musztra nielegalna?

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 08 sie 2004, 21:45

....echhhh Sprafka :lol ...
ja cię doskonale rozumiem - też się za każdym razem rzucam o to że obowiązkiem odbierającego meldunek jest znać wszystkie formy meldunku - bo jest ! ! ! ! ! ! I że nikt nie ma prawa narzucić zucholom meldowania harcerskiego (nie chce znów cytować regulaminu - bo sami powinniście wiedzieć co w nim pisze - ale zwróćcie uwagę na słowo "mogą" ) ... no ale pamiętaj też o tym że oprócz tego że jesteś wodzem zuchów jesteś też harcerzem i powinieneś jednak czasem pomyśleć czy warto być takim uparciuchem - bo czasem jeśli prowadzący apel poprosi o harcerski meldunek to warto spełnić jego prośbę - ......

Nie upieraj się tak przy swoim - dobry związek polega na kompromisach :)

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 09 sie 2004, 09:26

basik napisał:....echhhh Sprafka :lol ...
ja cię doskonale rozumiem - też się za każdym razem rzucam o to że obowiązkiem odbierającego meldunek jest znać wszystkie formy meldunku - bo jest ! ! ! ! ! ! I że nikt nie ma prawa narzucić zucholom meldowania harcerskiego (nie chce znów cytować regulaminu - bo sami powinniście wiedzieć co w nim pisze - ale zwróćcie uwagę na słowo "mogą" )
No, no. Możecie mnie oświecić i zacytować stosowny zapis regulaminowy wg którego INSTRUKTOR HARCERSKI (prowadzacy gromade zuchową) może powiedzieć prowadzacemu apel hufca:
"Nie masz prawa narzucać mi zasad okreslonych w Zasadach musztry i ceremoniału harcerskiego"
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_6/04010001.rtf

A skoro już piszecie że wg Was:
basik napisał:
obowiązkiem odbierającego meldunek jest znać wszystkie formy meldunku - bo jest ! ! ! ! ! !
To wskażcie konkretny zapis stosownego regulaminu z którego ma wynikać ten obowiązek.
Oraz wskażcie gdzie znajdę OGÓLNOPOLSKI standard meldowania zuchowego.
Ten który wg Was mają znać wszyscy instruktorzy harcerscy.
Może przy okazji umiescimy go w nowej wersji regulaminu musztry ? ;-)

basik napisał: ... no ale pamiętaj też o tym że oprócz tego że jesteś wodzem zuchów jesteś też harcerzem i powinieneś jednak czasem pomyśleć czy warto być takim uparciuchem - bo czasem jeśli prowadzący apel poprosi o harcerski meldunek to warto spełnić jego prośbę - ......

Nie upieraj się tak przy swoim - dobry związek polega na kompromisach :)
Święta racja :)
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 11 sie 2004, 09:38

basik napisał:
Otóż może i nie został stwotrzony Regulamin Musztry Zuchowej (pole do popisu dla instruktorów) - natomiast w "ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO" - czyli dokumentu obowiązującego wszystkich harcerzy i instruktorów napisano(dokładnie na stronie 9):
".....Przestrzeganie zasad musztry obowiązuje harcerki, harcerzy, instruktorki i instruktorów ZHP. Wybrane zasady mogą być stosowane także przez gromady zuchowe, lecz tylko w trakcie uczestniczenia w uroczystościach harcerskich...."

Otóż to dh pisze dokładnie w regulaminie - i to mam namyśli fakt że zuchy nie obowiązuje musztra harcerska - aczkolwiek może być wykorzystywana ! ! ! ...powinien dh wiedzieć co pisze w regulaminach - jeśli to dh je m.in. tworzy ! ....
To że nigdzie nie jest napisane że prowadzący apel ma znać swoich meldujących nie znaczy że zdrowy rozsądek tego nie nakazuje - jeśli meldunek składałaby osoba niema - bądź głuchoniema - albo Anglik czy Niemiec - nie ma prawa złożyć meldunku w swoim własnym języku - niemieckim, angielskim czy MIGOWYM ? ? ?.... nie wydaje mi się - .....

to tyle w kwesti moich słów - które zostały nieźle zlustrowane :lol

... nie czuje się na tyle kompetentna by pisać co być powinno w regulaminach , a co nie (tymbardziej że zauważam że nawet tworzący je ich nie znają ;) ) dlatego tylko staram się o nich przypominać i je wykonywać - nic więcej druhu ! ! !

