, jezeli sie nie myle, nie mianowal zadnego przybocznego zuchowego. Zawsze robi to druzynowy gromady. Sama jako byla druzynowa GZ prowadzilam zeszyt z rozkazami, znajdowaly sie w nim rozkazy dot. mianowania przybocznych i funkcyjnych, dopuszczenie do zlozenia obietnicy zucha, przyznanie gwiazdek i sprawnosci i jeszcze kilka innych spraw.
Wiadomo, zuchom nie koniecznie czyta sie rozkazy, ale tak dla ogolnego porzadku uwazam, ze warto je pisac chocby dla siebie.

Piżmak

Post autor: Piżmak » 14 wrz 2009, 21:57

Zdziwiony jestem, stwierdzeniem, że przybocznego w GZ powołuje drużynowy innej jednostki lub szczepowy.

Trochę to niedorzeczne.

Wynika z tego że drużynowy gromady jest tzw. drugiej kategorii !!!

Ja swoich przybocznych zawsze mianowałem "zwykłym" rozkazem

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 14 wrz 2009, 22:06

Natalio - pisałem o teoretycznie możliwym rozwiązaniu. Jeśli sprawa mianowania jest z komendantem hufca uzgodniona, to czemu nie? Różnica w sumie żadna, a bonus w postaci CPW jest. Tak samo w innych drużynach można zrobić. Słyszałem o szczepach, gdzie przyboczni są mianowani rozkazami szczepowego - kwestia gustu.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 wrz 2009, 07:33

Łoś pisze:Instrukcja gromady nie mówi nic o książce rozkazów, ale nakłada na drużynowego obowiązek powołania przybocznego. A niby w jaki inny harcerski sposób miałby drużynowy mianowa swojego przybocznego?
Nie określa tego, podobnie jak nie określa tego metodyka. Opisałem z jakimi rozwiązaniami się spotkałem. Oczywiście, jako pełnoprawny drużynowy masz prawo wydawać rozkazy na użytek swojej drużyny, czyli de facto 3 osób. Twoja wola, Panie.

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 15 wrz 2009, 10:01

U nas w gromadzie zawsze była teczka rozkazów i tak jak pisała Natalia drużynowy zuchowy normalnie wydaje rozkazy. Nie widzę wprzeszkód do czytania zuchom rozkazów. Można je ustawi w kręgu parady i odczta rozkaz.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 wrz 2009, 10:42

Łoś pisze:U nas w gromadzie zawsze była teczka rozkazów i tak jak pisała Natalia drużynowy zuchowy normalnie wydaje rozkazy. Nie widzę wprzeszkód do czytania zuchom rozkazów. Można je ustawi w kręgu parady i odczta rozkaz.
Oczywiście. Możesz też zaangażować zuchy do służby. Tyle, że będzie to niemetodyczne. I tyle.

Stasia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Stasia » 15 wrz 2009, 18:19

Witam,

Ja piszę rozkazy w zeszycie dla własnej informacji, żeby się nie pogubić w tym kto kiedy był mianowany na funkcje w gromadzie, kiedy zdobył sprawność, kiedy został przyjęty do gromady. Tak też robili poprzedni drużynowi tej gromady (a było ich z 5) i to też poniekąd ułatwia mi pracę bo wiem kto z instruktorów hufca był zaangażowany w działalność gromady, kto z harcerzy kiedyś był zuchem itd itp. Teczka czy zeszyt rozkazów może być źródłem naprawde istotnych dla działania gromady informacji. Nie trzeba czytać rozkazów zuchom. Nadanie sprawności, czy przyjęcie kogoś do gromady może, czy powiadomienie zuchów o nowej przybocznej może się odbyć w kręgu rady lub w inny obrzędowy sposób.

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”