gromady sześciolatków

Wydział Zuchowy zuchy.zhp.pl
byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 18 lut 2004, 16:09

poszukuję gromad sześciolatków, pracujących w szkołach, a także takich pracujących w przedszkolach, które zaprosiły by mnie na swoją zbiórkę. Preferowana Warszawa i okolice. Mile widziane także gromady wielopoziomowe, w których są sześciolatki. Moje intencje są czysto obserwacyjne:) m.in. poznanie potrzeb instruktorów pracujących z tą grupą, co może zaowocować nakierowanymi na nie publikacjami i opracowaniami w ZW lub osobno.
Mile widziane także listy (maile) drużynowych spoza Warszawy z opisem działań, realizowanych sprawności, obrzędowości i elementów obrzędowych, a także z nakreśleniem problemów jakie spotykają na swojej drodze.

zuchowe.wiesci@zhp.org.pl

Aleksander Gogół
Aleksander Gogół
przyboczny 166 WWGZ Biały Żagiel im. Marco Polo

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 19 lut 2004, 08:52

byolo napisał:
poszukuję gromad sześciolatków, pracujących w szkołach, a także takich pracujących w przedszkolach, które zaprosiły by mnie na swoją zbiórkę. Preferowana Warszawa i okolice. Mile widziane także gromady wielopoziomowe, w których są sześciolatki.
Co to jest "gromada wielopoziomowa" ?
Gdzie znajdę "urzędową" definicję "gromady wielopoziomowej" ?
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 19 lut 2004, 09:20

Już poprawiam:

...mile widziane także gromady, do których należą zuchy w wieku 6-10 lat (a nie tylko same sześciolatki).

pozdrawiam,
Aleksander Gogół

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 19 lut 2004, 12:17

Prowadze gromadę zuchową dzieci w wieku 0d 6 do 9 lat. Jednak mieszkam daleko od Warszawy, hufiec Grodzisk Wlkp. Więc mogę Ci tylko korespondencyjnie pomóc. Pozdrawiam

PawełM
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: PawełM » 19 lut 2004, 12:21

Ups. Nie doczytałem do końca Twojej wypowiedzi. Moja pierwsza sugestia jaka nasuwa sie przy pracy z sześciolatkami to to iz zbiórka powinna byc krótsza tak ok. 70 minut. dzieci np. 8 9 lertnie daja sobie radę z wytrzymaniem nawet 2 godzim, natomiast te 6 letnie po 70 minutach mają lekko dość. Narazie pracuję z taka grupa od września ubiegłego roku. Nie wiem czy to dużo czy mało, żeby sie na ten temat autorytatywnie wypowiadać. Jednak trsktuję pracę z dziecmi sześcioletnimi jako wprowadzenie nie tylko do harcerstwa i zuchowanie, ale wogóle jako wprowadzenie do innego rodzaju pracy w grupie.

Juliusz
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Juliusz » 19 lut 2004, 15:13

Praca śródroczna to pestka - sześciolatek na koloni zuchowej - to dopiero zabawa.

Juliusz
Zapadłem w sen zimowy. Nie budzić!
Dobranoc

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 20 lut 2004, 09:33

Juliusz napisał:
Praca śródroczna to pestka - sześciolatek na koloni zuchowej - to dopiero zabawa.

Juliusz
Dokładnie i tu rodzi się pytanie, jak się do tego ma kolonia zuchowa pod namiotami(?)
Aleksander Gogół

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 lut 2004, 16:41

byolo napisał:
Dokładnie i tu rodzi się pytanie, jak się do tego ma kolonia zuchowa pod namiotami(?)
A dlaczego nie ? Np. w wariancie "1+1" ("skrzat" + opiekun) ;-) ;-) ;-)

[Edytowany przez kozubska dnia 25.03.2004 o 19:31 ]
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 20 lut 2004, 17:02

dlaczego nazywacie sześciolatki skrzatami??? to są ZUCHY!!! skrzaty występują chyba w przedszkolach jako grupa wiekowa, a także w ZHPpgk - grupa 4-7 lat

olo
Aleksander Gogół

dokumenty
Stały bywalec
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 lut 2004, 17:49

byolo napisał:
dlaczego nazywacie sześciolatki skrzatami??? to są ZUCHY!!! skrzaty występują chyba w przedszkolach jako grupa wiekowa, a także w ZHPpgk - grupa 4-7 lat

olo
Oczywiście że ich nie nazywamy "skrzatami",
to tylko taki zuchmistrzowski "skrót".
Tak samo jak nie ma zuchów "starszych" (3-4) i "młodszych" (1-2). Ale większość zuchmistrzów rozróżnia te "pojęcia".
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

kozubska
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: kozubska » 21 lut 2004, 00:28