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 11 sie 2004, 11:45

basik napisał:
basik napisał:
Otóż może i nie został stwotrzony Regulamin Musztry Zuchowej (pole do popisu dla instruktorów) - natomiast w "ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO" - czyli dokumentu obowiązującego wszystkich harcerzy i instruktorów napisano(dokładnie na stronie 9):
".....Przestrzeganie zasad musztry obowiązuje harcerki, harcerzy, instruktorki i instruktorów ZHP. Wybrane zasady mogą być stosowane także przez gromady zuchowe, lecz tylko w trakcie uczestniczenia w uroczystościach harcerskich...."
Otóż to dh pisze dokładnie w regulaminie - i to mam namyśli fakt że zuchy nie obowiązuje musztra harcerska - aczkolwiek może być wykorzystywana ! ! ! ...powinien dh wiedzieć co pisze w regulaminach - jeśli to dh je m.in. tworzy ! ....
Ja ich nie "tworzę" lecz nimi "zarządzam". ;-)
Tworzy je, a właściwie zatwierdza, GK ZHP.
basik napisał: To że nigdzie nie jest napisane że prowadzący apel ma znać swoich meldujących nie znaczy że zdrowy rozsądek tego nie nakazuje - jeśli meldunek składałaby osoba niema - bądź głuchoniema - albo Anglik czy Niemiec - nie ma prawa złożyć meldunku w swoim własnym języku - niemieckim, angielskim czy MIGOWYM ? ? ?.... nie wydaje mi się - .....
Zdrowy rozsądek nakazuje aby meldunek DRUŻYNY
składała osoba zdolna go prawidłowo czyli czytelnie złożyć.
Oczywiście, jeśli jest założone że drużyny meldują się "po swojemu" (w swoich jezykach, wg swojej obrzędowości) to oboźny apelu jest do tego przygotowany. [A przynajmniej powinien ;-) ]
Ale jeśli nie to meldujacy muszą to zrobić w sposób okreslony przez Regulamin.
A skoro już cytujesz to:
(.......) Dokument ten zatytułowany Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego winien być przestrzegany przez WSZYSTKICH członków Związku Harcerstwa Polskiego: harcerki, harcerzy, INSTRUKTORKI, INSTRUKTORÓW, a w szczególnych przypadkach również przez członków gromad zuchowych.
Zuchy oczywiście mają własną musztrę, często jednak uczestniczą w uroczystościach HARCERSKICH, państwowych, patriotyczno-religijnych i powinny wiedzieć, jak w takich sytuacjach mają się zachować. (.........)
Apel hufca jest niewątpliwie uroczystoscią HARCERSKĄ.
A jeśli by już podchodzić wg zdrowego rozsadku
to gdy "przychodzisz w gosci"
to zachowujesz sie wg zasad określonych przez gospodarza ?
basik napisał: ... nie czuje się na tyle kompetentna by pisać co być powinno w regulaminach , a co nie (tymbardziej że zauważam że nawet tworzący je ich nie znają ;) ) dlatego tylko staram się o nich przypominać i je wykonywać - nic więcej druhu ! ! !
Tyle że przed ich wykonaniem trzeba je wpierw uważnie przeczytać i przemysleć.

I żeby było jasne do końca...
Oczywistym jest że jeśli ktoś organizuje apel w którym mają uczestniczyć gromady dychowe
to powinien to jakoś, w miarę możliwości, uwzględniać, pamiętając o specyfice metodyki zuchowej.
Natomiast instruktorzy zuchowi "przychodząc w gości" muszą się
do ustalonych przez "gospodarza" zasad dostosować.
Czy im to się podoba czy nie.
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 12 sie 2004, 10:25

DRUHU!!!!!!!! Przychodząc na Apel Hufca nie przychodzę w gości ! ! ! Czy wg Druha Zuchy nie są częścią składową Hufca ? ? ? Jeśli druh separuje zuchy jako coś nie hufcowego co na apel hufca przychodzi jako GOŚć to nie dziwię się że mamy takie problemy z taką prostą sprawą jak musztra ! ! !

Natomiast zgadzam się z Druhem że całe meldowanie powinno polegać na współpracy z osobą je przyjmującą - co od początku na tym forum piszę - że jeśli ta osoba sobie życzy meldunku harcerskiego to nie ma się co upierać bo też jesteśmy harcerzami i naszym obowiązkiem jest umiejętność meldunku wg zasad musztry harcerskiej !

Co do tego co pisze w regulaminie - strasznie Druh to pogmatwał i pokręcił - mam nadzieję że nasze regulaminy nie są aż takie skomplikowane - bo ja je rozumie tak jak są napisane czarne na białym - czyli jeśli pisze że "wybrane zasady MOGĄ być stosowane przez GROMADY ZUCHOWE, ALE TYLKO w uroczystościach harcerskich" to znaczy że za porozumieniem z osobą przyjmującą meldunek decyduję czy będę składać meldunek zuchowy czy harcerski - decyduję ponieważ jestem na tym apelu wraz z gromadą zuchową i jest to część mojej pracy z zuchami i zuchy te są świadkami mojego meldunku wię MOGę w uroczystości harcerskiej korzystać z reg. musztry harcerskiej ale NIE MUSZę - bo obowiązują mnie inne zasady !

