Drużynowy gromady

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
Kasiiia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kasiiia » 06 kwie 2008, 17:11

A więc mam takie pytanie. Od 2 lat jestem przyboczną w HS-ach. I bardzo mi to odpowiada, tyle że mam 15 lat. Trudno jest budować autorytet dla ludzi, którzy wcześniej uważali nas za po prostu znajomych a teraz muszą wykonywać nasze rozkazy i tak dalej. Już się przyzwyczaili ale wydaje mi się, że czasem nie traktują mnie jak kogoś wyższego funkcją. Może dlatego że są to moi przyjaciele. Dlatego chciałabym tak jakby "zacząć od nowa" i nie rezygnując z tej funkcji zostać drużynową albo chociaż przyboczna gromady zuchowej, żeby móc wszystko budować od początku. Tyle że wszystkie kursy drużynowych są od 16 lat. Mam trochę doświadczenia bo nie raz miałam kontakt z dziećmi z patologicznych rodzin itp. więc myślę że mogło by mi się udać. Tylko czy można zostać drużynowym i np za pol roku czy za rok pójść na kurs a w tym czasie po prostu miałabym opiekuna po kursie? I czy w ogóle to ma sens?

Maruuuda
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maruuuda » 06 kwie 2008, 17:30

Stop.

Chcesz założyc gromade, bo ci sie to podoba, chcesz pracować z dzieciakami i daje ci taka forma słuzby satysfakcje, czy szukaszpionu,ktory bedzie cie sluchal bezwzlednie, gdzei bedziesz poprostu starsza i bedziesz miala wladze, jakiej nie maszw HS...?

Wiesz,wole wiedziec o czym konkretnie rozmawiam ;)
Tylko dzieci wiedzą, czego szukają...
(Antoine de Saint-Exupery)

cebul
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: cebul » 06 kwie 2008, 18:54

Hmm... Drużynowym można być po ukończeniu 16 roku życia oraz stosownego kursu przygotowującego do pracy z odpowiednią metodyką, więc w grę póki co wchodzi funkcja przybocznej. Jeśli się na to zdecydujesz, to skup się tylko na tej funkcji, a drużynie starszoharcerskiej bądź po prostu członkiem, aby móc dalej się rozwijać.
hm. Mateusz Cebula HR
Drużynowy 5. Dębickiej Drużyny Wędrowniczej "Sprzysiężeni" im. Dębickich Sybiraków
Komendant 7. Szczepu Drużyn Dębickich "Invicti" im. gen. Mariusza Zaruskiego
Komendant Hufca Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów
Przewodniczący Rady Chorągwi Podkarpackiej
instruktor Wydziału Wędrowniczego GK ZHP

Kasiiia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Kasiiia » 06 kwie 2008, 20:01

Nie wiem, może źle to ujełam."Władze" jeżeli to tak można nazwać mam w HS-ach. Słuchają sie mnie i mój wiek nie ma dla nich znaczenia tyle że to kiedyś byli moi przyjaciele no i nadal są. I nie potrafię tak jakby raz być ich rówieśniczką a raz przełożoną. Wystarczyło by mi po prostu zmienienie środowiska ale pozostanie w pionie starszoharcrskim. Tylko nie chodzi mi o to:) Może powiem inaczej: kiedyś pomagałam w prowadzeniu takiej gromady i bardzo mi się to podobało - nie dlatego że byłam dla tych dzieci jak "druga mama" tylko dlatego ze lubilam to robic:)

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 06 kwie 2008, 20:35

cebul pisze:Hmm... Drużynowym można być po ukończeniu 16 roku życia oraz stosownego kursu przygotowującego do pracy z odpowiednią metodyką...
Odsyłam druha do www.spis2007.zhp.pl i jak druh dobrze przeanalizuje tę stronę to zobaczy druh, że nie trzeba mieć 16 lat i kursu;) jest mały procent HSów którzy pełnią tą funkcję instruktorską, a jeszcze większą liczbę stanowią ludzie nie przeszkoleni...
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

jstefanska
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jstefanska » 06 kwie 2008, 21:11

nie, no rozmawiamy chyba o działaniu zgodnym z regulaminami i Statutem ZHP, no nie? ;) Czyli jednak drużynowy minimum 16-letni i przeszkolony. A że pojawiają się różne "patologie" - no cóż.... byle jak najmniej. I mam nadzieję, że to <16 oznacza jednak 15, a nie np 12 ;P (acz słyszałam o 14-letniej drużynowej drużyny starszoharcerskiej.... :/). No i całe szczęście jest ich "tylko" 26 (pytanie ilu nie zostało wykazanych w spisie....)

A co do kursu - zdarzają się kursy drużynowych - szczególnie zuchowe, w których można brać udział od 15 roku życia. Poszukaj, to może znajdziesz :) A jeśli nie znajdziesz - to skontaktuj się z komendantem kursu, wyjaśnij sytuację - może wyrazi zgodę. U mnie na kursie były osoby 15-letnie, z tym że patenty miały dostać dopiero po ukończeniu 16 lat.

