sprawności zuchowe a zuchowcy

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
Drakkar
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Drakkar » 05 cze 2007, 13:42

Jak uważacie czy kadra gromady także może nosić na mundurze emblematy zdybytych zespołowo sprawoności zuchych? Co prawda są one przypisane jedynie dla zuchów, ale czy naszym dzieciaczkom nie zrobi się miło gdy zobaczą że identyfikujemy się z nimi i ch pracą?
Wejdź między święte drzewa,
Czy słyszysz elfów śpiew?
Nie lękaj się, idź śmiało,
Poprowadzi cię twojego elfickiego serca zew

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 05 cze 2007, 15:03

Hm... może i byłoby miło, ale drużynowy - instruktor harcerski nie może nosić sprawności zuchowych. Aby jednak trochę było miło ;-) przypina (przyszywa) aktualnie zdobywaną w gromadzie sprawność zespołową nad prawą kieszenią munduru.

gut
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: gut » 13 cze 2007, 19:37

Zuchowym sprawnościom na mundurze mówimy stanowcze "nie".

Drużynowi zuchowi (szczególnie drużynowe) mają skłonności do popadania w przesadę jeśli chodzi o takie elementy: zuchowe meldowanie na apelu zgrupowania, noszenie zuchowych beretów, przyszywanie zuchowych sprawności... Szczerze mówiąc wygląda to strasznie głupio. I bynajmniej nie podnosi zżycia z drużyną, a przynajmniej nie bez szkody dla autorytetu drużynowego (tu pytanie: chcemy być bardziej "szóstkowymi" czy kadrą?).

Jest jeszcze kwestia, o której wspomniał mój przedmówca. Właśnie przez takie działanie, jak opisałam wyżej, reszta harcerzy uważa nas za infantylnych wariatów. Nie zuchowców, instruktorów zuchowych, a zuchy.

Ania_zuchol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ania_zuchol » 15 cze 2007, 11:04

a ja myśle że przez to się po prostu odróżniamy...

Harcerze noszą swoje berety a my bereciki, Harcerze mają swoje meldowanie a my swoje, harcerze mają swoje plakietki z imprez my też ... nic w tym dziwnego ;-)

ale co do sprawności to myślę że nie powinno się ich nosić... można zrobić taką gazetka w zuchówce lub na drzwiach "Jakie sprawności zdobywamy ? " i po przyznaniu sprawności przypiąć ją też na gazetke ;-)
pion. Ania Wawszkiewicz
drużynowa XVI GZ "Leśne Ludki"

"ty czas łatwo marnujesz lecz zuch go nie marnuje..."

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 26 cze 2007, 12:59

http://kragrady.ezhp.pl/content/view/265/75/
bardzo fajny artykuł, warto przeczytać :)
"Oto wypędzam szatana, oto wypędzam anioła..."
sam. Alicja Woronkiewicz
przyboczna XV GZ "Nibylandia"
Hufiec Mrągowo im. Janusza Korczaka

maadaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: maadaa » 26 cze 2007, 19:26

Czytałam ;)

W moim hufcu nikomu nie przeszkadza kiesy sposobem zuchowym melduję moją Gromadę. Poza tym, warto czasem zaobserwować, że wielu instruktorów nie umie prawidłowo meldować,to może niech już lepiej meldują zuchowo?

Beret zuchowy noszę, ale nie na głowie... I to tylko wtedy kiedy jestem z moimi Zuchami. Gorzej,keidy jestem gdzie w dwu osobach, zarówno jako przyboczna drużyny wędrowniczej i Wódz Zuchowy :) Wówczas, jeden przy basku,Zuchowy na szyi :)

Ale zdecydowanie NIE mówię zuchowym sprawnościom. Po to mamy swoje (wędrownicze i harcerskie) żeby właśnie je zdobywać.
drużynowa 49. Środowiskowej Gromady Zuchowej "Kapryśna Łajba"
przyboczna 49. Środowiskowej Drużyny Wędrowniczej "AŻ DO ŚWITU"

Hufiec Oleśnica
Chorągiew Dolnośląska

asiaras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asiaras » 27 cze 2007, 01:14

