Emblematy sprawności

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 25 cze 2005, 14:04

Ech... wydarzyła mi się taka historia...
Stoję sobie wczoraj w kolejce w 4 żywiołach, (do których pędzę zawsze gdy jestem w stolicy :) ). Przede mną jakiś drużynowy zuchowy kupował sprawności zuchowe - jednego wzoru akurat nie było. Był rozżalony bo w niedzielę wyjeżdża na kolonie i "co on zrobi". No cóż - kupiłam co miałam kupić, podeszłam do biedaka i mu mówię, że u nas w hufcu po prostu robi się sprawności - powiedziałam w jaki sposób (patrz kilka wątków wyżej) i jeśli nie dostanie tej sprawności to może "wprasować" je i ma się może gorszej jakości niż wyszywane za to tańsze i "na zawołanie".
W odpowiedzi usłyszałam takie zdanie (nota bene wypowiedziane z porządną pogardą) : "My tam się nie wyłamujemy ze związku"

Przykro mi się zrobiło bo chciałam chłopakowi pomóc nie mając w tym żadnego interesu.

I mam pytanie - czy uważacie że samodzielne robienie sprawności to wyłamywanie się z ZHP?

Przecież związek to nie tylko GK która być może ( w co szczerze wątpię) czerpie zyski ze sprzedaży sprawności w 4Ż - związek to przede wszystkim zuchy, drużyny,

Gdyby w moim hufcu kupowano haftowane sprawności na kolonie to...

1 sprawność = 1,50
na kolonie zuchową jedzie 130 zuchów (około 6 - 7 drużyn) => 195 zł na całą kolonię (emblemat jednej sprawności)
sprawności zespołowych będzie 4 => 780 zł (koszt wyjazdu jednego zucha na 18 dni)
Każdy drużynowy i przyboczny ma przydzieloną sprawność indywidualną - kto z zuchów chce zdobywać np gimnastyka to idzie do druhny X i u niej zdaje... niech każdy zuch zdobędzie po kilka sprawności - koszty się podwoją.
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

pax2
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pax2 » 26 cze 2005, 08:18

Co do drukowania sprawności jestem za i prawdopodobnie sam zacznę drukować, ponieważ koszty zamawiania mnie zżerają. Ja ściągam od zuchów po 3 zł i nie wyrabiam się nawet ze składkami, ponieważ jak usłyszałem od jednego druha w hufcu jestem frajer, bo podałem na spisie tyle zuchów ile faktycznie mam w gromadzie. A że mam 21 to bule. Inna sprawa, że kilkoro mi nie płaci i nie zapłaci. Więc w tym momencie zakup 21 znaczków sprawności po 1,50 zł za sztukę to marzenie.

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 30 cze 2005, 21:51

rumianek napisał:
sprawności zespołowych będzie 4 => 780 zł (koszt wyjazdu jednego zucha na 18 dni)
to wychodzi jedna sprawnosc co cztery dni - niezle... dla kazdej sprawnosci szyk i meldowanie [nie wspomne o plasie albo piosence] - niezly metlik planujecie
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 04 lip 2005, 12:51

Juliusz napisał:
rumianek napisał:
to wychodzi jedna sprawnosc co cztery dni - niezle... dla kazdej sprawnosci szyk i meldowanie [nie wspomne o plasie albo piosence] - niezly metlik planujecie
A co to ma wspólnego z tematem?
U nas na kolonii zuchy nie meldują w ogóle, szyki są do kolonijnych nazw gromad a nie do sprawności. A "mętlik" taki trwa od piętnastu lat i jakoś jeszcze się nie zamieszaliśmy.
Proszę nie krytykować tego czego się nie widziało i co jest w pewien sposób wypracowane, tym bardziej że są to sprawności autorskie bowiem trudno w naszym "zamętlikowanym", dwudziestogromadowym namiestnictwie znaleźć takie oficjalne sprawności których by żadna gromada w ciągu ostatnich trzech lat nie zdobywała.

pax2
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: pax2 » 06 sie 2005, 04:44

Na tej stronie: http://www.kis.p.lodz.pl/~hufiec/polska/sprawnos.htm#b można ściagnac sprawnosci