No i moim zdaniem nie ma co łączyć dwóch tak odpowiedzialnych i czasochłonnych funkcji - drużynowa gromady zuchowej i przyboczna w drużynie starszoharcerskiej. Nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku i da radę to pogodzić - to przeważnie coś na tym cierpi...
W drużynie starszoharcerskiej możesz np dalej działać jako szeregowa. Albo jakąś wędrowniczą znaleźć :)
HO Joanna Stefańska
drużynowa 307 WGZ "Akademia Pana Kleksa"

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 06 kwie 2008, 23:03

Ale nie możemy zapomnieć ze ten 15 latek może być lepszym drużynowym niż 18latek....
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 kwie 2008, 06:23

Stary Wedrowiec pisze:Ale nie możemy zapomnieć ze ten 15 latek może być lepszym drużynowym niż 18latek....
Lepszym ? A "zbilansowałeś zyski i straty" ?
Taki 15-letni "drużynowy" jest "żywą" zachetą do lekceważenia przepisów.
Uważasz to za wychowawczo pozytywne ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 11:03

Metodycznie i programowo - może. Wychowawczo - już różnie. Począwszy od aspektu poruszonego przez Czesia, aż po prostą sytuację: 15-latek nie może zrobić samodzielnego rajdu. Z optyki zucha jest trochę starszym kolegą, z którym fajnie się bawi, ale który też potrzebuje kurateli dorosłych. To w znaczący sposób redukuje autorytet drużynowego.

Z autopsji.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Łoś
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Łoś » 07 kwie 2008, 12:32

Od robienia rajdów samodzielnie, są chyba osoby pełnoletnie ze stopniem min. przewodnika. A co do tematu 15-letniego drużynowego, to pozostaje to w gestii komendanta hufca, który takiego osobnika powołuje. Jeżeli jest odpowiedzialny i nie ma innego wyjscia to uważam, że mozna zaryzykować.
drużynowy 7 GZ "Leśne Ogniki"

Stary Wedrowiec
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Stary Wedrowiec » 07 kwie 2008, 12:33

Ale w przypadku działalności w szczepach czy ZD ten problem maleje. Nie ma problemu z brakiem pełnoletniej osoby, a ponad to Komendant sprawuje pieczę nad pracą tej GZ, pilnuje czy wszystkie przepisy są przestrzegane. To też jest spora wola komendantów.
pwd. Piotr Winiarski ćw.
Drużynowy 21 KWDW Grot
Członek KH
Hufiec Pionki

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 kwie 2008, 13:25

Łoś pisze:Od robienia rajdów samodzielnie, są chyba osoby pełnoletnie ze stopniem min. przewodnika.
Rajd drużyny moze zrobić pełnoletni drużynowy i bez stopnia pwd.
Łoś pisze:A co do tematu 15-letniego drużynowego, to pozostaje to w gestii komendanta hufca, który takiego osobnika powołuje. Jeżeli jest odpowiedzialny i nie ma innego wyjscia to uważam, że mozna zaryzykować.
Formalnie to komendant choragwi dowiedziawszy się o takim "powołaniu" powinien niezwłocznie "zawiesić" tego komendanta hufca za złamanie Statutu ZHP.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2008, 13:28 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 07 kwie 2008, 13:30

Stary Wedrowiec pisze:Ale w przypadku działalności w szczepach czy ZD ten problem maleje. Nie ma problemu z brakiem pełnoletniej osoby, a ponad to Komendant sprawuje pieczę nad pracą tej GZ, pilnuje czy wszystkie przepisy są przestrzegane. To też jest spora wola komendantów.
Nie myl kwestii pełnoletniego opiekuna nad niepełnoletnim (ale pow.16 lat) druzynowym z łamaniem Statutu ZHP.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 07 kwie 2008, 14:21

Stary Wedrowiec pisze:Ale w przypadku działalności w szczepach czy ZD ten problem maleje. Nie ma problemu z brakiem pełnoletniej osoby, a ponad to Komendant sprawuje pieczę nad pracą tej GZ, pilnuje czy wszystkie przepisy są przestrzegane. To też jest spora wola komendantów.
Ale nie chodzi o brak pełnoletniej osoby, tylko o konieczność jej obecności. Zuchy nie są głupie i widzą, że druh, który jest najważniejszy i najmądrzejszy nie może pewnych decyzji podejmować sam, tylko musi pytać innego dorosłego. Sam fakt tego już może działać (i często działa) obniżająco na autorytet drużynowego.

Po prostu, jeśli drużynowy, szczególnie zuchów, ma mieć niekwestionowany autorytet u zuchów, to musi być wodzem.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

dh_mikolaj
Nowicjusz
Chorągiew:

Post autor: dh_mikolaj » 07 kwie 2008, 14:44

Sluchajcie, ja mam obecnie niecałe 16lat, jestem przybocznym(drużynowego prawie nie znam)który pełni jakową funkcje drużynowego drużyny harcerskiej, mam swojego opiekuna pełnoletniego na czas wyjazdów. Sam prowadzę zbiórki 2 razy w tygodniu, a mówia mi że wychowuje lepiej niz niejedni instruktorzy, potwierdzeniem są sukcesy nad nawet starszymi pionami.wiem że ogranicza mnie tylko wiek co do pzrejecia drużyny jako drużynowy, zrobienia przewodnika. Kurs druzynowych ukończyłem z jednym z najlepszych rezultatów. Moim zdaniem Statut (za przeproszeniem) ma wiele niedociągnieć. Sam jestem przykładem, przykładem są tez statystyki na stronie www.spis2007.zhp.pl--> jezeli tam jest zaznaczone że jest tylu druzynowych nie majacych 16 lat i nikt z tym nic nie robi... druhu hm. Czesławie, zgodze siie z Loś-em dh Grzegorzem.
-bo uczymy się całe życie-

-służba-przyjaźń-harcerstwo-

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”