Proporzec w GZ

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
sprafka

Post autor: sprafka » 06 paź 2004, 12:19

My chcemy!!! :D:D:D Jeśli można prosić o informacje dotyczące tego właśnie postu, prosił bym o przesłanie ich na adres sprawka_sgt@tlen.pl

Dziękuje bardzo :)

--
ćwik Dawid Sprawka
Drużynowy PGZ "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Komenda Hufca ZHP Jastrzębie Zdrój im. Józefa Kreta

http://www.gz.sgt.prv.pl

Madzia
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Madzia » 06 paź 2004, 17:54

W moim hufcu niestety niewiele gromad ma totemy. Ale jeśli już mają to tylko totemy. Proporca nie ma żadna. :) Z resztą jeszcze nie spotkałam się z proporcem u zuchów. I nie wiem, czy mogą mieć...hmmm ???
pwd. Magdalena Grochala

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 06 paź 2004, 21:38

Moja gromada ma i proporzec i totem :) Są to elementy naszej obrzędowości i zawsze nam towarzyszą przy Wielkich Zuchowych Wyprawach Gdziekolwiek :)
Pozdrawiam
Ewa
Hej, ha! Szumi stary bór, a my za nim wtór chylimy kornie głowy
Niech do tańca huczą nam sowy i cały leśny dwór!

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 08 paź 2004, 07:33

Gromada którą prowadzę właśnie prowadzi prace nad totemem, jak dobrze pójdzie to na listopadowej obietnicy dodamy nowy element do obrzędowości

kasiasz_69
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiasz_69 » 08 paź 2004, 10:48

moja gromada ma proporzec, którego używamy na apelach i imprezach szczepu bądz hufca, mamy również totem, który służy nam tylko na zbiórkach i świętach drużyny. :-)

k.sz.
"...Normalność to pierwszy objaw śmiertelnie groźnej choroby..."

jogurt
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: jogurt » 08 paź 2004, 13:50

Szczerze mówiąc wiele razy zastanawiałem się nad proporcem dla mojej gromady, ale nigdy tych rozważań nie zamieniłem w czyn. Być może czekałam na inne drużyny z mojego szczepu, aby to ujednolicić. Nie zagłębiałem się też w dokumenty, więc nie wiem, co na ten temat mówią przepisy. Ale myślę, że nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Moim zdaniem jest to świetny sposób na wzbogacenie obrzędowości.
Przy tym temacie tkną mnie jednak jeszcze jeden problem. Czy gromada zuchowa może mieć patrona? A jeśli tak to jak z nim pracować?
pwd. Maciej "Jogurt" Trojanowski
ZHP Hufiec Łódź- Bałuty "Promienistych"
Szczep "GNIAZDO"

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 10 paź 2004, 08:49

Z tego co wiem - nie może mieć patrona. NIe pamiętam gdzie ale gdzieś to czytałam że patroni są "zarezerwowani" dla drużyn harcerskich.

sprafka

Post autor: sprafka » 10 paź 2004, 12:30

My chcemy!!! :D:D:D Jeśli można prosić o informacje dotyczące tego właśnie postu, prosił bym o przesłanie ich na adres sprawka_sgt@tlen.pl

--
ćwik Dawid Sprawka

kamil90_

Post autor: kamil90_ » 10 paź 2004, 15:40

powiem krótko propożec-może, patron-nie moze, totem-nie wiem. U nas w hufcu prawie każda gromada ma proporzec

tip_top

Post autor: tip_top » 17 paź 2004, 17:37

Moja gromada nazywa sie "Morskie Ludki" i mamy totem. Jest dość orginalny i kontrowersyjny- to mała główka człowieczka (z masy papierowej), z długimi nóżkami i rączkami ze sznurka, a na głowie ma marynarski kapelusik. Nazywa sie "Edek z krainy kredek" i moje zuchy bardzo są do niego przywiązane, po każdej zbiórce, rajdzie, biwaku itp. ktoś inny w nagrodę dostaje go do domu- jako przyajciela na dobre i na złe.

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 17 paź 2004, 18:51

kamil90_ napisał:
powiem krótko propożec-może, patron-nie moze, totem-nie wiem. U nas w hufcu prawie każda gromada ma proporzec
Totem jest głównym elementem obrzędowości gromady (a raczej powinien być)- więc może:D

danonek
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: danonek » 17 paź 2004, 19:23

Moja gromada też ma totem, o który dba totemowy. Poza tym każdy zuch ma na totemie swoją wstążeczką, na której napisane jest jego imię. Według mnie , totem jest dużo bardziej odpowiedni dla zuchów niż proporzec, w końcu jak przejdą do druzyny harcerskiej to proprzec nie będzie dla nich niczym nowym, no może poza wyglądem, a tak kiedy w gromadzie miały totem, a w drużynie proporzec to jest to dla nich coś innego, nowego, a poza tym totem powinien być robiony przez zuchy, wybaczcie, ale nie wyobrażam sobie sześciolatka haftującego proporzec:)
phm. Monika Zdanowicz
Komendant szczepu 50 STDHiGZ
Hufiec Toruń

rumianek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: rumianek » 18 paź 2004, 13:31

sześciolatka nie, drogi Danonku - ale trzecioklasiści potrafią czasem niezłe cuda igłą wyczyniać. Poza tym totem/ proporzec robi się raz.
Nasz proporzec (nie nazywamy tego proporcem - to jest nasza flaga) - jest zrobiony przez zuchy - tylko dwie warstwy były zszyte przez poprzednią drużynową po której "odziedziczyłam" gromadę.
Poza tym nasza flaga różni się bardzo od proporca harcerskiego - jest wesoła i kolorowa - jak na Bajkową Gromadę przystało!
Zresztą nie trzeba wyszywać proporca - u nas np kilka elementów jest wprasowanych... no a poza tym mamy dwóch Strażników - Strażnika Flagi i Strażnika Totemu - na wycieczkach obydwoje zawsze idą na początku :)

sprafka

Post autor: sprafka » 19 paź 2004, 07:08

--
ćwik Dawid Sprawka

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”