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 31 sie 2005, 13:17

jansty napisał:
Składki do Związku wynoszą 2zł, z tego 40% jest do użytku dla gromady.
Dla gromady ze składek pozostaje nie 40 % a jedynie 20 % , czyli na jednego zucha: 4,80 zł.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 01 wrz 2005, 19:27

jansty napisał:
to i tak zostaje kasa na 3 emblematy sprawności, a w roku akurat jest czas na zrobienie 3 sprawności, więc tylko na kolonie trzeba znaleźc kasę, więc nie jest aż tak źle
1 sprawność na 12 tygodni ?
I to bez jakichkolwiek innych wydatków ?
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 04 wrz 2005, 20:36

jansty napisał:
19kldh napisał:
jansty napisał:
Składki do Związku wynoszą 2zł, z tego 40% jest do użytku dla gromady.
Dla gromady ze składek pozostaje nie 40 % a jedynie 20 % , czyli na jednego zucha: 4,80 zł.
to i tak zostaje kasa na 3 emblematy sprawności, a w roku akurat jest czas na zrobienie 3 sprawności, więc tylko na kolonie trzeba znaleźc kasę, więc nie jest aż tak źle:) "Lepszy rydz niż nic":D

20% które zostaje w gromadzie to rocznie dla każdego zucha 4,80.
Znaczki zucha i legitymację kupuję w Warszawie (bo oszczędzam złotówkę na każdym egzemplarzu w porównaniu do ceny u mnie w hufcu)
Znak Zucha - 2 złote
Legitymacja 2,50 => 2+2,50 = 4,50
zostaje aż 30 groszy rocznie na każdego nowego zucha...

Mam pytanie do druha Jansty - a sprawności indywidualnych zuchy u was nie zdobywają?
Co do sprawności zespołowych - mnie na kursie drużynowych uczyli że 4 to niezbędne minimum. Ja spokojnie wyrabiam się z pięcioma a oprócz tego bierzemy udział w rajdach, festiwalach piosenki i teatrzyków, turniejach warcabowych itp.

Nie to że się czepiam ale gromada powinna liczyć co najmiej 16 zuchów a nie 10 :)

dh edek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: dh edek » 09 gru 2005, 09:15

U mnie w gromadzie też są składki (choć obecnie nie można tak mówić) i wynoszą 5 zł miesięcznie od zucha,który złożył Obietnicę. Dobre uzasadnienie takiego zdobywania funduszy pozwala na akceptację przez rodziców. Składki są obowiązkowe i jeśli zuch ich nie płaci, może mieć kłopoty z dofinansowaniem zlotu, otrzymaniem plakietki sprawności lub nawet wyjazdem na kolonię. To się sprawdza. 5 zł to rezygnacja z dwóch czekolad miesięcznie. Ale ze mnie tyran. Ale mam za to dobrze rozwiniętą obrzędowość. Inną formą są płatności 1% przez rodziców i ich znajomych. Kiedyś w Hufcu można było otrzymać jakieś sprawności. Może spróbować zrobić bank materiałów programowych i emblematów sprawności w hufcach. (Od lat proponuję taką formę wymiany doświadczeń, lecz jakoś nie wypala. może gdzie indziej będzie lepiej.) Można także zorganizować wymianę sprawności drogą pocztową na terenie całej Polski. Mnie zostają sprawności z różnych cyklów i emblematy sprawności indywidualnych. Najpierw kupuję, później przeprowadzam cykl, a nie wszyscy sprawność zdobywają. dh Edek

kasiasz_69
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiasz_69 » 10 gru 2005, 22:21

niestety ze strony Hufca Łódz - Bałuty (podanej wyżej) nie da sie ściągnąć emblematów sprawności, mimo że próbowałam kilka razy...
czy to strona nie działa akurat w tym punkcie czy jak? a może mi ktoś mógłby to przesłać mailem?
za to ściągnęłam poradnik sprawności indywidualnych i napewno wykorzystam, bo bardzo mi się spodobał!

pozdrawiam
kasia sz.
"...Normalność to pierwszy objaw śmiertelnie groźnej choroby..."

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”