Jeśli źle myślę bardzo proszę mnie skorygować - i nie denerwować się na mnie :p Ja się wciąź uczę - jak każdy ;) ale mam jedną prośbę - proszę nie oddzielać zuchów od braci harcerskiej jakoby były goścmi bo od momentu złożenia obietnicy zuchowej są PEŁNOPRAWNYMI CZŁONKAMI ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO i tak samo stanowią hufiec jak hercerze, harcerze starsi, wędrownicy i instruktorzy - to jest poprostu pierwszy pion wiekowy ! - no chyba że znow źle pojmuje harcerstwo i wszystko w co wierze dh teraz wywróci do góry nogami :~(

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 12 sie 2004, 13:17

basik napisał:
słońca kochane czytajcie proszę częściej regulaminy - to nie będzie problemów takich jak "nielegalna musztra". Otóż może i nie został stwotrzony Regulamin Musztry Zuchowej (pole do popisu dla instruktorów) - natomiast w "ZASADY MUSZTRY I CEREMONIAŁU HARCERSKIEGO" - czyli dokumentu obowiązującego wszystkich harcerzy i instruktorów napisano(dokładnie na stronie 9):
[i]".....Przestrzeganie zasad musztry obowiązuje harcerki, harcerzy, instruktorki i instruktorów ZHP. Wybrane zasady mogą być stosowane także przez gromady zuchowe, lecz tylko w trakcie uczestniczenia w uroczystościach harcerskich...."[/i]
Widać starość tak osłabiła mi wzrok że nie mogę znaleźć cytowanego przez Ciebie fragmentu,
w obowiazującym regulaminie:
"Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego"
(Rozkaz Naczelnika ZHP L. 5/97 z 20.05.97 - W.U. nr 5/97)
http://www.dokumenty.zhp.org.pl/download_6/04010001.rtf
Czy mogłabyś mi pomóc i wskazać w którym miejscu jest on ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 13 sie 2004, 08:53

już piszę Druhu - dla Druha wszystko ;)

Związek Harcerstwa Polskiego
Zasady Musztry i Ceremoniału Harcerskiego
Harcerskie Biuro Wydawnicze
"horyzonty"
Warszawa 1997

"Wprowadzono Rozkazem Naczelnika ZHP L. 5/97 z dnia 20 maja 1997 r z ważnościa od
dnia 1 lipca 1997 r. ( Wiadomości Urzędowe ZHP 1997, nr 5) "

strona 9 akapit 8

no to dokładna bibliografia cytowanego przeze mnie dokumentu - może dh stwierdzić że należy sięgać do źródeł - ale tak szczerze to żródła które posiadają drużynowi - (w zasadzie to również i komendanci bardzo - co uważam za bardzo słuszną sprawę) w każdym razie źródła te to właśnie wydawnictwa takie jak horyzonty - statut też znam w takiej formie w jakiej otrzymałam od komendy czyli wg takiej małej książeczki o nazwie Statut ZHP a nie z dokładnej uchwały ! ! ! .... ale specjalnie dla Druha poczytam sobie orginały - od nie dawna mam internet - więc mogę go trochę powykorzystywać ;););)

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 13 sie 2004, 09:05

no to poczytałam sobie - wygląda na to że jest to dokładnie to samo co w książeczce z której korzystam - zatem przykro mi to stwierdzić ale chyba faktycznie na starość ma Druh kłopoty z wzrokiem - może czas nad tym pomyśleć ;) - ja oczywiście żartuję - każdemu się może zdarzyć przoczenie dwóch linijek - zwłaszcza jak się czyta z ekranu ! ! ! otóż znajduje się to we wstępie do Zasad Musztry ... w tych dokumentach które ściągnęłam z linku jest to dokładnie na samej górze 6. strony ! ! ! ! ! ! ! W dokładnie tej samej postaci którą cytowałam ;)

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 13 sie 2004, 09:46

basik napisał:

no to poczytałam sobie - wygląda na to że jest to dokładnie to samo co w książeczce z której korzystam - zatem przykro mi to stwierdzić ale chyba faktycznie na starość ma Druh kłopoty z wzrokiem - może czas nad tym pomyśleć ;) - ja oczywiście żartuję - każdemu się może zdarzyć przoczenie dwóch linijek - zwłaszcza jak się czyta z ekranu ! ! ! otóż znajduje się to we wstępie do Zasad Musztry ... w tych dokumentach które ściągnęłam z linku jest to dokładnie na samej górze 6. strony ! ! ! ! ! ! ! W dokładnie tej samej postaci którą cytowałam ;)
Cóż starość nie radość ;)
Przeoczyłem bo zapomniałem jak niechlujnie są pisane związkowe instrukcje >:(
No bo jeśli w dokumencie mamy takie 2 zapisy:

(..........)Dokument ten zatytułowany Zasady musztry i ceremoniału harcerskiego winien być przestrzegany przez wszystkich członków Związku Harcerstwa Polskiego: harcerki, harcerzy, instruktorki, instruktorów,
a w szczególnych przypadkach również przez członków gromad zuchowych.
Zuchy oczywiście mają własną musztrę, często jednak uczestniczą w uroczystościach harcerskich, państwowych, patriotyczno-religijnych i powinny wiedzieć, jak w takich sytuacjach mają się zachować.(............)

oraz

(..............)Niniejsze zasady opracowane zostały w celu ujednolicenia musztry w całej organizacji.
Przestrzeganie „Zasad musztry" obowiązuje harcerki, harcerzy, instruktorki i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.
Wybrane zasady mogą być stosowane także przez gromady zuchowe,
lecz tylko w trakcie uczestnictwa w uroczystościach harcerskich. (.............)

To trudno się dziwić "bałaganowi" w interpretowaniu go przez instruktorów ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 13 sie 2004, 12:43

Ma Druh całkowitą rację - bałagan nie sprzyja ujednoliceniu :(

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 13 sie 2004, 16:47

rany, znowu to samo... wakacje sa... mysle, ze niektóre rzeczy przychodza z wiekiem...

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

Alienek
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alienek » 22 sie 2004, 21:38

A napisze coś takiego. :p
U nas jest tak, że jak się jest zuchem, to się ma musztrę zuchową, po osiągnięciu potrzebnego wieku przechodzi sie do drużyny harcerskiej, a tam obowiązuje mustra harcerska, którą zuchy uczą sie od jednej do powiedzmy dwóch zbiórek....
Ja tam nie widzę problemu, zeby drużynowy gromady zuchowej meldował po zuchowemu (ale może tak jest, bo u nas tak jest od zawsze).
Nie widzę problemu nauczenia zuchów musztry harcerskiej w odpowiednim czasie, bowiem po coś stworzyli te podziały wiekowe.... Chyba po to, aby zwiększyć ilość kadry :lol ok, to był żart....
Ktoś kiedyś na kursie przedstawił mi tabelę z rozwojem psychofizycznym dzieci....
Potem ten sam ktoś przedstawił mi metody uczenia przez zabawę (po to się bawimy w indian, dziki zachód by czegoś wartościowego dzieci nauczyć, prawda?? ).
Moim zdaniem na wszystko jest czas i na musztrę zuchową u zuchów i na musztrę harcerską u harcerzy....
A może się mylę??
Ok, kiedyś w tym wątku było coś o pląsach... Powiem szczerze - jestem w drużynie wędrowniczej, ale sami chętnie pląsamy (może ktoś zna) w "Misie Patysie" i inne zuchowe pląsy. Nie cały czas oczywiście, ale zdaża się nam.
Dużo czasu mojej przygody w harcerstwie spędziłem jako kadra zuchowa i ZAWSZE meldowałem po zuchowemu i NIGDY nikt nie miał o to do mnie pretensji (czy to były apele drużyny, szczepu czy Hufca).
To by było na tyle (chyba)
:D
Rafał Półbratek
191 WDW "Czarny Szlak"
Warszawa Mokotów
poza tym w HGR Bemowo

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 24 wrz 2004, 08:26

Niezależnie od wszystkiego jak jestem oboźnym lub kimś komu się melduje i Gromada nie jest meldowana po zuchowemu to jestem baaaaardzo rozczarowany, tak baaaardzo że z reguły daję to odczuć (np. zupełnie nieregulaminowym jękiem zawodu lub okrzykiem pożałowania).
Dopuszczam możliwość meldowania Gromady po harcersku TYLKO na "zewnętrznych" imprezach (taki np. Prezydent Miasta nic z tego nie trybi i ma kłopoty ze skakaniem na jednej nodze).
Waj Czu Zuchole ;)
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 24 wrz 2004, 10:19

sikor napisał:
Dopuszczam możliwość meldowania Gromady po harcersku TYLKO na "zewnętrznych" imprezach (taki np. Prezydent Miasta nic z tego nie trybi i ma kłopoty ze skakaniem na jednej nodze).
I dodaj jeszcze sytuacje, gdy oczekiwanej TREŚCI meldunku nie da się JEDNOZNACZNIE
przekazać sposobem "zuchowym".
hm. Czesław Przybytek HR
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”