ALe mnie druhna zszokowała..... nie sądziłam że gdziekolwiek jesczze takei absttrakcje maja miejsce:/
Nie chce nikogo osądzać ale przez takich instruktorów inni wodzowie zuchowi postrzegani są jako Ci mniej harcerscy, przygłupawi i brzydko nazywani zuchole.
Nie jesteśmy przerośniętymi zuchami tylko instruktorami harcerskimi. Dlatego powinnismy przestrzegać regulaminów HARCERSKICH. BYć prawidłowo umundurowani, prawidłowo sie meldować itd.
W dodatku to musi wyglądac przekomicznie aby dorosła osoba- drużynowa nosiła ten brzydki i śmieszny beret z antenką:/ W mojej gromadze zuchy noszą czapeczki bejsbolówki z logiem gromady i prawdę mówiąc w życiu nie założyłabym jej do munduru zwłaszcza na jakiś imprezach apelach... co innego na jakiś wyjściach typu wycieczka biwak gdy idzemy bez mundurów....
DRUHNO rozumiem że kocha druhna to co robi i chce być kojarzona z zuchami ale lepszym rozwiązaniem bedzie zuchowe slooneczko na skórzanym pasku a nie takie dziwaczne pomysły:)
Mam nadzieję że druhna mnie zrozumiała i nie odebrała źle... jednak dbajmy wszyscy o nasz wizerunek aby nikt nie śmiał się z instruktorów zuchowych tylko traktowali nas tak samo poważnie jak instruktorów harcerskich
Pozdrawiam
CZUJ! CZUWAJ!

PAMIETAJMY ŻE NIE JESTEŚMY ZUCHAMI! tylko HARCERZAMI i pamiętajmy jaki Nas obowiązują regulaminy!
Ostatnio zmieniony 27 cze 2007, 01:16 przez asiaras, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Joanna Raś HO
szczep UNIA im Władysława Jagiełły
9 GZ Wielki Athapaskan
www.athapaskan.friko.pl, www.szczepunia.za.pl

maadaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: maadaa » 27 cze 2007, 12:13

Rozumiem i wiem o co chodzi, ale nie uważam, że beret zuciwy jest brzydki :)

Wprost przeciwnie, uważam, że czapki, które są w nowym regulaminie mundurowym są brzydkie :)

Hufiec Oleśnica
Chorągiew Dolnośląska

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 27 cze 2007, 16:26

Twoje zdanie :P Można to uszanować, ale nie można łamać regulaminów...
Jestem jeszcze mało doświadczona, ale nigdy nie spotkałam się z noszeniem zuchowych beretów. Co do meldowania: stosujemy ale tylko na kameralnych imprezach (np. Szczepu).
Sprawności zuchowych nie noszę. Wg mnie to śmieszne :) Jako osoby w większości już dorosłe (a przynajmniej dojrzałe i odpowiedzialne) musimy zachować jakiś wizerunek. Kurcze, postawcie się w roli rodzica, który widzi dużego zucha, prowadzącego gromadkę mniejszych... Brrr
"Oto wypędzam szatana, oto wypędzam anioła..."
sam. Alicja Woronkiewicz
przyboczna XV GZ "Nibylandia"
Hufiec Mrągowo im. Janusza Korczaka

asiaras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asiaras » 27 cze 2007, 16:27

Też byłam początkowo przeciwna czapeczką, ale etras jestem nawet więcej niż zadowolona
W beretach było gorąco, nie chroniły od słońca i rodzice nie zawsze kupowali dobry rozmian beretu i niekóre dzieciaki wyglądały przekomicznie
A czapeczki to świetna sprawa, dzieci nie wstydza sie w nich chodzić, chętnie je noszą, nie razi ich słońce na wycieczkach, nie jest im gorąco i gdy je założą do zwykłego ubrania w czasie wycieczki to wyglądaja fajnie:)
pozdrawiam

ZUCHOWYM SPRAWNOŚCIĄ NA RęKAWIE INSTRUKTORÓW ZUCHOWYCH I BERETOM NA GŁOWACH MÓWIMY ZDECYDOWANIE STOP:)
Ostatnio zmieniony 27 cze 2007, 16:29 przez asiaras, łącznie zmieniany 1 raz.
phm Joanna Raś HO
szczep UNIA im Władysława Jagiełły
9 GZ Wielki Athapaskan
www.athapaskan.friko.pl, www.szczepunia.za.pl

maadaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: maadaa » 27 cze 2007, 16:46

Ja tam bym powiedziała stop czapeczkom ;) Moje dzieciaki przeważnie nie noszą beretów na głowach, tylko mają założone "na szyję", ja też. Berety zakładają w wypadku baaardzo ważnych uroczystości. A sprawności zuchowe na rękawie u wędrownika/instruktora zuchowego uważam za absdurd ;)

Hufiec Oleśnica
Chorągiew Dolnośląska

Włóczykije
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Włóczykije » 27 cze 2007, 17:37

nosze kapelusz włoczykija. nie do munduru- luźno na zbiórki. a na nim naszyte (naprasowane) mam sprawności zdobyte w gromadzie od czasu w krorej w niej działam. w zasadzie z nowymi zuchami. i nigdzie indziej.
Wszystko w porządku, bombardowanie trwa 4 godizny,jeden pies nie żyje.

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”