Niegrzeczne zuchy.

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 25 mar 2007, 09:53

Czuwaj

Ja mam takie dosyc fajny sposób zeby zuszki uspokoic...Jaki widze ze "wariują" to wszystcy siadamy szybko w kregu,Mówię im aby zamkneli oczy,wyciszyli sie i słuchali jakie dzwieki słyszą.Tak siedzimy przez tak ok 3 minuty i liczymy nastepnie kazdy opowiada jakie słyszał odgłosy.Zazwyczaj po tym są spokojniejsi.Mam takze dosyc fajny sposób na zainteresowanie tych "grzecniejszych"jak i takze tych"głosniejszych"mianowice siadamy w kregu,jest ciemno swiecą tylko swieczki,zaczynam poczatek jakies historyjki nastepnie przekazuje kolejna czesc do opowiadania nastepnemu zuszkowi i tak cały krag.Wiecie to jest dobra zabawa cwiczy im wyobraznie,ale takze ich w jakims sensie dowartosciowuje.Spróbujcie to u Was na zbiorkach
"Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest."

ks. Kazimierz Lutosławski

Ania_zuchol
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Ania_zuchol » 25 mar 2007, 17:16

Jeżeli zuchy wariują, skaczą, biegają, zaczeiają znaczy że potrzebują więcej ruchu na zbiórkach. Zbiórki przecież są też po o żeby się wyszaleć, niekiedy nawet wyładować agresją:( Sróbuj włożyć więcej elementów dynamicznych a nie statycznych ;)

Nastęny ciekawy sposób to gdy już szaleją zacznij wyklaskiwać jakiś rytm i powiedz żeby zuchy go naśladowały ;) Skupią się wtey na klaskaniu a nie na wygłupach... ale to nie działa zbyt długo... ;)
pion. Ania Wawszkiewicz
drużynowa XVI GZ "Leśne Ludki"

"ty czas łatwo marnujesz lecz zuch go nie marnuje..."

Maruuuda
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maruuuda » 27 mar 2007, 15:25

Witam, na forum jestem nowa ale od pol roku uwaznie czytam wszystko co sie tu pojawia. wreszcie odważyłam sie wypowiedziec :]

Ja działam na wyobraźnie... zazwyczaj kaze maluchom dmuchnąć na nasz "magiczny" bebenek. Nastepnie mowie im, ze teraz ich głosy sa w bebenku i kazdy kto chce cos powiedziec "odzyskuje" głos gdy oddam mu bebenek... Bardzo działa na niesfornie dzieci podczas np. gawedy. Nie tylko sa cichutko i słuchają, lae też uspakajaja sie. maja poczucie tajemnizcosci. Po zakonczeniu kazdy uroczyscie otrzymuje swoj glos spowrotem. O dziwo działa, mimo ze na poczatku przelozeni mieli zastrzezenia... Na wszystko jest sposób, trzeba nawet uspokojenie dzieci traktowac jako zabawe...
Tylko dzieci wiedzą, czego szukają...
(Antoine de Saint-Exupery)

KubuśK.
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: KubuśK. » 01 kwie 2007, 21:41

Ja sobie już wyrobiłem opinię nt. zuchów.
Nieznośnie, nieposłuszne, okropne, złośliwe, hałaśliwe, rozrabiające, a zarazem słodkie, miłe, grzeczne, posłuszne i w miarę możliwości normalnie się zachowujące.
Nie lubię zuchów. Raz mieliśmy obóz razem z zuchami to pobrali papier z toyi i zaczęli sobie nim po placu apelowym rzucać. "LEć SRAJTAŚMO, LEć!" - niezłą zabawę mieli, a fajnie się na nich patrzało jak z krzaków dobiegał krzyk "Ała!" - zuch szuka papieru toaletowego, który poprzednio wylądował w ciekawych krzakach.
Wyw. Jakub Kieszkowski
10 Harcerska Drużyna Czerwonych Beretów im. S. Sosabowskiego
Hufiec Rumia im. 1 Brygady Pancernej WP

aluskaaa
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: aluskaaa » 03 kwie 2007, 14:08

