Powstaje Wielka Księga Gromad Zuchowych

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 08:29

Druhny i Druhowie
Drużynowi Gromad Zuchowych

Szybkimi krokami zbliża się setna rocznica Światowego Skautingu, Wielkiej Światowej Rodziny Skautowej, której członkiem jest nasz Związek, a zuchy najmłodszą jego częścią.

W dniu 1 sierpnia 2007 r. będziemy ponawiać naszą Obietnicę:
Obiecuję być dobrym zuchem,
zawsze przestrzegać Prawa Zucha.

W dniu tym złóżmy na ręce naczelnika naszego Związku raport o stanie ruchu zuchowego w formie Wielkiej Księgi.
Wielka Księga Gromad Zuchowych to wizytówki wszystkich działających, istniejących gromad zuchowych w dniu 1 sierpnia 2006 r.

Więcej o całym przedsięwzięciu znajduje się na stronie Zuchmistrza:
http://zuchmistrz.zuch.org/?id=jsjp
Ostatnio zmieniony 19 lip 2006, 08:29 przez zuchmistrz, łącznie zmieniany 1 raz.

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 11:12

zuchmistrz pisze:W dniu 1 sierpnia 2007 r. będziemy ponawiać naszą Obietnicę:
My (harcerze) czy zuchy ?
A jeśli zuchy, to ja to się ma do: http://js-jp.zhp.pl/content/view/23/39/
Cele propozycji

Podkreślenie wyrażonych w skautowym przyrzeczeniu: służby i braterstwa.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2006, 11:17 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 11:18

19kldh pisze:
zuchmistrz pisze:W dniu 1 sierpnia 2007 r. będziemy ponawiać naszą Obietnicę:
My (harcerze) czy zychy ?
A jesli zuchy, to ja to sie ma do: http://js-jp.zhp.pl/content/view/23/39/
Cele propozycji

Podkreślenie wyrażonych w skautowym przyrzeczeniu: służby i braterstwa.
Zuchy też realizują ten program. Propozycja przeznaczona jest dla zuchów.
Odsyłam do: http://zuchy.zhp.pl/index.php?do=standa ... ,0039,0002

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 11:54

zuchmistrz pisze:Propozycja przeznaczona jest dla zuchów.
Odsyłam do: http://zuchy.zhp.pl/index.php?do=standa ... ,0039,0002
Jest "mały" problem w tym że wskazana przez Ciebie strona nijak się ma do sąsiedniej strony:
http://zuchy.zhp.pl/index.php?do=standa ... ,0039,0001

Co i tak nie zmienia faktu że "służba i braterstwo" kiepsko "przekłada się" na zuchy.
http://dokumenty.zhp.pl/download.php?id=1179
Prawo i Obietnica Zucha to fundamenty pracy instruktora z zuchami. Z nich wynikają cele wychowawcze.
Zuchy przyjmują Prawo wprost. Zapisy Prawa i Obietnicy Zucha są niekwestionowane, rozumiejąc Prawo i Obietnicę zuchy dążą do postępowania zgodnego z zapisami.
Pozwoliłem sobie zwrócić na to uwagę szefowej Wydziału Programowego.
Muszę jeszcze "dopaść" szefową Zespołu Zuchowego.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2006, 12:01 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 12:26

Nie rozumiem co należy tłumaczyć.
Wszystko jest jasne i dokładnie wytłumaczone w linku wyżej. Zresztą jest to rozpisana (przez co prawda poprzednią GK) na zuchy realizacja tego programu, ale jednak nadal jest aktualna. Zresztą zapis służby i braterstwa również można realizować w zuchach. I zuchy to robią. Dyskryminacja zuchów?
Bardzo ładnie przedstawiliśmy jak realizować ten program js-ps na warsztatach z Zuchmistrzem, np. realizując sprawnośc Słoneczko-Wilczek, Podróżnik....

