Proporzec w GZ

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
roobcioo

Post autor: roobcioo » 19 paź 2004, 20:40

Pytanie następujące: dlaczego na stronie http://www.harcerzestarsi.zhp.org.pl niektóre działy świecą takimi pustkami. Czy naprawdę nie ma nikogo kto zająłby się prowadzeniem jakiegoś z działów?

--
Robert Grzonka
8 WDH "Włóczykije"
20 Szczep Harcerski
KH Jastrzębie Zdrój im. Józefa Kreta

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 20 paź 2004, 22:01

No to się zdziwiłam...

- W kwestii totemu - to Kamiński wymyślił, i jak dotąd byłam przeświadczona, że tak jak proporce dla zastępów (to wykombinował kolejny mało znany gościu - BP, czy jakoś tak) - totem jest podstawowym elementem obrzędowości dla każdej normalnej gromady...

- Nie wiem jaki jest sens dublowania, a wg. mnie posiadanie i totemu i proporca - to dublowanie - niepotrzebne podwajanie ilości obrzędowych "gadżetów" - czemu niby ma to służyć?

- Co do patronów - to faktycznie chyba nie ten pion...

No cóż - człowiek uczy się całe życie...
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 21 paź 2004, 11:59

Hehe - u mnie akurat tak było, że przejęłam gromadę a wraz z nią - "flagę gromady". Cóż - nie wywalę jej przecież a totem chcieliśmy mieć. Więc rada w radę dorobiliśmy totem i teraz Bajkowa Gromada ma co nosić :D
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 23 paź 2004, 18:15

Jeśli chodzi o propożec, to właśnie na początku tego roku wpadłam na pomysł, aby zrobić propożec gromady, a nie totem. Z tego co mi wiadomo, to niby gromady powinny mieć totemy, ale mi osobiście się one nie za bardzo podobaja i są nieporęczne... Stwierdziłam, że chciałabym mieć propożec i choć niby powinnam mieć totem, to jak ktoś chce to może nawet mój propożec nazywać totem, wiem ale że ten teraz bardzo mi się podoba!! Wspominaliście, ze gromady nie mogą mieć patrona i rzeczywiście jest tak, ale nie rozumiem co to ma za związek z proporcem?? Przecież nie musi na nim być nic o żadnym patronie... Ja właśnie niedawno zakończyłam pracę mojego proporca i jestem z niego bardzo zadowolona, bardzo mi i dzieciom się podoba, więc jest dobrze. Według mnie jest lepszy od jakiegokolwiek totemu!! Jak ktoś z Was chciałby go zobaczyć... to zapraszam na stronkę mojej gromady: www.12chgz.prv.pl wejdźcie sobie w kronikę i na nasze drugie urodziny, tam mamy zdjęcie!!:) Pozdrawiam i zapraszam na stronkę!!
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 25 paź 2004, 21:34

Szynka - po pierwsze - to PROPORZEC na litość. RZ w środku.
Po drugie - to czy totem jest poręczny zależy tylko od wykonujących, czyli gromady. Mój np. jest lekki i praktyczny.
Po trzecie - myślę, że w tym akurat wypadku powinniśmy się z harcerzami "pięknie różnić".
Proporce "tradycyjnie" są harcerskie, a totemy zuchowe. Na mój gust - niech tak zostanie.
To chyba sympatyczne.
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

szynka
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: szynka » 29 paź 2004, 16:41

Kurcze klikam tutaj tak szybko, że nie zwracam momentami uwagi na ortografię, całkowicie przypadkowo i przepraszam!! Gdy piszę normalnie to się raczej rzadko zdaża!! A wracając do tematu, to mój proporzec jak najbardziej różni się od typowo harcerskich proporców, więc nie widzę problemu i jak na mój gust to ta forma jest całkiem OK!!:)
dh.Ewelina Szynkarek- 12 ChGZ "Leśne Duszki"... www.12chgz.prv.pl Chorągiew Śląska

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 29 paź 2004, 17:21

Przepraszam bardzo, ale na mój gust proporzec to kawałek "szmatki" z czymś wyhaftowanym, naprasowanym, namalowanym, itd... Totem to coś przestrzennego, podobnego do figurki.... i jakdobrze kojarze GZ mają totemy, a DH proporce... Czyżby coś sie pozmieniało w starej kochanej metodyce??????????????? Chyba musze sie trochę podszkolić bo czegos tu nie rozumiem... A moze ja jestem, poprostu zby konserwatywna....

