Drużynowy GZ nie moze pisać rozkazów?!

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
Zablokowany
Ania_zuchol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ania_zuchol » 27 lut 2007, 17:13

Drużynowi zuchowi po prostu nie muszą pisać rozkazów... Ważne informacje załatwia się w jakiś ciekawszy sposób np.: list, telegram, znaleziona karteczka... Dla zuchów nudne byłoby stac i słuchać co druhna tam do nic gada a jak mają coś do przeczytania, znlezienia, jak dostaną coś do skrzynki gromady to jest to badziej atrakcyjne :) Ale nie wiedziałam że drużynowi nie mogą bo w książce gromady jest wzór pisania rozkazów...
Hmmm....
Ja osobiście nie piszę rozkazów. Staram się żeby zuchy wiedziały co się dzieje w gromadzie ale żeby one same mogły coś przeczytać, zrobić...
pion. Ania Wawszkiewicz
drużynowa XVI GZ "Leśne Ludki"

"ty czas łatwo marnujesz lecz zuch go nie marnuje..."

jalipska
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: jalipska » 27 lut 2007, 18:07

ojej... mam nadzieję, że Druh żadnego zucha wykluczać z ZHP nigdy nie bedzie... :)
phm. Katarzyna Leszczyńska (Tylipska) HR

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 27 lut 2007, 19:04

solo23 pisze:LAeż ja sobie zdaję sprawe ze zuchy nie cieszy tradycyjna forma rozkazów tylko zastanawiam się co w takim razi ezrobić z przybocznymi których trzeba mianować (a to juz nie są zuchy), na jakiej podstawie wykluczyc kogoś z ZHP (bo takie prawo ma każdy drużynowy) albo skreślic z listy. No bo wiadomo ze nawet forma pochwały w rozkazie ma swoje o wiele lepsze odpowiedniki w nnej formie, ale już wspomniane skreslenie czy wykluczenie to poważna sprawa regulowana Statutem. Moze ktos z Wydziału Zuchoweg się przyłaczy, a najlepiej żeby to był ktoś kto współtworzył ta instrukcję.
Witam serdecznie!

Należę do osób, które na przełomie 2002 i 2003 r. tworzyły obecną instrukcję gromady zuchowej oraz instrukcję drużyny harcerskiej, starszoharcerskiej, wędrowniczej i wielopoziomowej.

Brak rozkazu w instrukcji gromady zuchowej nie jest niedopatrzeniem. Wynika z metodyki zuchowej.

Trzeba pamiętać, że:
- charakterystyczną formą aktywności zuchów jest zabawa w kogoś lub w coś,
- charakterystycznym elementem zbiórek gromady jest krąg rady - tu zapadają decyzje dotyczące życia gromady, rozstrzygane są wszelkie sytuacje konfliktowe, każde dziecko ma wówczas prawo głosu,
- drużynowy jest wodzem w zabawie, inspiruje ją, koordynuje jej przebieg, ale też aktywnie w niej uczestniczy.

Jeżeli chodzi o kwestie formalne, należy pamiętać, że drużynowy gromady podejmuje decyzje (przyjęcie członków, skreślenie z listy członków, mianowanie przybocznego itp.), krąg rady podejmuje "uchwały" (np. o przyznaniu sprawności). Forma ogłaszania tych decyzji i uchwał jest jednak odmienna od decyzji i uchwał w drużynach harcerskich, starszoharcerskich, wędrowniczych czy wielopoziomowych. Nie jest to rozkaz, a ogłoszenie w kręgu rady, uroczysty wpis do kroniki gromady, wpis do książki pracy gromady, czy też inna forma wynikająca z obrzędowości.

Przy okazji bardzo dziękuję druhnie pion. Ani Wawszkiewicz za ciekawą wypowiedź w tym wątku.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich zuchmistrzów!
Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

stucia
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: stucia » 24 mar 2007, 21:49

Moze powiem kródko jak to jest u mnie w gromadzie...
Wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie w kregu rady, ale przyboczne mianowałam normalnym rozkazem, tak samo jak przyznaję sprawności zarówno indywidualne jak i zespołowe oraz dopuszczam zuchy do złozenia obietnicy. Przecież rozkaz drużynowego nie musi byc półgodzinnym "klepaniem", a moze byc ciekawym wprowadzeniem np.z jakiejś bajki, a potem szybciutkim posumowaniem np. przyznaniem sprawności!
Mam nadzieje ze nie popełniam zadnego błedu pisząc rozkazy w GZ :)
pozdrawiam...
Drużynowa GZ "Kraina Sindbada Żeglarza"
Szczep im. BATALIONU AL "Czwartacy"
Hufiec ZHP "Łodź Górna"
Chorągiew Łódzka

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”