Powodzenia w dopadaniu

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 13:43

zuchmistrz pisze:Nie rozumiem co należy tłumaczyć.
Wszystko jest jasne i dokładnie wytłumaczone w linku wyżej.
O to chodzi że wcale nie jest wytumaczone.
Gdzie jest tam wytłumaczone to: "służba i braterstwo"
zuchmistrz pisze:Zresztą jest to rozpisana (przez co prawda poprzednią GK) na zuchy realizacja tego programu, ale jednak nadal jest aktualna.
Nie przez GK a przez Wydział Zuchowy, a i tego nie jestem do końca pewny, czy Wydział czy tylko "luźny zespół d/s" .
W każdym razie, nie do końca skonsultowany z "programem".
zuchmistrz pisze:Zresztą zapis służby i braterstwa również można realizować w zuchach. I zuchy to robią.
A możesz udostępnić jakieś materiały do pracy z zuchami dot. "służby i braterstwa" ?
zuchmistrz pisze:Bardzo ładnie przedstawiliśmy jak realizować ten program js-ps na warsztatach z Zuchmistrzem, np. realizując sprawnośc Słoneczko-Wilczek, Podróżnik....
Co to znaczy "bardzo ładnie" "?
zuchmistrz pisze:Powodzenia w dopadaniu
Obecna szefowa "programu" zgodziła się ze mną w tej kwestii. Jeszcze muszę "dopaść" szefową "zuchów".
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 14:36

W taki razie ciekawa jestem co powiedziała. Program powstał w zeszłym roku. Po pół roku, kiedy gromady zuchowe włączyły się do niego i go realizują wykorzystując chociażby materiały na stronie zespołu zuchowego. Czy nie jest za późno na zastanawianie się nad sprawą dot. "służby i braterstwa"?

Ale zresztą, co mi tam, mogę się wypowiedzieć:

"Jedność przejawia się w braterstwie ludzi całego świata. Jeden jest świat, wszędzie te same problemy". Czy zuchy nie mogą realizować "braterstwa" poprzez poznanie innych krajów, ich zwyczajów, obrzędów itd. Zuchy poprzez realizację cykli powinny poczuć, że są w jednej wielkiej skautowej rodzinie. Że w innych krajach też są zuchy, może inaczej się nazywają: skrzaty, delfinki, wilczki itd., ale są. Można korespondować, pisać e-maile, podróżować, organizować wspólne kolonie (w szczepie nie jest to chyba problem?). Jest to opisane w obszarze Jedność.
Zaś w obszarze Świat:
"obiecuję, przyrzekam, przysięgam, zrobię to, naprawdę, wierz mi. W taki sposób bierzemy odpowiedzialność za nasze słowa. Tak potwierdzamy naszą wiarygodność. Codziennie na całym świecie wielu młodych ludzi, w wielu językach, w różnych krajach składa jedno przyrzeczenie.
Różne słowa, ale te same wartości. Jak bardzo dla nas ważne. Służba, braterstwo, praca nad sobą.
To ten obszar, w którym pokażemy wagę słowa, słowa i odpowiedzialności za nie, tu możemy się zająć wskazaniem wartości, które nam przyświecają. Tutaj jest miejsce na dyskusję o zgodności naszych postaw z zapisami Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Tu będzie miejsce na pracę z wartościami, zasadami harcerskiego wychowania, podstawami wychowawczymi ZHP, a także na pracę z obowiązkami wobec rodziny, szkoły, państwa. To pokażemy wagę punktualności, terminowości. Ale również sprawimy, by członkowie naszych drużyn przykładali wagę do rzetelności, bo ona przecież świadczy o naszej odpowiedzialności za dane słowo. I dotyczyć to będzie wszystkich członków ZHP ? i zuch, i instruktor dotrzymują słowa, gdy przychodzą punktualnie na zbiórkę czy na spotkanie".
Zuchy mogą realizować ten cel poprzez poznawanie i życie zgodnie z Prawem Zucha. Pomocne w tym będą już od września opracowywane przez zespół zuchowy materiały metodyczne do Prawa Zucha.