Ja tez myślę, że to skrót. "Zuch mający sześć lat" brzmi przydługo, zwłaszcza na klawiaturze. A "Skrzat" ma same zalety ;-)

Pozdrawiam
Ola
phm. Aleksandra Kozubska
Centralna Szkoła Instruktorska

kasiasz_69
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: kasiasz_69 » 28 kwie 2004, 09:16

wydaje mi się, że jak już mamy sześciolatki to nie powinno się ich inaczej (skrzaty) nazywać niż inne zuchy, bo może to spowodować wiele nieporozumień.

czy tworzenie gromwd samych sześciolatków ma sens?

jednym chyba z problemów poszerzenia metodyki zuchowej o 1 rocznik powoduje problem z gwiazdkami, których jest 3 a roczników zuchowych mamy w takiej sytuacji 4.
zakładając, iż intencją gwiazdek jest zdobywanie 1 na rok to co zuchy mają robić w 3 klasie?
a może zuchy najmłodsze - zerówkowe nie powinny zdobywać pierwszej gwiazdki? (to pytanie retoryczne, ale...)
ponadto należałoby przystosować sprawności (zwłaszca indywidualne) zuchowe tak, by dla 6-latków znajdowało sie tam minimum pisania. na zbiórkach sobie poradzą, bo starsze zuchy pomogą, ale sami...?
no i jeszcze trzeba zwrócić uwagę na pomysłowośc drużynowych, by umieli tak dopasować zbiórki, by były na tyle "dziecinne" (-nie wiem jak to inaczej sformuowac) by sześciolatki rozumiały o co chodzi ale żeby też starsze - doświadsczone zuchy się nie nudziły.

pozdrawiam
k.sz.
"...Normalność to pierwszy objaw śmiertelnie groźnej choroby..."

byolo
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: byolo » 28 kwie 2004, 10:45

hmmm...
to jak przygotowane są sprawności indywidualne, czy jest tam dużo czy mało pisania to zalezy wyłacznie od Ciebie. To Ty powinnaś ułożyć próbę dla zucha (razem z nim), więc możesz pozbawić zadania nadmiaru pisania:)
Aleksander Gogół

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 28 kwie 2004, 21:50

Rany, czuję się jakbym z innej planety była!!! Uświadomcie mnie, bo chyba niedokształcona jestem:

1. Co to jest gromada wielopoziomowa i w jakim dokumencie dotyczącym metodyki zuchowej/harcerskiego systemu wychowawczego występuje?

2.Od kiedy w gromadach mają być dzieci jednego rocznika (bo u nas od zawsze wiekiem zuchów był wiek zuchowy - najpierw 7-11 ostatnio 6-10, tzn że w gromadzie były - JEDNOCZEŚNIE dzieci w wieku np.7, 8, 9 i 10)?

3.Ja może liczyć nie umiem, ale na moje oko miedzy 6 i 10 jest dokładnietyle samo jedności co między 7 a 11, więc jak i gdzie się ten okres zuchowania wydłużył?

4. Który regulamin sprawności wymaga od zucha pisania?

5. Dlaczego 6-latki mają się nazywać inaczej niż 7-latki, a 8-latki już nie? Jakie nieporozumienia to może wywołać?

?????????
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

wioora
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: wioora » 28 kwie 2004, 21:54

A co do kolonii byłam na koloniach z 6, a nawet z 5-latkami - no problem. Owszem pracy jest nieco więcej, ale nie demonizujmy.
Gorzej z namiotami, ale teraz wogóle w świetle przepisów organizowanie koloni zuchowych pod namiotami stoi pod znakiem zapytania (ze względy ptraktyczności zresztą stoi pod tym znakiem od dawna, ale to IMHO).
wiewi00ra
phm.Marta Drozd
Hufiec ZHP Szczecin-Dąbie
---------------------------------
"Drogę wyznacza się idąc..."

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Zuchy”