znaczek zucha ???

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: sikor » 28 wrz 2004, 08:04

"Zagubionym" polecam niezły, według mnie, rozkład jazdy:

http://www.zhp.org.pl/prasa/zw20002001/03a.html
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 29 wrz 2004, 21:56

WAJCZU ! ! !

Mam prośbę - taką zwykłą harcerską ... jeśli w metodyce napisano nie dłużej niż po 3 miesiącach to zróbmy tak ... Raz że mamy tylko 3 lata (w najlepszym wypadku kiedy zuch przyjdzie w pierwszej klasie bo jak przyjdzie w trzeciej zostaje nam tylko 1 rok ). 3 lata na obietnicę i 3 na gwiazdki. Obietnicę, chustę, znaczek gromady - można zdobywać w tym samym czasie - nie zaszkodzi ... a zadania chyba podobne jak nie te same czyli pozna prawo zucha i najważniejsze obrzędy gromady - w tym samym czasie czyli w ciągu pierwszych 3 miesięcy. Dajmy szansę zuchom na indywidualną, systematyczną pracę z książeczką na gwiazdkę. Dajmy mu czas na samodzielne wykonanie zadań. Jaki ma sens zdobywanie znaczka przez rok a 3 gwiazdek w 2 lata ? Przecież wymagania na gwiazdkę są o wiele bardziej czasochłonne i trudniejsze. Począwszy od Obietnicy zuch przechodzi kolejne stadia wtajemniczenia które poznaje bo chce poznawać - indywidualnie i wg własnego wyboru. Zatem Zuch Ochoczy to właśnie to stadium w którym zuch dogłębnie poznaje zwyczaje i obrzędy gromady i bierze aktywny udział w życiu gromady, rodziny i środowiska. Dlaczego chcecie w zakres "wymagań" do obietnicy czy przed obietnicą włożyć wymagania na I gwiazdkę ? W wielu dokumentach ZHP jest bałagan ... ale metodyka nie jest tym do czego powinniśmy się przyczepiać. Jeśli przyczepimy się do podstaw to cóż nam pozostanie - jeden wielki bałagan. Jeśli każda gromada będzie sobie wymyślała metodykę na swoje własne "widzimisie" to wyjdzie na to że każda gromada tworzy odrębny ZHP. Gwiazdki są potrzebne i powinniśmy im też poświęcać czas - a nie załatwiać wszystko obietnicą zuchową. Przecież po zdobyciu gwiazdki zuch ponownie składa obietnicę ... w prawdzie zucha ochoczego (itd) ale odnawia słowa "..i zawsze przestrzegać prawa zucha". Jeśli nienaturalnie wydłużacie czas obietnicy nie dajecie zuchom szansy na indywidualny stopniowy rozwój. Stąd moja prośba zeby jednak sięgać do literatury zuchowej takiej jak "ABC Wodza Zuchów", czy "Zuchy" (m.in.) bo to że to było tak dawno temu napisane to jeszcze nie znaczy że jest złe.

To jest moja gorąca prośba nie tylko do Was ale i do mnie samej. Wiem jak w Gromadzie Zuchowej ciężko zdążyć ze wszystkim. Raz że dzieci w tym wieku pewne sprawy wolno załapują, że ciężko w nich wyćwiczyć systematyczność, że praca indywidualna z nimi często jest czasochłonna i trudna. Ale nikt nam nie mówił że służba instruktora zuchowego będzie łatwa i usłana płatkami róż - mimo to pamiętajmy że "Zuch stara się być coraz lepszy" !

" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

sprafka

Post autor: sprafka » 01 paź 2004, 14:13

My chcemy!!! :D:D:D Jeśli można prosić o informacje dotyczące tego właśnie postu, prosił bym o przesłanie ich na adres sprawka_sgt@tlen.pl

Dziękuje bardzo :)

--
ćwik Dawid Sprawka
Drużynowy PGZ "Strażnicy Gumisiowej Tajemnicy"
Komenda Hufca ZHP Jastrzębie Zdrój im. Józefa Kreta

http://www.gz.sgt.prv.pl

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 03 paź 2004, 12:13

Jak widzę zdania w kwesti kiedy zuch powinien złozyc obietnice sa podzielone. Ja mam natomiast troche inny problem, aczkolwiek z tym tematem związany. niedawno objełam GZ. wszystko pięknie tylko ta gromada ma dosć dużo patologi, które odzidziczyłam w spadku. Jedna z nich jest to, że najpierw zuchy musza zdobyć trzy gwiazdki, aby zostac dopuszczonymi do Obietnicy. I tu rodza siędwa problemy, co z zuchami, które teraz chodzą do drugiej klasy i mają 3 gwiazdki oraz obietnicę i nie mająjuż co zdobywać, oraz jak to bezboleśnie zmienić, aby starsze zuchy nie czuły sie urażone, ze musiałysie wiecej napracować. czy macie jakieś pomysły?

