Nazwa gromady

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 11 lis 2004, 14:19

Regulamin jest dokumentem a poradnik jego interpretacją !!!

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

dawidsob

Post autor: dawidsob » 15 lis 2004, 01:54

Moim zdaniem nie ma zadnych przeciwskazan do tego aby gromada miala jednoczlonowa nazwe.
Najwazniejsze zeby byla przemyslana i odpowiednio dobrana.Sam prowadze gromade zuchowa o nazwie Gumisiolandia i nie sadze zeby bylo to niezgodne z jakimkolwiek regulaminem.Pozdrawiam wszystkich serdecznie:)

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 15 lis 2004, 13:04

Może by tak ktoś mądrzejszy ukócił te rozważania i zacytował dokument w którym jest coś na ten temat napisane bo od kilku tygodni czekam aż padnie wreszcie jednoznaczna prawidłowa odpowiedź na to pytanie i nic :( ... nie istotne co nam się wydaje - istotne co na ten temat mówi regulamin (względnie jakiś wartościowy poradnik lub jakaś ustawa) - bo każdy i tak zrobi tak jak mu się wydaje a prawda pozostanie na kartach regulaminu !!!

Zatem uprzejmie proszę o fachową odpowiedź a nie nasze widzimiśki ;)

sprafka

Post autor: sprafka » 15 lis 2004, 21:03

My chcemy!!! :D:D:D Jeśli można prosić o informacje dotyczące tego właśnie postu, prosił bym o przesłanie ich na adres sprawka_sgt@tlen.pl

Dziękuje bardzo :)

--
ćwik Dawid Sprawka
Drużynowy PGZ "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Komenda Hufca ZHP Jastrzębie Zdrój im. Józefa Kreta

http://www.gz.sgt.prv.pl

dawidsob

Post autor: dawidsob » 15 lis 2004, 21:37

Druhu drogi!To nie sa zadne widzimiśki ale jesli prosisz o porady to takie otrzymujesz. Wydaje mi sie ze niepotrzebne jest takie szukanie dziury w calym.Jak widzisz nigdzie nie znajduje sie oficjalny zapis mowiacy o tym z ilu czlonow powinna skladac sie nazwa gromady.Tak wiec decyzja nalezy do druzynowego.Pozdrawiam i powodzenia!

dawidsob

Post autor: dawidsob » 15 lis 2004, 21:39

Druhu drogi!To nie sa zadne widzimiśki ale jesli prosisz o porady to takie otrzymujesz. Wydaje mi sie ze niepotrzebne jest takie szukanie dziury w calym.Jak widzisz nigdzie nie znajduje sie oficjalny zapis mowiacy o tym z ilu czlonow powinna skladac sie nazwa gromady.Tak wiec decyzja nalezy do druzynowego.Pozdrawiam i powodzenia!

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 15 lis 2004, 22:28

byolo napisał:
Kiepsko szukasz;)
proponuję przywoływany w innym wątku Poradnik drużynowego gromady zuchowej Sławka Rudzińskiego i Ewy Prędkiej. Tam jest to wyjaśnione:)
DROGI dawidsob !!!

JESTEM DRUHNĄ

Jak pytam to dlatego że szukam prawdy !!!

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 15 lis 2004, 22:57

Nazwij gromadę "widzimiśki" i problem z głowy hihihihihi :D
;)
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 16 lis 2004, 06:55

Jakże ja się cieszę że na forum ZHP można uzyskać taką precyzyjną i kompetentną odpowiedź :)
Wprost tryskam radością że istnieje miejsce w którym można znaleźć odpowiedź na zadane pytanie - odpowiedź prawdziwą, kompetentną, wysnutą z praktyki i doświadczenia innych instruktorów.

:~( Smutno mi że tak wygląda służba informacji w ZHP.

Mam swoją gromadę i ma wspaniałą nazwę od 8 lat - i nie chodzi o to jakiej nazwy użyć tylko jak to zrobić prawidłowo.