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 15:03

zuchmistrz pisze:W taki razie ciekawa jestem co powiedziała.
Że z tego co wie "program zuchowy" powstał praktycznie bez konsultacji z "programem".
zuchmistrz pisze:Program powstał w zeszłym roku. Po pół roku, kiedy gromady zuchowe włączyły się do niego i go realizują wykorzystując chociażby materiały na stronie zespołu zuchowego. Czy nie jest za późno na zastanawianie się nad sprawą dot. "służby i braterstwa"?
Dlaczego "za późno" ? Dobrze wiesz że dla zuchów taki "program" nie powinien trwać wiecej niż 2 miesiące. Czyli gromady mogą się włączyć nawet w kwietniu 2007.
Czy muszą to robić wg dotychczasowej koncepcji ?
zuchmistrz pisze:Ale zresztą, co mi tam, mogę się wypowiedzieć:

"Jedność przejawia się w braterstwie ludzi całego świata. Jeden jest świat, wszędzie te same problemy". Czy zuchy nie mogą realizować "braterstwa" poprzez poznanie innych krajów, ich zwyczajów, obrzędów itd. Zuchy poprzez realizację cykli powinny poczuć, że są w jednej wielkiej skautowej rodzinie. Że w innych krajach też są zuchy, może inaczej się nazywają: skrzaty, delfinki, wilczki itd., ale są. Można korespondować, pisać e-maile, podróżować, organizować wspólne kolonie (w szczepie nie jest to chyba problem?). Jest to opisane w obszarze Jedność.
Zaś w obszarze Świat:
"obiecuję, przyrzekam, przysięgam, zrobię to, naprawdę, wierz mi. W taki sposób bierzemy odpowiedzialność za nasze słowa. Tak potwierdzamy naszą wiarygodność. Codziennie na całym świecie wielu młodych ludzi, w wielu językach, w różnych krajach składa jedno przyrzeczenie.
Różne słowa, ale te same wartości. Jak bardzo dla nas ważne. Służba, braterstwo, praca nad sobą.
No, "braterstwo" jakoś "wykombinowałaś ;)
Ale nadal nie ma nic o "służbie".
Więc jak ? Moze jednak warto zastanowić się nad korektą, wspólnie z "programem" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 15:22

Powstaje już coś takiego :). Od września proponowany będzie nowy program "Mam szczerą wolę, przyrzekam (obiecuję)...".
Program przeznaczony jest dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów. Program dla gromad zuchowych ?Mam szczerą wolę, obiecuję??.

Ze służbą - przyznaję trudno jest dostosować do dzieci. Uważam jednak, że dla dzieci służbą jest obowiązek płacenia składek, punktualne przychodzenie na zbiórkę, szanowanie munduru, zdobywanie sprawności i gwiazdek, godne reprezentowanie zuchów, bo zuch jest dzielny, bo pamięta o swoich obowiązkach, bo wszystkim jest z zuchem dobrze itd. Czy to nie jest służba?

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 15:30

zuchmistrz pisze:Powstaje już coś takiego :). Od września proponowany będzie nowy program "Mam szczerą wolę, przyrzekam (obiecuję)...".
Czyli tworzenie nowego "bytu" ....
zuchmistrz pisze:Ze służbą - przyznaję trudno jest dostosować do dzieci. Uważam jednak, że dla dzieci służbą jest obowiązek płacenia składek, punktualne przychodzenie na zbiórkę, szanowanie munduru, zdobywanie sprawności i gwiazdek, godne reprezentowanie zuchów, bo zuch jest dzielny, bo pamięta o swoich obowiązkach, bo wszystkim jest z zuchem dobrze itd. Czy to nie jest służba?
Bardzo "naciągane" ;)
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 19 lip 2006, 15:56