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 29 paź 2004, 19:05

apap napisał:
Przepraszam bardzo, ale na mój gust proporzec to kawałek "szmatki" z czymś wyhaftowanym, naprasowanym, namalowanym, itd... Totem to coś przestrzennego, podobnego do figurki.... i jakdobrze kojarze GZ mają totemy, a DH proporce... Czyżby coś sie pozmieniało w starej kochanej metodyce??????????????? Chyba musze sie trochę podszkolić bo czegos tu nie rozumiem... A moze ja jestem, poprostu zby konserwatywna....
Tak się składa, że dla moich zuchów zarówno totem jak i flaga są świętością... a o gustach się nie dyskutuje... Nigdzie nie jest napisane, że zuchy nie mogą mieć flagi więc nie masz się co podszkalać...
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

sprafka

Post autor: sprafka » 29 paź 2004, 19:34

My chcemy!!! :D:D:D Jeśli można prosić o informacje dotyczące tego właśnie postu, prosił bym o przesłanie ich na adres sprawka_sgt@tlen.pl

Dziękuje bardzo :)

--
ćwik Dawid Sprawka
Drużynowy PGZ "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Komenda Hufca ZHP Jastrzębie Zdrój im. Józefa Kreta

http://www.gz.sgt.prv.pl

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 29 paź 2004, 21:56

Wiesz, troszkę dziwnie się poczułem czytając to ... jeśli dla Ciebie proporzec nie ma żadnej wartości i jest "kawałkiem szmaty" to go nie nos, nie rób!!!!!! Ale nie wypowiadaj się w takim sposób, bo niektórzy mogą sobie tego nie życzyć.
Sorry Sprafka, że Cie uraziłam, ale chciałam abyście sie nad tym zastanowili... Po za tym specjalnie ujełam szmatkę w cudzysłów i napisałam szmatka a nie szmata:). jesli Cie to razi podstaw tam "kawalek materiału":p... Sens jest taki, zuchy to nie harcerze, jeśli zuchy maja w obrzędowosci totemy, i nie wspomina się tam o proporcu... Zuchy są pionem owłasnej metodyce, z własna musztrą i obrzędowoscią. Niech z niecierpliwościa czekaja na przejscie do harcerzy nową musztrę, proporce, sztandary.... Zuch traktuje sztandar jako świetość (i dobrze) ale niech podziwia i szanuje z daleka... A jak wstępuje do DH niech z radościa powita "dorosłość" i stanie na baczność przed sztandarem:).
Jesli ktos jeszcze czuje sie obrażony o szmatkę, to przepraszam:)

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 29 paź 2004, 23:58

BRAWO APAP!!! - popieram w 100% :):):)
wiewi00ra
phm.Marta Drozd

danonek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: danonek » 30 paź 2004, 14:46

Ja również uważam , że gromada powinna posiadać totem , a nie proporzec. Nie róbmy z zuchów małych harcerzy!!!
phm. Monika Zdanowicz
Komendant szczepu 50 STDHiGZ
Hufiec Toruń

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 31 paź 2004, 09:25

Przyglądam się Waszej wirtualnej dyskusji - i muszę przyznać że chwilowo zwątpiłam w swoją wiedzę na temat obrzędowości i atrybutów gromady. Nie zamierzałam nic pisać bo rzyczywiście może się nie znam i to kwestia środowiska w jakim się toczy moja harcerska przygoda zadecydowała o tym że byłam święcie przekonana że zuchy mają totem, pieczęć, skarbiec, pacholik i kronikę jako swoje atrybuty, a dopiero w drużynie pojawia się proporzec, flaga (bandera w drużynach wodnych), sztandar.
Dlatego też postanowiłam zerknąć do starych ale wciąż używanych lektur. I co znalazłam:

"ZUCHOWE ABC" red. A.Kiewicz:

" Znak drużyny - jest to symbol, który bez słów wyraża treść zawartą w nazwie drużyny. Znak nie jest elementem dekoracyjnym. Żyje wraz z drużyną. "Chodzi" z nią na zbiórki, nie mogą się bez niego obyć żadne obrzędy drużyny, a szczególnie Obietnica Zuchowa i nadanie gwiazdek. Zabiera się go na każdą wycieczkę, rajd, świeto, jest zawsze i wszędzie tam gdzie drużyna."

Domyslam się że to wszyscy wiecie i nie ma wątpliwości że tak jest. Natomiast co do wizerunku tego znaku A.Kiewicz nie pisze wprost:ma być taki, tyle cm, pod takim kątem. Ale przykłady które podaje są dość jednoznaczne. Wszystkie mają takie same elementy:drzewiec, figura (znak), symbole umieszczane na drzewcu (sprawności zespołowe, nazwy miejscowości koloni, biwaków, lilijki na znak odejścia zuchów do drużyny harcerskiej). Wybaczcie że tego wszystkiego nie przepisuję ale jest tego cała strona - i każdy kto ma ochotę może do tego zerknąć.

Przejrzałam jeszcze inne poradniki które miałam pod ręką ("zuchmistrz", "Zuchowe Wieści", "Zuchy" Wardęckiego) i wszędzie jest coś o totemie a nie znalazłam (może za mało szukałam) o proporcu czy fladze. Przykłady które były tam podawane również bardziej przypominają totem w formie którą wszyscy znamy niż w formie proporca czy flagi.
Zerknęłam również do pomocy metodycznych które otrzymałam na kursie (znalazłam tam przykłady jak wykonać totem - każdy przykład dokładnie opisany jak to zrobić) i również były tylko totemy - te klasyczne z drzewcem i symbolem.

Przy znakach gromady znalazłam również "obrzędową musztrę" obchodzenia się z totemem:
" Kiedy się zbiera Krąg Rady, w jego środku zasiada strażnik znaku ze znakiem, bo to jest bardzo ważna część zbiórk. Pełnienie funkcji strażnika nie powinno być przywilejem jednego zucha, lecz zaszcytnym wyróżnieniem nadawanym na okres tygodnia. Zuch przyjmujący obowiązek strażnika wypowiada następujące słowa: ZNAKU DRUŻYNY, OBIECUJę CI, ŻE BęDę CIę STRZEGŁ I SZANOWAŁ. Można oczywiście wymyślić inną forme tego zaklęcia i całego obrzędu" /Zuchowe ABC/

Ten obrzęd występował bardzo podobnie w pozostałych pozycjach literatury więc więcej nie zacytuję.

No cóż - moim skromnym zdaniem ZUCCHOWY jet TOTEM a HARCERSKI jest PROPORZEC ... a BANDERA jest WODNIACKA ... no ale cóż ... to drużynowy rządzi obrzędowością i ani dh Wardęcki, ani dh Kamiński ani też dh Kiewicz niczego Wodzowi Zuchów nie narzucą - mogą tylko podawać przykłady - co Wodzu z tą wiedzą zrobisz zależy od Ciebie !!!

Możemy walczyć z tradycją i ją obalać albo w ogóle ignorować i wymyślać swoje widzimiśki - ale czy to będzie nadal to samo harcerstwo i czy to będą nadal te same zuchy ... Granicę musi każdy z nas wyczuć sam na własnym harcerskim sumieniu :)

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 31 paź 2004, 19:43

Zgadzam sie!!!!!!!! totemy górą:D:D:D:D

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”