Totem i kronika

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
ODPOWIEDZ
__A$__
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: __A$__ » 28 cze 2008, 16:43

Szukam jakiegos ciekawego pomysłu na totem i kronike. Mam jedyne 14 lat i chce pomóc mojej drużynowej. Druzynowa ma duzo pracy a ja przez wakacje chciałabym zrobic totem. Ona nic nie wie o tym bo chce zeby było to niespodzianką. Gromada sie zwie "Kraina Sindbada Żeglarza" i chciałabym żebyscie mi pomogli..
Totem..:
*Łatwy do zrobienia [Bo totem chce zrobic sama bez pomocy]
*Fajny pomysł
A co do kroniki to niewiem mam dwa pomysły ale niewiem który lepszy
1) kolorowe kartki A4 po przecinac na poł tak zeby były kartkami A5 i pozłaczac sznurkiem
2) segregator owiniety materiałem błekitnym [błekit kolor chust] i wychawtowany napis a kartki to tak jak w segregatorze...
Jesli macie własne kroniki opiszcie je a jak mozecie zróbcie zdjęcie i zalinkujcie zebym mogła zobaczyc. Pomóżcie.. !
Przyboczna GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 29 cze 2008, 01:51

Asiu, totem powinny robić zuchy na zbiórce, a nie drużynowa, czy najlepsza nawet przyboczna. I nawiązywać powinien do nazwy. Jeśli więc jest to Kraina Sindbada ŻEGLARZA, to logiczny jest jakiś motyw żeglarski: statek, żagiel, takielunek itp.

Co do kroniki, to obie formy są średnie. Też zrobiłbym kartki w kształcie żaglowca. Jak prowadziłem Dębowych Rycerzy, to kronika miała kształt dębowego liścia.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 29 cze 2008, 09:31

Co do totemu - przejrzyj ten temat na miniportalu harcerskim: http://miniportal.harcerski.pl/forum/t3 ... omady.html
może Ci trochę pomoże...

Ja sama totemu niestety nie robiłam... Chociaż cały czas się noszę z takim zamiarem,..... Moja była drużynowa mówiła, że kiedyś takowy był, ale były z nim same problemy i tylko przeszkadzał, więc z niego zrezygnowali :D
(tzn no w sumie teraz mamy coś co jest w swojej funkcji zbliżone trochę do totemu - maskotkę gromady, do której przypinamy znaczek aktualnie zdobywanej sprawności, i którą najlepszy na danej zbiórce zuch - wybrany przez pozostałe zuchy - zabiera na tydzień do domu)

A co do kroniki...
Hmm.... W sumie pomysł Maćka z kartkami w kształcie statku jest fajny :)
Tylko nie do końca wiem w jakiej to ma być formie? te kartki są gdzieś wpinane? Czy gdzieś przechowywane?
My mamy kronikę w segregatorze - bardzo fajnie ozdobionym i megaobrzędowym ;) i po prostu zuchy w domu opisują zbiórkę - po czym przynoszą kartkę na zbiórkę i wpinają do segregatora :) (w sumie może pomyślę nad jakimś fajniejszym kształtem kartek.... jakiś kleks? ;) ). To ma ten niesamowity plus ,że bez problemu można do segregatora włożyć jakieś inne rzeczy upamiętniające zbiórkę - list, który od kogoś dostaniecie, jakieś karteczki, wstążeczki, zdjęcia...
Ewentualnie - co praktykowałam na jednym obozie - kartki z kroniki mogą być przechowywane w jakimś pudełku. Wtedy też zuch nie musi tachać całej kroniki, tylko bierze jedną kartkę...
Chociaż do takiej morskiej obrzędowości pasowałaby jakaś księga pokładowa... tylko to mi się naprawdę z jakąś wielką księgą kojarzy :) i już widzę jak zuchy będą jej zapominały, albo się do plecaka nie zmieściła, albo cośtam...
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”