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 03 paź 2004, 17:19

Poproszę nieco jaśniej i szerzej może nawet na maila: wydzial.zuchowy@zhp.org.pl to postaram się jakoś pomóc.
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

apap
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: apap » 03 paź 2004, 17:26

Odziedziczyłam GZ. Wg. dawnej drużynowej zuchy powinny zdobyć najpierw pierwszą, drugą, trzecia gwiazdke (oczywiście nie wspomnę o wymaganiaschktóre dotyczyły głównie regularnego przychodzenia na zbiórki), a potem dostawało znaczek zucha - składało obietnicę. Można sie by byłona taki układ zgodzić, gdyby nie fakt, że część dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej zdobyło 3 gwiazdki, złożyło obietnicę i przyznano mu 20 sprawności (zaniżone wymagania). Chciałabym to jakoś przywrócić do tzw. normalności (najpierw obietnica, potem gwiazdki, cykle sprawnościowe). tylko jak wytłumaczyćzuchom po co takie zmiany, i co mają zdobywać zuchy z drugiej klasy???

biała lokomotywa

Post autor: biała lokomotywa » 03 paź 2004, 18:57

Moim zdaniem to co bylo w twojej dawnej gromadzie było zupełnie bez sensu. najpierw obiecywac ze bedzie sie zobrym zuchem ochoczym/sprawnym/gospodarnym, a potem ze dobrym zuchem. przeciez przy zdobywaniu gwiazdek powtarza sie obietnice....

basik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: basik » 03 paź 2004, 21:58

.. mam pytanie co do zdobywania gwiazdek cały rok i znaczka zucha też cały rok - czy jest zuch który zdobył u was Zucha Gospodarnego ? ... jeśli tak to w jaki sposób go zdobył ... (a propos jeśli tak dajecie radę to was podziwiam :) )
" .... Kiedy ktoś spyta Cię skąd ten Krzyż na twej piersi
z dumą odpowiesz mu TAKI NOSZĄ NAJDZIELNIEJSI..."

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 03 paź 2004, 22:27

apap napisał:
Odziedziczyłam GZ. Wg. dawnej drużynowej zuchy powinny zdobyć najpierw pierwszą, drugą, trzecia gwiazdke (oczywiście nie wspomnę o wymaganiaschktóre dotyczyły głównie regularnego przychodzenia na zbiórki), a potem dostawało znaczek zucha - składało obietnicę. Można sie by byłona taki układ zgodzić, gdyby nie fakt, że część dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej zdobyło 3 gwiazdki, złożyło obietnicę i przyznano mu 20 sprawności (zaniżone wymagania). Chciałabym to jakoś przywrócić do tzw. normalności (najpierw obietnica, potem gwiazdki, cykle sprawnościowe). tylko jak wytłumaczyćzuchom po co takie zmiany, i co mają zdobywać zuchy z drugiej klasy???
W sensownej formie poinformować że to były "małe gwiazdki".
a teraz bedą "wielkie gwiazdki", zdobywane "co rok".
W razie potrzeby można te "małe gwiazdki" utrzymać jeszcze przez 1-2 lata
jako "znaczniki" etapów przygotowania do Obietnicy.
Tyle przyszło mi do głowy tak "na goraco".
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 03 paź 2004, 23:22

W sensownej formie poinformować że to były "małe gwiazdki".
bardzo fajny pomysł:)
Aleksander Gogół

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 03 paź 2004, 23:24

basik napisał:
.. mam pytanie co do zdobywania gwiazdek cały rok i znaczka zucha też cały rok - czy jest zuch który zdobył u was Zucha Gospodarnego ? ... jeśli tak to w jaki sposób go zdobył ... (a propos jeśli tak dajecie radę to was podziwiam :) )
Może i dają radę, pytanie brzmi jak długo ten zuch sie pocieszy tą trzecią gwiazdką, bo czy nie okazę się, że zuch zdobył trzecią gwiazdkę i nawet nie zdąży jej przypiąć do mundurka jak zaraz będzie harcerzem. Co mu po tej trzeciej gwiazdce kiedy jej nie ponosi sobie???
Aleksander Gogół

sikor
Stały bywalec
imię i nazwisko: Janusz Sikorski
Hufiec: Ziemi Tyskiej
Chorągiew: Śląska
Kontakt:

Post autor: sikor » 04 paź 2004, 08:43

19kldh napisał:
w sensownej formie poinformować że to były "małe gwiazdki".
sensowny konkret :D
hm. Janusz Sikorski HR
Redaktor Naczelny czasopisma "Harcerz Rzeczypospolitej"
lesni.pl hr.bci.pl
Przewodniczący ŚKPW

19kldh
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
Kontakt:

Post autor: 19kldh » 05 paź 2004, 12:23

czupryn napisał:
nie przyznajemy znaczkow zucha po miesiacu czy trzech bo wiekszosc z zuchow nie zasluguje na niego po takim czasie co z tego ze diecko bylo na zbiorkach z prawa zucha skoro nie zyje w zgodzie z nim, chyba najpierw musi sobie na niego "zasluzyc".
To raczej drużynowy tego "dziecka" nie "zasłużył" na przyjmowanie Obietnicy.
hm. Czesław Przybytek HR
http://19kldh.pl
tel. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”