Dziękuję Wam druhny i druhowie za kompetenne podejście do tematu.
(Żal mi tylko faktycznie tych zagubionych drużynowych którzy zadają pytania .... bo "...nie ma głupich pytań są tylko niemądre odpowiedzi..." )

kowlak
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kowlak » 16 lis 2004, 18:29

basik napisał:
A co to ma wspólnego ze służbą informacji w ZHP ??? ??? Co to w ogóle jest służba informacji w ZHP ???
Kowlak
------------------------
http://www.zhp24.net - ciekawe teksty, ciekawi ludzie, czytaj, komentuj, pisz
http://www.kowlak.blox.pl

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 16 lis 2004, 18:44

Nazwa gromady jest jednym z najważniejszych elementów obrzędowych gromady, powinna oddawać obraz gromady, ale też powinna byc taka, by zuchy się z nią łatwo identyfikowały. Zalecane jest by nazwa była dwuczłonowa - najczęsciej przymiotnik i rzeczownik - ale ważniejsze od ilości "wyrazów" w nazwie jest to by zuchy łatwo się z nazwą identyfikowały. Czasem jest tak, że zuchy zapytane nie potrafią powiedzieć jak się nazywa ich gromada i wtedy wina jest albo w nazwie - bo jest trudna do zapamietania, albo nie pasuje do obrazu gromady, lub w pracy z obrzędowością - bo sie z nią nie pracuje. Wiadomo, że często odwołujemy się w nazwie do jakiej postaci lub bajki, i wtedy samoistnie wynika potrzeba użycia większej ilości "wyrazów" w nazwie np. Przyjaciele Stumilowego Lasu, taka nazwa może śmiało być wizytówką gromady, a zuchy łatwo ją zapamiętają.
Nazwa nie powinna być nazwą sprawności, ani imieniem prawdziwego bohatera - takie nazwy są przybierane przez drużyny harcerskie. Pamiętać trzeba też że nazwa musi być o pozytywnym zabarwieniu, ale to jest chyba zrozumiałe, nikt nie chce się identyfikować z czyms negatywnym.
Sumując:
-nazwa gromady musi być łatwa do zapamiętania i łatwa w wymowie (zuchy potrafią ją powtórzyć).
-nie może być o negatywnym zabarwieniu,
-musi oddawać obraz gromady,
-a dla zuchów musi być tak dobrana, by łatwo się z nią identyfikowały (np. my jesteśmy krasnoludki z leśnej budki)
-i co najważniejsze na samej nazwie poprzestać nie można - cała obrzędowość musi być tak zbudowana (nazwa jest jednym z jej elementów) by tworzyła spójną i logiczną całość.

Swoje nazwy powinny mieć także szóstki, nazwę związaną tematycznie z nazwą gromady (i całą obrzedowością). Najczęściej nazwy szóstek są jednoczłonowe.
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 16 lis 2004, 19:31

kowlak napisał:
basik napisał:
A co to ma wspólnego ze służbą informacji w ZHP ??? ??? Co to w ogóle jest służba informacji w ZHP ???

O harcerskiej służbie informacji wiem przede wszystkim z tego co widzę: harcerskie strony internetowe, harcerskie programy tv, gazety harcerskie. Natomiast obowiązki HSI znalazłam na stronie hufca Jastrzębie - z tym że są to obowiązki służby pełnionej dla i na terenie tamtejszego hufca. Można jednak z tego wnioskować że ideą Harcerskiej Służby Informacji jest kształtowanie wizerunku ZHP w mediach. FORUM ZHP to też medium - część tak wielkiego środka masowego przekazu jakim jest internet. Niech druh zatem pomyśli jaki wizerunek samych siebie kształtujemy takimi niekompetentnymi wypowiedziami ?

Oto cytat z http://www.jastrzebiezdroj.zhp.org.pl/hsi.php na temat ich HSI

Do podstawowych zadań Harcerskiej Służby Informacji hufca Jastrzębie Zdrój należy:
• Informowanie lokalnych mediów o przedsięwzięciach organizowanych przez hufiec
• Prowadzenie akcji reklamowej HAL na terenie miasta
• Wydawanie folderów i broszur reklamujących hufiec
• Prowadzenie programów informacyjnych
• Obsługa medialna imprez harcerskich
• Pozyskiwanie osób posiadających umiejętności w zakresie: plastyki, obsługi komputera, komunikacji międzyludzkiej
• Organizowanie konferencji prasowych hufca
• Prowadzenie warsztatów i szkoleń w zakresie pozyskiwania środków finansowych do hufca.
• Pisanie wniosków o granty i dotacje.
• Ścisła współpraca z Ruchem Przyjaciół Harcerstwa

Z całego zuchowego serca dziękuję druhowi byolo za precyzyjną odpowiedź. To na prawdę pomaga !!!

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 16 lis 2004, 19:57

Poradnictwo metodyczne należy do wydziałów metodycznych a nie do HSI ani WPI.
Ale to nie ma nic wspólnego z tematem wątku, chcecie sobie o tym podyskutować to sio na odpowiednie forum;)
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 16 lis 2004, 21:40

To moja wina - proszę o wybaczenie !!!
To już się więcej nie powtórzy druhu byolo !!!

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”