Ile Ty masz lat?
jestem wstrząśnięta...
"Oto wypędzam szatana, oto wypędzam anioła..."
sam. Alicja Woronkiewicz
przyboczna XV GZ "Nibylandia"
Hufiec Mrągowo im. Janusza Korczaka

Naleśnik
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Naleśnik » 04 kwie 2007, 11:37

Ostatnio zrobiłam zuchom zbiórkę, na której musieli bardzo dużo biegać. Kiedy na końcu siedliśmy w Kręgu, wszystkie dzieciaki były bardzo zadowolone, ale też czerwone na buziach. I to jest moja recepta na łobuzów - przygotować ciekawą zbiórkę, która będzie wymagała od nich ciągłego zaangażowania w coś i nawet nie zauważą wtedy, że już czas do domu, a oni jeszcze przecież nic nie narozrabiali. :P
"Prawdy szukać i szukać, nim Cię porwie jedna z burz..."
-------------------------------------------------------------------------------------
phm. Marta Leśniak
komendantka XII Szczepu DHiZ "Q"

harcerka_zhp
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: harcerka_zhp » 09 kwie 2007, 13:30

Ps93 pisze:na niegrzeczne dzieci mam kilka sposobów.

4. mój ulubiony - bierzemy z kadrą swoje rzeczy i wychodzimy, wracamy kiedy wszyscy się uspokoją (kiedy słychac cisze ;D )

Mam nadzieję, że któryś pomoże.
Wasz ulubiony sposób...:/ A co zrobicie jezeli w czasie waszej "uzasadnionej" nieobecnosci ktoremus z zuchow cos sie stanie?! Wedlug mnie to nieodpowiedzialne...!!! Przeciez kadra zuchowa ma miliony pomyslow jak uspokoic dzieci przez zabawe, np. "a psik".

dh.Lukas
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh.Lukas » 09 kwie 2007, 19:17

Ps93 pisze:na niegrzeczne dzieci mam kilka sposobów.

1. wszystkie zuchy stają na baczność, stoją przez kilka minutek, w tym czasie wygłaszam jakąś mowę o szkodliwości niegrzeczności i za karę do końca zbiórki w nic sie nie bawią

4. mój ulubiony - bierzemy z kadrą swoje rzeczy i wychodzimy, wracamy kiedy wszyscy się uspokoją (kiedy słychac cisze ;D )

Mam nadzieję, że któryś pomoże.
niestety ale nie zgodze sie z ta forma "wychowywania"powiedz mi jedno Twoje zuszki to jednostka wojskowa?ze musza stac na bacznosci i słuchac Ciebie?myslisz ze to co im powiesz działa na Nich?dzieci w tym wieku potrzebuja ruchu a nie "pozycjii zasadniczej"owszem mozna im tłumaczyc ale w inni sposób np w formie zabawy.Nastepujacym faktem ktory mnie dziwi sa to wasze wyjscia z zbiorek...dobra raz moze zadziałac ale wiecie jak bedziecie robic to cały czas to dzieciaki sie do tego przyzwyczaja i zaqczna rozrabiac w harcowce,moga sobie krzywde zrobic i powiedziecie mi jak to potem wytłumaczycie komendantowi?hhmmmmm "wyszlismy z harcowki poniewaz były niegrzeczne?"gwarantuje Wam ze gromadki juz przez te słowa nie bedziecie mieli.Spojrzcie na swoje zachowanie,spojrzcie czy juz nie wlecieliscie w rutyne bo jak wlecicie w rutyne to wierzcie mi gromada nie ma sensu
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2007, 19:26 przez dh.Lukas, łącznie zmieniany 1 raz.
"Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest."

ks. Kazimierz Lutosławski

asiaras
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: asiaras » 09 kwie 2007, 21:18

NAJGORSZE POSUNIęCIA WYCHOWAWCZE:
• Wyrzucenia za drzwi, lub samemu opuszczenie sali - jeśli w tym czasie coś się stanie kto bedzie odpowiadał?????????????
• Krzyk
• Brak systematyczności i konsekwencji w działaniu
• Niezdecydowana postawa instruktora
• Pobłażliwość
• Nie lojalne traktowanie podopiecznych
• Potępianie i ośmieszanie zucha, upokarzanie
• Wyzwiska i ubliżenia
• Brak opanowania instruktorów
• Szantażowanie(straszenie) karą
• Wywoływanie strachu i bojaźni

NIE WOLNO NAM
stosowac żadnych kar cielesnych, kar nie przynoszących żadnych korzyści (np bez sensowne zbieranie szyszek) NIe wolno nam upokażać!

