Założenia projektu w zakresie spraw członkowskich

forum poświęcone proponowanym zmianom w Statucie ZHP
bobik
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: bobik » 11 kwie 2009, 00:01

Maciek P pisze:Nie lubię manipulacji na poziomie kłamstwa.
Maciek P pisze:To, co zrobiłeś, to prymitywna i chamska manipulacja i kłamstwo. Kłamiesz, bo wiesz, że nie masz racji. I tyle na ten temat.
Maciek P pisze:...a nie pałkarskim kłamstwem.
Maciek P pisze:..a nie kłam i nie ograniczaj się do olewczego "błędnie interpretujesz".
Maciek P - zwracam uwagę na ton Twoich wypowiedzi. Proszę o spokój w tej sprawie i mniej ostrych słów. W przypadku gdy nadal będą na Twoje wypowiedzi skargi będę zmuszony zablokować Twój profil, a jak wiemy wtedy będzie wielka burda dlatego uprzejmie Cię proszę zaprzestań tak śmiałych tekstów.

Z góry dziękuję za Twoje zrozumienie jako światłego i dojrzałego instruktora.

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 11 kwie 2009, 09:15

Rozumiem, że na forum ZHP wolno napisać ewidentną nieprawdę, szkalującą rozmówcę (konkretny przykład dałem wcześnie), wolno puścić oczerniającą aluzję, ale nie wolno nazwać takiego postępowania po imieniu? Podkreślam, mowa o POSTęPOWANIU, a nie o człowieku. Okazuje się, że na forum ZHP są osoby, których POSTęPOWANIA nie wolno oceniać. Bo grożą zablokowaniem konta. Okazuje się, że na forum ZHP sama skarga jest podstawą represji, bez sprawdzenia jej zasadności. Okazuje się, że po prostu mającym inne zdanie zamyka się usta.

Po raz kolejny gratuluję wzorów.
Maciej Pietraszczyk 503-664-824
hsg@zhp.pl; maciej.pietraszczyk@strazgraniczna.pl

Nad sruby korouhev zavlála, to v¹ak neznaèí, ¾e je tam sláva,
v¹em vìrným poka¾dé nesmírnou sílu a jednotu dává,
ve znaku kalich, v kalichu víra, jen pravda vítìzí, v pravdì je síla.

repik
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: repik » 15 kwie 2009, 13:52

Ponieważ Rafał Socha zrezygnował z wzajemnego okładania się maczugami i zapewne oddalił się do swojej jaskini :-) , a temat utknął w miejscu, kilka słów wyjaśnienia a pro po obecnego stanu prawnego.

Dla wytłumaczenia tej sprawy kluczowym miejscem Statutu ZHP jest rzeczywiście § 14 p. 1. „Członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.” Wszyscy instruktorzy, których pytałem o to interpretują ten zapis jednoznacznie, że wyrażenie woli odbywa sie, gdy harcerz przychodzi do drużyny. W uchwale RN ZHP opisującej metodyki podaje się, że „po wstąpieniu do drużyny harcerskiej każdy realizuje próbę harcerki/harcerza”. Jak dla mnie to jasno z tego wynika, że próbę harcerza odbywają członkowie ZHP.

We wszystkich znanych mi drużynach odbywa sie to następująco: Do drużyny przychodzi nowa osoba. Po 1-2 zbiórkach zapoznawczych dostarcza zgodę rodziców i deklaruje swoja wolę zostania członkiem ZHP. Drużynowy spisuje jego dane osobowe do książki pracy drużyny i w rozkazie podaje do wiadomości przyjęcie go do drużyny. I w ten sposób młoda osoba staje się członkiem ZHP. Zaczyna płacić składki, nosić mundur i posługiwać się takimi symbolami harcerskimi jak lilijka i znaczek WOSM/WAGGGS.