19kldh pisze:
zuchmistrz pisze:Bardzo ładnie przedstawiliśmy jak realizować ten program js-ps na warsztatach z Zuchmistrzem, np. realizując sprawnośc Słoneczko-Wilczek, Podróżnik....
".
To może ja wytłumaczę. Bardzo ładnie tzn. dogłębnie, tak, że wszyscy uczestnicy Warsztatów zrozumieli na czym polega sens realizowania programu. W pełni popieram dh. Kasię i jeśli mogę to podziekuję w tym miejscu za zorganizowanie warsztatów.
Pozdrawiam całą redakcję "Zuchmistrza"(jeśli oczywiście mogę za Druhny pośrednictwem)
a w szczególności dh. Różę, dh Stefana i dh. Ewę.
Czuwaj!
sam. Alicja Woronkiewicz
przyboczna XV GZ "Nibylandia"
Hufiec Mrągowo
"Oto wypędzam szatana, oto wypędzam anioła..."
sam. Alicja Woronkiewicz
Hufiec Mrągowo im. Janusza Korczaka

zuchmistrz
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: zuchmistrz » 19 lip 2006, 16:16

Dziękuję serdecznie Alu. Odzywaj się do nas. Na priva też :)
I poproszę jeszcze więcej przykładów, propozycji i pomysłów realizacji programu "Jeden świat - jedno przyrzeczenie".
I jeszcze raz zapraszam do wzięcia udziału w przedsięwzięciu "Wielka Księga Gromad Zuchowych".

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 19 lip 2006, 20:09

aluskaaa pisze:
19kldh pisze:
".
To może ja wytłumaczę. Bardzo ładnie tzn. dogłębnie, tak, że wszyscy uczestnicy Warsztatów zrozumieli na czym polega sens realizowania programu.
A na czym polega sens realizowania programu ?
(pytam absolutnie poważnie, choć z ukrytym zamiarem ;) )
Ostatnio zmieniony 19 lip 2006, 20:12 przez 19kldh, łącznie zmieniany 1 raz.
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 19 lip 2006, 20:45

http://js-jp.zhp.pl/content/view/23/39/
Hmm... No właśnie o to chodzi. I zuchom poprzez zdobywanie sprawności można pokazać, że należymy do tej wielkiej skautowej rodziny. Możemy przybliżyć im historię naszego państwa, pokazać, że są małymi obywatelami, że oni również wnoszą jakąś część do naszego społeczeństwa. Myślę, że to na celu mieli instrukorzy, którzy wprowadzili tą propozycję.
Ale może ja się nie powinnam wtrącać, rozmawiają tu doświadczeni instruktorzy, a ja przecież... Chciałam tylko jeszcze dodać, że właśnie w ramach JŚ-JP zorganizowałyśmy z Natalią (moją drużynową) mini-kolonię (właściwie to tylko biwaczek, ale że trochę dłuższy od poprzednich, to używałyśmy takiej nazwy między sobą), na której zuszki zdobywały sprawność "Słoneczko-Wilczek". Fakt, że było nas mało (naprawdę mało) wcale nam nie przeszkodził, aby świetnie się bawić. No i nauczyć się kilku rzeczy. Niedługo opiszemy to na stronie programu. I oczywiście w liście do redsakcji. No i Druhno, już rozmawiałam z Natalią, na pewno weźmiemy udział w propozycji Zuchmistrza.
Z mojej strony tyle.
Serdecznie pozdrawiam
sam. Alicja Woronkiewicz
sam. Alicja Woronkiewicz

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 19 lip 2006, 20:55

Mam jeszcze jedno pytanie: czy wycieczka rowerowa z rodzicami (rodziną) zuchów z naszej gromady, zakończona ogniskiem wypełnionym zabawami nt. róznic i podobieństw może być jakąś propozycją? Planujemy coś takiego zrobić, jednak nie wiem czy możemy zorganizować to w ramach JŚ-JP. Brakuje mi jeszcze doświadczenia...
sam. Alicja Woronkiewicz

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”