Przykłady podane Ps93 są wogóle NIE DO PRZYJęCIA!
NIe wolno tak sie zachowywać
Co to działanie daje?- NIC
PO krzyczycie czy też zrobicie zuchy w KONIA ale tak naprawde nic to nie zmieni aby kara była ODPOWIEDNIA i przynosiła jakiekolwiek korzyści musimy pamiętać kara winna się charakteryzować 4 elementami:

Natychmiastowość działania, Adekwatność, Konsekwencja,Stopniowalność

POwinniśmy tez pamiętać że lepsza od KARY jest nagroda dla tych którzy dobrze się zachowują:)

dlatego lepiej NAGRADZAć NIŻ KARAć:)
phm Joanna Raś HO
szczep UNIA im Władysława Jagiełły
9 GZ Wielki Athapaskan
www.athapaskan.friko.pl, www.szczepunia.za.pl

kosmaty
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kosmaty » 11 kwie 2007, 13:09

NAGRODY:
- UśMIECH TAKI Z SERCA;)wiesz Gosiu jaki!
- jakiś drobny upominek ( choćby lizak,nie wiem... pierścień);
- specjalny okrzyk całej gromady na cześć danego zucha;
- może mianowanie go na szóstkowego??
- pochwała druzynowego na forum drużyny czy na stronie gromady, zeby rodzice tez mogli ja zobaczyć;
- zuch moze wybrać w nagrodę pląs (piosenkę), w który się pobawicie (zaśpiewacie);

Gosiu wszystko, wszystko co sprawi mu radość!!!
Ja od zuchów ekspertem nie jestem, ale pamiętaj, że w ZHP liczy się POZYTYWNOSć.
Kary przynoszą mniejszy ( o ile nie zaden ) efekt. Dużo lepiej nagradzać.
Pamiętaj, ze każde dziecko chce być chwalone, lubiane, szanowane;)
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2007, 13:21 przez kosmaty, łącznie zmieniany 1 raz.
phm. Rafał Talar HR
Chorągiew Krakowska

Beata64rdhs
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Beata64rdhs » 16 kwie 2007, 18:35

Moje zuchy były bardzo niegrzeczne.. Byłam bardzo cierpliwa, ale na jednej zbiórce dzieciaki po prostu zabraklo mi cierpliwosc. Przerwalam na chwile, zamilklam. One zauwazyly ze cos jest nie tak i tez przestaly gadac. Moglam prowadzic zbiorke dalej, ale wiedzialam ze za chwile bedzie to sampo. Przynioslam wiec arkusz szarego papieru i wspolnie z zuchami ustalilismy regulamin, ktory bedzie nas obowiazywal na zbiorkach.
dh. Ola pisze:Wymyśliłyśmy że zastosujemy taką tabelkę gdzie będą wypisane imiona zuchów i będziemy naklejać im pewne znaczki za zachowanie...za określoną liczbę znaczków "złych" lub "dobrych" będą nagrody lub tez kary...
stanowczo odradzam kary! na poczatku tez dawalam nagrody i kary (plusy i minusy), ale uświadomiono mnie, ze przeciez jest cos takiego jak POZYTYWNSC ;) a poza tym zuchy zaczely sie przescigac w tym, kto bedzie mial wiecej minusow. po zmianie wyglada to tak, ze zuch który wchodzi na zbiórke dostaje kredyt zaufania w postaci +. Za zle zachowanie plusa odejmujemy, za dobre dostaje jeszcze jednego. Nagroda bedzie wielka i czeka ich na pierwszym z brzegu wyjeżdzie. Dziala i skutkuje ;) a kara powinien byc sam brak nagrody ;)A najlepsza nagroda?? pochwała przy calej Gromadzie ;)

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”