Obecne zapisy statutowe (przytaczane wczesnej brzmienie § 14) zostały wprowadzone w 2001 roku. We wcześniejszych statutach istniał zapis, który nabycie członkostwa w ZHP łączył ze złożeniem Przyrzeczenia (Obietnicy/Zobowiązania). Jednak rodziło to wątpliwości co do statusu prawnego osób przed złożeniem Przyrzeczenia (uczestniczących w działaniach ZHP, noszących mundur itp.). Stąd tez zdecydowano się określić, że członkiem ZHP zostaje sie w chwili wstąpienia do drużyny. Zespól przygotowujący projekt statutu tak argumentował zmiany: „Ponadto zmiana ta usuwa istniejące dzisiaj niejasności związane z członkostwem (np. czy członkiem ZHP zostaje się z chwilą przyjęcia do podstawowej jednostki organizacyjnej czy po złożeniu Obietnicy Zucha, Przyrzeczenia Harcerskiego lub Zobowiązania Instruktorskiego)” (cytat z dokumentów przedzjazdowych).

pozdrawiam
hm. Ryszard Polaszewski
44 Szczep Harcerski "KRZEMIEń"
komendant Hufca Gniezno

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 kwie 2009, 14:04

Dziękuje za wyjaśnienie. Tyle mi wystarczy.

merlin
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: merlin » 15 kwie 2009, 16:18

Jakiś czas temu w innym temacie dość długa dyskusja toczyła się pod propozycją hm. Czesława Przybytka (wyrażoną we własnym projekcie statutu), by spośród grupy członków zwyczajnych ZHP wykluczyć zbiór harcerzy starszych, a za członków starszyzny uznać osoby nie będące instruktorami, które ukończyły 18 rok życia.

http://statutzhp.republika.pl/statut_zh ... _czlo.html

Chcę spytać, jakie argumenty sprawiły, że w projekcie zespołu statutowego nie odnajdujemy podobnych (ani jakichkolwiek innych) propozycji zmian w § 17?
phm. Piotr Skowroński
zastępca szefa HSR
http://www.hsr.zhp.pl

rynio
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: rynio » 15 kwie 2009, 17:37

Służę odpowiedzią. Jak zauważyłeś w założeniach projektu statutu przyjęliśmy współistnienie trzech różnych dokumentów, naszym zdaniem równoważnych, jak Stautu, Podstawy Wychowawcze (nazwa aktualna, choć nieostateczna) i Strategii Rozwoju. Podział na grupy metodyczne to domena "opisu metody harcerskiej oraz harcerskiego systemu wychowawczego stosowanych w ZHP", dlatego w projekcie nie wskazujemy, jakie są granice pomiędzy grupami metodycznymi i wpisaliśmy słowa "w szczególności", umożliwiając na zmiany w zakresie podziału, jakie może ZHP dokonać w Podstawach. Pytanie brzmi czy przy takim zapisie, jaki jest proponowany, Zjazd mógłby w Podstawach wyeliminować HS w ogóle. Dobre pytanie...

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 15 kwie 2009, 20:20

merlin pisze:Jakiś czas temu w innym temacie dość długa dyskusja toczyła się pod propozycją hm. Czesława Przybytka (wyrażoną we własnym projekcie statutu), by spośród grupy członków zwyczajnych ZHP wykluczyć zbiór harcerzy starszych, a za członków starszyzny uznać osoby nie będące instruktorami, które ukończyły 18 rok życia.

http://statutzhp.republika.pl/statut_zh ... _czlo.html

Chcę spytać, jakie argumenty sprawiły, że w projekcie zespołu statutowego nie odnajdujemy podobnych (ani jakichkolwiek innych) propozycji zmian w § 17?
Dyskusja w ramach zespołu w tej materii dotyczyła m.in.:
1) celowości wymieniania grup członkowskich w Statucie,
2) zamknięcia lub otwarcia katalogu grup członkowskich,
3) istniejących grup,
4) momentu, kiedy członek ZHP staje się zuchem,
5) momentu, kiedy członek ZHP staje się harcerzem,
6) celowości funkcjonowania w Organizacji osób powyżej pewnego wieku, którzy nie są instruktorami (utrata członkostwa w momencie, kiedy osoba nie będąca instruktorem kończy określony wiek np. 25 lat),
7) celowości wyodrębniania grupy seniorów, oraz wieku, który daje możliwość występowania w tej grupie.

Stanowisko zespołu było następujące:
1) pozostawienie, jak dotychczas, katalogu grup członkowskich w Statucie,
2) pozostawienie otwartego katalogu grup członkowskich, z uwagi na brak nazwy dla członków, którzy nie są jeszcze zuchami, czy harcerzami oraz w celu umożliwienia elastycznego dostosowania grup członkowskich (które w większości są również grupami metodycznymi) m.in. do realiów zewnętrznych (np. zmian w systemie oświaty) - szczegóły w dokumencie metodycznym,
3) pozostawienie istniejących grup członkowskich (nie padła propozycja likwidacji grupy harcerzy starszych i obniżenia wieku członków starszyzny),
4) określono, że członek ZHP staje się zuchem w momencie złożenia Obietnicy Zucha,
5) określono, że członek ZHP staje się harcerze w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego,
6) nie określono górnej granicy wieku dla członkostwa w ZHP, w stosunku dla nieinstruktorów,
7) pozostawiono obecny status seniorów.

Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 kwie 2009, 21:08

azymut pisze:2) pozostawienie otwartego katalogu grup członkowskich, z uwagi na brak nazwy dla członków, którzy nie są jeszcze zuchami, czy harcerzami oraz w celu umożliwienia elastycznego dostosowania grup członkowskich (które w większości są również grupami metodycznymi) m.in. do realiów zewnętrznych (np. zmian w systemie oświaty) - szczegóły w dokumencie metodycznym,
A co nas obchodzi system oświaty? Jesteśmy organizacją przyszkolną?
azymut pisze:4) określono, że członek ZHP staje się zuchem w momencie złożenia Obietnicy Zucha,
5) określono, że członek ZHP staje się harcerze w momencie złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego,
I cały czas brakuje mi określenia kim jest członek ZHP zanim zostanie zuchem/harcerzem? Przed-zuchem? Przedharcerzem?

O to mi chodziło, gdy pisałem, że poszliście w poprzek tradycji i praktyce dotychczasowej (do 2001). Dzieciak przychodzący do drużyny uważa, że jest zuchem/harcerzem. Okazuje się, że nie jest. To kim jest? Dzieci potrzebują jednoznacznych określeń.

Pieta
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Pieta » 15 kwie 2009, 21:24

No właśnie. Maciek ma rację. Dostosowanie metodyki do szkolnictwa jest błędem za który teraz ZHP drogo płaci. Osobiście mam nadzieję że Harcerstwo Starsze w obeznej formie zjazd zlikwiduje a wiek wędrowników obniży się do 15 lat. Nie trzeba nam sztucznego pionu. Ale to tak apropo.

Osobiście jestem za tym aby członkiem ZHP zostawało się po 2,3 zbiórkach w momendcie deklaracji chęci pozostania w drużynie itd.
Pieta. Ten znad morza:)

www.koszalin.zhp.pl

Maciek P
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: Maciek P » 15 kwie 2009, 22:05

Pieta pisze:No właśnie. Maciek ma rację. Dostosowanie metodyki do szkolnictwa jest błędem za który teraz ZHP drogo płaci. Osobiście mam nadzieję że Harcerstwo Starsze w obeznej formie zjazd zlikwiduje a wiek wędrowników obniży się do 15 lat. Nie trzeba nam sztucznego pionu. Ale to tak apropo.

Osobiście jestem za tym aby członkiem ZHP zostawało się po 2,3 zbiórkach w momendcie deklaracji chęci pozostania w drużynie itd.
Wiem, że jestem upierdliwy, ale jak nazwiesz takiego członka? Wszystkie pozostałe grupy jakoś się nazywają, a ta nie ma określenia (co wynika z faktu, że do 2001 roku nie byli traktowani jako członkowie).
Rozumiem intencję rozszerzenia na nich praw i obowiązków członkowskich, ale... jakoś ich trzeba nazwać. Biszkopci? Trochę mało poważnie.

azymut
Starszy użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: azymut » 16 kwie 2009, 10:15

repik pisze:Ponieważ Rafał Socha zrezygnował z wzajemnego okładania się maczugami...
Ryszardzie,
nigdy nie miałem i nigdy nie stosowałem w dyskusjach na forum takich środków :-)
repik pisze:...i zapewne oddalił się do swojej jaskini :-)
Ładnie ująłeś inne pola służby instruktorskiej, których mi nie brakuje.

Pozdrawiam
Czuwaj!
hm. Rafał M. Socha HR
Wiceprzewodniczący ZHP - http://www.rn.zhp.pl
Prezes Harcerskiego Klubu Turystycznego "Azymut" w Swarzędzu - http://www.azymut.org.pl

yogil
Nowicjusz
Hufiec:
Chorągiew:

Post autor: yogil » 18 kwie 2009, 14:41

Druhowie ;-)
Podniecacie się prostym zapisem i poniekąd słusznym, ale problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Stare porzekadło mówi, jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Tak. Właśnie – składki. Od którego i do którego momentu maja być opłacane składki członkowskie? Nie ma jasnego zapisu w instrukcji finansowej, podobnie jak nie ma zapisu od którego momentu „kandydat na zucha/harcerza” może, a właściwie powinien ubrać mundur. Jak to jest w praktyce? Podam na przykładzie.
Nabór we wrześniu – prezentacja multimedialna zakrojona na całą szkołę, śpiewanie, gry i zabawy. Adept przychodzi na zbiórkę, jedną, drugą, trzecią. Przynosi zgodę rodziców i deklarację wstąpienia do gromady/drużyny.
Przychodzi październik – ci bogatsi maja już mundurki, o ile nadążą 4 żywioły, ci biedniejsi patrzą z zazdrością. Wódz/ drużynowy prosi o zapłacenie składek – wpłacają wszyscy, bo to jest warunek przynależności, ale pierwsze osoby się wykruszają.
Listopad – pierwsze wystąpienia publiczne drużyny. Ci co mają mundurki mogą brać w nich udział, a pozostali patrzą z zazdrością i zastanawiają się po co płacić składki. Efekt - odchodzą.
Grudzień – wódz/drużynowy ma problem zgłosił do szczepu/hufca stan drużyny z października, a składki zapłacił od września. Teraz musi zapłacić składki za następny kwartał, a stan drużyny znacznie się pomniejszył. Do tego dochodzą problemy z okresem próbnym adeptów, no i oczywiście sprawa dopuszczenia do Obietnicy/Przyrzeczenia. Stara się jak może, ale barier pewnych nie przeskoczy. O ile sprawa jest jasna i prosta w zuchach i przyszłych harcerzach, którzy mają obietnice zuchową, to jest znaczy problem z harcerzem starszym/wędrownikiem, który po raz pierwszy w życiu spotyka się z harcerstwem. Musi nadgonić umiejętności i wiedzę do pozostałych. Dla nich najbliższy możliwy termin Przyrzeczenia, choćby ze względów organizacyjno tradycyjnych to kwiecień/maj. Tak więc mija pół roku i mamy, a właściwie nie mamy nowych harcerzy w drużynie. Składki jednak płaci nadal, również za kandydatów i za tych co odeszli.
Finał każdy już jest w stanie przewidzieć.
Wniosek. Uregulujmy problem płacenia składek, tak aby płacili wyłącznie pełnoprawni członkowie naszego ruchu i zapis proponowany jest wręcz idealny, a dyskusja bezprzedmiotowa.
Inny problem, to sprawa mundurów, ale to już nie ten wątek.
Czuwaj!
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2009, 14:50 przez yogil, łącznie zmieniany 1 raz.

sq5vja
Użytkownik
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: sq5vja » 20 maja 2009, 10:02

tak sobie czytam czytam czytam ten wątek i widzę że się nie dowiem nic na nurtujące mnie pytanie

w klubie mam 8 dorosłych ludzi z uprawnieniami specjalnościowymi do tej pory funkcjonują jako działacze członkowie wspierający (opłacający składki):

"Założenia projektu nowego Statutu
W zakresie spraw członkowskich:
• rezygnacja z kategorii członków wspierających"

to przy nowym statucie co mam zrobić? Powiedzieć im dziękuję zjazd was wywalił z ZHP, poszukać haka i sam wywalić ?
za wieloletnią służbę na rzecz klubu i ZHP??

nadmienię że bardzo wiele klubów łączności w całym kraju tak funkcjonuje

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Alek
Stały bywalec
Hufiec:
Chorągiew:
Kontakt:

Post autor: Alek » 20 maja 2009, 10:51

można "przekształcić" na starszyznę
Per Concordia Ad Victoria

dokumenty
Stały bywalec
imię i nazwisko: Czesław Przybytek
stopień instruktorski: hm
stopień harcerski: HR
Hufiec: Kraków-Krowodrza
Chorągiew: Krakowska
organizacja: ZHP
Kontakt:

Post autor: dokumenty » 20 maja 2009, 13:18

Alek pisze:można "przekształcić" na starszyznę
Można. Jeśli będą chcieli zostać harcerzami.
Ale nie muszą.
Bo nawet po ewentualnej zmianie Statutu ZHP utrzymają swój dotychczasowy status członkowski.
Zgodnie z zasadą ochrony praw słusznie nabytych.
Nie będzie można przyjmować nowych "działaczy"
ale dotychczasowi nadal będą funkcjonować (wg zasad obecnego statutu).
hm. Czesław Przybytek HR
tel.kom. 519-160-185

Zablokowany
nowoczesne kuchnie warszawa

Wróć do „Nowy Statut ZHP”