Podstawy wychowawcze ZHP - projekt GK ZHP

Forum XXXVI Zjazdu ZHP
ODPOWIEDZ
StaryWilk
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: StaryWilk » 15 paź 2009, 14:03

dokumenty pisze:Nie do końca zgadzam się z całością ale z końcówką, tak.
Maciek P pisze:Innymi słowy, w skautingu nie ma miejsca dla katolików nie chodzących na msze, ewangelików nie znających Biblii, muzułmanów nie modlących się pięć razy dziennie, czy żydów nie święcących szabasu.
Skauting ma obowiązek wesprzeć katolika, ewangelika, muzułmanina, żyda w wykonywaniu jego obowiązków religijnych i w odkryciu swojej tożsamości wyznaniowej.
Ech, no i to są skutki rozintelektualizowania ponad wyżyny :D
Ależ jest miejsce dla wszystkich, my mamy wychowywać, rozwijać duchowość ...itp , itd... !
Jeśli skaut/harcerz, przez swą rozwijaną i doskonalona postawę przestanie zaniedbywać obowiązki swej Wiary, to ok. Ale zaraz "NIE MA MIEJSCA !" No nie, to nieładnie wyszło jakoś ;)
A co z poszukujacymi ?
Dla mnie to najciekawsza grupa "docelowa " ;)
Ostatnio zmieniony 15 paź 2009, 14:05 przez StaryWilk, łącznie zmieniany 1 raz.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 paź 2009, 14:47

Piotrze, może niedokładnie się wyraziłem :) Zwróć uwagę na słowo POSTULAT w moim poście. Postulat, czyli to, do czego dążymy. A więc dążymy do tego, by poszukujący znaleźli swoje miejsce w duchowym świecie (a materialiści najpierw zauważyli, że on jest), a ci co już wybrali, by byli konsekwentni w swoim wyborze.
Ale przecież napisałem też, że nie widzę możliwości rozliczania np. katolików z dni postnych, bo nie mam pojęcia jak brzmi aktualna wykładnia KRK w tej sprawie i mógłbym namieszać.

Pisząc "nie ma miejsca" mam na myśli pewien ideał docelowy, do którego dążymy, a nie formalny wymóg pociągający za sobą sankcje.

Znowu to moje protestanckie myślenie kategoriami postulatów etycznych, a nie wymagań :)
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 paź 2009, 15:43

Przeczytałem list kapelanów i powiem, że choć nie ze wszystkim się w nim zgadzam, trzeba mieć dużo złej woli, żeby dostrzegać w nim próbę obrażania kogokolwiek lub narzucania czegokolwiek.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 16 paź 2009, 13:47

Nie będę omawiał całego tekstu kapelanów, ale zwrócę uwagę na zaproponowane przez nich brzmienie problematycznego zapisu:

"Służba Bogu" wynika z wiary, czyli osobistego odniesienia do Boga bądź z ponadczasowych wartości ogólnoludzkich wypływających z prawa naturalnego mającego swe odzwierciedlenie w Dekalogu.

Ujęcie takie:
1. precyzuje pojęcie wiary unikając promowania pustych gestów (czego się boję, gdy piszemy o religii),
2. oddziela odniesienie do Boga (pozytywne lub nie) od wyznawanych wartości,
3. czyni w ZHP miejsce dla osób nie wierzących w Boga, ale uznających wartości wyrażone Dekalogiem (czyli jest miejsce dla ateistów, o ile nie kwestionują wartości).

Moim zdaniem jest to najbardziej precyzyjne i najbardziej jak dotąd pojemne ujęcie.

Vandrey
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Vandrey » 17 paź 2009, 13:27

Maciek P pisze:Nie będę omawiał całego tekstu kapelanów, ale zwrócę uwagę na zaproponowane przez nich brzmienie problematycznego zapisu:

"Służba Bogu" wynika z wiary, czyli osobistego odniesienia do Boga bądź z ponadczasowych wartości ogólnoludzkich wypływających z prawa naturalnego mającego swe odzwierciedlenie w Dekalogu.
dla mnie fajnie. Byle się nie okazało, że niezgodne z konstytucją WOSM. Chyba, że nikt tam nie będzie miał zamiaru się tego czepiać.

wyksztalcioch
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: wyksztalcioch » 22 paź 2009, 21:19

Maciek P pisze:
wyksztalcioch pisze:
Maciek P pisze:To ciekawe, bo Platon przeprowadził dowód na istnienie Boga. Pisze o tym Tatarkiewicz. :D
Rzeczywiście ciekawa sprawa, bo zapewne dla autora owego dzieła po łacinie byłoby to już wiadome, podobnie powodów do milczenia na temat Boga Platona nie miałby Kołakowski, który komentując myśli innych filozofów nie boi się tego słowa używać. Sprawa do sprawdzenia w jakiś "szerszych" źródłach.
Łacinie?
Tak, łacinie, bo chodzi mi nie o bezpośrendio tekst Platona, a ten tekst, w którym zebrano opinie ateistów, według autora. Sprawa jest do przestudiowania, ale to w przyszłości ;)

ODPOWIEDZ
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „XXXVI Zjazd ZHP”