Zobowiązanie instruktorskie drużynowej GZ

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
Zablokowany
KubaM
Starszy użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 28 gru 2003, 13:25
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 21 maja 2006, 06:57

Piszę w tym temacie, gdyż sprawa dotyczy drużynowej GZ.
Jaki jest maksymalny okres, w jakim osoba dopuszczona do zobowiązania instruktorskiego musi je złożyć? I czy w okresie przed złożeniem zobowiązania, ma ona uprawnienia wynikające z bycia przewodniczką – tzn. uprawnienie do bycia wychowawcą na obozie harcerskim (koloni zuchowej). Prosiłbym także o podanie podstawy "prawnej".

:)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

endrea
Starszy użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 19 lut 2006, 21:52
Lokalizacja: 20 DHL "Czarny Wilk"- Leśni;)
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: endrea » 21 maja 2006, 13:24

KubaM pisze:Jaki jest maksymalny okres, w jakim osoba dopuszczona do zobowiązania instruktorskiego musi je złożyć?
"3.Za przyjęcie w poczet instruktorów odpowiada właściwy komendant. Zobowiązanie powinno być złożone nie później niż 3 miesiące po przyznaniu stopnia przewodnik - przewodniczka."

System Stopni Instruktorskich;)
phm. Izabela Staszczyszyn HR
Drużynowa 20 Drużyny Harcerzy Leśnych "Czarny Wilk" ^-^
III Szczep Harcerski "Leśni"
www.lesni.pl || www.kpw.org.pl || www.haer.org

KubaM
Starszy użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 28 gru 2003, 13:25
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 21 maja 2006, 14:31

OK, znalazłem. :)

A co z drugą częścią pytania ??:)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

hajder

Post autor: hajder » 21 maja 2006, 14:46

Po pierwsze polecam opcję 'Szukaj'.
Obydwa pytania padały nie raz.

Po drugie, z formalnego punktu widzenia do pełnienia funkcji wychowawczej na obozie/kolonii uprawnione są tylko osoby, które ukończyły kurs wychowawców kolonijnych. Chyba, że obozu nie zamierzacie nigdzie zgłaszać, ale wtedy lepiej nawet o to nie pytaj.

orite
Starszy użytkownik
Posty: 222
Rejestracja: 13 mar 2005, 21:58
Lokalizacja: 5 DHS "Feniks"
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: orite » 21 maja 2006, 15:34

a co z rozporządzeniem Ministra Edukacji ze stycznia 1997r? Ono już nieobowiązuje?
[mówiło o tym, że kierownikiem placówki może być phm po kursie kierowników, a wychowawcą każdy czynny instruuktor (bez dodatkowych kursów)]
Idę by dotrzeć, wręcz idę by iść - czynność jest skutkiem, przyczyną jest myśl...

hajder

Post autor: hajder » 21 maja 2006, 16:28

Sam znalazłem. Dokument to ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 21 stycznia 1997 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania.

Odnośnie kierowników
§ 11. 1. Placówką wypoczynku kieruje nauczyciel, czynny instruktor harcerski od stopnia podharcmistrza włącznie lub inna osoba, posiadająca co najmniej trzyletni staż pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej, spełniająca warunki określone w § 12 ust. 2. Przepis § 12 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. Nauczyciel, czynny instruktor harcerski lub inna osoba, o których mowa w ust. 1, muszą posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników placówek wypoczynku obejmującego program stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Odnośnie wychowawców
§ 12. 1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
...
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
...
2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.
Czyli zgodnie z teorią przewodnik może być wychowawcą. Niestety w realnym świecie (np u nas) KO wymaga kursu wychowawców od wszystkich. Wszyscy go z resztą mamy.
Poza tym biura podróży często nie chcą przyjąć do pracy instruktora bez "papierka" - warto go więc mieć. W końcu można czasem coś zarobić :)
Ale przyznaję, myliłem się
Ostatnio zmieniony 21 maja 2006, 16:29 przez hajder, łącznie zmieniany 1 raz.

KubaM
Starszy użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 28 gru 2003, 13:25
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 22 maja 2006, 09:33

§ 12. 1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
...
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
...
2. Osoby wymienione w ust. 1 pkt 4-7, podejmujące pracę wychowawcy w placówkach wypoczynku, powinny spełniać następujące warunki:
1) mieć ukończone 18 lat życia,
2) posiadać co najmniej średnie wykształcenie, z zastrzeżeniem ust. 3,
3) posiadać odpowiednie warunki zdrowotne, potwierdzone zaświadczeniem lekarskim,
4) posiadać predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
3. Warunek określony w ust. 2 pkt 2 nie dotyczy instruktorów harcerskich, o których mowa w ust. 1 pkt 5, pełniących funkcję wychowawcy w placówkach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie.
Przewodnik może być wychowawcą na obozach harcerskich... teraz powstaje pytanie, czy od chwili zamknięcia i przyznania stopnia czy od chwili złożenia zobowiązania instruktorskiego ?
:)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

19kldh
Stały bywalec
Posty: 3888
Rejestracja: 27 maja 2002, 09:19
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 22 maja 2006, 10:37

KubaM pisze:
§ 12. 1. W placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być:
...
5) instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika włącznie,
...
Przewodnik może być wychowawcą na obozach harcerskich...
teraz powstaje pytanie, czy od chwili zamknięcia i przyznania stopnia
czy od chwili złożenia zobowiązania instruktorskiego ?
Od chwili złożenia Zobowiązania.
Bo dopiero wówczas zostaje się instruktorem harcerskim .
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

KubaM
Starszy użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 28 gru 2003, 13:25
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: KubaM » 05 cze 2006, 22:13

Dzięki. :)
"Ruch rodzi organizację, organizacja się rozrasta, kostnieje, tłamsi Ruch... Ruch porzuca organizację!"

dominik jan domin
Stały bywalec
Posty: 1640
Rejestracja: 23 wrz 2004, 16:47
Lokalizacja: Klerycki Krąg Harcerski WICEK
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: dominik jan domin » 06 cze 2006, 09:08

Przy czym nie ma okreslonej formy zobowiązania - musi je po prostu złożyć. Moze być nawet pisemnie.
phm. Dominik Jan Domin HR

Klerycki Krąg Harcerski WICEK im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego
Hufiec ZHP Toruń

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”